Citroen-drumska krstarica

E ljudi, danas sam video jedan ovakav Spacek u Nisu na prodaju, ako vas zanima mogu da ga slikam sa sve brojem telefona pa zovite.
BTW, sad cu opet malo da gusim sa mojim Berlingom, ali za 2.0 HDI, koja bi trebalo da mu bude najekonomicna brzina, cuo sam razna mislenja, od 90 do 120, sta vi mislite?
 
Garwor je u pravu, 80 - 90 km\h a moze se cak i reci i 80 - 100 km\h. Preko te brzine raste otpor vazduha na kvadrat a samim tim i potrosnja pa su proizvodjaci morali naci optimum sto se tice potrosnje i brzine. Sto manji gas u petoj nema logike jer motor trazi obrtaje u kojima je najmanje rasterecen a prenizak broj obrtaja dovodi do davljenja motora sto iziskuje dodavaje gasa ili bacanje u nizu brzinu.
 
Ljudi ja kupih C5 2.0hdi. Do sada sam vozio forda oriona(ghia), golfa2, golfa3, vento, opel vektru, ali udobniji auto nisam vozio. Ovaj C5 je presao 150000km, u odlicnom je stanju, motor je suv, ma ocuvan je ful. Presao sam sa njime nekih 2500km, nadam se da bi do sada pokazao da trosi ulje ili neke druge anomalije, posto ga bas i nemazim u voznji. Znaci za sada radi i ide kao sat. Molim vas ako neko moze da me posavetuje na cega da obratim paznju u vezi odrzavanja, i sta treba redovno da kontolisem osim naravno onih osnovnih stvari(ulje u motoru i tako to), ako uopste ima sta da se kontrolise.
 
Pjer_Nis:
Po toj logici najmanje trosi kada se petom vozi 10 na sat :-)

Probaj da vozis V 10 na sat pa mi javi kako je bilo... Nemoj da si bukvalista.
Najmanja potrosnja se postize najvecim stepenom prenosa i sto manjim (zdravim) radom motora tj. brojem obrtaja. U principu, ako davis motor ti mozes V voziti i 60, ali meni je sve ispod 80 u V mucenje.
Garantujem da ce sa 80 manje da trosi nego sa 120... to svako normalan zna. I to mnogo mnogo manje.
 
UltraZvuk:
Sto manja brzina u najvecem stepenu prenosa... to je carobna formula za malu potrosnju.
Ako te ne mrzi, vozi 80 petom i videces kako malo trosi :)

Pa tako kazi, a ne 'sto manja brzina u sto vecem stepenu prenosa' to znam i ja. Mene je zanimalo gde je taj optimum izmedju brzine, broja obrtaja i otpora vazduha. Ja inace kada hocu da stedim vozim oko 100 u petoj, i naravno iskljucim klimu, cini mi se da to i motoru najvise prija.
 
vlasnik sam cetvrtog francuza a treceg citroena.onaj ko nile posedovao neki od modela citroena ne bi trebalo da raspravlja o njima.to je kao kad navijaci jednog tima govore o manama drugog tina.ne kudi te konja kog niste jahali(duze vreme).
 
Velibor25:
sta treba redovno da kontolisem osim naravno onih osnovnih stvari(ulje u motoru i tako to), ako uopste ima sta da se kontrolise.

Само га терај на редовне сервисе код овлашћених сервисера (НИКАКО код других), и има да се возиш бар још 250 000! Контролиши редовно и ниво ЛХМ уља у хидраулици, и досипај само оригинално Тоталово уље (ниједно друго, јер су се појавили плагијати).
 
NIKAKO kod ovlascenih servisera.Vozim tri citroena i to C 5,Xsaru 2 i xsantiu.Prva dva su mi sluzbena a xsantia je privatno moja.Samo nove dok su u garancijia treba voziti kod ovlascenih a starije modele teraj kod dobrih majstora za citroene.Presao sam do sada oko 1 000 000 km sa Francuzima.Vozim vec 20 godina i nikada nisam bio zadovoljan serviserima.Oni popravku auta predstavljaju kaosmak sveta da bi imali razlog za uzimanje para.
 
A zasto da nevozim auto u Citroenov servis? Ajde onda mi recite gde da vozim, ja sam iz Crvenke /pored Sombora/. Znate li neki dobar servis u okolini? Ali ljudi sto je ovo dobar auto, lele. Pa sta sam ja dosada vozio, dodje mi da se ubijem. A valja li u motor sipati 5W-40W Mobile sinteticko?
 
OVO ZAPAMTITE!U citroenova vozila(misli na benzince) po pravilu do prvog velikog servisa(do zamene zupcastog kajisa i spanera)treba sipata punu sintetiku.Posle velikog servisa koji se radi npr na 80 000 km obavezno preci na polu sintetiku zbog vece gustine ulja.Drugi veliki servis se radi za 10 000 manje od prvog{znaci na 150 000 km.Tada se prelazi na mineralno zbog jos vece gustine i zbog pohabanosti motora.Na mineralnom se vozi dok traje motor.
 
Zavisi sta podrazumeva odrzavanje.koliko je presao,koji je motor,sta ce se pokvariti za godinu dana itd.Moj drugar je pre mesec dana otisao kod prijatelja koji drzi peugeot servis.da mu uradi veliki servis na C 5 2.0 hdi i nije ga dobro uzupcio.Sva sreca sto se nije nesto polomilo.Nikada se ne zna.Meni je na xsantiji pre 20 dana otisao regulator brzine za ventilator u kabini.Imao sam dve varijante.Prva od 2084,00 dinara a druga 9 500,00.Naravno posto sam srece kurate,moj je kostao 9 500,00 dinara.Pre dva meseca sam naleteo na vecu rupu i otkinuo gumeni nosac amortizera,izbio haubu,koju sam posle morao da farbim itd.Sva sreca sto imam kasko.Steta je bila oko 450 e.TAKO DA:nikada nemozes biti siguran sta ce da se desi.SMRT FASIZMU-SLOBODA NARODU.
 
Malopre sam odgledao interesantan dokumentarac o nastanku ajkule i samog hidraulicnog sistema koji je proslavio Sitroen: Samu liniju po kojoj je ajkula poznata su stvarali godinama a hidraulicni sistem je vise zadao glavobolja konstrukorima nego sto mislimo - prosipao je ulje na sve strane pa je cak jedan od ljudi u Sitroenu tvrdio da ideja nikad nece zaziveti. Problem je bio u losim zaptivkama. Sam tvorac sistema je u filmu izjavio da se gorko kaje sto nije iskoristio obicne, stare feder amortizere koji su dan danas prisutni i koji su se koristili. Auto je nespreman usao u prodaju i obzirom da se poptuno razlikovao od ostalih modela nijedan diler nije mogao da obezbedi servis u svetu dugo vremena. Model je prerano usao u prodaju jer je fabrika morala da naplati prevelik novac ulozen pa je nedostatak probnih voznji bio vise nego primetan u problemima koje je auto nosio sa sobom. Iz jako lose situacije ih vadi ucesce na relijima gde se auto ipak pokazao odlicnim kako u severnoj Africi tako i na zavejanim putevima po planinama. Sarl De Gol je bio veliki fan modela i odbijao je da se vozi u bilo kom drugom autu osim u ajkuli koja napokon postaje prestizni model.
 

Back
Top