Ko je istoricar filozofije , a ko filozof?

Potpuno se slazem sa tobom.

Za filozofa je danas , a mislim i nekada bila potrebna petlja.
Jer lomish dogme , mediokritete medju "filozofima" ustvari istoricarima filozofije (jer mediokriteti tesko da mogu da budu filozofi)

U Srbiji trenutno , skoro svi su iskljucivi,
netolerantni , povrsni , ubijeni u mentalno , mozda posledica sukoba izmedju svesti da moze bolje i nemogucnosti da se to bolje i ostvari , zasto je delimicno kriv i sistem pre ovog koji je ipak dozvoljavao inicijativu i progresivnu korekciju.

Kako se vidi :
Cesto cujem treba ovo da se uradi ovako...
Odakle ljudima ideja da je problem vishe u konceptu nego u zelji i mogucnostima da se to odradi...
-zato sto su cesto gledali izbor boljih koncepata u proslosti, zato sto su od cokoladica , fotelja , odece birali kvalitetno i estetski istovremeno , pa su sami delovali kroz uticaj kao potrosac na kretanje drustva...

P.S. Kad cujem da je sad izbor veci , uvek pomislim da sam ziveo na marsu...
-Na gradilistu je postojala disciplina i hijararhija,
-u skoli postovanje i kultura ophodjenja
-na kriticku sugestiju je bilo pozitivnih odgovora i akcija
-ko je zeleo da slavi slavu , slavio je polutajno
-ako je potrebna gvozdena ograda na nekom stepenistu , odes u opstinu i pozalis se (kao detence) i napravi se....
-sokici kao step su bili prezreni jer nisu zdravi , a ni ukusni kao kvalitetni koji su mogli da se kupe...
-Pogledajte samo kvalitet cipela i patika koje se sada valjaju, da kosulje ne pominjem(cak i u buticima gde se kao kvalitet valja jer u radnjama je dinar platis pa se klatish, u buticima em skupo em nekvalitetno , a koliko kosta .
 
Meni su uvek bili smesni ljudi koji su pricali o filozofiji a da nisu procitali niti jednu filozofsku knjigu u zivotu.

To mi vise li ci na hipi-metal-kulturu, ili filodoxiju. Ako budes pitao bilo kog studenta filozofije (koji je makar na II god. studija) dobices odgovor da ne mozes biti filozof, ako nisi najpre istoricar filozofije.

Svaki filozof koji nije istoricar filozofije je onaj koji tek "filozofira" - u pogrdnom smislu. Ako ima uvredjenih, bolje im je da uzmu neku istoriju filozofije i makar je prelistaju... ima tu nekih odgovora.

Autentican je onaj ko je najpre izucio sve ono sto su mozgovi pre njega naucili (dakle, neko ko nije lenj), pa otud izneo na svetlost dana nesto sto ni samim tim mozgovima nije palo na pamet (ako tako neceg jos ima, a zavredjuje paznju).
 
Svaki filozof koji nije istoricar filozofije je onaj koji tek "filozofira" - u pogrdnom smislu. Ako ima uvredjenih, bolje im je da uzmu neku istoriju filozofije i makar je prelistaju... ima tu nekih odgovora.

Autentican je onaj ko je najpre izucio sve ono sto su mozgovi pre njega naucili (dakle, neko ko nije lenj), pa otud izneo na svetlost dana nesto sto ni samim tim mozgovima nije palo na pamet (ako tako neceg jos ima, a zavredjuje paznju).[/quote]

Sve je to lijepo...ali se bas pitam kako su prvi filozofi postali to sto jesu...kad nisu imali odakle da procitaju istoriju filozofije... :roll:
 
Misanthropos:
Meni su uvek bili smesni ljudi koji su pricali o filozofiji a da nisu procitali niti jednu filozofsku knjigu u zivotu.

To mi vise li ci na hipi-metal-kulturu, ili filodoxiju. Ako budes pitao bilo kog studenta filozofije (koji je makar na II god. studija) dobices odgovor da ne mozes biti filozof, ako nisi najpre istoricar filozofije.

Svaki filozof koji nije istoricar filozofije je onaj koji tek "filozofira" - u pogrdnom smislu. Ako ima uvredjenih, bolje im je da uzmu neku istoriju filozofije i makar je prelistaju... ima tu nekih odgovora.

Autentican je onaj ko je najpre izucio sve ono sto su mozgovi pre njega naucili (dakle, neko ko nije lenj), pa otud izneo na svetlost dana nesto sto ni samim tim mozgovima nije palo na pamet (ako tako neceg jos ima, a zavredjuje paznju).

Potpuno se slazem sa recenim, ali u tome postoji jedan problem.

Isto kao kod skolovanja , kad se coveku odjednom baci pred oci ceo sistem i model cesto , vrlo cesto izgubi nit i zelju za izlazenjem izvan tog modela , tj. ili ga prihvati ili ga odbije ili sto je najgore za filozofe ka parcelishe kao model.
Model ima ulazne elemente,zavisnosti , izlazne teorije i medjuzavisnosti , ali radi preciznosti i nepreopshirnosti zanemaruje sve male uticaje, pa se tako i gleda . to i to utice ovako i ovako na ovo i jos dodatno moze da utice i ovo i ovo i to je to...
Iscepkanost na module je primetna u filozofiji i to je tako , ali onda moramo biti svesni i propratnih osobina te rascepkanosti.
I josh nesto , isto kao kod skolovanja , fakulteti oblikuju studente u manje ili vishe slicne sablone, tako i studiranje filozofije ce oblikovati citace manje ili vishe u slicnu masu, sa slicnim "intuicijama" i "razumevanjima" i tretiranjima "sitnica". Tako se filozofija svodi na manipulativnu nauku u politikologiji iliti na filozofsku demagogiju.
 
Kao dodatak prethodnom postu dodao bih da bih ja to nazvao FILOZOVSKI SUM, tj mali signali koji ne uticu na oblast koja se analizira u velikom intezitetu ali utice na neke faktore u malom broju slucajeva da bi bili uzeti u obzir prilikom postavke teorije.

Onda bi proces izucavanja filozofije razlozio na :
-Jacanje alata dedukcije , indukcije , samopreispitivanja, psihoanalize
-proucavanje filozovske misli i njenog razvoja
-Povecanje preciznosti i uocavanje FILOZOVSKOG SUMa kojeg svuda ima
-Nesto od ovih SUMOVA moze dovesti do revizije nekih teorija ili cak i spajanja sada naizgled razlicitih oblasti...

Ako se izraz filozovski sum vec negde javlja vi mi recite , ali ja nisam upoznat sa tim.Ili ako imate bolje ime za efekat na koji se odnosi...

Onda se ni filozofija nebi bas kao ni fizika delila na anticku , ovo periodnu , ono periodnu ....
Ovako bash ti "filteri za sum" joj daju osobine i podele.
 
hippie girl:
pa naravno da je bolje biti filozof-imati svoje autenticno vidjenje nezavisno od svih ostalih.takvi su retki.zato je vise istoricara filozofije.ali ne bih ja ni njih podcenjivala.pogotovo ako otkriju nov nacin gledanja na vec milion puta obradjenu temu

po kom to kriterijumu je bolje biti filozof nego istoricar filozofije?
po kom kriterijumu je filozof onaj koji ima autenticno vidjenje bilo cega?
kako ti znas da su takvi retki?
kako znas da je vise istoricara filozofije?
po kom kriterijumu ti podcenjujes ili precenjujes jednog istoricara filozofije?
i jos nesto... znas, i ludaci i debili imaju prilicno originalne ideje, i otkrivaju nove nacine gledanja na vec milion puta obradjenue teme... a sad da pitam sebe - po kom su to kriterijumu ludaci originalni? kako to ja znam da oni otkrivaju bilo sta? po kom su to kriterijumu ludaci ludaci? ...
:wink:
 
Misanthropos:
Meni su uvek bili smesni ljudi koji su pricali o filozofiji a da nisu procitali niti jednu filozofsku knjigu u zivotu.

To mi vise li ci na hipi-metal-kulturu, ili filodoxiju. Ako budes pitao bilo kog studenta filozofije (koji je makar na II god. studija) dobices odgovor da ne mozes biti filozof, ako nisi najpre istoricar filozofije.

Svaki filozof koji nije istoricar filozofije je onaj koji tek "filozofira" - u pogrdnom smislu. Ako ima uvredjenih, bolje im je da uzmu neku istoriju filozofije i makar je prelistaju... ima tu nekih odgovora.

Autentican je onaj ko je najpre izucio sve ono sto su mozgovi pre njega naucili (dakle, neko ko nije lenj), pa otud izneo na svetlost dana nesto sto ni samim tim mozgovima nije palo na pamet (ako tako neceg jos ima, a zavredjuje paznju).

Meni su uvek bili smesni ljudi koji su pricali o filozofiji a da nisu procitali niti jednu filozofsku knjigu u zivotu.
pa tebi mora da su sokrat i platon jako smesni?

To mi vise li ci na hipi-metal-kulturu, ili filodoxiju. Ako budes pitao bilo kog studenta filozofije (koji je makar na II god. studija) dobices odgovor da ne mozes biti filozof, ako nisi najpre istoricar filozofije.
sta je to sto jednog studenta filozofije druge godine cini kompetentnim da on moze da definise pojam filozofa?

Svaki filozof koji nije istoricar filozofije je onaj koji tek "filozofira" - u pogrdnom smislu.
pa taj sokrat mora da je bio jako glup, kad ga ti pogrdjujes?

Autentican je onaj ko je najpre izucio sve ono sto su mozgovi pre njega naucili (dakle, neko ko nije lenj), pa otud izneo na svetlost dana nesto sto ni samim tim mozgovima nije palo na pamet (ako tako neceg jos ima, a zavredjuje paznju).
izvini, ali meni je sve ovo pomalo glupo... daj mi ARGUMENTE za tvoje tvrdnje, pa da pocnemo ozbiljno da pricamo... jos jednom - IZVINI!

ne zelim da tebe prikazem glupim (glupom), vec da tvoju glupost prikazem na sto jasniji nacin... ja ne mislim da si ti glup(a), vec da zelis da ispadnes pametniji(a) nego sto jesi.
 
Jednom sam rekao , neznam dali se slazete da je tesko biti filozof.JER:

-Tesli (i ostalima) je lakse, ma koliko neshvaceno i novo napisali i pomislili , oni to naprave i kad radi SVETINA UCUTI.

-Filozofska teorija da bi bila valorizovana, mora da postoje neki uslovi,
1) autoritet filozofa , koji se dobija uglavnom po filozofskoj i drustvenoj pogodnosti
2) prihvacenost teorije od takodje filozofskih autoriteta
3) tehnicka dostupnost teorije
4) istorijski trenutak , tj. stanje drustvene svesti u trenutku pojavljivanja teorije.....

Mozda se zato umnozio snishodljiv princip tolerancije u filozofiji.....
...kao da su bitni izlozioci ideja , a ne ideje.....
......mozda fali sistematika filozofiji , jer se razgranala.......
....mozda su ostale izvedene nauke, psihologija, sociologija , politikologija, prirodne nauke, toliko otele od filozofije da se gola filozofija oseca slabom da krene u nove proboje.........
........mozda ideja multidisciplinarnost , koja je nastala u filozofiji sada unosi miris necistote u istu , pa se izbegava......
 
0miroslavns:
pa tebi mora da su sokrat i platon jako smesni?

sta je to sto jednog studenta filozofije druge godine cini kompetentnim da on moze da definise pojam filozofa?

pa taj sokrat mora da je bio jako glup, kad ga ti pogrdjujes?

izvini, ali meni je sve ovo pomalo glupo... daj mi ARGUMENTE za tvoje tvrdnje, pa da pocnemo ozbiljno da pricamo... jos jednom - IZVINI!

ne zelim da tebe prikazem glupim (glupom), vec da tvoju glupost prikazem na sto jasniji nacin... ja ne mislim da si ti glup(a), vec da zelis da ispadnes pametniji(a) nego sto jesi.

Miroslave,

Ne znam sta ti bi da ovako govoris, kao da smo zamenili profesije... No, necu i ja da vredjam. Kazacu ti samo da procitas moj post na drugoj temi o neophodnosti poznavanja istorije filozofije da bi se danas ozbiljno, naucno pristupilo filozofiji: http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=57315


pa tebi mora da su sokrat i platon jako smesni?

Platon jeste slusao Sokrata, tako da nije samouk. Ni Sokrata nije tek s neba pocela da zanimala intelektualisticka etika. Pretpostavlja se da uopste starogrcka filozofija ima izvore na Istoku, kako veli Tertulijan. No, ti ces reci da onda oni nisu filozofi... Pre dve i po hiljade godina filozofima su se nazivali ljudi koji su se uopste pitali oko nekih vaznih stvari. Danas se takav covek zove matematicarom, fizicarom, sociologom, pravnikom, itd. Filozofom se tada nazivao onaj ko bi se danas nazvao daleko opstijim pojmom: naucnikom. Jasnije je sada.


sta je to sto jednog studenta filozofije druge godine cini kompetentnim da on moze da definise pojam filozofa?

Hoces li da kazes da student druge godine ekonomije moze da kaze da sta definise filozofa? Ili zelis da kazes da tek diplomirani filozof moze da kaze sta je filozofija i ko je filozof?! Ne razumem sta si time hteo da kazes.


izvini, ali meni je sve ovo pomalo glupo... daj mi ARGUMENTE za tvoje tvrdnje, pa da pocnemo ozbiljno da pricamo... jos jednom - IZVINI!

ne zelim da tebe prikazem glupim (glupom), vec da tvoju glupost prikazem na sto jasniji nacin... ja ne mislim da si ti glup(a), vec da zelis da ispadnes pametniji(a) nego sto jesi


Na ovo, izvini ti, ja ne bih da trosim reci. To je jednostavno vredjanje, i tako nesto bih mogao da ocekujem samo od najneobrazovanijih i najnekulturnijih ljudi... Ja jesam govorio ozbiljno i jesam objasnio ukratko, ali nisam mogao da pretpostavim ko bi to trebalo da cita i koliko eksplicitno je potrebno izlagati. Nisam to ocekivao od tebe, Miroslave.

Pozdravljam te.

Nietzsche (Misanthropos)
 
Misanthropos:
0miroslavns:
pa tebi mora da su sokrat i platon jako smesni?

sta je to sto jednog studenta filozofije druge godine cini kompetentnim da on moze da definise pojam filozofa?

pa taj sokrat mora da je bio jako glup, kad ga ti pogrdjujes?

izvini, ali meni je sve ovo pomalo glupo... daj mi ARGUMENTE za tvoje tvrdnje, pa da pocnemo ozbiljno da pricamo... jos jednom - IZVINI!

ne zelim da tebe prikazem glupim (glupom), vec da tvoju glupost prikazem na sto jasniji nacin... ja ne mislim da si ti glup(a), vec da zelis da ispadnes pametniji(a) nego sto jesi.

Miroslave,

Ne znam sta ti bi da ovako govoris, kao da smo zamenili profesije... No, necu i ja da vredjam. Kazacu ti samo da procitas moj post na drugoj temi o neophodnosti poznavanja istorije filozofije da bi se danas ozbiljno, naucno pristupilo filozofiji: http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=57315


pa tebi mora da su sokrat i platon jako smesni?

Platon jeste slusao Sokrata, tako da nije samouk. Ni Sokrata nije tek s neba pocela da zanimala intelektualisticka etika. Pretpostavlja se da uopste starogrcka filozofija ima izvore na Istoku, kako veli Tertulijan. No, ti ces reci da onda oni nisu filozofi... Pre dve i po hiljade godina filozofima su se nazivali ljudi koji su se uopste pitali oko nekih vaznih stvari. Danas se takav covek zove matematicarom, fizicarom, sociologom, pravnikom, itd. Filozofom se tada nazivao onaj ko bi se danas nazvao daleko opstijim pojmom: naucnikom. Jasnije je sada.


sta je to sto jednog studenta filozofije druge godine cini kompetentnim da on moze da definise pojam filozofa?

Hoces li da kazes da student druge godine ekonomije moze da kaze da sta definise filozofa? Ili zelis da kazes da tek diplomirani filozof moze da kaze sta je filozofija i ko je filozof?! Ne razumem sta si time hteo da kazes.


izvini, ali meni je sve ovo pomalo glupo... daj mi ARGUMENTE za tvoje tvrdnje, pa da pocnemo ozbiljno da pricamo... jos jednom - IZVINI!

ne zelim da tebe prikazem glupim (glupom), vec da tvoju glupost prikazem na sto jasniji nacin... ja ne mislim da si ti glup(a), vec da zelis da ispadnes pametniji(a) nego sto jesi


Na ovo, izvini ti, ja ne bih da trosim reci. To je jednostavno vredjanje, i tako nesto bih mogao da ocekujem samo od najneobrazovanijih i najnekulturnijih ljudi... Ja jesam govorio ozbiljno i jesam objasnio ukratko, ali nisam mogao da pretpostavim ko bi to trebalo da cita i koliko eksplicitno je potrebno izlagati. Nisam to ocekivao od tebe, Miroslave.

Pozdravljam te.

Nietzsche (Misanthropos)

Nietzsche, ne znam secas li me se od prosle godine (nisam menjao nick), sa podforuma *drustvene nauke* ?
zanimljivo je da si ti mene napao na slican nacin kada sam se prvi put pojavio sa komentarom... remember?
o cemu se ovde u stvari radi?
radi se o tome da su teme suvise pojednostavljene, i ljudi ih mahinalno posmatraju u vrlo uskom kontextu (ne,ne kezem da to vazi i za tebe). ako zelimo da raspravljamo o razlici izmedju istoricara f.-e i filozofa, onda u startu moramo da se dogovorimo oko nekih fundamentalnih stvari (koje vecina prihvata cak i kao nevazne)...
koje su karakteristike istoricara f.-e?
koje su kke filozofa?
koja je razlika?
tek ako smo se slozili oko ovih bazicnih pitanja za ovu temu, mozemo preci na nivo vrednovanja... da bi smo to mogli, moramo znati (sloziti se) sta je vrednost, a sta vrednovanje. tek ako smo ispunili sve prethodne uslove (mada ih ima jos,naravno...), mozemo poceti da raspravljamo o gorenapomenutoj temi.
slazemo li se u vezi ovoga?
za uvredu sam ti se unapred izvinuo, zar je to nekulturno?
ako shvatas uzrok i svrhu moje uvrede, onda ces uvideti da uvrede nema...

Hoces li da kazes da student druge godine ekonomije moze da kaze da sta definise filozofa? ne
Ili zelis da kazes da tek diplomirani filozof moze da kaze sta je filozofija i ko je filozof? ne
No, ti ces reci da onda oni nisu filozofi... ne, necu to reci

Ja jesam govorio ozbiljno i jesam objasnio ukratko, ali nisam mogao da pretpostavim ko bi to trebalo da cita i koliko eksplicitno je potrebno izlagati. - Nietzsche, ovo je pravi odgovor! subjektivno - ovo je jedan od najboljih odgovora koje sam cuo na ovom forumu, i svakako jedan od najboljih odgovora na pitanja koja sam postavio u prethodnom komentaru...

a gde studiras?
 
Nemoguce je biti filozof,a da istovremeno nisi proucio istoriju filozofije.

E sad,zavisi i sta se smatra pod filozofijom.Ontologija je ionako vec pala,tako da se moderna filozofija ne bavi tim temama koje su zanimljive za siru javnost.Filozofija nije "politika misljenja" kako je objasnjavaju neki profesori jer bi to znacilo da je i moja rasprava sa nekim tipom o tome koja zena ima lepsu zadnjicu bila filozofska rasprava.

Postoje neke teme o kojima ti nije potrebno neko specijalno izucavanje knjiga o tim temama da bi bio ekspert u toj oblasti.Npr, musko-zenski odnosi. Tu bi jedno 60% ljudi rekli pametnije stvari nego jedan Nice npr. ili Hegel... ili Kant...
 

Back
Top