Sveta vatra

Ko je rekao da mi je poklon potreban ja od moje vere imam vec sve sto mi treba.
Reci mi da dobijes ogromnu neogranicenu moc i vlas .Sta bi tebe sprecilo da cinis lose, ako znas da na ovom svetu nemozes odgovarati za to.

A ko je rekao da ti je potreban.. rekao si da ga imaš... z:mrgreen:
Ja moj poklon nemogu potrositi ,pocepati ili pojesti .

Savest.

A tebe? Bog?
 
Ako je,da je ...nego mozes li ti tu prevaru rezimirati ili bar poslati link da i mi vidimo....:)
Elem u 8-tomnom djelu pomenutog episkopa Porfirija (inače prvog načelnika Ruske duhovne misije u Jerusalemu, od 1847 pa do 1865) pod nazivom „Knjiga moga postojanja“ izdanoj krajem XIX v. od strane Imperatorske akademije nauka u Petrogradu i uz finansijsku pomoć Imperatorskog pravoslavnog palestinskog društva, u tomu 3. na stranama 291-301. nalazi se zanimljiva priča, koja otprilike ide ovako:

Negdje 1834/5 nakon što je osvojio Jerusalem Ibrahim-paša je rekao namjesnicima patrijarha da će u vrijeme pojave ognja sjediti u kubikulumu (kuvukliji) i pažljivo gledati kako se oganj pojavljuje.
Ako je u pitanju čudo daće Crkvi sv. Groba 2,5 miliona pijastera, a ako je u pitanju trik, patrijarhovi namjesnici će njemu morati predati sve što su povodom tog događaja skupili od prevarenih vjernika, a on će još činjenicu kako je u pitanju prevara i objaviti u svim većim evropskim novinama.

Patrijarhovi namjesnici mitropolit petroarabijski Misail, mitropolit nazaretski Danilo i episkop vitlejemski Dionizije nakon odlaska Ibrahim-paše počeli su savjetovati se o tome šta da rade.
Nije prošlo nekoliko minuta a Misail je priznao da je on taj koji pali oganj, odnosno lampu, koja je sakrivena iza pokretne mramorne ikone Vaskrsenja Hristova.

Nakon toga priznanja namjesnici su odlučili porazgovarati sa Ibrahim-pašom. Uspjeli su ga ubjediti da od otkrivanja istine on neće imati nikakve koristi, a i da bi to veoma naljutilo cara Nikolaja I.
Ibrahim-paša je vidno razočaran, mahnuo rukom i bez riječi otpustio izaslanika namjesnika.

Mitropolit Danilo koji je ovo ispričao Porfiriju, dodao je da je o ovome obavješten i patrijarh jerusalemski Atanasije (koji se tada nalazio u Carigradu) i kojeg je sve to oko blagodatnog ognja takođe veoma iznenadilo.

Pored djela Porfirija i Kračkovskog o razotkrivanju tajne tzv. blagodatnog ognja ima i u knjigama Nikolaja Berga, Aleksandra Osipova, liturgiste Dmitrievskog, peterburškog profesora Uspenskog ...
 
Elem u 8-tomnom djelu pomenutog episkopa Porfirija (inače prvog načelnika Ruske duhovne misije u Jerusalemu, od 1847 pa do 1865) pod nazivom „Knjiga moga postojanja“ izdanoj krajem XIX v. od strane Imperatorske akademije nauka u Petrogradu i uz finansijsku pomoć Imperatorskog pravoslavnog palestinskog društva, u tomu 3. na stranama 291-301. nalazi se zanimljiva priča, koja otprilike ide ovako:

Negdje 1834/5 nakon što je osvojio Jerusalem Ibrahim-paša je rekao namjesnicima patrijarha da će u vrijeme pojave ognja sjediti u kubikulumu (kuvukliji) i pažljivo gledati kako se oganj pojavljuje.
Ako je u pitanju čudo daće Crkvi sv. Groba 2,5 miliona pijastera, a ako je u pitanju trik, patrijarhovi namjesnici će njemu morati predati sve što su povodom tog događaja skupili od prevarenih vjernika, a on će još činjenicu kako je u pitanju prevara i objaviti u svim većim evropskim novinama.

Patrijarhovi namjesnici mitropolit petroarabijski Misail, mitropolit nazaretski Danilo i episkop vitlejemski Dionizije nakon odlaska Ibrahim-paše počeli su savjetovati se o tome šta da rade.
Nije prošlo nekoliko minuta a Misail je priznao da je on taj koji pali oganj, odnosno lampu, koja je sakrivena iza pokretne mramorne ikone Vaskrsenja Hristova.

Nakon toga priznanja namjesnici su odlučili porazgovarati sa Ibrahim-pašom. Uspjeli su ga ubjediti da od otkrivanja istine on neće imati nikakve koristi, a i da bi to veoma naljutilo cara Nikolaja I.
Ibrahim-paša je vidno razočaran, mahnuo rukom i bez riječi otpustio izaslanika namjesnika.

Mitropolit Danilo koji je ovo ispričao Porfiriju, dodao je da je o ovome obavješten i patrijarh jerusalemski Atanasije (koji se tada nalazio u Carigradu) i kojeg je sve to oko blagodatnog ognja takođe veoma iznenadilo.

Pored djela Porfirija i Kračkovskog o razotkrivanju tajne tzv. blagodatnog ognja ima i u knjigama Nikolaja Berga, Aleksandra Osipova, liturgiste Dmitrievskog, peterburškog profesora Uspenskog ...

Puno hvala na informaciji..al opet me kopka ako se zna da je to laz zbog cega se tolko ljudi sa uzbudjenjem svake god okuplja....? mozda je to zbog tradicije il pak zbog neceg drugog....hvala u svakom slucaju z:)
 
Međutim priča opstaje i dalje.

Sjećam se 2005. čestica ognja je bila donesena u Peterburg. Sačekao ju je sam ministar kulture Ruske federacije, ne mogu se sjetiti kako se zvao, ali dobro pamtim da je tom prilikom rekao da se radi o čudu i otkrovenju, koje sposobno duhovno i moralno obnoviti društvo.

Kako je moguće da moralno preporodi društvo nešto što je zasnovano na prevari i što se održava na laži - ja stvarno ne znam, ali vjerujem da je Crkvi sve to sada teško priznati.

Porfirije je onomad mitropolita Danila i pitao zašto je teško pošteno priznati da je u pitanju prevara? Danilo mu je odgovorio da bi ga vjernici rastrgli onog momenta kada bi to saznali.
Poslednji_Boem - Puno hvala na informaciji..al opet me kopka ako se zna da je to laz zbog cega se tolko ljudi sa uzbudjenjem svake god okuplja....? mozda je to zbog tradicije il pak zbog neceg drugog....hvala u svakom slucaju
Ljudi vole čuda .., a mnogi jednostavno misle da je sve to smišljeni udar na njihovu vjeru.

A opet nekima je potrebno da ljudi vjeruju u čuda.

1882. neumorni narodni prosvjetitelj Aleksandra Mihajlovna Kalmikova pokušala je da dobije dozvolu da se u katalog knjiga za narodne škole uvrsti i naučno-popularna brošura o nastanku munje i groma.

Odgovor činovnika Ministarstva narodne prosvjete bio je doslovce ovakav:
"Vi smatrate neophodnim, da seljaci znaju što je to elektrika, a mi smatramo da je za njih mnogo korisnije da pri zvuku groma misle kako se to prorok Ilija na karucama voza po nebu."
 
Elem u 8-tomnom djelu pomenutog episkopa Porfirija (inače prvog načelnika Ruske duhovne misije u Jerusalemu, od 1847 pa do 1865) pod nazivom „Knjiga moga postojanja“ izdanoj krajem XIX v. od strane Imperatorske akademije nauka u Petrogradu i uz finansijsku pomoć Imperatorskog pravoslavnog palestinskog društva, u tomu 3. na stranama 291-301. nalazi se zanimljiva priča, koja otprilike ide ovako:

Negdje 1834/5 nakon što je osvojio Jerusalem Ibrahim-paša je rekao namjesnicima patrijarha da će u vrijeme pojave ognja sjediti u kubikulumu (kuvukliji) i pažljivo gledati kako se oganj pojavljuje.
Ako je u pitanju čudo daće Crkvi sv. Groba 2,5 miliona pijastera, a ako je u pitanju trik, patrijarhovi namjesnici će njemu morati predati sve što su povodom tog događaja skupili od prevarenih vjernika, a on će još činjenicu kako je u pitanju prevara i objaviti u svim većim evropskim novinama.

Patrijarhovi namjesnici mitropolit petroarabijski Misail, mitropolit nazaretski Danilo i episkop vitlejemski Dionizije nakon odlaska Ibrahim-paše počeli su savjetovati se o tome šta da rade.
Nije prošlo nekoliko minuta a Misail je priznao da je on taj koji pali oganj, odnosno lampu, koja je sakrivena iza pokretne mramorne ikone Vaskrsenja Hristova.

Nakon toga priznanja namjesnici su odlučili porazgovarati sa Ibrahim-pašom. Uspjeli su ga ubjediti da od otkrivanja istine on neće imati nikakve koristi, a i da bi to veoma naljutilo cara Nikolaja I.
Ibrahim-paša je vidno razočaran, mahnuo rukom i bez riječi otpustio izaslanika namjesnika.

Mitropolit Danilo koji je ovo ispričao Porfiriju, dodao je da je o ovome obavješten i patrijarh jerusalemski Atanasije (koji se tada nalazio u Carigradu) i kojeg je sve to oko blagodatnog ognja takođe veoma iznenadilo.

Pored djela Porfirija i Kračkovskog o razotkrivanju tajne tzv. blagodatnog ognja ima i u knjigama Nikolaja Berga, Aleksandra Osipova, liturgiste Dmitrievskog, peterburškog profesora Uspenskog ...

Evo ja sam nevernik i 110% (:D) ateista i nisam pomislio da je ovo prevara. Uvek sam razmišljao o tome da je to neka pojava koja ima racioalno objašnjenje. Čak ni sada ne mogu da verujem da je ovo gore napisano istina, jer ukazuje na ogavnu bezbožnost u centru stvaranja Hrišćanstva. Ne mogu da verujem da drskost i pokvarenost mogu da imaju takve razmere.
 
Evo ja sam nevernik i 110% (:D) ateista i nisam pomislio da je ovo prevara. Uvek sam razmišljao o tome da je to neka pojava koja ima racioalno objašnjenje. Čak ni sada ne mogu da verujem da je ovo gore napisano istina, jer ukazuje na ogavnu bezbožnost u centru stvaranja Hrišćanstva. Ne mogu da verujem da drskost i pokvarenost mogu da imaju takve razmere.
Ja sam samo prepričao ono što sam pročitao ... a mogu i dati original, pa ko hoće može to što sam ja napisao uporediti sa njim.

Ali interesantno je to istrajavanje pravoslavnog klira na tim glupostima.

Donedavno je na prvom kanalu državne ruske televizije svake subote išla u 9h ujutro emisija pod nazivom "Pastirova riječ" i na osnovu tih emisija npr. 2004. izdana je i knjiga besjeda današnjeg patrijarha Kirila, a tada mitropolita smolenskog i kalinjingradskog, e u jednoj od kasnijih emisija tadašnji mitropolit Kiril je 2005 rekao kako je jedan od dokaza istinitosti pravoslavlja i dokaza postojanja Boga upravo ta redovna pojava blagodetnog ognja.

Ebga
 

Back
Top