Завршени преговори Србије и Русије!!!

Uglavnom, obaveze
Rafinerija u Pančevu

Ugovorom u Moskvi precizirane su samo obaveze oko kupoprodaje NIS-a, dok su poslovi oko izgradnje gasovoda Južni tok, kao i skladišta gasa u Banatskom dvoru za sada na nivou dobrih namera.


Potpis na energetski sporazum u Moskvi samo je delimično stavio tačku na poslovno-političku epopeju koja je započela pre tačno dve godine. Decembra 2006. godine tadašnji ministar energetike i rudarstva Radomir Naumov potpisuje sa ruskom stranom Memorandum o razumevanju o izgradnji gasovoda kroz Srbiju i od tada traje čitav niz političkih sukoba oko realizacije tog aranžmana.



Na nivou dobrih namera



Ugovorom u Moskvi precizirane su samo obaveze oko kupoprodaje NIS-a, dok su poslovi oko izgradnje gasovoda Južni tok, kao i skladišta gasa u Banatskom dvoru za sada na nivou dobrih namera. To pokazuje da je srpska strana ipak učinila ustupke u odnosu na pređašnji stav da se čitav ovaj posao mora obaviti u paketu. Dodatni propust je što Gasprom neće direktno uložiti preko 500 miliona evra u NIS, nego će to finansirati iz kredita koji će vraćati buduća mešovita firma u kojoj su Rusi većinski vlasnici.

Reklo bi se da srpska strana zbog toga ne može biti previše zadovoljna. Međutim, domaće i inostrane procene ipak govore da je ovo bio maksimum koji se mogao postići u uslovima svetske ekonomske krize. Na to za Dojče Vele skreće pažnju i Jelica Putniković, urednik Balkan magazina i energetski analitičar. U trenutku kada US Steel najavljuje prekid rada, i kada se privreda suočava sa velikim izazovima, ugovor za NIS izgleda kao dobar posao:

„Jer, u ugovoru je precizirano da će Gaspromnjeft morati da održi proizvodnju, to jest preradu nafte u Srbiji u rafinerijama, da uveze dovoljno sirove nafte, i da iz domaćih kapaciteta snabdeva tržište derivatima. Znači, taj deo privrede neće stati, a poznato je da je NIS punio petinu srpskog budžeta“.



Ostaju problemi



Na osnovu detalja ugovora, čini se da se Srbija obezbedila u slučaju neispunjavanja ugovornih obaveza. Taj detalj je i bio predmet kritika ovdašnje javnosti, jer se kaže da Srbija ima samo političke, a ne i finansijske garancije. Međutim, Jelica Putniković skreće pažnju na činjenicu da je samo NIS posao od skoro milijardu evra i da je on podjednako bitan i srpskoj i ruskoj strani:

„Kažem, ako se to ostvari, jer uvek naravno postoji mogućnost da i pored bilo kakvih garancija posao propadne. Svedoci smo da je za autoput Horgoš - Požega bio napravljen ugovor, a da je Dojče banka odustala od davanja finansijske garancije inostranim kompanijama. Znači, ne možemo da govorimo samo o sumnji zato što su to ruske kompanije, pitanje je šta će biti sa svetskom ekonomskom krizom“.



Problemi ipak time ne prestaju, jer će sporovi oko energetskog aranžmana i u narednoj godini biti generator političke krize. Pojedine članice vladajuće koalicije, poput G17 Plus, najavljuju i moguće napuštanje vlade. To će uz neminovni udar svetske krize na Srbiju dodatno ugroziti nivo investicija u zemlji.
 
Evo Rusi kupuju jos dve vece srpske firme FAP i FKL, sto niko drugi nece Rus hoce:

Prava smo Ruska gubernija hahaha. z:mrgreen:

Ukrajinci i rusi žele da kupe FAP
19:41 | Izvor: FoNet
Beograd -- Kompanija Laz bus iz Ukrajine i „Edelvajs investment” iz Rusije su otkupili tendersku dokumentaciju za kupovinu Fabrike automobila Priboj (FAP), saznaje FoNet.

Šabanči grup iz Turske, drugi najveći proizvođač kamiona i autobusa u Evropi, i bivši licencni partner FAP, nemački Mercedes, neće učestvovati u privatizaciji najveće srpske fabrike kamiona i autobusa.

Špekuliše se da je vlasnik kompanije za proizvodnju autobusa i trolejbusa „Laz bus” vlasništvo kontroverznog ruskog biznismena Igor Čurkin, koji je pored FAP-a zainteresovan i za kupovinu još dve fabrike u Srbiji, „Prve petoletke” iz Trstenika, i „14. oktobra” iz Kruševca.

Dostavljanje obavezujućih ponuda za privatizaciju FAP je 23. januar uz garanciju od sto hiljada evra.

Na drugom raspisanom tenderu za pribojski FAP, na prodaji je matično preduzeće u celini i 86,5 odsto kapitala FAP. U matičnom preduzeću Korporacije FAP zaposleno je 1.500 radnika, a u četiri zavisna preduzeća - Limu, Transportu, Stanu i Livnici 400 radnika.

Prema ranijim istraživanjima, optimalan broj radnika koji bi mogao da ostane u FAP je 700, što znači da bi iz ovog pribojskog preduzeća trebalo, pored 355 radnika koji su se prijavili za dobrovoljni odlazak, da ode još oko 800 radnika.


Rusi za FKL ponudili milion evra
24. decembar 2008. | 15:48
Konzorcijum, u kojem su firma ZAO Tehnika servis iz Voronježa i Dragan Rodić, je ponudio cenu od milion evra za Fabriku kotrljajućih ležajeva i kardana.

Kako se navodi u saopštenju Agencije za privatizaciju, konzorcijum, koji je jedini je ponuđač na tenderu, treba da dopuni dokumentaciju i otkloni preostale manjkavosti, a Agencija je dala rok da to učini do 30. decembra. To je treći put da Agencija zahteva dopunu dokumentacije.

Taj konzorcijum je ponudio investicije od milion evra u narednih pet godina i prihvatio minimalne obaveze socijalnog programa.

Na tenderu objavljenom u julu ove godine na prodaju je ponuđeno 63 odsto kapitala temerinske kompanije koja proizvodi i prodaje kotrljajuće ležajeve za vozila, poljoprivredne mašine, građevinsku mehanizaciju i rudarsku opremu.

Proizvodi FKL-a prodaju se u zemljama Evrope, Amerike, Azije i Afrike. U 2007. godini fabrika je ima neto dobit od oko 7,5 miliona dinara, a u fabrici je bilo zaposleno 561 radnika.
 
Uvek će NIS i aferu"gas" pratiti nova dešavanja i vesti koliko je Srbija na gubitku,i ko je omogućio i ko se bogati na račun naroda.

Blic-dodatak novac,je objavio tekst u kome se navodi da je "Jugorosgas"ćerka firma i posrednik u nabavci gasa ostvario u 2008.dobit od 50 mil.dolara.Time je dobitiz 2007.koja je iznosila 24 mil.dolara udvostručena.
Kako se saznaje dobit iz 2008 na zahtev ruske strane ove godine neće biti deljena(srpskoj strani bi shodno vlasništvu pripalo 12,5 mil.dolara)već uložena u "dalje investicije".Tako će Srbija ostati uskraćena za ovaj novac jer su predstavnici Srbije u UO "Jugorosgasa"bili preglasani.
Gde će završiti dobit i u šta će biti investirano ostaje nejasno,s obzirom na to da "Jugorosgas"profit ostvaruje od provizije u posredničkoj prodaji gasa"Srbijagasu"(do 2006 gas smo kupovali bez posrednika).
Zanimljivo je da niko od srpskih zvaničnika više ni ne pominje obećano vraćanje 24 akcija"Jugorosgasa"Srbiji o kojem je postignut dogovor prilikom potpisivanja energetskog sporazuma saRusijom."Gasprom"je ovaj paket akcija kupio krajem 2005 za svega 4,6mil.evra,a sada za njih traži gotovo deset puta više.
Na nedavnoj sednici UO"Jugorosgasa" na kojoj se pričalo o ponovnom otkupu spornih akcija,ruska strana je računajući diskontovanu vrednost akcija(u visini desetogodišnjeg profita)tražila neverovatnih 100 miliona dolara.Zbog ogromne cene srpska strana je odustala od daljih pregovora o otkupu akcija.
Inače,Rusi su do spornog paketa akcija došli zahvaljujući Koštuničinoj vladi krajem 2005,kada su stekli većinski paket od 75 odsto u "Jugorosgasu"i to kupovinom 25 odsto akcija beogradskog"Progres-gastrejdinga".Iako je UO NIS-a tražio od vlade dozvolu da otkupi te akcije i zadrži ravnopravno učešće od 50 odsto,vlada je ostala gluva nate zahteve.Tako su Rusi za svega 4,6 mil.evra kupili ovaj paket i istisnuli Srbiju kao ravnopravnog partnera iz ove kompanije.
 

Back
Top