Власти припремају измене Устава због "децентрализације"!

to ti je Bosanac od mila :lol:

Па нисам ја Босанац...Рођен сам у срцу Бачке....
Прем да се поносим са тим, што су моји преци један период живели
у Републици Српској....
А иначе....немам никаквих траума од било кога...
Вијетнамски синдром је нешто друго....Код мене се манифестује...НЕСПАВАЊЕМ...
А што се права мањина тиче...само се залажем за ДЕМОКРАТИЈУ....
Дакле препишимо устав ФРАНЦУСКЕ или УСА....
Па како њима...тако и нама...
;)
 
Какав устав....?
Мењаће они мој *****...
Никада неће скупити потребну већину.
Излазим да гласам ако се у 1. члану избрише све после дела
СРБИЈА ЈЕ ДРЖАВА СРБА.
Други услов је, ако се прихвате сва права за националне мањине као у Француској.
Свиђа ми се код Француза, што немају термин НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ.

:per: :per: :per:

Све ће сакупити,немој да бринеш.
Деценију уништавају вековну традицију,културу,наслеђе и имовину.
Без икаквих проблема.И успут нам се подсмевају.Еуропским вредностима и демокрацијом.
Шареним лажама,обећањима,шпоретима,акцијама.На путу брез алтернативе.
Само још устав.И Младић.И Косово.И Војводина.И Рашка.И још пар ситница.До светлог циља.
Све ће да буде,само Срба бити неће.
 
vid'la zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge , tako je i sa nama i SAD i Francuskom

Па еби га...
Појединцима су овде уста пуна демократије, па, као велим,
хајде нешто да препишемо од НАЈДЕМОКРАТСКИЈИХ држава на свету.
;)
 
inace ima i u Francuskoj nacionalnih manjina i zajednica , al se taj naziv uglavnom odnosi na one autohtone poput Nemaca , Baskijaca , Italijana ili Jevreja , a ovi novopridosli iz kolonija cini mi se imaju drugaciji status ....

Е....видиш, сад без зезања.
Велика је разлика између мањина и заједница.
Појам мањина постоји само у државама бивше Југе.
;)
 
Taj termin MANJINA zvuci nekako ponizavajuce za pripadnike tih manjinskih nacionalnosti. 6. juna 2010. bice odrzani i izbori za clanove saveta nacionalnih manjina u svih 167 opstina u Srbiji. Uz to izborni zakon sadrzi pozitivnu dikriminaciju za stranke nnacionalnih manjina za koje ne postoji izborni cenzus. Zakon o politickim strankama poznaje ,,stranke nacionalnih manjina" i predvidja cak 10 puta manji broj potpisa za registaciju takvih stranaka u odnosu na ostale. Posle parlamentarnih izbora iz 2008. upravo su poslanici stranaka nacionalnih manjina posluzili za formiranje parlamentarne vecine.
Ja sam licno za gradjansku drzavu koja u tom smislu ne bi poznavala bilo kakve manjine i vecine, vec svim gradjanima omogucila jednaka prava. Pripadnicima manjina, ili kako bi se to vec zvalo, bila bi garantovana sva prava kao i svim ostalim gradjanima, te ne bi bilo potrebno osnivati bilo kakve stranke koje ce se za ta prava boriti. Politicke stranke bi u svojim nazivima mogle da sadrze ime nacionalne manjine, ali ne bi imale bilo kakve privilegije u odnosu na ostale stranke. Ne moze politicka stranka da zastupa interese neke nacionalnosti, jer ne znaci da su svi pripadnici odredjene nacionalnosti, pa cak ni vecina njih, glasali za tu stranku na izborima. Veliki broj pripadnika nacionalnih manjina pripada strankama koje nisu manjinske i za njih glasaju na izborima.
 
Novi Ustav za dve godine?

DRŽAVNI vrh polako priprema teren za promenu Ustava, čije bi ”redizajniranje” trebalo da bude završeno do ulaska Srbije u Evropsku uniju.
Fokus će biti na definisanju decentralizacije zemlje, a čitav proces odvijaće se pod budnim okom predsednika Srbije Borisa Tadića.On je najavio da će i sam formirati komisiju za izmene Ustava u cilju regionalizacije, koja, kako je poručio, ”neće biti sprovedena u cilju razgradnje zemlje, već njenog jačanja i obezbeđivanja boljeg života građana”. Za šefa te komisije, kako saznajemo, ”viđen” je bivši predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić.
Regionalizacija, međutim, neće biti jedina ”novina” u najvišem pravnom aktu. Kako tvrde sagovornici ”Novosti”, izmene Ustava bi mogle da obuhvate još četiri oblasti: blanko ostavke, pravosudni sistem, odnos domaćeg i evropskog zakonodavstva i nove definicije zaštite ljudskih sloboda i prava.
- Ni pokrajina ni budući regioni ne smeju imati ništa od atributa državnosti. Težište njihovih nadležnosti treba da bude na ekonomiji, infrastrukturi, socijalnoj politici i kulturi - kaže nam Slobodan Vučetić, koji nije želeo da komentariše da li će predvoditi komisiju koju najavljuje Tadić, jer još nije dobio zvaničnu ponudu.
Vučetić smatra da bi ustavnim reformama trebalo ojačati i status parlamenta, odnosno poslanika, koji bi morali biti vlasnici mandata. Po njemu, ”sporna” odredba u Ustavu je i to što tužioce za reizbor predlaže Vlada, na šta je primedbu imala i Venecijanska komisija, pa bi i to trebalo promeniti.
Blanko ostavke trebalo bi da odu u političku prošlost i po mišljenju Bojana Kostreša, člana skupštinskog Odbora za ustavna pitanja.
- To nije uslov za ulazak u EU, ali blanko ostavke ne postoje u većini evropskih zemalja. U ovom trenutku ne postoji politički konsenzus o ovom pitanju, ali verujem da će vremenom i stranke koje se tome protive, kao SPS, ”evoluirati” - kaže Kostreš za ”Novosti”.
Po Kostrešu, ne treba žuriti, treba otvoriti javnu debatu, a pogodan momenat biće referendum o ulasku u EU, na kom bi se građani u isto vreme izjašnjavali i o Ustavu.
Vučetić procenjuje da će biti potrebno najmanje dve godine da se dođe do teksta reformisanog Ustava, koji bi u Skupštini morao da bude potvrđen dvotrećinskom većinom.

SKUPŠTINSKI ODBOR NADLEŽAN
PROFESOR ustavnog prava Ratko Marković navodi da je za promenu najvišeg pravnog akta (nacrte i amandmane) nadležan skupštinski Odbor za ustavna pitanja. Kako on smatra, biće potrebno vremena dok stručnjaci iznađu prava rešenja i dok se, paralelno s tim, obezbedi skupštinska većina koja bi podržala predloge.
U ovom trenutku nije moguće obezbediti parlamentarnu većinu jer ”narodnjaci”, radikali i naprednjaci poručuju da neće podržati ustavne reforme.
*************************************
Владари Европске уније нам преко својих чиновника у БГ спремају тотално декомпоновање државе чијим процесом руководи Борис Тадић.

Zar oni misle još toliko da vladaju, kukuuuuuu
 
Нама,Србима на северу,се намеће покрајина без да су нас питали.Мишљења сам да би већина на евентуалном референдуму гласала ПРОТИВ аутономне покрајине.

Сада имамо ситауцију да се мења Устав да би ојачао комуњарски, антисрпски и антиправославни РЕЛИКТ који дели Србију,а зове се "АП Војводина".

Евро власти морају да оду из Србије,иначе ће нас све подавити.

Браво, треба организовати референдум о Статуту Војводине да видимо шта грађани мисле, а не само Костреш, Чанак, Дулић-Марковићка и Пајтић.
Cuj nama Srbima na severu. Vidi se da ti ne znas pojma sta je Vojvodina ali zato koristis njene blagodeti. Tu si sigurno od juce.
Kako nisi otisao u uzu Srbiju vec u Vojvodinu i sada prosipas srpstvo.
Zavlace ti ruku u dzep a ti ih slavis.
Mazohizam teski.
I tako definises Vojvodinu ?
Gde ti zivis ?
Vidi se da se nisi primio a u Vojvodini plodna ravnica.
Jedino ti je dobro ovo za referendum.
Organizovati referendum pa da se vidi sta gradjani misle.
Svi gradjani Vojvodine.
 
Cuj nama Srbima na severu. Vidi se da ti ne znas pojma sta je Vojvodina ali zato koristis njene blagodeti. Tu si sigurno od juce.
Kako nisi otisao u uzu Srbiju vec u Vojvodinu i sada prosipas srpstvo.
Zavlace ti ruku u dzep a ti ih slavis.
Mazohizam teski.
I tako definises Vojvodinu ?
Gde ti zivis ?
Vidi se da se nisi primio a u Vojvodini plodna ravnica.
Jedino ti je dobro ovo za referendum.
Organizovati referendum pa da se vidi sta gradjani misle.
Svi gradjani Vojvodine.

Види,није нама Србима са СЕВЕРЕА СРБИЈЕ свима сврака попила мозак и нисмо сви тупави па да причамо и мантрамо овако као што ти радиш.

Мени не треба паралелна, паразиотска, нерадничка,безначајна администрација творевине која је реликт антисрпског и антиправославног режима.Та паразитска администрација ми завлачи руку у џеп ,утолико више од оне твоје еуроспке у БГ, јер ми ова не треба нити има ЛЕГИТИМИТЕТ пред већинским народом.

Сиктер...
 
Ustav Srbije je jako tesko promeniti, jer je za to potrebna dvotrecinska vecina od ukupnog broja narodnih poslanika u Skupstini Srbije, sto znaci najmanje 167 poslanika.
Dakle mogu se promeniti samo oni delovi ustava za koje bi postojala saglasnost najveceg broja politickih stranaka.
Sto se decentralizacije tice, dosadasnja politicka praksa u Srbiji pokazala je da su se svi pokusaji iste zavrsavali neuspehom i stalnim trazenjem nekog novog resenja. Sad je predlozena podela Srbije na statisticke regione. Prvobitan predlog je bio da ih bude 7. Onda su se cellnici sandzackih opstina pobunili zasto da te opstine budu u 2 regiona, pa je broj buducih statistickih regiona smanjen na 5. Kako Vojvodina, Kosmet i Grad Beograd vec sada predstavljaju zaokruzene teritorijalne celine, ispada da bi samo ostatak Srbije bio podeljen na 2 regiona, a Nis i Kragujevac postali nove prestonice. Medjutim, izgleda da im se ni to ne dopada. Posto u okviru postojeceg ustava ne mogu da se nadju neka resenja za podelu Srbije na nesto vise nego sto su statisticki regioni, podrebno je promeniti ustav i u njega uvesti odredbe o nekim novim administrativno-teritorijalnim jedinicama sa odredjenim nadleznostima. Eto samo toliko fali da bi se izvrsila uspesna decentralizacija.:dash:
 
Сједињене Америчке Државе имају устав из 1787. године накнадно је донето неколико амандмана али и даље је на снази.
Овде како која партија дође на власт пише нов устав.
 
Сједињене Америчке Државе имају устав из 1787. године накнадно је донето неколико амандмана али и даље је на снази.
Овде како која партија дође на власт пише нов устав.


Tako je; poslednji je pisao Kostunica,
a vec planiraju za dve godine da ga dopunjuju sa jos par preambula.
 
ali nisu ni ginuli nesto za ovu zemlju, niti je vole kao svoju, bole ih kobaja za srbiju:rtfm:

Nisu ginuli ni Srbi koji danas žive u Srbiji tako da su jednaki ;) To što su nekome preci ginuli (a naravno da čak i nisu svima) mu ne daje ništa veća prava od bilo koga drugog.

Ovo drugo je neistina i veoma šovinistička izjava ;) Građana Srbije koji nisu Srbi ima raznih, kao i Srba, nekima je više stalo do Srbije, nekima manje ali ne možeš davati tako uopštene izjave koje pritom nemaju veze sa realnošću. Patriotizam je stvar ličnog osećaja, niko nije ovlašćen da odredi ko je manje a ko više važan i kome je manje a kome više stalo.
 
Види,није нама Србима са СЕВЕРЕА СРБИЈЕ свима сврака попила мозак и нисмо сви тупави па да причамо и мантрамо овако као што ти радиш.

Мени не треба паралелна, паразиотска, нерадничка,безначајна администрација творевине која је реликт антисрпског и антиправославног режима.Та паразитска администрација ми завлачи руку у џеп ,утолико више од оне твоје еуроспке у БГ, јер ми ова не треба нити има ЛЕГИТИМИТЕТ пред већинским народом.

Сиктер...
pa ne znam kako objasniti drukcije kada ti neko zavlaci ruke u dzep a ti kazes " Samo ti uzmi , mi smo braca " To bas nije normalno.
U tom reliktu antisrpskog rezima se zivelo mnooogo bolje nego sada u ovom rezimu.
Ako si ziveo u Vojvodini do ukidanja autonomije od strane onog rezima onda se sigurno slazes.Daj boze da bude ona administracija kada je Vojvodina imala siroku autonomiju.
Bila je srpskija od ove sada.
Bolje se zivelo u svakom pogledu;
Po tome cenim koliko je koja administracija srpskija u odnosu na Vojvodinu.
A ne po nebuloznim parolama i nebeskim ciljeviima zavijene u oblandu bratstva i jedinstva.
 
Ustav Srbije iz 2006. je bio rezultat kompromisa DSS, NS, SPO, G17 plus,DS, SPS i SRS. To je prvi ustav Srbije koji nije donet po volji jedne stranke, vec kao kompromisno resenje. S tim u vezi je najlogicnije da kako se menja odnos politickih snaga, postojace teznje da se taj ustav promeni u delu koji nije bio po volji stranke koja tu promenu zagovara.
Taj ustav je tada donesen na brzinu, bez javne rasprave, kako bi prestao da vazi Ustav Srbije iz 1990. koji mnogima nije bio po volji. Ustav iz 1990. je i formalno uveo kapitalizam u Srbiju, jer za razliku od prethodnog ne poznaje drustvenu svojinu. Novi ustav je stvorio mogucnost davanja vecih ingerencija autonomnim pokrajnama. Takodje je od Srbije napravio nacionalnu drzavu, a do tada je bila gradjanska.
Velika vecina ljudi nije zapravo znala za sta glasa kada je je bio referendum o potvrdjivanju tog predloga ustava, jel se u javnosti najvise plasiralo da je vazno usvojiti taj ustav zbog ocuvanja Kosova i Metohije. To je bilo netacno, jer je i prethodni ustav predvidjao da je Kosovo i Metohija neotudjivi deo Srbije i ako to bas nije pisalo tim recima. Pisalo je da niko nema pravo da prizna okupaciju ili potpise kapitaluciju Republike Srbije niti bilo kog njenog dela, sto fakticki znaci da je svaki pedalj Srbije neotudjiv.
 

Back
Top