Žena stub porodice i doma?

Žena i samo žena jeste stub porodice, jedina je razlika u tome kakav je muškarac pored nje.
Ona je ta koja pre svega odgaja decu - koliko god savršen i idealan supružnik bio.
Ona je ta koja diktira "tempo" - slavlja, praznici, nedeljni ručkovi, domaći zadaci, familija, dočekaj goste, idi u goste, kupi poklone svojim, njegovima pogodne za datu priliku...letovanja, zimovanja, društveni status, stil oblačenja i muža i dece...koliko god sve nabrojano banalno zvučilo - žena to određuje i utiče na to.
Ona je ta koja uvek nalazi snage ako nešto krene po zlu.
Ona bdi, ne on.
Ona bodri, ona teši...ne on.
Ona okuplja porodicu i drži je skupa.
Mislim da je to suština tog "stuba porodice".
 
Samo jedna sitnica,vecina zena ima materinski instinkt, vezuje muza za decu i on vremenom razvija osecaj za njih. Zene uglavnom imaju taj ad hoc osecaj za brigu o deci. To i jeste jedna od bitnih razlika. Kazem neke zene, ne sve, ali uglavnom da.
 
Drage forumašice i forumaši,

koliko verujete u ovu narodnu floskulu?

Da li je ona istinita u potpunosti ili nije?

Da li ovo uloga koju je priroda odredila ženi, pre svega društvo u kome se nalazi, ili je to pre svega njen izbor?

Ja mislim da jeste, ne samo zbog toga što je ona ta koja je majka i koja po prirodi stvari upućenija u gajenje i podizanje dece, već i zbog toga što društvo u kome živimo još uvek očekuje od žene pre svega da se ostvari kroz zasnivanje porodice, a tek posle na neki drugi način.
Mislim da je danas mnogo više nego pre to njena volja da li će se ostvariti kroz porodicu, ali da je žena stub porodice, moje mišljenje je da jeste.

Šta vi kažete?

P.S. Ako je tema slična nekoj od postojećih, molim moderatore da je spoje.

1. ne verujem...najvise zbog iskustva, vidjala sam muske i zenske stubove, prave i krive, masivne i teske kao i lake i prijatne za dusu...
2. u vecini srpskih porodica da ali je to rudiment proslih vremena i nadam se svakodnevnim promenama...volim da verujem u to jer verujem u brak i muskarce...
3. odredilo je vaspitanje i odredili su modeli ponasanja...sada je (hvala Bogu) neko drugo vreme sa gomilom novih sloboda koje su dobrodosle i muskarcima i zenama.. .

...smatram da dva stuba bolje nose zidove i plafone od jednog...dva para ociju bolje vide od jednog, ono sto moze mama da pruzi tata ne moze ali mama ne moze da pruzi ono sto tata moze...smesano najbolje se pije...to je porodica i po Konfuciju i po prirodi...sve sto je drugacije je krnje i oseca se da nesto (tj. neko) nedostaje...
 
u dosta porodica jeste tako
kod nas ne,oboje smo ravnopravni u obavezama
mm voli da kuva,voli da organizuje letovanje,radi u 99% slucajeva domace s detetom (ja vise vremena provodim na poslu a i ne volim domace) kao sto ja imam neke druge obaveze
 
Često su spoljašnje okolnosti to što natera čak i onu ženu koja ne želi da bude stub porodice da to preko noći postane. Ne mislim pri tom na muškarca ili na uticaj porodice. Istina je da poslodavci mnogo više vole da zaposle oženjenog muškarca nego udatu ženu. Zapravo, nijednoj mojoj drugarici koja je radila pod ugovorom nisu produžili ugovor kad su u firmi čuli da se udaje:( Deca im tada još nisu bila u planu, ali posle nekog vremena, naravno da će ćak i bez posla, odlučiti da rodi dete. Jer, čemu čekanje na posao? I onda, kad dođu deca, htele, ne htele, one su te koje su mnogo bliže sa decom, jer prosto ceo dan provode sa njima. I na neki način postaju odgovorne za sve u kući, od nabavke hrane, ručka, pa do održavanja odnosa sa bližom i daljom familijom, iznajmiljivanja stana, ocena u školi... Muškarac jednostavno dođe sa posla u 7, 8 uveče, preumoran, i to je to, njegovo je da obezbedi platu i da se u firmi ne buni mnogo, jer samo tu jednu platu imaju:( Pri tom im muževi nisu nikakve sirovine, balkanci, nego jednosatavno se tako situacija namestila. Ni one, ni njihovi muževi nisu imali nameru da žive, i imaju porodične odnose, kao što je moja baka domaćica živela pedesetih, i da im je neko rekao da će morati tako...:neutral: Jedino su žene koje su radile u državnim službama ili u vojsci uspele da sačuvaju radno mesto i odu na porodiljsko. Neke od njih su dobile čak i po dve godine odsustva za dete, jer dete ima ravne tabane :roll: Apsurd.
 
Za ovakav nepravedan položaj žena jeste krivo društvo ali...
društvo = ljudi
ljudi = žene + muškarci => Same žene su najviše krive.

Meni "tri dana" ne bude dobro kad vidim kako neke moje drugarice "razmišljaju". U suštini, očigledno je da je takvo razmišljanje njima nametnuto (kao i svima nama) aktuelnim društvenim normama koje nemaju veze sa pameti. Nekad je to možda i moglo da bude tako, ali u savremenom svetu, takvo društvo u većini slučajeva teži da negira ženu kao socijalno biće.
Uda se, dobije decu...I tad je nadrljala. Ako ne skalabuđži neki posao, ugasila je načisto.Ostaje joj...da kuva, pere, čisti po kući, čuva decu, služi ostale, jede, spava i to je to. Ako ima neki posao, onda u prethodne aktivnosti ubaci jos: "...odleti na posao, vrati se sa posla" , s tim što one prvonavedene aktivnosti slabo ko ceni i smatra nekim poslom. Ipak, žena je za to rođena [ako je ovo rečenica izgovorena od strane ženskog roda onda još više žalim što sam žensko...u suprotnom, nije teško shvatiti da ako same ne pokušaju da se izbore sa takvom situacijom, muškarci to sigurno neće raditi za njih.]
That's all.
E sad...gorepomenuti moji neistomišljenici sve to lepo prihvate misleći u sebi: "...Ma, nije to tako. Biće to sve OKey"...a i same znaju kako će da bude samo što su spemne da se žrtvuju za porodicu nadajući se da im neće sledovati default način života posle toga. Nekima i bude customized i blago njima.
Što će reći, reskirati pa šta bude. U suprotnom žena postaje glupača, opajdara...Svi se pitaju šta joj fali, zagledaju...posle se na to doda ku*va, kučka i tako sve nešto lepo u slučaju da je javno viđena sa više od tri tipa bez obzira na stvarnu situaciju.

Pa zar zato što sam jbn-o žensko ne mogu da živim onako kako ja hoću bez osuđivanja!?! Jer...koliko god mi bili imuni na neke glupe i neistinite priče, u nekom trenutku to može da nas pogodi a i meni lično bi smetalo da me neko stalno onako "retardirano" gleda i bulazni i petlja se u moj život. I to samo zato što sam žensko. Da sam muško bilo bi: bekrija, lola, bećar, je*ač...Ma muškarčina, šta ćeš.

I...skrenuh ja sa teme:mrgreen:

Htedoh reći...najlepše bi bilo kad bi sve moglo da bude 50:50, ali pošto nije, onda bi bar trebalo da bude kao u Africi i gotovo.
Po meni, u većini slučajeva teško da se može porediti uloga žene i muškarca u porodici. Da mi sad dođe neki i kaže: "Ja ću da kuvam, perem, peglam a ako nađem i neki poslić, super, ako ne, đžbga"...ja bih se odmah udala za njega. Ali takvih neeeemaaaa...I meni bi bilo mnogo lepše da odem na posao, posle malo zujim po gradu, blejim u nekom kafiću, jedem sladoled +"gledam prolaznike", dođem kući: "Šta ima da se jede?", zezam se sa decom 30min-1h, izvalim se na krevet i bole me đžiđža.

I ja bih da budem dete sa poslom!



 
Pussy,

za dobre odnose u porodici se najvise polaze na zenu u nasem jos uvek patrijarhalnom drustvu - te da ne posvadjas ukucane, te da odrzavas dobre odnose sa tazbinom, te da ugadjasa muzu itd.
Niko ne ocekuje od muza da odrzava dobre odnose u porodici, a na prevaru od strane ozenjenih muskaraca se cak gleda sa odobravanjem.
Zato i diskutujemo[/QU

U mom okruzenju nije tako, cak ni muskarce nisam cula da odobravaju prevaru. Naprotiv. Sto se tice toga da li je zena stub porodice mislim da jeste. Iz prostog razloga sto u jednoj porodici svako radi ono sto najbolje zna, dakle sve vi koje ste u braku i imate decu znate da ovi jaci polovi i nisu bas tako vicni obavljanju kucnih poslova ali zato ce bolje pokositi travnjak, retko kada imaju prijatelj kome ce se isplakati na ramenu pa ce doci kod vas i izjadati se, deca ce zbog problema sa drugarima prvo doci do vas, kada se ide na proslave vi cete odrediti sta ce ko da obuce, i jos niz sitnica koje se obavljaju direktno preko vas tj nas zena. Zasto? Zato sto mi to bolje znamo. A druge stvari znaju bolje muski i njima cemo to prepustiti iako cemo sa sigurnoscu biti upucene u sve jer to tako hocemo. Dakle svako radi ono sto bolje zna i onda je to porodica koja funkcionise kako treba. Tada se obaveze same dele a zena uvek ostaje stub kuce. Zena je ta koja napusta dileju ako ne moze da ga promeni, zena je ta koja pusta konce kad misli da ih druga strana ne zeli drzati, zena je ta koja veze sve za kucu jer ona to bolje zna.
 
Kako tomislite da zena odlucuje o okupljanjima, o putovanjima, o proslavama, o tom e sta ce ko da obuce?

A muskarac samo donese pare u kucu?!?!?

Pa to je idelan brak...Gde su svi bogati i gde zene bez dogovora sa muskarcem odlucuje da ce potroditi 1000 evra za letovanje ili ce napraviti veceru ili kupovati poklone rodbini?!?!?!

Pri tom ima neku drzavnu sluzbu..npor profesorka...pa joj plata dodje dzeparac...

A kad sastavljaju kraj sa krajem, onda ili ce oboje da se satiru od posla ili nece ni na proslvu ni na more..I gde je onda ta famzna zenska sloboda odlucivanja i odgovornost u braku?

Osim toga to sto oni nisu sposobni je totalna glupost..na taj nacin izbegavajus ve obazveze...kao eto mnogo rade i brinu za pordoicu...

Ti stavovi koje sam iscitala ovde su meni potpuno strani...iako sad trudna i pred udajom...mi se cini da svi pokusavaju bas takav model da mi nametnu...mislim da je to glupost totalna... i ne dam se!
:mrgreen:
 

Back
Top