Ukrajinci više ne mogu da podižu novac iz banaka

Sigurno je ista situacija i u Rusiji samo se ne sme o tome prichati.

lol-032.gif
lol-032.gif
lol-032.gif


Cuj komunjaru rusofoba ...
 
Ukrajna prsla - nek se spremi Madjarska

---------


Мађарска тоне у све дубљу кризу
Некадашња „највеселија барака” источног блока дуго је била прва земља у свему међу државама транзиције, а сада је доспела на зачеље

Специјално за „Политику”
Будимпешта, марта – Најпрометнији булевар у Мишколцу, некадашњем металуршком центру Мађарске, па и читавом источном блоку, води ка Диошђеру, приградском насељу у којем се налази огромна железара. Некада се звала „Лењин” и запошљавала је 15.000 људи, који су, долазећи на посао или се враћајући кући, стварали неописиву гужву.

Тај пут од неколико километара сада је готово празан, а вест о отпуштању последњих око 900 радника дочекана је као суморна неминовност, коју је општа светска финансијска и привредна криза само убрзала.

Приватизација, подржављење, па поновна приватизација само су продужили агонију „радничког упоришта” из времена Јаноша Кадара, када је Мађарска, због својих реформи и дозираног отварања према Западу, називана „највеселијом бараком” совјетске интересне сфере, у којој успешно цвета „гулаш комунизам”.

Житељи Мишколца и Диошђера једва да се сећају првих руско-украјинских власника, који су две године покушавали да оживе топионицу тако што су уместо руде користили метални отпад. Више су упамтили каснију директорку италијанске групе „Коње”, али не по пословним успесима већ по ногама, мини сукњи и тену одржаваном у соларијуму.

У немогућу мисију још једном се упустила и држава, а од 2004. године и украјински ДАМ, који је ових дана саопштио суморну вест: сва 894 радника ће бити отпуштена, 771 у априлу, а остали у мају.

У Мађарској је у последњих пет месеци без посла остало око 30.000 људи. Међу 1.700 затворених фирми највећа је управо железара у Ђеру, а најмања је имала само 13 радника.

Влада Ференца Ђурчања је из буџета издвојила 30 милијарди форинти, или 100 милиона евра, како би се колико-толико сачувала преостала радна места, али нико не зна какви ће ефекти те мере бити. За добар део стручне јавности планови мањинске владе Мађарске социјалистичке партије (МСП) нису довољно ни широки, нити дубоки, док опозиција, са Савезом демократске омладине (Фидес) на челу, сматра да је једини излаз из тешке ситуације расписивање ванредних парламентарних избора – годину дана пре рока.

Премијер је још крајем прошле године осетио да брод опасно тоне и од Међународног монетарног фонда и банака Европске уније затражио (и добио) укупно око 20 милијарди евра, од чега је половина већ повучена. Тим новцем су повећане девизне резерве Народне банке Мађарске (НБМ), које тренутно износе 24 милијарде евра, а унета је и извесна доза сигурности на финансијском тржишту.

Упркос томе, форинта је пала на свој историјски минимум, с тенденцијом даљег суноврата. Почетком марта за један евро је требало дати чак 312 форинти, за 80 више него у августу прошле године. На тај негативни рекорд НБМ, међутим, није реаговала, јер је гувернер Андраш Шимор, на опште изненађење, отишао на – годишњи одмор.

Ђурчањ је у међувремену поново затражио помоћ из иностранства, али је у Бриселу наишао на затворена врата. Његов предлог да ЕУ издвоји 180 милијарди евра за консолидацију новопридошлица са истока континента није одушевио најбогатије чланице, посебно не немачку канцеларку Ангелу Меркел, иако је Немачка традиционални пријатељ, заштитник и ослонац нашег северног суседа.

Мађарски премијер је, ипак, уверен да његов предлог није сасвим мртав, али је одлучио да, док чека евентуалну нову финансијску инјекцију споља, учини нешто и у сопственом дворишту.

Мађарска је првих неколико година након промене друштвеног уређења (1990) била водећа у региону по привредном расту, реформама великих система и приливу страног капитала.

Тешкоће су настале након неког времена, када се схватило да су бројне приватизације биле, у ствари, промашај, а држава је покушала то да сакрије прекомерним задуживањем. Сваке четири године мењале су се владе, а свака нова је обећавала брда и долине, чије испуњавање је водило ка новим позајмицама и постепеном самонавлачењу – омче око врата.

Једино су социјалисти, у сарадњи с либералима, успели да победе у два узастопна мандата, али су их те победе скупо коштале. Први пут се, тако, десило да је један премијер (Петер Међеши) морао да поднесе оставку на половини мандата.

Највећи проблем његовог наследника Ђурчања јесте то што је принуђен да води мањинску владу. Маја прошле године из коалиције је изашао либерални Савез слободних демократа (СДС), али и даље споља подржава социјалисте из прагматичних разлога. Утицај СДС-а, наиме, толико је пао у очима јавног мњења да он сигурно не би прешао цензус од пет одсто и поново доспео у парламент, па му превремени избори сигурно не одговарају.

У сличној ситуацији је и конзервативни Мађарски демократски форум, тако да и његови посланици повремено гласају за владине предлоге. У правој опозицији остао је само Фидес, уз демохришћане с којима гради јединствену листу, али те две странке, упркос више покушаја, нису успеле да издејствују распуштање парламента.

Супротности између МСП-а и Фидеса, као и њихових лидера Ђурчања и Виктора Орбана, постали су такве да никаква сарадња није могућа. Унапред се зна да ниједан предлог који тражи двотрећинску већину не може да прође, па су и дубљи резови у друштву и привреди, мада преко потребни, осуђени на пропаст.

Влади остају ситније поправке, које више личе на козметички третман него на хируршку интервенцију и потпуно су непримерене тренутку. У најновијем Ђурчањовом пакету налази се постепено укидање 13. пензије, подизање старосне границе за одлазак у пензију на 65 година од 2016, строжа контрола боловања и породиљског одсуства, дотације за гас и грејање најсиромашнијима, реформа локалних самоуправа, мањи парламент (сада има 384 места), једнокружни изборни систем и друго.

Знатно радикалнији су чланови Реформског савеза, који чине представници крупног капитала и председници Мађарске академије наука и Мађарске трговинске и индустријске коморе. Они предлажу тренутно укидање 13. пензије, повећање старосне границе на 65 година до 2013, смањење запослених у јавној сфери за 80.000, реформу пореског система...

Последњих дана су ставови две стране нешто приближени, али у влади упорно понављају да се, уз неминовне мере штедње, мора водити рачуна и о социјалној компоненти.

Јавност схвата да је ситуација тешка, зна да Мађарска сваког дана само за камату на државни дуг (без главнице) плаћа страним повериоцима четири милијарде форинти (13 милиона евра), али не схвата зашто је већи број министара и држаних секретара ових дана добио милионске премије и зашто је министар без портфеља задужен за националну безбедност Ђерђ Силваши, како наводи недељник „Хети валас”, само у једној години променио четири службена аутомобила „ауди-6”.

Срђан Басић

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Madjarska-tone-u-sve-dublju-krizu.sr.html

--------------------

ko slusa amerkikance i bespogovorno ispunjava njihove naloge - BANKROT MU NE GINE :hahaha:

madjarska situacija je u stvari preslikana srpska. sve sto je radila njihova vlast radi i nasa tako da ce rezultat odprilike biti isti. pogotovo obratite paznju na boldovano.
 
Poslednja izmena:
Pa sta je ovo, puce miljenik Zapada??

http://www.ft.com/cms/s/0/67fba682-075a-11de-9294-000077b07658.html

Olexander Pavlenko, a young computer programmer, is one of tens of thousands of Ukrainians who cannot get their money out of the bank.

He stood in line in Kiev at Nadra Bank and Ukrprombank, two big troubled banks, planning to withdraw more than $10,000 (€7,950, £7,125). But like many others, he was told the cash was not available.

“I stood in line a couple times with other bank clients who were protesting, crying and screaming. But the bank told me: ‘Sorry, we simply don’t have the money now and can’t help you.’”

With about nine banks now under the central bank’s special control, Ukrainians are increasingly worried.

Even those with their money in apparently solid banks, including those controlled by west European banking groups, are concerned because the central bank has banned the early redemption of term deposits, the most popular form of saving in Ukraine.
Па добро, западу и одговарада пукне. И онако сад постају већински власници исте.
Што никако није добро за браћу Русе.

PUKLA UKRAJINA

Nek se spreme Madjarska, Hrvatska, Rumunija, Poljska i SRBIJA
А ко су нама и осталима нови власници?
Зна ли се или ћемо морати да сачекамо тендер? :mrgreen:
 

Back
Top