ДС ће ускоро бити опозиција

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Интервју Маја Гојковић, председница Народне партије

ДС ће ускоро бити опозиција

Последњи избори показали су да грађани не верују у обећања владајуће коалиције и да ДС добија све мање гласова
Народ је разочаран у политику и странке. Пажњу треба усмерити ка 70 одсто људи који су апстинирали јер се међу њиховим гласовима крије победник неких будућих избора

Ми смо расположени за сарадњу са свим опозиционим странкама, јер нам је важнија Србија од личне суревњивости и сукоба из прошлости

Председница Народне партије, Маја Гојковић, сматра да je договор народњака, напредњака и радикала око формирања власти у Земуну и Вождовцу могућ. Она у интервјуу Правди каже да би опозиционе странке требало да забораве на суревњивости и сукобе из прошлости, и да им на првом месту буде интерес земље.
Како коментаришете резултате избора у Земуну, Вождовцу и Косјерићу, и шта они показују?
- Очигледно је, ако је могуће анализирати резултате локалних избора као нешто што би могло да се рефлектује на републички ниво, да је народ разочаран у политику и у политичке странке. Тежиште анализе треба усмерити ка оних 60, а негде и 70 одсто људи који су апстинирали, јер се међу њиховим гласовима крије победник неких будућих избора. Ипак, овакви резултати и комплетни избори показују да грађани Србије више не верују у приче о бољем животу. Друга ствар коју ови избори показују јесте да коалиција коју предводи ДС добија све мање гласова и да ће врло брзо морати да пређе у опозицију.
Очекујете ли да ће напредњаци, народњаци и радикали успети да се договоре и формирају власт у Земуну и Вождовцу?
- Народна партија је расположена за сарадњу са свим опозиционим странкама. Ми смо имали састанке и нудимо и нудићемо сарадњу и једној и другој групацији, а на њима је да одлуче да ли им је важнија Србија или некакве личне суревњивости и сукоби из прошлости. Политику не треба да воде лични осећаји већ интерес земље, шта је у овом тренутку најбоље за Србију.
Шта очекујете од радикала и Шешеља, и да ли постоји могућност да СРС уради нешто мимо воље свог лидера?
- Није то питање за мене, са Шешељем немам контакт од 2004. године.
А да ли мислите да би неке мање странке владајуће коалиције могле да без ДС-а у Земуну и Вождовцу направе коалицију са вама и напредњацима?
- Треба разговарати са свима како не би дошло до понављања избора. Сматрам да није толико важно владати по сваку цену, већ да треба следити своју политику и програм. У сваком случају, треба инсистирати на расписивању ванредних избора на свим нивоима, јер је очигледно да се расположење грађана мења и да све странке националног блока јачају, иако је пре само неколико месеци изгледало да ову власт нико не може да начне.

http://www.pravda.rs/dogadjaji/9808/ds-e-uskoro-biti-opozitsia
 
Мислим да је изузетно интелигентна жена која се веома добро разуме у политику, такође плус јој је код мене што је била дугогодишњи члан СРС-а, као српски напредњак волео бих видети њену странку као нашег коалиционог партнера. Моје лично мишљење и износим га у своје лично име је да је Народњачки блок идеолошки непотпун без Српске напредне странке јер би једног дана, за неких 5 година блиском сарадњом ових политичких субјеката било постигнуто јединство свих значајних странака конзервативног, народњачког и демохришћанског опредељења.

Ајмо Земун СНС-СРС-НК
Вождовац СНС-СРС-НК-ПУПС + ЈС. То је моја лична жеља.
После тога у три опозиционе колоне( едит-додах да мислим на Републички ниво) а после избора коалиција. Опет, изражавам лични став.
 
Одг Дудавуда

У интересу Србије, опростио бих и Јединственој Србији Драгана Палме Марковића све ружне речи изречене током преговора после републичких избора мада сам свакако сигуран да они неће обарати ДС-Г17 владу на Републичком нивоу.

Наравно да бих био потпуно коректан, морам рећи да СПС није пљувао по нама али сматрам да су коалицијом са ДС-Г17 изневерили већину својих присталица, као и идеологију коју је спроводио Слободан Милошевић.
 
Одг Дудавуда

У интересу Србије, опростио бих и Јединственој Србији Драгана Палме Марковића све ружне речи изречене током преговора после републичких избора мада сам свакако сигуран да они неће обарати ДС-Г17 владу на Републичком нивоу.

Наравно да бих био потпуно коректан, морам рећи да СПС није пљувао по нама али сматрам да су коалицијом са ДС-Г17 изневерили већину својих присталица, као и идеологију коју је спроводио Слободан Милошевић.

Kakav sps, kakav g17, kakav ns, kakav dss, kakva j.s. ---- sve njih treba otresti. Zbog tih prirepaka, koji se šlepaju uz velike stranke, koji ucenjuju i muzu - evo ima decenija kako se Srbija nije daleko odmakla od mrtve tačke.

Svima njima treba dati šut kartu.
 
smenjivost vlasti je neshto normalno u drushtvima koja pretenduju da su demokratska
normalno je da se od zutih nije moglo ochekivati nishta pozitivno kad im je glavna stvar u kampanji bilo plashenje ovaca debilizmia tipa"svi sem nas ako budu na vlasti slede bombardovanje i sankcije" i razne isprazne priche tipa tamo daleko je sunce u EU
oni jednostavno nemaju nishta da ponude
da li su drugi gori ili bolji videce se tek kad ti drugi zasednu na vlast,to shto je neko gori od nikakvog meni nije nikakav argument da glasam za nikakvog samo zato shto on kaze da su svi ostali gori
jedno je sigurno,sa DS-om Srbijia samo moze da ide na dole a praxa to i pokazuje
jedina shansa ma koliko mala bila je da postoji strah od smenjivosti ma ko bio na vlasti jer je to jedini motivacioni faktor za bilo koga da uradi i neshto pozitivno
samo ja sumnjam da ce DS mirno otici ko i SPS svojevremeno...makar i izgubili deebelo neke sledece izbore
 
maja je otisla iz srs bez mandata.odrekla se svega i formira stranku od 0 .......

I koliko, i koliko, u procentima, ta njena stranka ima sada? O.K. ima pet-šest poslanika u skupštini Vojvodine, samo malo je to u odnosu na ono što je ona očekivala.

Sada se prišlepala Koštunici, koji se prišlepao narodnjacima --- uuuu... jaka pamet i sve to samo u interesu zemlje.... nije nego...

Inače, privatno - obožavam Maju... samo bilo bi mi draže da se držala advokature :)
 
Каже Маја а рече и Веља. Веља верује у договор трију политичких групација. Дај Боже да буде тако !



АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ И ЗВАНИЧНО ПОЗВАО РАДИКАЛЕ И НАРОДЊАКЕ НА САРАДЊУ, ВЕЛИМИР ИЛИЋ УВЕРЕН ДА ЋЕ СЕ ОПОЗИЦИЈА ДОГОВОРИТИ Убедићу Шешеља бићемо уз СНС у Земуну и Вождовцу


Велимир Илић каже да је у контакту са Војиславом Шешељом и да на све начине покушава да му објасни да опозиција мора да искористи победу у Вождовцу и Земуну
Илић: Стално причам са радикалима, то су тешки разговори, али не одустајем. Не смемо да изневеримо народ који нам је дао подршку


Напредњаци поручили радикалима да је време да признају да је СНС најјача опозициона партија и да треба да се придруже странкама које желе промене

Вучић: Сигуран сам да ће напредњаци формирати власт и у Земуну и на Вождовцу, као и да ће радикали променити своје ирационално понашање и ипак ући у власт с нама

Алигрудић: ДСС се залаже за сарадњу опозиције и учествоваћемо у власти са СНС, НС и СРС. То би било добро и за земљу, јер Вождовац и Земун нису само комунална питања, већ власт у овим општинама има и другачији значај

Опозиционе странке од радикала траже да ставе државне испред партијских интереса и да не дозволе да се грађани разочарају у њих као што су се разочарали у власт која их је лагала нудећи им нова радна места, бесплатне акције


Српска напредна странка одлучила је да Демократску странку Србије, Нову Србију и Српску радикалну странку позове да заједнички формирају власт у Земуну, казао је Александар Вучић, заменик председника СНС.
Позив су већ прихватиле Демократска странка Србије и Нова Србија док радикали у званичним изјавама тврде да неће правити договоре са напредњацима. Ипак, све три опозиционе странке, које су однеле победу на ванредним општинским изборима у двема београдским општинама уверени су да ће радикали ставити интересе грађана испред страначких.

СНС власт у Земуну и Вождовцу

На јуче одржаној седници председништва, напредњаци су одлучили да крену са формирањем власти у Земуну, док ће одлуку о формирању власти на Вождовцу донети накнадно.
- Међутим, уверен сам да ће у обе општине напредњаци формирати власт, као и да ће радикали променити своје ирационално понашање и ипак ући у власт с нама - казао је Вучић.
Заменик председника СНС казао је да су напредњаци после вишесатне расправе једногласно одлучили да народњаке и радикале позову на сарадњу.
- Разговараћемо пре свега о коалицији у Земуну, јер тамо имамо лагодну већину. За Вождовац би касније видели како и на који начин да превазиђемо садашњу пат позицију. Очекујемо да се тај контакт оствари у наредна два или три дана - казао је Вучић.
Према његовим речима, у три изборне јединице општине Вождовац, у којима су поновљени избори, последњих седам дана вођена је кампања, како је он рекао, невероватног бешчашћа.
- Људи који живе на територији Рипња, Белог потока и Пашиног брда са свачим су се суочавали. Грађанима су стизала писма које је наводно потписала СНС и којим људе позивамо да не гласају за нас него за ДСС. Ту је наведено да ћемо тако спречити црвено-жуту коалицију да победи - навео је заменик председника напредњака.

ДСС и НС уз напредњаке

Уз напредњаке већ су стали лидери народњачке коалиције који су спремни да заједнички формирају власт у Земуну. Проблем и даље праве радикали који, бар у званичним изјавама тврде да неће правити савез са напредњацима док им СНС не врати посланичке мандате у Скупштини Србије.
Коментаришући захтев СРС-а да им СНС врати посланичке мандате, Вучић је навео да би радикали требало да дају напредњацима 50 од својих 57 мандата и да би пропорционално снагама те две странке, напредњацима требало да припадне око 72, а радикалима шест мандата.
- Али ми то не тражимо и гледамо у будућност, а ако они нису у стању нека наставе са својом политиком. Напредњаци су сити пирових победа, ово је права победа после које ћемо формирати власт - рекао је Вучић.
Он је додао да би понављање избора било најгоре решење, али да ће СНС уколико се то и договори, још убедљивије победити владајућу коалицију.

Разговори са радикалима

Лидер Нове Србије и шеф посланичког клуба ДСС Велимир Илић и Милош Алигрудић очекују да се радикали врло брзо уозбиље и да се у наредних неколико дана придруже опозиционим странкама у формирању општинске власти у Земуну.
Према речима Велимира Илића до краја недеље биће познато да ли су радикали спремни да државне интересе ставе испред партијских.
- Ако радикали не схватају моменат у коме се Србија налази, онда се не може даље причати. Морамо нешто да учинимо да променимо власт, морамо да будемо јединствени, а ако има сујете, ако неки терају неку своју правду, онда од тог циља нема ништа - каже Велимир Илић.
На питање да ли је покушао да у разговорима са лидером радикала пронађе решење Илић је рекао.
- Разговарам често са радикалима, пре неколико дана сам причао и са Војиславом Шешељем, али морам да признам да тешко иде. Он и даље тражи да му СНС врати мандате како би уопште и могли да причају о сарадњи. Иако иде тешко, поново ћемо покушати да разговарамо, јер је ситуација озбиљна. Ми сада као опозиција имамо већину, имамо подршку грађана, али је не користимо. Чиним све што је у мојој моћи да их убедим, разговарам са њима, надам се да ћемо успети да се договоримо - наводи Илић.

ДСС: Или смо са СНС или смо опозиција

И шеф посланичке групе ДСС у Скупштини Србије Милош Алигрудић каже да се воде разговори са свим странкама из опозиције, да су они отворени за сарадњу и са СНС и са СРС, али да неће вршити притисак ни на једну партију.
- Ми се залажемо за сарадњу и ми бисмо, наравно, у таквој коалицији учествовали. То би било добро и за земљу, јер Вождовац и Земун нису само комунална питања, већ власт у овим општинама има и другачији значај. Ако до коалиције СНС, СРС и странака окупљених око ДСС не дође, ми онда нећемо учествовати у власти. За ДСС нема алтернативе - поручио је Алигрудић.


К. Благовић - П. Јеремић

Антрфиле:

Време за ванредне изборе

Председништво СНС поред одлуке о разговору за формирање власти у Земуну донело је и кључне одлуке о правцу деловања ове странке.
- Донели смо одлуку да ће СНС пружити пун допринос у очувању територијалног интегритета Србије, што значи да ће КиМ за нашу странку увек бити део Србије. Залагаћемо се за очување Дејтонског мировног споразума и очување Републике Српске - казао је Вучић.
Он је казао да су напредњаци донели одлуку да ће се свим дозвољеним средствима борити против предлога статута Војводине, који је према његовим речима, акт против грађана Војводине.
- Сложили смо се да је одржавање парламентарних избора најбоље решење за Србију и да ће СНС предложити Влади конкретне мере у циљу ублажавања ефеката економске кризе, пошто владине мере нису дале резултате - нагласио је Вучић и додао да је та странка донела одлуку да у наредном периоду у разговорима са представницима ЕУ учини све како би у најкраћем року обезбедила визну либерализацију за све грађане Србије, као и убрзавање економске сарадње са свим државама у свету.

http://www.pravda.rs/dogadjaji/9809/ubediu-sheshea-biemo-uz-sns-u-zemunu-i-vozhdovtsu
 
smenjivost vlasti je neshto normalno u drushtvima koja pretenduju da su demokratska
normalno je da se od zutih nije moglo ochekivati nishta pozitivno kad im je glavna stvar u kampanji bilo plashenje ovaca debilizmia tipa"svi sem nas ako budu na vlasti slede bombardovanje i sankcije" i razne isprazne priche tipa tamo daleko je sunce u EU
oni jednostavno nemaju nishta da ponude
da li su drugi gori ili bolji videce se tek kad ti drugi zasednu na vlast,to shto je neko gori od nikakvog meni nije nikakav argument da glasam za nikakvog samo zato shto on kaze da su svi ostali gori
jedno je sigurno,sa DS-om Srbijia samo moze da ide na dole a praxa to i pokazuje
jedina shansa ma koliko mala bila je da postoji strah od smenjivosti ma ko bio na vlasti jer je to jedini motivacioni faktor za bilo koga da uradi i neshto pozitivno
samo ja sumnjam da ce DS mirno otici ko i SPS svojevremeno...makar i izgubili deebelo neke sledece izbore


pa jedino kako mozes stoku koja dodje na vlast da nateras da radi svoj posao jeste ako ih uveris da nakon gubitka vlasti ako su radili lose ce ici na robiju .
 

Back
Top