Dali Srbi spadaju u juzne slovene???

Dali Srbi spadaju u juzne slovene

  • da! Srbi su juzno slovensko pleme

  • Ne! Srbi su Srbi i nemaju veze sa juznim slovenima


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ime Sloven je novijeg datuma i predstavlja zbirno ime za sve narode koji su nekad nosili razna imena. Smatra se da je nastalo od reci " sloviti" ili u prevodu pricati. To jest za strance su sloveni bili svi oni ljudi koji medju sobom razgovaraju jednim jezikom "slove medju sobom". Kod Safarika mozete naci (on je inace bio slavista) da su se svi sloveni nekad zvali "Srbi" da im je to bilo prvobitno ime. Ne mojte sad osuti paljbu po meni kako ja tvrdim da su prvo nastali "Srbi pa paramecijum" ja vam samo govorim ono sto sam procitao pa raznim knjigama koje vecina od vas nije ni videla a i ako je videla nije htela da ih procita. Evo na primer jedna da tako kazem "neutralna" knjiga, pisao je franjevacki svestenik, znaci da nije bio Srbin. "Ljetopis fra Nikole Lasvanina". Knjiga je pisana 1750. godine i na barem dvadeset mesta se pominju Srbi na ovim prostorima pre rodjenja Isusa Hrista, sto bi rekli mnogo su se "klali" sa Julijem Cezarom i sa rimskom vojskom, i tada smo bili vrlo zaguljen narod. To je sto se tice onog da li smo na ovim prostorima od ranije ili smo dosli u petom-sestom veku nove ere. Takvih knjiga ima jos gomila koje to tvrde samo treba da se procitaju. Sto se tice onoga ko je cistokrvniji Srbin to je veoma tesko odrediti jer je doslo do mesanja naroda. Mada ako cemo gledati takozvane Bosnjake koji su bili Srbi koji su uzeli muslimansku veru oni ispadaju najcistiji Srbi, (dobro bio je i manji procenat hrvata koji su uzeli muslimansku veru) nisu se vise mesali ni sa bilo kim, Turci ih nisu smatrali svojim, a nisu se mesali ni sa svojom bivsom bracom jer su bili nevernici tako da oni ispadaju geneticki najcistiji Srbi, nema 2% pravih Turaka medju Bosnjacima.
 
Ne znam gde nalazis te cinjenice da su Srbi posrbljavali Hrvate, od pamtiveka je bilo suprotno. A gde su ti silni Srbi sada u Hrvatskoj po toj logici ne bi bilo vise Hrvata a njih sve vise i vise. Nemoj mi reci da Hrvati imaju dobar natalitet pa se namnozili za ovih 1500. godina. Opsta praksa je bila da svi Srbi katolicke vere automatski dobiju naziv Hrvat. Pogledaj samo prezimena i imena pa nema u Hrvatskoj 30 % pravih Hrvata, onih koji su dosli zajedno sa Avarima 568. godine. Tacno je da su uzeli srbski jezik, isto kao i Bugari kada su dosli, a to je jer ih je bilo malo u odnosu na srbski zivalj i u tom kontekstu se moze reci da su Srbi posrbili Hrvate ili u kontekstu da smo im dali pismo i knjizevnost sto i sam Krleza kaze. Svi Srbi koji su otisli zapadno u sferu delovanja Pape postali su Hrvati, oni koji su primili islam postadose Bosnjaci a pravoslavci ostadose Srbi. Izgleda da je najbolje bilo da smo ostali Pagani jos uvek bi se svi zvali Srbima, ovako sta je tu je. Sta ces kad smo glup narod i ne mozemo sami sa sobom, kod nas najvise vredi ona "da komsiji crkne krava", izgleda da je na Kosovu izginulo sve sto je vredelo od Srba pa sad nema prave genetike da nas oporavi.
 
moji Slovenci su takodje juzni sloveni , pa cak su mozda i najvise Sloveni jer nije bilo mesanja sa turcima... slovenacki jezik recimo lici na ruski ... tako...

Moje misljenje: Tacno, Slovenci se nisu mesali sa Turcima, ali su se zato mesali sa Germanima (najvise Austro-Ugarima).

Bosnjaci su sloveni muslimanske vere.

Tacnije Bosnjaci su Srbi muslimanske vere.

A sto se tice toga da li su Srbi Juzni Sloveni, moje misljenje jeste da jesu, ali sada nista se ne zna. Sve ostaje na zapisima iz tih vremena i sta znam, tim istorijskim i kulturnim spomenicima, koji ko zna koliko su tacni. Jer istorija nikad nije 100% tacna.

A sto se tice Hrvata, oni su tzv Iliri (ili Ilirci, nisam sad siguran), a vecina danasnjih Hrvata jesu Srbi katolicke vere. Mada ima i onih pravih Hrvata, ali njih je malo.Ti "pravi Hrvati" su se stopili sa drugim narodima (izmedju ostalog i sa Srbima), tako da je malo smesno to da su Srbi "posrbljavali" Hrvate.

To je moje misljenje...
 
da su Srbi vladali nad Hrvatima ta prica bi pila vodu, ali kako moze jedan narod koji je u nizem politickoekonomskom polozaju da potcinjava drugi

objasni sta podrazumevas pod posrbljavani


evo ovaj lik od gore ti je pomalo objasnio, naime nekada davno postojase dva plemena juznih slovena, paganske vere potom dolazi to vecih mesanja ta dva naroda i do preuzimanja jezika Hrvatskog plemena od Srpskog , dodje Hrsicanstvo, tacnije raskol u hriscanskoj crkvi i nastadose katolici i pravoslaci ... kako su srbi posrbili Hrvate??? pa najvise kulturoloski mada je bilo i vecih genetskih mesanja... sta to znaci, znaci da su sadasnji Hrvati pomalo i Srbi kao sto su danasnji Srbi pomalo i Turci a moji Slovenci pomalo Austrijanci ...
 
evo ovaj lik od gore ti je pomalo objasnio, naime nekada davno postojase dva plemena juznih slovena, paganske vere potom dolazi to vecih mesanja ta dva naroda i do preuzimanja jezika Hrvatskog plemena od Srpskog , dodje Hrsicanstvo, tacnije raskol u hriscanskoj crkvi i nastadose katolici i pravoslaci ... kako su srbi posrbili Hrvate??? pa najvise kulturoloski mada je bilo i vecih genetskih mesanja... sta to znaci, znaci da su sadasnji Hrvati pomalo i Srbi kao sto su danasnji Srbi pomalo i Turci a moji Slovenci pomalo Austrijanci ...

Pa ne mozes to sto su Srbi u jednom periodu cinili vecinu u nekim delovima Hrvatske da nazivas"posrbljavanjem Hrvata"...genetskih mesanja je sigurno bilo,ali kulturoloski-da pravoslavni Srbi u Habzburskoj monarhiji (jakom katolickom uporistu) "posrbljuju" katolicke Hrvate,nije bilo nikakvih sansi...pa Srbi su se sve vreme svog postojanja u Krajini borili za povlastice,i koliko-toliko odolevali nasrtajima katolicke crkve i hrvatskog plemstva,kako bi se odrzali kao narod...
 
Pa ne mozes to sto su Srbi u jednom periodu cinili vecinu u nekim delovima Hrvatske da nazivas"posrbljavanjem Hrvata"...genetskih mesanja je sigurno bilo,ali kulturoloski-da pravoslavni Srbi u Habzburskoj monarhiji (jakom katolickom uporistu) "posrbljuju" katolicke Hrvate,nije bilo nikakvih sansi...pa Srbi su se sve vreme svog postojanja u Krajini borili za povlastice,i koliko-toliko odolevali nasrtajima katolicke crkve i hrvatskog plemstva,kako bi se odrzali kao narod...

ajde nek vam bude... mada... ja imam drugacije misljenje od vas ali nema veze... da se mi vratimo temi...
 
A sta je sa vama...jel imate i vi istoricare koji za vas kazu da niste Sloveni?

cela poenta je u tome da se ovde smatra da su srbi ziveli na ovim prostorima i pre doseljavanja slovena, dakle smatraju da je Srbski narod jos stariji nego sto se misli...

mi??? a ne mi smo definitivno sloveni , tome svedoci jezik koji je dosta slican Ruskom i zastava koja je zapravo Ruska samo smo dodali grb sa Triglavom
 
evo... sadasnja Ruska i Slovenacka zastava
 

Prilozi

  • slovenija flag.gif
    slovenija flag.gif
    2,9 KB · Pregleda: 3
  • rusija flag.jpg
    rusija flag.jpg
    5,8 KB · Pregleda: 2
cela poenta je u tome da se ovde smatra da su srbi ziveli na ovim prostorima i pre doseljavanja slovena, dakle smatraju da je Srbski narod jos stariji nego sto se misli...

mi??? a ne mi smo definitivno sloveni , tome svedoci jezik koji je dosta slican Ruskom i zastava koja je zapravo Ruska samo smo dodali grb sa Triglavom

Ovo sto si napisao za Srbe,dosta podseca na teoriju o podunavskoj postojbini svih Slovena koja je bila aktuelna u srednjem veku,kasnije odbacena,ali u poslednje vreme ponovo stekla izvestan broj pristalica...dosta "tanka" teorija...
 
Ovo sam nasao na netu...

U novijoj slavistici oživljava interesovanje za jednu od najstarijih hipoteza o prapostojbini Slovena dunavsko-panonsku (balkansku) hipotezu, koja se početkom prošlog veka zasnivala isključivo na letopisnom podatku iz XII veka (Povest o minulim godinama) o tome da su Sloveni u davna vremena naseljavali prostor Ugarske i Bugarske pre nego što su se odatle pojedina slovenska plemena (Moravci, Česi, Beli Hrvati, Srbi, Hobutani, Lahovi, Ljutići i dr.) doselila na nove teritorije, na kojima su neka trajno ostala. Pošto taj podatak nije imao jaču potvrdu iz nekog drugog izvora, hipoteza koja se na njemu zasnivala vremenom je marginalizovana kao neargumentovana i bez. naučne verodostojnosti. Međutim, u savremenoj slavistici (npr. u radovima O. N. Trubačova, V. P. Kobičeva, L. Trbuhović i dr.) ta stara ideja počela je sve ubedljivije da se osnažuje lingvističkim, istorijskim, etnografskim i drugim argumentima. Tako se, na primer, skreće pažnja na sličnost naziva plemena Veneta sa severnog Jadrana (upor. današnji naziv za Veneciju) i jednog od slovenskih etnonima - Venedi, a posebno na činjenicu da se u pomenutom letopisu eksplicitno kaže da su se Sloveni zvali Norci (dok su živeli na Dunavu), a da više antičkih izvora pominje uz Skite i narod Neuri, dok je istorijski poznato da su u IV veku pre Hrista Kelti razorili provinciju Norik u gornjem Podunavlju (većina savremenih slavista uzima kao izvesno da je praslovenski jezik sredinom prvog milenijuma pre Hrista bio formiran).
 
Ovo sam nasao na netu...

U novijoj slavistici oživljava interesovanje za jednu od najstarijih hipoteza o prapostojbini Slovena dunavsko-panonsku (balkansku) hipotezu, koja se početkom prošlog veka zasnivala isključivo na letopisnom podatku iz XII veka (Povest o minulim godinama) o tome da su Sloveni u davna vremena naseljavali prostor Ugarske i Bugarske pre nego što su se odatle pojedina slovenska plemena (Moravci, Česi, Beli Hrvati, Srbi, Hobutani, Lahovi, Ljutići i dr.) doselila na nove teritorije, na kojima su neka trajno ostala. Pošto taj podatak nije imao jaču potvrdu iz nekog drugog izvora, hipoteza koja se na njemu zasnivala vremenom je marginalizovana kao neargumentovana i bez. naučne verodostojnosti. Međutim, u savremenoj slavistici (npr. u radovima O. N. Trubačova, V. P. Kobičeva, L. Trbuhović i dr.) ta stara ideja počela je sve ubedljivije da se osnažuje lingvističkim, istorijskim, etnografskim i drugim argumentima. Tako se, na primer, skreće pažnja na sličnost naziva plemena Veneta sa severnog Jadrana (upor. današnji naziv za Veneciju) i jednog od slovenskih etnonima - Venedi, a posebno na činjenicu da se u pomenutom letopisu eksplicitno kaže da su se Sloveni zvali Norci (dok su živeli na Dunavu), a da više antičkih izvora pominje uz Skite i narod Neuri, dok je istorijski poznato da su u IV veku pre Hrista Kelti razorili provinciju Norik u gornjem Podunavlju (većina savremenih slavista uzima kao izvesno da je praslovenski jezik sredinom prvog milenijuma pre Hrista bio formiran).


hmm.... zanimljivo... samo mi nije jasno ovo oko belih Hrvata zar je bilo i crnih?... i jos jedno kako su se Slovenci zvali po toj teoriji???
 
hmm.... zanimljivo... samo mi nije jasno ovo oko belih Hrvata zar je bilo i crnih?... i jos jedno kako su se Slovenci zvali po toj teoriji???

Znam da se pominju i Crveni Hrvati...a,za crne-zezas me,a?

Slovencima ostalo ime od Sloveni,kao i Slovacima...pa i nas Srbe su stranci cesto u srednjem veku nazivali Slovenima...

Rekoh ti ja da ne verujem o balkanskom poreklu Slovena...nekako su mi najubedljiviji oni koji kao prapostojbinu Slovena navode srednji Dnjepar...
 
Ime Sloven je novijeg datuma i predstavlja zbirno ime za sve narode koji su nekad nosili razna imena. Smatra se da je nastalo od reci " sloviti" ili u prevodu pricati. To jest za strance su sloveni bili svi oni ljudi koji medju sobom razgovaraju jednim jezikom "slove medju sobom". Kod Safarika mozete naci (on je inace bio slavista) da su se svi sloveni nekad zvali "Srbi" da im je to bilo prvobitno ime. Ne mojte sad osuti paljbu po meni kako ja tvrdim da su prvo nastali "Srbi pa paramecijum" ja vam samo govorim ono sto sam procitao pa raznim knjigama koje vecina od vas nije ni videla a i ako je videla nije htela da ih procita. Evo na primer jedna da tako kazem "neutralna" knjiga, pisao je franjevacki svestenik, znaci da nije bio Srbin. "Ljetopis fra Nikole Lasvanina". Knjiga je pisana 1750. godine i na barem dvadeset mesta se pominju Srbi na ovim prostorima pre rodjenja Isusa Hrista, sto bi rekli mnogo su se "klali" sa Julijem Cezarom i sa rimskom vojskom, i tada smo bili vrlo zaguljen narod. To je sto se tice onog da li smo na ovim prostorima od ranije ili smo dosli u petom-sestom veku nove ere. Takvih knjiga ima jos gomila koje to tvrde samo treba da se procitaju. Sto se tice onoga ko je cistokrvniji Srbin to je veoma tesko odrediti jer je doslo do mesanja naroda. Mada ako cemo gledati takozvane Bosnjake koji su bili Srbi koji su uzeli muslimansku veru oni ispadaju najcistiji Srbi, (dobro bio je i manji procenat hrvata koji su uzeli muslimansku veru) nisu se vise mesali ni sa bilo kim, Turci ih nisu smatrali svojim, a nisu se mesali ni sa svojom bivsom bracom jer su bili nevernici tako da oni ispadaju geneticki najcistiji Srbi, nema 2% pravih Turaka medju Bosnjacima.

aj sad uzmi kartu evrope...

e onda nadji kartu rimskog carstva

zatim, uzmi onu prvu kartu....
uzmi flomaster i zaokruzi teritorije romanskih zemalja....

pa uporedi te 2 mape....

i onda dodji sa epohalnim objashnjenjem kako to da rumuni prichaju romanski jezik slichan talijanskom, i zive par hiljada kilometara od rima

dok s druge strane, slovenci, hrvati, boshnjaci, montetoti, srbi, bugari i makedonci
koji su mnooooooooogo blize rimu
prichaju slovenski

jel moze?
 
ovako... pre svega srecna nova godina ...

usled velikog zasipanja naroda laznim cinjenicama od strane nekih partija i naucnika odlucio sam da postavim ovu temu , dakle pitanje je dali Srbi kao narod pripadaju slovenima, tacnije juznim slovenima ili je termin juznih slovena izmisljen... sta vi smatrate, ali iskreno...

Сретна Нова година такође!

Што се тиче Словена, да много не мудрујемо. "Словени" нису ни раса ни нација, већ заједнички назив за народе и лингвистичку групу коју веже делимично заједничко порекло. Слично важи и за Германе, Романе, Келте итд. Срби, по том одређењу, дефинитивно спадају у Словене, тачније у њихов јужни огранак. Ту уопште није битно шта су некад били Срби, или да ли је прво настало српско или словенско име, и шта је некад које име значило. Значења се мењају, и те ствари нису толико битне. Скупину коју данас чине Руси, Белоруси, Украјинци, Русини, Словаци, Чеси, Пољаци, Лужички Срби, те Словенци, Хрвати, Бугари, Срби, Буњевци, Бошњаци, Македонци, Црногорци и Горанци не морамо назвати "Словенима", можемо их назвати и "ИКС", али Срби свеједно по свом језику и пореклу припадају тој групи народа.

Мешања и стапања народа су компликована ствар и то понекад ствара забуну. Да ли је неки данашњи Мађар Словен, по томе што су му преци били Словени Паноније? Није. Да ли је неки Србин мање Словен по томе што су му можда давни преци били Илири или Трачани? Није. Власи? Небитно. Ту се не слажем са идејом око мешања са Турцима, јер је то доста сложено питање. Тамнопутост Словена на Балкану не потиче од Турака, већ од некадашњих народа који су се сродили са Словенима, а потом и од климе и природне селекције. Динарску компоненту код Срба и Хрвата нису донели Турци, а управо ти планински динарски крајеви су Турцима били неприступачни, и једино тамо нису залазили.

Дакле, термини нису измишљени, него се те ствари једноставно тако зову, и Срби припадају групи народа која се данас назива "Јужним Словенима".
 
Po boji kose,tena i sl mozes videti da li je neko Sloven ili hibrid ili trece.U Srbiji, narocito Beogradu imas mnogo ljudi i zena ugljen crne kose, tamne puti ili orlovskog pogleda. To su definitivno potomci Turaka koji su primili pravoslavlje.

Пријатељу, мало ми је досадило да пишем једно те исто, али ово што си написао једноставно није тачно. Који су Срби најцрњи, по географском пореклу? То су Срби пореклом из динарских крајева, за које се каже да су најбројнији међу Србима, а други, по мом искуству, су банатски и бачки староседеоци. Ни једни ни други везе, али везе нису имали ни са каквим Турцима.

Ево ти пример Црногораца. Ваљда се зна да у стару Црну Гору Турци никад нису продрли. О Турцима у Војводини да не говорим. А опет, највише плавокосих и светлопутих Срба је пореклом из Босне и централне Србије, из крајева којима су Турци најдуже владали.

Па да у причу уведемо и рецесивне гене, када двоје црнокосих родитеља добију плаво дете. Шта, потомци Турака родили Словена?

Па да у причу уплетемо и балканске староседелачке народе. Они су били, бар по сведочењу Грка, црномањасти. А какви су Грци данас, а какви су били пре Турака? Исти. Или су можда Турци имали "пик" само на Словене.



Те приче о "плавим" Словенима и "црним" Турцима су само приче за лаку забаву. Приче о народима и етногенези су мало много сложеније и таква упрошћавања једноставно не држе воду. И, понављам, Словени нису ни раса ни нација, већ заједнички именитељ за најбројнију групу народа у Европи. Једини критеријум који се ту гледа је матерњи језик.
 
a zasta je to dobro..?..mislim zasto je vazno ko je ko i ko je odakle dosao?..kava je razlika izmedju jenih ili drugih..?
..mislite da ce te da zivite vecito i da imate beskrajno mnogo vremena da razglabate o tako bezvrednim i beznacajnim stvarima?
.

Ако теби није важно и не занима те, неком јесте и баш то га интересује. А тада је боље да добије што тачније одговоре, зар не? :confused:
 

Back
Top