a lignje , ko voli?

ypsis:
Ja prosto Obozavam lignje! :D
Evo ti onda lepi recept za punjene. Masu za punjenje praviš od probarenog pirinča, sitno seckanih krakova, jedno dva- tri izmrljena tvrdo kuvana žumanca ( sve zavisi od količine koju spremaš), malo mlevenog bibera i malo nekog zrelijeg kajmaka. Sve lepo izmešaš i kašičicom puniš lignje. Vrh preklopiš i zatvoriš čačkalicom. Najlepše ih je peći na roštilju, ali može i ploča i teflon. Soliš po pečenju po ukusu i poprskaš limunom. Raspali!
 
kod svih namirnica ,pogotovu morskih,kljuc uspeha u ukusu je da su SVEZE.Znaci,zaledjene ili jos gore zaledjene sa komadicima snega,uvek budu tvrde.Biraj sto manje komade,one ogromne sto se zovu LIGANJ su kao djon.
 
A sto se tice recepta,dobre su na zaru..obavezno ih nakon sto su gotove odlozi u neku serpu da se tako poklopljene upare i jos smeksaju.Sluziti uz kuvani krompir i blitvu preliveno maslinovim uljem i limunom.
punjene; imas dve varijante ,sa belim lukom pirincem i pipcima ili sa sunkom mocarelom i pipcima.PRIJATNO :lol:
 
Reci da se salis?!
Naravno da se lignje kupuju na pijaci - u ribarnicama. Imas i smrznute u bolje snabdevenim C marketima i Maksiju, ali su sveze uvek bolje kao sto devojka gore rece.
 
lignje operes,ocistis etc i ostavis da odstoje malo u soku od vinskog sirceta(malo sirceta,ali pomaze da se ne raspadnu)i crnog vina...

onda sve to lepo stavis u tefal,vatrostalnu ili nesto sl,nalijes dosta crnog vina i zacina(ako volis)i pustis da se dinsta,ako bas zelis mozes dodati kapljicu maslinovog ulja,ali nema potrebe...

ligne ostanu cvrste i socne,imaju poseban smek a izbor priloga je beskonacan...

evo ovo je moj recept,mada lignje volim generalno... :wink:
 
Sveze lignje kod nas?????? :shock:
Ne budite smesni! :lol: :lol: :lol:
Sve te lignje se uvoze iz bog te pita kojih zemalja i to sto negde stoje "sveze" znaci samo to da su prvo bile smrznute, a da su se potom "osvezile" tj. odmrzle.
Inace, ja ih obozavam spremljene na sve nacine i jedina morska zayebancija sladja od lignji su mi rakovi.
:P
 
Sveze... :? mislila sam da ne stoje toliko dugo kao sto stoje u zamrzivacima u prodavnicama. Brze se prodaju u ribarnicama, pa ih cesce nabavljaju i to... Inace svidja mi se predlog za lignje...
 
apotekarka:
Danas smo naručili u "Dva soma"pohovane i bile su malo masne...
Posle svih pročitanih komentara, slobodan sam da ljubiteljima lignji dam nekoliko krajnje korisnih saveta:
- NIKAD ih ne poručujte u beogradskim restoranima, ukoliko vlasnik istog nije Vaš TATA! Zašto? Zato što se po 5- 6 puta odmrzavaju i zamrzavaju i što im se nikad ne zna poreklo! Uz to, nikad nisu dobro očišćene, presoljene su da se sakrije "šmek" od odmrzavanja i redovno sa neadekvatnim prilozima!
- Kupujte ih i spremajte sami.
- Ako niste vešti "gađajte" one koje ne prelaze dužinu od 10- 15 cm.
- Naučite pravilno da ih čistite.
- Nikad ih preterano ne kuvajte i ne pecite (pržite) jer postaju žilave.
- NIKAD ih ne pohujte. To je budalaština smišljena na kontinentu koja im totalno ubija pravi ukus.
- Kako god ih spremali isključivo koristite maslinovo ulje (samo u izuzetnim situacijama dozvoljen je buter).
Dovoljno za početak! 8)
 

Back
Top