Pitanje za forumaše iz Crne Gore

Negde sam nedavno pročitao da se je jedna od najstarijih crnogorskih familija zvala Laz.

Čuo sam za Lazoviċe, ali Laz…

Znam da je Laz prisutno u raznim toponimima.

Ako je ovo tačno, voleo bih da mi neko kaže nešto više o njima.


Nikad cuo.
Inace "laz" ili "lazina" znaci mjesto dje je posjecena suma z:)
A ima i mjesto nedaleko od Podgorice koje se zove Lazine.
 
Mislim da se svi slažemo da je u pitanju neka greška...

Da, e jedino cega se sjetih sa "laz" u imenu, to je takodje mjesto koje se zove "Carev Laz"
A to je mjesto gdje su crnogorski pobunjenici napravili "ambush" nekim turskim jedinicama koja je isla na kaznenu ekspediciju po staroj Crnoj Gori, pa kako je u zasjedi poginulo masu turaka (ka posjecene sume) mjesto se zove Carev Laz (mjesto dje su carevi (turskog cara) vojnici izginuli ka posjeceni)
to je sve sto znam o tome.... :ukras6:
 
To mi je jedan od onih 5 prezimenika koja provjeravam kada uvijek gledam za neko prezime. :D Inače, eto, nema Laza tu.

Osim toga, to bi trebalo da bude onda neka ličnost iz narodnog predanja, pa je logično zašto nema (kao što ne bi bilo Kosančića u spisku srpskih prezimena npr.)

Doduše moje nije bilo tu prije blizu godinu dana. z:hm: Tek su ga nedavno dodali...



podgorickimali, u pitanju je knjiga Gojka Vukčevića (sad ću provjeriti koliko sam je dobro zapamtio)

Izdao ju je ako se ne varam 1999. godine u Crnoj Gori.

Proučavao je sličnosti i veze Crnogoraca sa Albancima, i iskoristio to za tezu da su to ilirski običaji, a potom tvrdio da su Iliri potomci Kolhiđana - a u samim tim, baš je eto i tražio veze Crnogoraca sa Gruzincima, kako bi ustvrdio dublje kavkasko porijeklo ne samo Crnogoraca, već uopšteno tih predromanskih naroda na našim prostorima.

Vrlo interesantna knjiga, i zaista veliko broj stvari koja tamo piše su etnološke i istorijske činjenice...samo konačan zaključak...pa, teško da mogu da se složim sa Vukčevićem (a i većinska istoriografija). z:hi:

Što se tiče Ora, imaju ga svi: i Gruzinci, i Rumuni, i Srbi, i Moldavci, i Crnogorci, i Makedonci, i Bugari, i čak Jevreji i Romi, samo ga "Oro" nazivaju pored Crnogoraca i Gruzinaca samo još i Romi i Makedonci. Tačnije, riječ je grčkog porijekla, tj. imaju ga i Grci - a čak su i Turci preuzeli.

Znači veċ se je potezalo to pitanje Crnogoraca i Gruzina :-?

Inače, što se prezimena tiče, ne bi bilo nemoguċe da su neki od njih Lazoviċi, Laziċi ili Lazareviċi po Crnoj Gori i Srbiji. Ali to je bila samo ideja… Očigledno čak nije ni originalna. :(
 
Poslednja izmena:
To mi je jedan od onih 5 prezimenika koja provjeravam kada uvijek gledam za neko prezime. :D Inače, eto, nema Laza tu.

Osim toga, to bi trebalo da bude onda neka ličnost iz narodnog predanja, pa je logično zašto nema (kao što ne bi bilo Kosančića u spisku srpskih prezimena npr.)

Doduše moje nije bilo tu prije blizu godinu dana. z:hm: Tek su ga nedavno dodali...

Mislim da su se vjekovima prezimena mijenjala i modifikovala.
Pogotovu u doba krvnih osveta.
Poznati su slucajevi odlaska (iseljavanja) grupe ili grupacija ljudi iz Crne Gore u Srbiju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Tursku, Veneciju... e ti ljudi su izgubili vezu sa maticom, prihvatili nove norme i obicaje ali ostali svjesni svog porijekla. Tako da imamo njihova prezimena u originalnom obliku a ova "urodjenicka" su modifikovana.
Iz licnog primjera govorim da je covjek koji je svojevremeno "drmao" SFRJugoslavijom (ne zelim da kazem o kome se radi), Hrvat, katolicke vjeroispovijesti bio svjestan svog porijekla i zadrzao zajednicko ali originalno, izvorno prezime.
 
Poslednja izmena:

Back
Top