Žena stub porodice i doma?

Ja se slazem da bi najbolje bilo da su uloge pravilno i ravnomerno podeljene.
Mislim da se u svakom uspesnom braku napravi neki balans i da svako preuzme deo obaveza koje najbolje ume.
Kod nas se uredjenjem kuce bavi mm, on to prosto obozava i tip je za to.
Kupovine takodje obavljamo zajedno, sem hrane.
Dogovor oko putovanja i proslava takodje.
U kucnim poslovima mi pomaze oko usisavanja, nekad oko ciscenja.
Kompletno vodi brigu o psu, i on je taj koji cesce sa cerkom vezba i pomaze jojo oko skole.
Cak je preuzeo i da sprema rucak radnim danima.
ja sam sada ipak mnogo rasterecenija, a sto je najbitnije nikada nisam imala presing da nesto moram da uradim bas ja.
Kad sam ja na sluzbenom putu, on je taj koji se brine o svemu.
Znaci, obaveze su podeljene da bi porodica normalno funkcionisala.
Medjutim, mislim da jos uvek preovladjuju porodice u kojima muskarac donosi zaradu, a zena brine o deci i domacinstvu bez njegove pomoci.
 
to je glupa frazeologija i polarizacija u balskanskom stilu žena domaćica koji glumi dadilju, vaspitačicu, kuvaricu, sobaricu i pralju i muž koji ore i kopa da bi prehranio porodicu... smisao bračnih i porodičnih odnosa je uzajamnost i ravnopravnost... a svako za sebe je svoj stub... doduše ljudi se organizuju kako im odgovara pa negde je neko finansijski stub, neko organizacioni itd.... uglavnom glupost. priroda nam je jedino odredila šta imamo međ nogama a sve drugo je promenljivo... ja verujem i svačiji lični izbor, naivo, premda većinu oblikuju društvene norme...
 
znaš nas smo dva brata ovo radili, i išlo je mnogo dobro, e onda se umešala njegova žena, kako se oženio, i počela da vuče na svoju stranu i da ga okreće protiv mene. Mi smo do tad bili partneri i išo nam je posao odlično, ali njena stalna zvocanja i pritužbe da se razdvojimo su me dovele do svađa s bratom, ona se posvađala i s mojom ženom, obe su počele da vuku na svoju stranu, i nas dvojica se sada delimo - pa ovo što vidiš nešto ide njemu, nešto meni.
Odmah da ti kažem, loše mi ide prodaja, i za sve su žene krive, ona od kako je došla rasturila nam je i porodicu i kuću i zajednički posao.
Ja ti kažem - žena je odgovorna za sve u kući.
Ovakav nacin razmisljanja je uvredljiv i za zene i za muskarce.
 
Ne znam ko je prvi smislio tu "mudrost"

-muskarci da bi sa sebe skinuli odgovornost i distancirali se od porodice i obaveza ili
-zene da bi opravdavale svoju ulogu robinje u kuci ..
Taj famozni stub treba da budu oboje i oboje da podupiru kucu kako se ne bi urusila..
licno nemam nameru da samo ja budem taj stub..zelim da budem mnogo vise i lepse u toj nasoj kuci..u cemu mi on..taj buduci pomaze i zajedno samnom podupire taj ebeni stub..i jos pride mi radi sto sta...jelte...jer ja sam samo jedna nezna zena....:)..trep..trep
 
I baš, o čemu GOD da se priča..... ne može da funkcioniše, ako samo jedno daje sve od sebe.

Ako u nekoj vezi samo jedno voli, samo jedno želi da je održi..... a drugom je svejedno... raspašće se. Ako u poslovnom odnosu samo jedno potura grbaču dok drugo vodi računa samo o svojoj guzici i svom životu, posao će propasti. Ako ne posao, partnerstvo sigurno. Ne znam šta tu nije jasno...
 
I to ne zato što će ovaj što radi i što brine da lipše. Nego zato što bilo kakav ljudski odnos i jeste odnos ako je uzajaman, tj. ako su oboje u njemu. Ignorisanje cele stvari i nezalaganje od strane jednog šalje drugom poruku, više nego jasnu, da mu nije stalo :neutral:

A ja prva ne želim da teram nekoga da se petlja u nešto do čega mu nije stalo. Tako će sutra i iz braka da dobije dozvolu da nestane baš kao što se i pojavio. Ako mu porodica nije ni toliko važna da se bar pravi da zna šta se u njoj dešava, onda očigledno može i bez nje i biće mu tako bolje.
 
Nije partnerstvo ako neko u braku ima ulogu parnerove mame ili tate, ili zrtve. Ako je tako, onda se igraju igre, a ne funkcionise na zdravim osnovama.

Nekome je lakse da ignorise cinjenicu da je u losem braku ili jednostavno procenjuje da je steta po sve aktere manja, ako i dalje ostanu zajedno i onda je lepse misliti o sebi kao o "stubu" porodice, glavnom i nezamenljivom.

Mozda je i bolje tako, ako vec ostaju zajedno...
Ionako zivot nije samo crn i samo beo...Ionako svi imamo iluzije...Ionako je svuda maskenbal... Nemam pojma...
 
Nije partnerstvo ako neko u braku ima ulogu parnerove mame ili tate, ili zrtve. Ako je tako, onda se igraju igre, a ne funkcionise na zdravim osnovama.

Nekome je lakse da ignorise cinjenicu da je u losem braku ili jednostavno procenjuje da je steta po sve aktere manja, ako i dalje ostanu zajedno i onda je lepse misliti o sebi kao o "stubu" porodice, glavnom i nezamenljivom.

Mozda je i bolje tako, ako vec ostaju zajedno...
Ionako zivot nije samo crn i samo beo...Ionako svi imamo iluzije...Ionako je svuda maskenbal... Nemam pojma...

Imati iluzije je dobro sve dok se ne pocne ziveti po njima..ili u njima ..kako god...
ja to zovem slaboscu..nemanje hrabrosti da menjas ista
 
I baš, o čemu GOD da se priča..... ne može da funkcioniše, ako samo jedno daje sve od sebe.

Ako u nekoj vezi samo jedno voli, samo jedno želi da je održi..... a drugom je svejedno... raspašće se. Ako u poslovnom odnosu samo jedno potura grbaču dok drugo vodi računa samo o svojoj guzici i svom životu, posao će propasti. Ako ne posao, partnerstvo sigurno. Ne znam šta tu nije jasno...

Naravno, ali nisam ja mislila da samo jedno voli i samo jedno potura grbacu
Mislila sam na to da je zena taj oslonac koji vodi racuna da sve oko dece i kuce funkcionise kako treba, ipak vise nego muskarac u vecini porodica i da je zbog toga ona na neki nacin stub porodice
Ako pogledamo brakove nasih majki i baki, videcemo da je u vecini tih brakova i definitivno tako
U danasnjim brakovima se to znatno promenilo, a otac se mnogo vise ukljucio u porodicne obaveze, sto je dobro i volela bih da to bude pravilo
Tamo gde nema zajednistva, nema ni porodice, tu se svi slazemo, i ne mislim da to moze opstati ni sa iluzijama, one kad tad nestanu....
 
Da mi sad dođe neki i kaže: "Ja ću da kuvam, perem, peglam a ako nađem i neki poslić, super, ako ne, đžbga"...ja bih se odmah udala za njega. Ali takvih neeeemaaaa...

Mali off.

Ima, sestro slatka, znala ja jednog takvog :strika:
Bio ga žešći maler u poslu, šta god je pokušao, propalo je, vredan, radan, pametan, al' džaba...da se za zelen bor u'vati i on bi se zelen osušio. I tako, posle x puta pokušavanja i propadanja i počinjanja od nule i ponovnog propadanja, on nam kaže da razglasimo po čaršiji da je rešio da postane domaćica. Elem, traži ženu platežnu, ambicioznu, da gradi karijeru i donosi pare u kuću, kad već on ne ume, a on će da kuva, pegla, čuva decu i sve po redu, pošto je već i budali jasno da ga bog za posao nije dao.
I oženio se, nije baš našao ženu sa platom dovoljnom za sve, ali su se preselili u malu varoš, kućica, baštica, njivica, ona radi, on prčka tu malu poljoprivredu i brine o kući i deci, našao se čovek skroz :D
 
Naravno, ali nisam ja mislila da samo jedno voli i samo jedno potura grbacu
Mislila sam na to da je zena taj oslonac koji vodi racuna da sve oko dece i kuce funkcionise kako treba, ipak vise nego muskarac u vecini porodica i da je zbog toga ona na neki nacin stub porodice
Ako pogledamo brakove nasih majki i baki, videcemo da je u vecini tih brakova i definitivno tako
U danasnjim brakovima se to znatno promenilo, a otac se mnogo vise ukljucio u porodicne obaveze, sto je dobro i volela bih da to bude pravilo
Tamo gde nema zajednistva, nema ni porodice, tu se svi slazemo, i ne mislim da to moze opstati ni sa iluzijama, one kad tad nestanu....
To da je to tako, uopšte ne sporim. A sad, sasvim je druga priča da li..... pa..... treba da bude tako.....
Baš to sam i navela kao možda glavni razlog zašto današnji brakovi ne opstaju.

Ranije se nekako i moglo uticati na ženu, pre svega, da takav položaj istrpi, bez preterivanja - istrpi. Tako je uče od malena i ona veruje da tako mora, a i moralo je...
Ali danas se devojčice ne vaspitavaju na takav način baš od malena, ako i probaju, okolina (društvo, drugarice) će uticati na njih, najpre..... i one očekuju više od braka, za razliku od majki i baki.....

Onako, globalno gledano, koliko god to mi zemljani smemo :rumenko: tu postoji problem koji bi nekako trebao da se reši. I rešiće se samo ne znam kako.
 
Nisam nikada razmisljala na taj nacin...ja stub,on stub :think:
Smatram da oboje zajedno mozemo i trebamo biti stub,svako na svoj nacin.
Nisam u fazonu da se poslovi iskljucivo dele na ravne casti,
vec da svako radi po potrebi u datom momentu.
Opet ima tipicnih i netipicnih poslova za oba pola.
Sebe iskreno ne mogu da zamislim pored muskarca koji nezna ekser
da zakuca,ili kome ja trazim majstora za auto.A opet nisam ni od onih zena
koje posto/poto hoce da nametnu svom muskarcu da se uhvati usisivaca,jer
kapiram da on sam u sebi treba da ima osecaj da nesto pomogne ili olaksa.
Srecom,nemam takvih problema,ako ja radim jedno,on radi nesto drugo,
znaci dopunjujemo se,dva stuba u jednom,za dobrobit doma :)
 
Mislim da se patoloske domacice hvataju za balkance koji ce da im lupe sakom o sto, dok one malo pametnije biraju sofisticiranije tipove pa su uloge podeljene.
Juce bejah u jednoj kuci gde zena ima neki bzvz posao cisto da se kaze da nesto radi, muz donosi pare i pri tom je svaler i to ne krije sto se kod njih u kuci kotira kao baja-do-jaja. Zena je sva ponosna sto je ''dobra domacica i majka'', muz joj je toliko pozeljan, a on se uvek njoj vraca. I da stvar bude gora zatekla sam se u vreme plemenskog saveza vrlih domacica koje su sve postene i ogranicene do bola. Mater im njihovu, samo sto mi nisu rekle da sa takvima kao sto sam ja se njihovi muzevi svalerisu. Balkan! :evil:
 
Krenula ja juce kuci s posla, uletim u bus na prednja vrata i montiram se tu kod majstora. Na sledecoj stanici ulazi majstorov kolega. Sledi razgovor: "Dje si mrco?" - "Evo, sto da ti recem, radi se" "Kako zena, djeca?" - "Ma dobro svi, a djeca porasla, sad mogu i da se svalerisem (kratkouzazni akcenat na "i")" i gleda me seretski u retrovizoru.

Meni u tom trenutku blago pozli... udaljim se na drugi kraju busa, u cistiji vazduh. Majstor nije stao na mojoj stanici. Nema veze, prosetala sam. Od mene toliko o zeni - stubu (tradicionalne, balkanske) porodice.
 
Krenula ja juce kuci s posla, uletim u bus na prednja vrata i montiram se tu kod majstora. Na sledecoj stanici ulazi majstorov kolega. Sledi razgovor: "Dje si mrco?" - "Evo, sto da ti recem, radi se" "Kako zena, djeca?" - "Ma dobro svi, a djeca porasla, sad mogu i da se svalerisem (kratkouzazni akcenat na "i")" i gleda me seretski u retrovizoru.

Meni u tom trenutku blago pozli... udaljim se na drugi kraju busa, u cistiji vazduh. Majstor nije stao na mojoj stanici. Nema veze, prosetala sam. Od mene toliko o zeni - stubu (tradicionalne, balkanske) porodice.

Jos kad bi objasnila kakve veze tvoj post ima s temom....
ma ima, ima...sto ce reci:
Covek se tek ozenio => nece valjda odmah da svrlja <=> zena je jos uvek dovoljno zanimljiva.

Dosla deca => "zanimljivost zene" moze bit' diskutabilna => moglo bi se svrljati...hmmmmmm...Dzbga, tesko ce se svrljati kad treba deci ovo-ono a i kvalitet partnera za svrljanje cesto je direktno srazmeran sa ulozenim materijalnim sredstvima za pomenuti poduhvat tako daaaa...mozda nije vredno. Ipak je on baja. Ne odgovara mu bas svaka svrljanka..."Maaa, aj' bicu jos malo posmatrac po tom pitanju"...[ne vazi za budzovane sto doticni ocigledno nije:mrgreen:]

...i tako vreme prolazi...

...deca porasla: "JebajiGa, nisu vise mali. Nek' se malo snalaze:mrgreen:"...Zena...zena!?!..."pa da. Ozenjen sam i to je odlicno! NIje losa ova moja al' mogao bi ja malo okolo pa da probam i kakvu novu svrljanku-bojanku i tako te rekvizite...Jbs ti to! Imam samo jedan zivot breeeee!!! => E, zeno, odo' ja na pivo sa X-menom. Bice tu neko drustvo tako da bolje me nemoj cekati...aj' samo mi napravi nesto za klopu da ja to pre posla na brzinu smazem, i ispeglaj mi ono drugo odelo za posao...I, aj' mi samo muni malo one cipele...jbgA, ja sad necu stici a danas sam bas rokno u neku baru momacki...i...aj' mi samo nadji neke tamne carape,ne volim kad mi vire ove bele kad mi se pantalone podignu u slucaju da negde sednem, i stavi ih na neko vidno mesto, pls...e, da...umalo da zaboravim...mogla bi mi i oprati ovo odelo sto sam danas nosio...Aj' Cmok, odo"...


A kako ono bese tema..."Žena stub porodice i doma?" :cool:
 
Ja sad razmišljam šta da odgovorim na temu i kapiram da nikada sebe nisam videla u toj ulozi.
Nekako sebe doživljavam kao razmaženo derište kojem svi treba da ugađaju. Takva sam uvek bila i ubeđujem sebe da sam takva i ostala iako sam u međuvremenu postala i supruga i majka.
Ali...kako vreme prolazi, sve više osećam da je prevelika odgovornost na meni. Mm dođe s posla i pizdi na državu, na ljude, na vreme, na alergiju, na višak kila koji je nagomilao, na dete koje glasno priča ili pada u bedak sa pričom kako mu je život izgubio smisao...
A ja slušam i pitam se da li da ga oteram u PM ili da krenem da ga bodrim, da mu masiram leđa, kuvam kafu, sklanjam decu da ga ne nerviraju jer je on ipak njihov otac i samo ima loš dan (koji se ponavlja iz dana u dan) i smeškam se kao debil iako mi je jednako teško?

Šta mislite, šta sam uradila? I šta sam onda ja? Stub ili idiot? :think:
 

Back
Top