Filozofija i kultura tela

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.565
TTTT me je podsetila na pitanje veze filozofije i sporta.

Obicno se misli da ako se neko bavi filozofijom ne moze biti i sportista, i da baviti se sportom i filozofirati iskljucuje jedno drugo. To je neverovatna zabluda i na ovoj temi cu pokusati to i da dokazem a mozda ce se neko ( ko je zaboravio na svoje telo) podsetiti na njega, i vratiti se sportu.

Ono u coveku sto je stvorilo filozofiju zove se "metafizicka potreba". Ta potreba postoji u svakom ,bas poput nekog nagona, a javila se kada je covek razvio svoj um i zapitao se ko sam ja, sta je svet ili jednostavno "Sta je sustina sveta i zivota.?"
Za sve ove milenijume od Presokratovaca do danas ,filozofija je neverovatno napredovala i mozemo reci da je dala odgovore na ta pitanja ili bolje receno da je iscrpela mogucnosti ljudskog saznanja, a ono sto je ostalo, jeste transcendencija (izvan mogucnosti ljudskog saznanja). Takodje je uspela da coveku skrene paznju na ceo imanentni svet svesti i tako ga ,koliko je to coveku uopse moguce, dovede u dodir sa Bozanskim u njemu. Jer kao sto je govorio Isus :
"Carstvo Bozije je u vama".
Dakle cilj filozofiranja je stupiti u dodir sa sopstvom. U dodir sa svojom sopstvenom bozanskom sustinom.

Gde se sada u svemu tome nalazi sport sa svojim telom?

Telo je objektivacija volje i mesto gde se sukobljava sloboda sa nuznoscu. Telo je mesto gde sloboda biva zarobljena automatizmom. Mesto gde protok, kretanje , trajanje, biva pretvoreno u "klatece okretanje u mestu" kako je to govorio Bergson.
E tu na scenu stupa sport koji je ,bas poput filozofije, sredstvo pribliziavanja sustini ali objektivnim putem, i to tako sto cemo pomoci telu da savlada prepreke nuznosti. Tako sto cemo osloboditi tok i omoguciti da se u telu na najbolji moguci nacin OBJEKTIVISE IDEJA.
Nasi stari su do tako neceg mogli doci samo uz pomoc svoje intuicije i skulpture.
Moderan sport je danas u stanju da svojim znanjem do toga dodje u realnosti, i da od tela napravi onaj ideal koji su Stari Grci ovaplotili u svojim Bogovima.

Ova slika dole je meni najdraza kada je Bodi Bilding u pitanju, i gde se vidi otelotovorenje ideje coveka, i to ne u skulpturi vec u zivom telu.

Na slici je Bob Paris:
paristx2.jpg
 
Covek je i misaono i biolosko bice.Aktivnost mozga se razvija i jaca razmisljanjem.Intelekt je sposobnost shvatanja problema i njegovog resavanja."Uposliti" mozak ucenjem,razmisljanjem o naucenom,vidjenom ili dozivljenom povecava njegovu "snagu".Biolosko telo zahteva isto.Oba segmenta cine celinu.
Bez zdravog tela nema ni zdrave misli,ali i obrnuto.
 
antički pojam fizičke lepote ogledao se u sportu, atletskim i gimnastičkim disciplinama, pa se u takmičenju lepote, u nadmetanjima merila snaga i hrabrost. stari grci nisu imali teretane, imali poligone za borbu, čak i neke sportske discipline - pankration (nadam se da se nisam zeznuo u nazivu, al mislim da jeste)..disciplina koja je mešavina rvanja i boksa, pa onda atletika, hitrost, okretnost snaga, lepota tela su bili negovani u smislu da budu podređeni volji - biti gospodar volje, što je i danas maxima borilačkim sportova. biti vitez, ne naneti bol i fizičku patnju drugome bez potrebe, ne zloupotrebljavati snagu. herakle je govorio da bez volje nema vrline snage, jer treba telo navići da se POKORAVA PAMETI...zato su stari grci negovali duhovne dvoboje - nije dovoljna samo snaga, nego su se odmeravale veštine besedništva, muzička i dramska...
ta težnja da se popstigne jedistvo tela i duha zove se kaligratija....
i slika žderača i bildera su samo ljušture.....
 
TTTT me je podsetila na pitanje veze filozofije i sporta.

Obicno se misli da ako se neko bavi filozofijom ne moze biti i sportista, i da baviti se sportom i filozofirati iskljucuje jedno drugo. To je neverovatna zabluda i na ovoj temi cu pokusati to i da dokazem a mozda ce se neko ( ko je zaboravio na svoje telo) podsetiti na njega, i vratiti se sportu.

Ono u coveku sto je stvorilo filozofiju zove se "metafizicka potreba". Ta potreba postoji u svakom ,bas poput nekog nagona, a javila se kada je covek razvio svoj um i zapitao se ko sam ja, sta je svet ili jednostavno "Sta je sustina sveta i zivota.?"
Za sve ove milenijume od Presokratovaca do danas ,filozofija je neverovatno napredovala i mozemo reci da je dala odgovore na ta pitanja ili bolje receno da je iscrpela mogucnosti ljudskog saznanja, a ono sto je ostalo, jeste transcendencija (izvan mogucnosti ljudskog saznanja). Takodje je uspela da coveku skrene paznju na ceo imanentni svet svesti i tako ga ,koliko je to coveku uopse moguce, dovede u dodir sa Bozanskim u njemu. Jer kao sto je govorio Isus :
"Carstvo Bozije je u vama".
Dakle cilj filozofiranja je stupiti u dodir sa sopstvom. U dodir sa svojom sopstvenom bozanskom sustinom.

Gde se sada u svemu tome nalazi sport sa svojim telom?

Telo je objektivacija volje i mesto gde se sukobljava sloboda sa nuznoscu. Telo je mesto gde sloboda biva zarobljena automatizmom. Mesto gde protok, kretanje , trajanje, biva pretvoreno u "klatece okretanje u mestu" kako je to govorio Bergson.
E tu na scenu stupa sport koji je ,bas poput filozofije, sredstvo pribliziavanja sustini ali objektivnim putem, i to tako sto cemo pomoci telu da savlada prepreke nuznosti. Tako sto cemo osloboditi tok i omoguciti da se u telu na najbolji moguci nacin OBJEKTIVISE IDEJA. Nasi stari su do tako neceg mogli doci samo uz pomoc svoje intuicije i skulpture.
Moderan sport je danas u stanju da svojim znanjem do toga dodje u realnosti, i da od tela napravi onaj ideal koji su Stari Grci ovaplotili u svojim Bogovima.

Ova slika dole je meni najdraza kada je Bodi Bilding u pitanju, i gde se vidi otelotovorenje ideje coveka, i to ne u skulpturi vec u zivom telu.

Na slici je Bob Paris:
paristx2.jpg

ok ali kako bodi bilding objektivise ideju, samo kao estetski ideal? i da li cak i to radi kako treba? kako se ovakvo telo priblizilo sustini?

telo je mnogo vise od vajarske forme, to je samo nus pojava zdravog tela.
 
Poslednja izmena:
ok ali kako bodi bilding objektivise ideju, samo kao estetski ideal? i da li cak i to radi kako treba? kako se ovakvo telo priblizilo sustini?

telo je mnogo vise od vajarske forme, to je samo nus pojava zdravog tela.

Kao esteski ideal, upravo tako. Vezbanjem mozemo od tela napraviti sta god zelimo. Mozemo razviti sirok struk a ostaviti uska ramena recimo, ili nesto drugacije... ali ne....Stari Grci su postavili ideal (uzak struk, siroka ramena ) Grci su ti koji su otkrili ideal coveka i preneli ga u skulpturu a on je prisutan kao osecanje u svakom coveku.

kako se ovakvo telo priblizilo sustini?

Upravo tako sto je "pomoglo" ideji da se ispolji onako kako bi se ispoljila i sama, da nema materije protiv koje se bori.

telo je mnogo vise od vajarske forme, to je samo nus pojava zdravog tela.

Telo, ako ga uzmemo kao opazaj jeste forma . Ono je opazaj u svesti, upravo to sto vidimo.slika ,opazaj, a sta je sustina tela ... e tu smo vec na terenu ideja, imanentne oblasti svesti i volje.
 
za mene je telo i telesno mnogo vise od forme, zato mi deluje da je ispoljavanje ideje kroz puko oblikovanje radi oblikovanja izuzetno povrsno shvacena povezanost filozofije i tela. narocito jer je estetskih ideala bar u smislu lepog objekta ( lepo shvaceno kao prijatno za oko) toliko mnogo. ako si filozofiju definisao kao "stupiti u dodir sa sopstvom. U dodir sa svojom sopstvenom bozanskom sustinom" i trazis parerelu toga u telesnom, ne bih rekla da se takva pararela nalazi u prividnoj spoljasnjoj bogolikosti, telesnom obliku koji si ti prihvatio kao najslicniji idealu.

nije poenta samo u ishodu i to onom delu koji je vidljiv golim okom, vec u procesu. nije cilj lepo telo ( vizuelno dopadljivo, prijatno za oko), vec lep ( mislim na dobar, kvalitetan, po sadrzaju, motivu, realizaciji, "dubini") nacin na koji ti realizujes to sto na kraju ima kao nus pojavu lepo telo. nije lepo, bogoliko telo samo po sebi cilj.
valjda realizujes isto sto i u filozofiji: stupas u kontakt sa svojim "fizickim" sopstvom=telom, telesnim procesima. trudis se da oni budu idealni.

ne kaze se u lepom telu lep duh. vec u zdravom telu zdrav duh.
 
Alal
nije poenta samo u ishodu i to onom delu koji je vidljiv golim okom, vec u procesu. nije cilj lepo telo ( vizuelno dopadljivo, prijatno za oko), vec lep ( mislim na dobar, kvalitetan, po sadrzaju, motivu, realizaciji, "dubini") nacin na koji ti realizujes to sto na kraju ima kao nus pojavu lepo telo. nije lepo, bogoliko telo samo po sebi cilj.

Slazem se. Nije cilj oblik vec proces koji je u osnovi oblika. Ne mozemo odvojiti formu od procesa.. ne mozemo odvojiti akcidenciju od supstancije.
Proces je to sto je bitno a opazaj je proizasao iz formalnih uslova naseg saznanja ,"fotografija" uzeta za nedeljivog kontinuiteta, nedeljivog trajanja.

Taj proces je tok ,i kao takav, on se neprestano menja u borbi sa materijom i mi mozemo uticati na njega, na razne nacine, a sport je jedan od tih nacina. Mozemo uticati na tok reke tako sto cemo rusiti razne nepotrebne brane i prepreke.
 
Obratite paznju: borilacke vestine na istoku su zapravo projava FILOZOFIJE, a ne sporta. Uobicajena prica o harmoniji duse i tela ovde se postavlja na visi nivo tj. preobrazaj tela direktno (za istocnjake kojima je ovo zivotni poziv - i sustinski) utice na preobrazaj duha, a ne samo obrnuto. Posto je covek I telo, a ne samo duh, naravno da stil zivota ne podrazumeva samo interesovanja nego i NACIN postojanja, a tu mislim upravo na kulturu tela.
 
Zasto je rec "Bilder" toliko srozana i vezana asocijativnim vezama za sirovost, agresivanost, ogranicenost ?

Izgleda da u pozadini toga stoji nista drugo do najprizemeniji zivotinjski instikti. Jer, neki pripadnik čopora svojom snagom daje jasne znake drugima da on pretenduje na presto alfa muzjaka..na status vodje, a to u drugim muzjacima pobudjuje primarne instikte i zelju za borbom sa njim za ženke u čoporu i mesto alfa muzjaka.
Eto to je psihologija toga koju cak ni ljudski intelekt na danasnjem nivou nije uspeo da potisne.

Da na ovom svetu vladaju prave estetske vrednosti, ne bi recimo u Srbiji svi znali za nekog pevca koji juri sa reketom za lopticom.. i zbog te igrarije zgrce milione dolara. Vec bi Srbija znala za ovog coveka. Skoro olicenje bozanstva po izgledu ..a verujem da je malo ko i cuo za njega ovde:

Milos Sarcev
http://1.***************/_OItEnyJVon0/RqOiQDP7YRI/AAAAAAAAABc/qg0AN9n3HPA/s400/Milos_Sarcev_photo74.jpg

Ovi ljudi otelovljuju ideal coveka.

Ali, dekadencija svega. Dekadencija koja je od skoro bozanske muzike klasicizma danas napravila udaranje u bubnjeve i treskanje basova. Koja je od likovne umetnosti renesanse danas napravila apstraktne šare, koje bi i dete umelo da nacrta. A od ideala lepote koji su Grci ovekovecili u svojim atletama, a cemu su danasnji bilderi najslicniji, napravila je marginu, dok su razni čovečuljci koji jure za loptama i lopticama, slavljeni ko sportski bogovi..
 
Poslednja izmena:
TTTT me je podsetila na pitanje veze filozofije i sporta.

Obicno se misli da ako se neko bavi filozofijom ne moze biti i sportista, i da baviti se sportom i filozofirati iskljucuje jedno drugo. To je neverovatna zabluda i na ovoj temi cu pokusati to i da dokazem a mozda ce se neko ( ko je zaboravio na svoje telo) podsetiti na njega, i vratiti se sportu.

Ono u coveku sto je stvorilo filozofiju zove se "metafizicka potreba". Ta potreba postoji u svakom ,bas poput nekog nagona, a javila se kada je covek razvio svoj um i zapitao se ko sam ja, sta je svet ili jednostavno "Sta je sustina sveta i zivota.?"
Za sve ove milenijume od Presokratovaca do danas ,filozofija je neverovatno napredovala i mozemo reci da je dala odgovore na ta pitanja ili bolje receno da je iscrpela mogucnosti ljudskog saznanja, a ono sto je ostalo, jeste transcendencija (izvan mogucnosti ljudskog saznanja). Takodje je uspela da coveku skrene paznju na ceo imanentni svet svesti i tako ga ,koliko je to coveku uopse moguce, dovede u dodir sa Bozanskim u njemu. Jer kao sto je govorio Isus :
"Carstvo Bozije je u vama".
Dakle cilj filozofiranja je stupiti u dodir sa sopstvom. U dodir sa svojom sopstvenom bozanskom sustinom.

Gde se sada u svemu tome nalazi sport sa svojim telom?

Telo je objektivacija volje i mesto gde se sukobljava sloboda sa nuznoscu. Telo je mesto gde sloboda biva zarobljena automatizmom. Mesto gde protok, kretanje , trajanje, biva pretvoreno u "klatece okretanje u mestu" kako je to govorio Bergson.
E tu na scenu stupa sport koji je ,bas poput filozofije, sredstvo pribliziavanja sustini ali objektivnim putem, i to tako sto cemo pomoci telu da savlada prepreke nuznosti. Tako sto cemo osloboditi tok i omoguciti da se u telu na najbolji moguci nacin OBJEKTIVISE IDEJA.
Nasi stari su do tako neceg mogli doci samo uz pomoc svoje intuicije i skulpture.
Moderan sport je danas u stanju da svojim znanjem do toga dodje u realnosti, i da od tela napravi onaj ideal koji su Stari Grci ovaplotili u svojim Bogovima.

Ova slika dole je meni najdraza kada je Bodi Bilding u pitanju, i gde se vidi otelotovorenje ideje coveka, i to ne u skulpturi vec u zivom telu.

Na slici je Bob Paris:
paristx2.jpg

Interesantna tema i dobra tema , samo shto mislim da ljudi poput njega vishe odgovaraju datom profilu nego vecina bildera .
 
Gde se sada u svemu tome nalazi sport sa svojim telom?

Telo je objektivacija volje i mesto gde se sukobljava sloboda sa nuznoscu. Telo je mesto gde sloboda biva zarobljena automatizmom. Mesto gde protok, kretanje , trajanje, biva pretvoreno u "klatece okretanje u mestu" kako je to govorio Bergson.
E tu na scenu stupa sport koji je ,bas poput filozofije, sredstvo pribliziavanja sustini ali objektivnim putem, i to tako sto cemo pomoci telu da savlada prepreke nuznosti. Tako sto cemo osloboditi tok i omoguciti da se u telu na najbolji moguci nacin OBJEKTIVISE IDEJA.
Nasi stari su do tako neceg mogli doci samo uz pomoc svoje intuicije i skulpture.
Moderan sport je danas u stanju da svojim znanjem do toga dodje u realnosti, i da od tela napravi onaj ideal koji su Stari Grci ovaplotili u svojim Bogovima.

Ova slika dole je meni najdraza kada je Bodi Bilding u pitanju, i gde se vidi otelotovorenje ideje coveka, i to ne u skulpturi vec u zivom telu.

Na slici je Bob Paris:
paristx2.jpg

Pa taj moderan sport nema granice, mere, od čoveka pokušava da
napravi mašinu, potisne srce i jača volju i vidimo kakve rezultate
postiže, dopinguju se, disfunkcije organa, devojka koja liči na
muškarca i dobija njegove osobine, ili su one unutar nje bile i ona
ih je samo pojačala izražavajući ih jednosmerno? Upravo zato
preterana akumulacija sporta dovodi do nekih krajnosti koje
ljudskom biću i ne prijaju i gubi se suština, baš isto kao sa
filozofiranjem, odlazi se često iz domena stvarnosti i pribegava
imaginaciji i subjektivnoj proceni na kraju uvek. Zato je naglasak
na prethodnom upoznavanju svog tela i duše i onda primenjivaju
određenih vežbi koje bi istinski poboljšale naše biće i
usmeravale ka daljem adekvatnom nama razvoju.
 
Interesantna tema i dobra tema , samo shto mislim da ljudi poput njega vishe odgovaraju datom profilu nego vecina bildera .

Covek na slici je kikboxer a njemu nije cilj razvoj tela vec razvoj vestine, elasticnosti, brzine, refleksa itd.
Dok je izgled tela tu samo nesto akcidentalno.

Zato smatram da jedino bilding treba biti kralj svih sportova, bas kao sto je filozofija kraljica sveg ljudskog znanja.. a on medjutim nije cak ni olimpiski sport.


Violet
Pa taj moderan sport nema granice, mere, od čoveka pokušava da napravi mašinu, potisne srce i jača volju i vidimo kakve rezultate postiže, dopinguju se, disfunkcije organa, devojka koja liči na muškarca i dobija njegove osobine, ili su one unutar nje bile i ona
ih je samo pojačala izražavajući ih jednosmerno?

Sa ovim se slazem. Doping i steroidi se toliko zloupotrebljavaju da je pre svega danasnji zenski Body buidling presao sve granice i skoro od zena napravio muskarce.
Takodje i muski Building otisao je izvan svake estetike.

Sve se to otrglo kontoli. Uzde je preuzeo novac koji trazi Freak show...zabavu koja prikazuje nekog od 150kg misica i za to ljudi zele da daju novac za kartu, a ne da gledaju otelotvorenje Grckih bogova za koje nisu ni culi. Kao i sve ostalo, i to je upropastio novac i opsta dekadencija u drustvu.
Ali u skorije vreme pojavilo se nesto sto se zove Body Fitness i koje vraca stvari na pravi put.
 
Poslednja izmena:
Covek na slici je kikboxer a njemu nije cilj razvoj tela vec razvoj vestine, elasticnosti, brzine, refleksa itd.
Dok je izgled tela tu samo nesto akcidentalno.
.
Mislim da se mozhemo slozhiti da je kod mnogih bildera jedini cilj izgled tela , kao da je samo izgled tela njegova sushtina , a veshtina , elastichnost , brzina , izdrzhljivost su isto veoma vazhne , jednim jedinim udarcem borac pokrene celo svoje telo , svaki mishic doprinosi jachini udara , a tek kolika snaga je potrebna izdrzhati izazov poput borbe prsa u prsa, tako da se vishe slazhem za moonjom :
antički pojam fizičke lepote ogledao se u sportu, atletskim i gimnastičkim disciplinama, pa se u takmičenju lepote, u nadmetanjima merila snaga i hrabrost. stari grci nisu imali teretane, imali poligone za borbu, čak i neke sportske discipline - pankration (nadam se da se nisam zeznuo u nazivu, al mislim da jeste)..disciplina koja je mešavina rvanja i boksa, pa onda atletika, hitrost, okretnost snaga, lepota tela su bili negovani u smislu da budu podređeni volji - biti gospodar volje, što je i danas maxima borilačkim sportova. biti vitez, ne naneti bol i fizičku patnju drugome bez potrebe, ne zloupotrebljavati snagu. herakle je govorio da bez volje nema vrline snage, jer treba telo navići da se POKORAVA PAMETI...zato su stari grci negovali duhovne dvoboje - nije dovoljna samo snaga, nego su se odmeravale veštine besedništva, muzička i dramska...
ta težnja da se popstigne jedistvo tela i duha zove se kaligratija....
i slika žderača i bildera su samo ljušture.....
 
Mislim da se mozhemo slozhiti da je kod mnogih bildera jedini cilj izgled tela , kao da je samo izgled tela njegova sushtina , a veshtina , elastichnost , brzina , izdrzhljivost su isto veoma vazhne , jednim jedinim udarcem borac pokrene celo svoje telo , svaki mishic doprinosi jachini udara , a tek kolika snaga je potrebna izdrzhati izazov poput borbe prsa u prsa, tako da se vishe slazhem za moonjom :

Ja se ne slazem sa Monjom.
Pitanje je sta je tu cilj tj. da li je cilj zadovoljavanje potreba individualnog htenja, sto bi onda analogijom sa umetnoscu bio kič, ili je cilj estetsko uzivanje u idejama sto je nesto mnogo, mnogo uzvisenije.

Rec "vazno" koju si upotrebio kada su pitanju razvoj brzine, izdrzljivosti, itd. Za sta je to vazno?
Vazno je za ring...za meč, za utakmicu, za takmcinje,za pobedu.. za slavljenje egozima..ko je bolji ..ko ce osvojiti medalju. Centar toga je nista drugo do egoizam. Iz ovoga se moze videti da je to daleko od onog uzvisenog osecaja ili spoznanja ideja i da je ustvari blisko kiču.
Naravno to je zdravo itd. ali svaki je sport zdrav, kao sto je i svaka muzika u neku ruku prijatna za uho ,ali u svemu tome ima i velike razlike. Jedna muzika zadovoljava potrebe samo individualnog htenja, druga se bavi onim jedinim vaznim u zivotu ..a to je sustina, spoznaja ideja, spasenje od sveta i zivota i prosvetljenje na kraju krajeva.

Ovde su kao sto vidis sustinske stvari na jednoj strani i gradnja kula od karata na drugoj.

Naravno da je i telo kula od karata, ali nije u ovom sportu vazno telo ..(ma koliko paradoksalno zvucalo.)..vec ideal lepote koji objektivisuci se u empiriskom svetu deluje na duh. Dovodi do spoznaja besmrtnih ideja.... a to nije kula od karata ,,naprotiv. To je ono sto ne nastaje i nestaje vec uvek jeste kako kaze Platon. Zato je to vredno vremena.

A egoisticki ciljevi su tu drugorazredni .
 
Ja se ne slazem sa Monjom.
Pitanje je sta je tu cilj tj. da li je cilj zadovoljavanje potreba individualnog htenja, sto bi onda analogijom sa umetnoscu bio kič, ili je cilj estetsko uzivanje u idejama sto je nesto mnogo, mnogo uzvisenije.

Rec "vazno" koju si upotrebio kada su pitanju razvoj brzine, izdrzljivosti, itd. Za sta je to vazno?
Vazno je za ring...za meč, za utakmicu, za takmcinje,za pobedu.. za slavljenje egozima..ko je bolji ..ko ce osvojiti medalju. Centar toga je nista drugo do egoizam. Iz ovoga se moze videti da je to daleko od onog uzvisenog osecaja ili spoznanja ideja i da je ustvari blisko kiču.

Moguce da ima malo egoizma , ali ne moramo se unapredjivati u svemu shto sam nabrojao kako bi smo pobedili druge , vec i da bi smo pobedili sebe i pomerili nashe granice , kako bi smo unapredili sebe .

Naravno to je zdravo itd. ali svaki je sport zdrav, kao sto je i svaka muzika u neku ruku prijatna za uho ,ali u svemu tome ima i velike razlike. Jedna muzika zadovoljava potrebe samo individualnog htenja, druga se bavi onim jedinim vaznim u zivotu ..a to je sustina, spoznaja ideja, spasenje od sveta i zivota i prosvetljenje na kraju krajeva.

Ovde su kao sto vidis sustinske stvari na jednoj strani i gradnja kula od karata na drugoj.

Ne vidim shta je kula karata u tome shto neko hoce borilachkim veshtinama ili telesnim vezhbama da pomeri granice svoga tela i duha , a naravno da ce se unprediti i izgled njegovog tela , mada to nije najvazhnije .

Naravno da je i telo kula od karata, ali nije u ovom sportu vazno telo ..(ma koliko paradoksalno zvucalo.)..vec ideal lepote koji objektivisuci se u empiriskom svetu deluje na duh. Dovodi do spoznaja besmrtnih ideja.... a to nije kula od karata ,,naprotiv. To je ono sto ne nastaje i nestaje vec uvek jeste kako kaze Platon. Zato je to vredno vremena.

A egoisticki ciljevi su tu drugorazredni .

A shta fali idealu tela koje je u harmoniji i koje prelazi svoje granice ?
Mada mozhda bi najbolje negovati i ideal estetike tela ,a i njegovih ostalih osobina ( snaga , izdrzhljivost , brzina , refleksi) ?
Although the martial arts are a minor path, we can by means of the lesser glimpse the greater.
Chen Xin (1849-1929) an important Chen family scholar, in his 1919 work Tai Chi Chuan Illustrated
 
Moguce da ima malo egoizma , ali ne moramo se unapredjivati u svemu shto sam nabrojao kako bi smo pobedili druge , vec i da bi smo pobedili sebe i pomerili nashe granice , kako bi smo unapredili sebe .

Pa sta je to "sebe pa sebe" nego egoizam ? A spoznanje ideja u Platonovom smislu, znaci prevazilazanje individue pa i reci "sebe".

Ne vidim shta je kula karata u tome shto neko hoce borilachkim veshtinama ili telesnim vezhbama da pomeri granice svoga tela i duha , a naravno da ce se unprediti i izgled njegovog tela , mada to nije najvazhnije .

Kula od karata jeste sve ono sto ce vreme i smrt oduzeti a u to spadaju sve uobicajene "vrednosti" koje smo usvojii kao takve...od tela, materijalnih stvari koje posedujemo do potomstva.... svega onoga sto postaje i nestaje. To je kula od karata.
Duh koga si spomeuo nije, i tu si u pravu, i jedini rad koji se tice onoga sto uvek jeste ili supstratuma svega ili DUHA jeste rad koji ima bilo kakvog smisla.

Mada nemoj da mislis da ja imam nesto protiv borilackih vestina. Znam da one uz sebe imaju citavu filozofiju. Takodje ono KI ili CHI ., jeste energija zasnovana na filozofiji JINA I JANGA, . Bodidarma (osnivac Zen filozofije) jeste i osnivac Saolin manastira. Kung fu je nista drugo do rec nastala od Konfucije.

Ali kao i sve ostalo, danasnje borilacke vestine su daleko od tih ideala. I ja sam jedno vreme trenirao aikido i to sto sam tamo trenirao nema veze niti sa kijem, niti sa Taoom, niti sa bilo kakvom filozofijom. Obicna samoodbrana. Morihej Ujesiba je kako kazu bio prosvetljena osoba, a on je verovatno to i bio ali ovo danas nije cak ni karikatura toga. Kako drustvo zasnovano na materijalizimu moze da pojmi filozofiju Taoa koja bi trebala biti u osnovi borilackih vestina ?
Zalosno, ali vecina onih koji danas treniraju te vestine misle da ce time postati nesto slicno supermenima iz filmova, iako ne dao bog ikom da dodje u situaciju da mora da se bori za svoj zivot i to primenjuje, a sa druge strane kada smo kod toga , imati bilo koje oruzje jeste hilajdustostruka prednost nego nemati nijedno a imati znanje neke borilacke vestine umesto nejga. Tako da praktican cilj toga otpada ..ostaje samo kako ti kazes rad na telu i duhu, ali ako ti je do tela eto ti Bildinga, a ako ti je do duha eto ti filozofije...a ako ti je do oba moze borilacke vestine, ali na tradicionalni Zen nacin uz prosvetljenog trenera i ucenika a ne ovo danas ..kik box , razne Krav Mage i slicno, sve sa ciljem spremanja za tuce na ulici, a koje se po pravilu svode na onaj instikt borbi za zenke u coporu... onda to ne da nije filozofija, nego nije cak ni dostojno ljudi.
 
Pa sta je to "sebe pa sebe" nego egoizam ? A spoznanje ideja u Platonovom smislu, znaci prevazilazanje individue pa i reci "sebe".

Taj isti egoizam vazhi i za vecinu bildera , dizhu tegove kako bi imali mishice , imaju mishice kako bi bili "face" , samo tolko , za njih je duh o kojem govorimo daleka tema po proizvodnja pirincha u Japanu.

Kula od karata jeste sve ono sto ce vreme i smrt oduzeti a u to spadaju sve uobicajene "vrednosti" koje smo usvojii kao takve...od tela, materijalnih stvari koje posedujemo do potomstva.... svega onoga sto postaje i nestaje. To je kula od karata.
Duh koga si spomeuo nije, i tu si u pravu, i jedini rad koji se tice onoga sto uvek jeste ili supstratuma svega ili DUHA jeste rad koji ima bilo kakvog smisla.

Mada i vreme oduzme izgled telu bildera ... Mada ostaje slika toga ispunjenja ideje ...

E bash tako , kroz napredovanje u teli doci do napredovanja u duhu.

Ali kao i sve ostalo, danasnje borilacke vestine su daleko od tih ideala. I ja sam jedno vreme trenirao aikido i to sto sam tamo trenirao nema veze niti sa kijem, niti sa Taoom, niti sa bilo kakvom filozofijom. Obicna samoodbrana. Morihej Ujesiba je kako kazu bio prosvetljena osoba, a on je verovatno to i bio ali ovo danas nije cak ni karikatura toga. Kako drustvo zasnovano na materijalizimu moze da pojmi filozofiju Taoa koja bi trebala biti u osnovi borilackih vestina ?

Mislim da isto vazhi i za ideje koje su po tebi u osnovi bodi bildinga .Kao shto rekoh , vecina se bavi bodi bildingom iz gore navedenog razloga i varijacija na isto , i zato shto je "in" .

Zalosno, ali vecina onih koji danas treniraju te vestine misle da ce time postati nesto slicno supermenima iz filmova, iako ne dao bog ikom da dodje u situaciju da mora da se bori za svoj zivot i to primenjuje, a sa druge strane kada smo kod toga , imati bilo koje oruzje jeste hilajdustostruka prednost nego nemati nijedno a imati znanje neke borilacke vestine umesto nejga. Tako da praktican cilj toga otpada ..ostaje samo kako ti kazes rad na telu i duhu, ali ako ti je do tela eto ti Bildinga, a ako ti je do duha eto ti filozofije...a ako ti je do oba moze borilacke vestine, ali na tradicionalni Zen nacin uz prosvetljenog trenera i ucenika a ne ovo danas ..kik box , razne Krav Mage i slicno, sve sa ciljem spremanja za tuce na ulici, a koje se po pravilu svode na onaj instikt borbi za zenke u coporu... onda to ne da nije filozofija, nego nije cak ni dostojno ljudi.

Sa ovim se totalno slazhem .

Ja niti se bavim borilachkim veshtinama , niti bodi bildingom , samo redovno radim malo osnovne vezhbe ( sklekovi , trbushnjaci , itd .. ) i to vezhvanje traje veoma malo , a tako je slichno i sa filozofijom , samo pomalo chituckam :mrgreen:
Mozhda kad se vishe budem bavio telom vishe cu se baviti i folozofijom , i obrnuto :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Ali kao i sve ostalo, danasnje borilacke vestine su daleko od tih ideala. I ja sam jedno vreme trenirao aikido i to sto sam tamo trenirao nema veze niti sa kijem, niti sa Taoom, niti sa bilo kakvom filozofijom. Obicna samoodbrana. Morihej Ujesiba je kako kazu bio prosvetljena osoba, a on je verovatno to i bio ali ovo danas nije cak ni karikatura toga. Kako drustvo zasnovano na materijalizimu moze da pojmi filozofiju Taoa koja bi trebala biti u osnovi borilackih vestina ?
Zalosno, ali vecina onih koji danas treniraju te vestine misle da ce time postati nesto slicno supermenima iz filmova, iako ne dao bog ikom da dodje u situaciju da mora da se bori za svoj zivot i to primenjuje, a sa druge strane kada smo kod toga , imati bilo koje oruzje jeste hilajdustostruka prednost nego nemati nijedno a imati znanje neke borilacke vestine umesto nejga. Tako da praktican cilj toga otpada ..ostaje samo kako ti kazes rad na telu i duhu, ali ako ti je do tela eto ti Bildinga, a ako ti je do duha eto ti filozofije...a ako ti je do oba moze borilacke vestine, ali na tradicionalni Zen nacin uz prosvetljenog trenera i ucenika a ne ovo danas ..kik box , razne Krav Mage i slicno, sve sa ciljem spremanja za tuce na ulici, a koje se po pravilu svode na onaj instikt borbi za zenke u coporu... onda to ne da nije filozofija, nego nije cak ni dostojno ljudi.

Diskutant je vec napomenuo da su borilacke vestine svojevrsna filozofija koja pomaze na putu harmonije tela i uma.
Medjutim, uocljivo je da borilacke umetnosti i teretana nemaju gotovo nikakve veze.
Bilo koji uceni(kako postavljac rece - prosvetljeni) majstor borilackih vestina ne preporucuje teretanu i akcenat stavlja na tradicionalne vezbe. U ovom vremenu posedujemo znanje koje nam omogucava i mesavinu vezbi, naprimer, mozemo upraznjavati jogu posle napornog treninga ninjicua. Svrha borilackih umetnosti je da coveku utka disciplinu, red, da procisti meridijane u telu kako bi energija(neki je zovu Ki) mogla da struji kroz telo. Takodje, jaca se samopouzdanje, sto kod nekih nespremnih ljudi izaziva bujanje ega, tako da se postize suprotni efekat, ali upravo zato imamo filozofiju koja prati odredjenu borilacku umetnost.
Po meni, najbitnija razlika izmedju teretane i tradicionalnih vezbi je upravo ta sto se vezbanjem u teretani ne omogucava ciscenje meridijana, i meni je upravo ta cinjenica pomogla da se odlucim za sopstveni pravac kretanja. Kasnije sam shvatio koliko dobra donosi bavljenje borilackim vestinama, mnogo vise od ciscenja meridijana...ipak, sto se tice borilackih vestina, dakako je najvazniji ucitelj i atmosfera u dojou. Uz nasu Nameru, naravno. I samo da dodam, teretane imaju ogroman naboj negativne energije upravo zbog Namere ljudi koji obitavaju tamo. O zajednistvu, kakvo se moze postici u dojou, nema ni reci.

Boldovano :
-Da. Stvar je u ucitelju, i njegovom pristupu toj borilackoj umetnosti, takodje je vrlo bitno ko je njemu bio ucitelj i cije on znanje u stvari prenosi.

-Vecina ljudi koji idu u teretanu ima za cilj da postane novi Roni Kolman ili Rik Valjente. Tu se opet vracamo na Nameru i njenu vaznost.

- Zapravo nisu u pitanju samo telo i duh. Vec telo, duh i um. Duh se ne jaca iscitavanjem i poznavanjem filozofije. Filozofija pomaze u tome, ali sama po sebi nije dovoljna. Jacanje tela, uma, duha ima svoje prakticne vezbe.
 
Poslednja izmena:
Na svim slikama bodybuildera koje si nam predstavio, je pogrešno
rađeno na telu. Zar ne vidiš kakvog oblika i sastava su ti mišići.
Oni nemaju punu strukturu i masu? Zar nemaš osećaj kad bi ih
probušili iglom da bi pukli, kao da su gumirani, plastični i
jednostavno nestvarni? A da ne pričamo o lepoti i zdravlju tih tela.
Ona su RUŽNA, a ne lepa. Ne možeš te plastificirane mase
porediti nikako sa onim što su predstavljali kao ideal u renesansni
slikari i sl. Ono su živa tela puna tela, a ne preoblikovane vazdušaste
mase. Dakle, definitivno jedno bez drugog ne ide, odlaskom u krajnost,
bez duha, bez mozga u ovom slučaju bodybuildinga smo dobili upravo
ono na slici, pa vi vidite da li je to ono čemu normalno
zdravorazumsko biće treba da teži.
 

Back
Top