Part-time filozof

Richard III

Domaćin
Poruka
3.798
Da li je moguće ozbiljno se baviti filozofijom, a pored toga se baviti i nečim drugim što recimo okupira osam sati našeg radnog vremena? Da li filozof mora da bude apsolutni posvećenik svog 'zanata', pomalo i autsajder koji fanatično istražuje i traga za odgovorima, ili je moguć ovakav rascep u nečijem životu?

Ne mislim pritom na profesore filozofije sa fakulteta i slično, uočio sam da poznaju teoriju mada ih ima svakakvih, ali mene više zanima individua kojoj je to glavna preokupacija, sve na svetu? Da li je moguće biti part-time filozof - i ostati filozof?
 
Da li je moguće ozbiljno se baviti filozofijom, a pored toga se baviti i nečim drugim što recimo okupira osam sati našeg radnog vremena? Da li filozof mora da bude apsolutni posvećenik svog 'zanata', pomalo i autsajder koji fanatično istražuje i traga za odgovorima, ili je moguć ovakav rascep u nečijem životu?

Ne mislim pritom na profesore filozofije sa fakulteta i slično, uočio sam da poznaju teoriju mada ih ima svakakvih, ali mene više zanima individua kojoj je to glavna preokupacija, sve na svetu? Da li je moguće biti part-time filozof - i ostati filozof?
Mislim da zavisi od tipa ličnosti. Introvert će u bavljenje filozofijom uneti karakteristike svoje ličnosti isto kao što će ekstrovert svoje filozofske poglede uskladiti sa svojim ličnim afinitetima
 
Svaka filozofija je neka vrsta umne afirmacije, makar se bavila i negacijom bića... Prema tome, filozof se kroz filozofiju svakako na neki način realizuje,
što znači da ostatak svog vremena može "filozofski" da utroši na šta god hoce, i na životne obaveze i na neki hobi. Moguće je čak da će na taj naćin i
menjati svoju filozofiju, s pretpostavkom - na bolje... :cool:
 
Da li je moguće ozbiljno se baviti filozofijom, a pored toga se baviti i nečim drugim što recimo okupira osam sati našeg radnog vremena? Da li filozof mora da bude apsolutni posvećenik svog 'zanata', pomalo i autsajder koji fanatično istražuje i traga za odgovorima, ili je moguć ovakav rascep u nečijem životu?

Ne mislim pritom na profesore filozofije sa fakulteta i slično, uočio sam da poznaju teoriju mada ih ima svakakvih, ali mene više zanima individua kojoj je to glavna preokupacija, sve na svetu? Da li je moguće biti part-time filozof - i ostati filozof?
Ne mora..filozofija je disciplina uma, redak dar...
Mozes da se bavis filozofskim promisljanjem u vozu, autobusu, na putu od kuce do posla i nazad..
Tesko je danas ziveti od filozofije, skoro pa nemoguce ali zarad svog licnog zadovoljstva, steta je
zapostaviti taj dar...
 

Back
Top