Moderni iguman propoveda pravoslavlje preko interneta

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Internet i pilates od boga
Sreda - 06.01.2010

pilates-v.jpg

Otac Gavrilo Vučković, iguman manastira Lepavina u Hrvatskoj, krajnje je neobičan monah.

Iako ima 65 godina, Gavrilo je skupio više od 1.000 prijatelja na „fejsbuku“, što koristi da širi pravoslavnu veru preko interneta. Takođe, iguman Vučković praktikuje fizičke vežbe, između ostalog i popularni pilates. Posle problema koje je imao sa začepljenjem krvnih sudova u nozi i operacije u Beogradu, postao je veliki pobornik zdravog života. Redovno vežba, a uzdizanje i tela i duha preporučuje i svojoj duhovnoj deci.
Nakon dnevnih obaveza, Gavrilo seda za kompjuter, konektuje se i preko popularnog „fejsbuka“ savetuje mlade ljude i pomaže im da rešavaju svoje, uglavnom ljubavne probleme. Svakodnevno dobija zahteve za prijateljstvo preko interneta i, kako kaže, nikog ne odbija.
- Zato što nisu naučeni pravoj veri u kojoj su kršteni, vera se kod naših ljudi temelji na običajima i onom što im je ostalo iz paganizma. To je pravoslavlje kod Srba, ali to ne manjka ni kod dugih naroda. Brkaju se pojmovi, lažni nacionalizam se stavlja iznad pravoslavlja. S ljudima treba mnogo raditi i naučiti ih veri pravoslavnoj. Žetve su mnoge, a žetelaca malo - zbori otac Gavrilo.
Blagoslov za kupovinu kompjutera svojevremeno je dobio od mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Jovana, koji je na vreme shvatio velike mogućnosti interneta, pogotovo u situaciji kada je veliki deo pravoslavnog življa u Hrvatskoj napustio svoja ognjišta, a oni preostali su raštrkani i nepovezani.
- U početku sam se malo bunio, plašio sam se da mi ta „kutija“ ne poremeti molitveni poredak, a onda sam se sa svojom malobrojnom bratijom latio učenja, pa se na manastirskoj internet strani dnevno ubrzo našlo i do 2.000 posetilaca. Komunikacija sa vernicima se u prvo vreme odvijala preko programa „skajp“, koji omogućuje da sagovornici vide jedan drugog dok razgovaraju, pa su tako svake večeri uživo vođeni duhovni razgovori - priseća se iguman.
Iz sopstvenog bogatog iskustva, otac Gavrilo kaže da sve ljude na planeti muče isti problemi, u što ga je uverila i ova moderna, internet komunikacija sa vernicima.

Duhovni razgovori
Najčešći problemi na koje se ocu Gavrilu žale njegova duhovna internet čeda je ljubav, ali i razni poroci, materijalni problemi, nazaposlenost... Duhovnik svakom da savet po meri, a ističe da se strogo protivi stupanju u polne odnose pre braka. Kaže, sve što govori crpi iz svog života, u kojem je dosta video. Otkako se kao šesnaestogodišnjak zaputio u manastir, proputovao je pola sveta. Četiri godine je misionario u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, a više od deceniju je proveo na Svetoj gori.
 
Некако кад би га видео човек никад не би барем ја рекао да се бави интернетом и опште компјутером!
Јер свештеници његових година углавном колико ја знам и предпостављам проводе већину времена у молитви.
Супер ствар што тако саветује људе преко нета и све то!
 

Back
Top