PRESTROJAVANJE NA BALKANU

Dobar tekst.
Evo mog komentara...
Ja mislim da nam je najbolja opcija pokušati (ako je to uopšte moguće) izboksovati neku neutralnost kakvu ima npr. Švajcarska, Švedska ili Austrija.
Neutralnost u vojnom i političkom pogledu. Tražiti od drugih da nam takav status garantuju i SAD i Rusi i Kina, kao i ostale zemlje bitne u SB UN i u EU.
Na taj način bi mogli postati centar gde bi se mogle stacionirati važne institucije UN i EU kao što je sada slučaj u Ženevi (institucije UN) ili Beču (komisija za nuklearnu energiju i mnoge druge institucije).
Em smo na dobrom mestu (geopolitički) em bi nam status garantovale sve najvažnije države sveta.
Blizu smo EU, Rusiji, Američkim položajima u Evropi (Bondstil, Bugarska...), a blizu smo i bliskom istoku.
Vojsku bi onda mogli svesti na malu i efikasnu (kao što je austrijska i švajcarska) i time ne bi predstavljali opasnost za okolne zemlje.
Sve u svemu, ponavljam ako je to izvodljivo (bili bi na dobrom putu da za sobom ostavimo vojna i politčka svrstavanja, našu podeljenost na ljubav istoku ili zapadu, a ekonomski bi napredovali do neslućenih razmera)...
Naravno ima i prepreka, ali tu ste vi ostali pa da diskutujemo malo...
 
Nemam komentar, nisam pročitala sve - stigla sam do onog dela da Amerikanci kontrolišu Željavu :mrgreen:

Amerikanci za nekoliko godina više neće imati ni jednu bazu u Evropi, neće imati čime da plaćaju - tako da ćemo svakako moći lakše da dišemo.
 
Dobar tekst.
Evo mog komentara...
Ja mislim da nam je najbolja opcija pokušati (ako je to uopšte moguće) izboksovati neku neutralnost kakvu ima npr. Švajcarska, Švedska ili Austrija.
Neutralnost u vojnom i političkom pogledu. Tražiti od drugih da nam takav status garantuju i SAD i Rusi i Kina, kao i ostale zemlje bitne u SB UN i u EU.
Na taj način bi mogli postati centar gde bi se mogle stacionirati važne institucije UN i EU kao što je sada slučaj u Ženevi (institucije UN) ili Beču (komisija za nuklearnu energiju i mnoge druge institucije).
Em smo na dobrom mestu (geopolitički) em bi nam status garantovale sve najvažnije države sveta.
Blizu smo EU, Rusiji, Američkim položajima u Evropi (Bondstil, Bugarska...), a blizu smo i bliskom istoku.
Vojsku bi onda mogli svesti na malu i efikasnu (kao što je austrijska i švajcarska) i time ne bi predstavljali opasnost za okolne zemlje.
Sve u svemu, ponavljam ako je to izvodljivo (bili bi na dobrom putu da za sobom ostavimo vojna i politčka svrstavanja, našu podeljenost na ljubav istoku ili zapadu, a ekonomski bi napredovali do neslućenih razmera)...
Naravno ima i prepreka, ali tu ste vi ostali pa da diskutujemo malo...

Da.Sve je to lepo sto si ti napisao.Ali pitanje je da li oni(veliki) hoce,da nama dodele tu ulogu?Nije stvar u tome sta mi hocemo nego,mnogo vise,sta oni hoce?!:?::idea:
 
Samo ..........."tranzit".

Ko god krene na Istok a treba mu nasa teritorija, neka prodje. Ako neko hoce na Zapad opet preko nase teritorije, neka prodje...

Najveca greska Lazara je sto se suprostavio Istoku , a i srpskih politicara sto su se suprostavili Zapadu pre deset godina kad je posao na Istok...

Srbi treba da se prestroje kod najjacih, i da jednom nauce da budu lukavi...
 
Samo ..........."tranzit".

Ko god krene na Istok a treba mu nasa teritorija, neka prodje. Ako neko hoce na Zapad opet preko nase teritorije, neka prodje...

Najveca greska Lazara je sto se suprostavio Istoku , a i srpskih politicara sto su se suprostavili Zapadu pre deset godina kad je posao na Istok...

Srbi treba da se prestroje kod najjacih, i da jednom nauce da budu lukavi...

To je O.K sa nase tacke gledista!
A sa njihove?
 
Imamo od koga da naucimo kako da se prestrojimo, mi tvrdoglavi, naivni u politickom smislu, koji verujemo pogresnima, koji sve znamo a ne znamo sta hocemo....

Od na zalost Albanaca njihovom psihologijom, narodnom kulturom i tradicijom, po kojoj se oni uvek opredeljuju za "jačicu", to jest za jaču stranu. To je kod njih zakon, i u velikim i u malim stvarima i kad se presuđuje za prolivenu krv, i u običnim, svakodnevnim sporovima oko međa i para. Istina je i pravda uvek ono što govori, što želi, što traži, ili što radi jača strana. Čak i kada se prekrši čuvena besa arnautska, i to može biti u redu, ako je učinila "jačica". Uloga mirovnih veća i veća staraca, bilo da sude na osnovu šerijata, ili po zakonu Leke Dukađinca, sastoji se samo u tome da nađu zgodno opravdanje zašto su baš tako presudili. O tome lepo piše jedan od malobrojnih među Srbima dobrih poznavalaca albanske narodne kulture i običajnog prava, dr Milutin Djuricic......
 

Back
Top