WEB POCETNICI

mornar_popaj
----------------------------------------------------------------------------------------------
Lepo je sto vas to interesuje.Ali za pocetak morate vise da citate.Imate ovde fino objasnjene neke osnovne stvari.A ima jos mali milion tutoriala po netu.
Jedan mali savet za taj sajt o antikvitetima.Pozadina ti je ustvari velika slika koja se dugo ucitava.Cela stranica je teska skoro megabajt a to je prilicno mnogo za one sa losijom vezom.Umesto toga mozes da postavis jednu sliciu koja ce se ponavljati i na kraju dobiti celu sliku koju imas i sad.Svakako ti je na pozadini onaj natpis ispisan nekoliko puta.
I kod takvih stranica koje imaju dosta slika dobro resenje je uraditi frejmove.Recimo baner na vrhu da se ucita samo prvi put a posle kad kliknes negde da se otvara samo donji deo strane a onaj gore ostaje.
Ovih par sitnica je prilicno jednostavno izvesti a mnogo ubrzava ucitavanje stranice.Imas u tom tutoru gore dosta toga korisnog pa citaj.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Kako to da uradim da mi se ona gornja slika samo prvi put ucita i da se dalje ne ucitava za druge stranice... naravno ima tu i onih reklama koje bi mogle da idu na isti fazon samo mi trose PROTOK :) ? Inace sajt je zavrsen smanjile su se neke slike na index stranici ali o5 mi trosi dosta protoka :)
 
drago mi je da se neko sjetijo da otvori ovako nesto,
...
pozdrav codemaker-u...i njegovom komentaru

kad je u pitanju web dizajn bezbroj je pitanja kad su u pitanju početnici
jedno od njih bi bilo:

dali neko zna kako da napravim providan skrol
tj dali je to dio forme...ono u stilu...
pozadina ima sliku nepomicnu u okviru jednog ekrana i onda taj transparent ili kako se već zove
koji je providan po njemu se pise...i sl...

ala objasnih...nadam se da je neko razumijo o čemu se radi

cesto susrecem takve stranice i trenutno mi se svidjaju,
htjela bih da probam...
 
drago mi je da se neko sjetijo da otvori ovako nesto,
...
pozdrav codemaker-u...i njegovom komentaru

kad je u pitanju web dizajn bezbroj je pitanja kad su u pitanju početnici
jedno od njih bi bilo:

dali neko zna kako da napravim providan skrol
tj dali je to dio forme...ono u stilu...
pozadina ima sliku nepomicnu u okviru jednog ekrana i onda taj transparent ili kako se već zove
koji je providan po njemu se pise...i sl...

ala objasnih...nadam se da je neko razumijo o čemu se radi

cesto susrecem takve stranice i trenutno mi se svidjaju,
htjela bih da probam...
Stvarno ne znam na sta mislis posalji link ka nekoj stranici gde si to videla pa ce mo videti dal mozemo da pomognemo.
Sto se tice sajta sa antikvitetima ako ti je to prvi sajt onda je odlicno :D. Bolje ti je da ne vidis moj prvi sajt! U stvari ni ne mozes ugasen je. Zato mozes da odes na ovaj najnoviji http://www.softee.net i da das komentar. Da se vratim komentarisanju, moras da sredis meni koristi malo css mozes da nadjes brojne tutoriale na netu. Kradi stvari koje ti se svidjaju na nekim od sajtova. To je po meni najbolji nacin za ucenje, jeste tesko alisve moze da se provali.
 
Ovako posto je ova tema velika mene je mrzelo da bas sve citam... Ja sam pravio sajtove na foru piczo.com onda page.tl ali me zaista nisu zadovoljili zelim nesto ozbiljnije... Hvala unapred
P.S. Apsolutan pobednik!
 
Kao manje vise iskusan web programer (uglavnom radim neke projekte po potrebi, tj. kada nemam para), puno sam se nasmejao kolicinom glupih pitanja postavljenih ovde. Posto sam i sam bio pocetnik, ne mogu a da se ne setim da bas i nisam toliko malo znao kao vi, koliko sam imao zelju da nesto naucim, za razliku od vecine ovde koji bi da budu instant web programeri. Zato cu odvojiti deo vremena da vam iskreno savetujem sta vam je ciniti ako zelite da nekada zaradite od ovog posla. Ukoliko se web dizajnom/programiranjem bavite iz dosade ili hobija i ne zelite da zaradjujete novac od ovoga, slobodno preskocite ovaj post.

1. Zao mi je sto moram da vas razocaram, ali HTML morate znati. Lepo je napraviti sajt u DW-u, ali od 15 mojih prijatelja koji se bave ovim poslom, nijedan ne koristi DW, a FrontPage se odavno ne koristi. Za MS-ov Publisher (naslednik FP-a) ne zelim ni da komentarisem. Stvar se dodatno komplikuje kada zelite da pravite dinamicke sajtove (dakle, pravite php skripte, tj. programe koji na serveru generisu neku html stranicu koja se prosledjuje klijentu. Prost primer: ako zelite da napravite tabelu koja ce imati 100x100 celija i svaku celiju popuniti nekim brojem pocevsi od 1 do 10000, to cete uraditi tako sto cete napraviti dvostruku petlju u php-u koja ce ispisivati html kod i u svaku celiju tabele smestati broj koji ce se svakim prolaskom kroz petlju inkrementirati. Ovo je trivijalan primer i pokazuje samo koja je razlika izmedju rucno pravljenih stranica i dinamicki generisanih stranica. Ali u svakom slucaju, poznavanje HTML-a je prosto MUST HAVE!!) Znaci, obavezno je poceti odavde.

2. Kao primer sam naveo php, ali mozete koristiti i druge skript jezike, kao sto je asp, jsp, perl... Mozete koristiti i cgi, to vam je u stvari skoro pa obican C. U skladu sa poznavanjem serverside jezika, morate poznavati i filozofiju rada web servera na kome se izvrsava skript, nacin izvrsavanja skriptova, da vodite racuna o sigurnosti, itd. Ako ste dovoljno umesni sa sistemskim programiranjem, mozete i sami napisati web server. :-) Ako se zadrzimo na php-u, onda ovde mozete da pocnete sa upoznavanjem. Pozeljno je elementarno poznavanje logike programiranja, za pocetak.

3. U skladu sa novim tendencijama, morate znati CSS i Javascript. Ovo prvo se tice odvajanja definisanja izgleda stranice od njenog sadrzaja, tj. lako kasnije modifikovanje sopstvenog dizajna. Korisna adresa je ovde. Sto se tice Javascripta, on je apsolutno neophodan ukoliko zelite da vasa stranica dobije dodatnu dozu dinamike: zamislite da imate web galeriju koja ce imati thumbnailove i na sredini jedan veliki div koji ce ucitavati sliku koju vi odaberete klikom na njenu manju verziju u thumbnail-u. To svakako mozete odraditi rucno, ali sta ako imate 100 slika? onda cete lepo slike pokupiti iz baze, ili cak mozete napraviti skript koji ce pokupiti putanje slika iz direktorijuma gde se nalaze, automatski ih resizeovati i napraviti njihove thumbnailove, i kasnije preko javascripta mozete da postignete da se klikom na thumbnail u centralni div ucitava slika BEZ REFRESHOVANJA cele stranice, sto stedi konekciju kao i rad servera, narocito ako imate shared hosting. NAravno, ovo moze da se uradi i preko frejmova, ali FREJMOVI SE NIKAKO NE PREPORUCUJU pri izradi web prezentacija, ma koliko se vama svidjali ili vam olaksavali posao. Korisne stranice za Javascript su ovde i recimo ovde. U skladu sa tim je obavezno potrebno poznavati i DOM, link je ovde.

4. U prethodnoj stavki sam spomenuo i bazu. Dakle, morate znati i neki sql jezik, odnosno da baratate sa bar jednim tipom baza, najcesce MySQL-om. Korisni link je ovde, ali imate dosta drugih resursa na netu. Gledajte da skinete i O'Reilly knjige u pdf formatu o svim ovim temama.

5. Da li treba da spominjem Photoshop? Tu vec imate gomilu tutoriala po netu, dok ovde imate i neke savete sto se ticu samog dizajna.

Ovo sto sam vam spomenuo je samo pocetak. Dalje sledi flash i njegov action script, u zadnje vreme je popularan i flex.
Ako svim ovim stavkama makar malo ovladate, bicete zadovoljni onim sto ste naucili i sigurno cete osetiti potrebu da dalje ucite i usavrsavate svoja umeca. Ukoliko se zakucate na prvom "hello world" primeru, onda dobro razmislite da li je ovaj posao za vas. Ne zato sto ste glupi, niko od nas se nije rodio sa znanjem, vec zato sto mozda nemate dovoljno zelje za ucenjem.
 
Tvoj problem je shto previshe prichash. Ako si neupucen, onda pali na Google, umesto shto ovde prosjachish za savete koje posle nisi u stanju da prihvatish i otvarash imbecilne teme kao sumanut. Ova tema je verovatno zamishljena da predpubertetlije, disleksichari i osobe sa poremecajem u kognitivnim sposobnostima mogu da teshe jedni druge ("nismo mi glupi, mi smo Pochetnici") i da masturbiraju na svoje "sajtove od 2 sata" i teletabis-programe za web.

NE MOGU DA SHVATIMA DA NEKO KO TAKO SVE ZNA KAO TI VISI NA OVOJ TEMI I DAVI NAS KOJI SAMO ZELIMO NESTO DA NAUCIMO .NEMAJU SVI VREMENA KAO TI, NEKO IMA I PAMETNIKA POSLA. JA NAPRMER ZELIM DA NAPRAVIM SAJT, BRZO ,PA IDEM DALJE I ZASTO ONDA NE BIH ISKORISTILA PROGRAME KOJI SU MI OD KORISTI.I UMESTO DA TO SAZNAM CITAM TVOJA PAMETOVANJA, STO BRE NE PRAVIS NEKI SAJT, ILI NE CASKAS SA "SVJIMA" A MI DA LEPO I BEZ TVOJE POMOCI NESTO NAUCIMO.
 
Presao sam sad ovu temu i samo se cudim...Ajd nekako mogu da shvatim pocetnike oko tih programa koje koriste (iako tako nista nece da nauce) ,ali im onda shadowninja da odlican prijedlog sta da uce (korak po korak) a oni ga ispljuju kako to nije dobro ,ovo,ono :roll:
a opet ovajLePiaf ismijava pocetnike (kao da on nikad nije bio) i hvali se sa svojim znanjem (u koje nas nije uvjerio) i samo pljuje i pljuje i pljuje ... :roll:

Preporuka svim pocetnicima:
Idite na www.netmajstor.com forum im je napravljen sa ciljem da pomazu drugima...Trenutno im forum neradi zbog ispravljanja sigurnosnih propusta (za par dana bi trebali da prorade (nadam se)) .Garantujem svim pocetnicima da ce tamo da dobiju potrebnu pomoc i odgovor na svako adekvatno pitanje.
 

Back
Top