Takmicenje iz srpskog jezika

Ćao svima...imam dva pitanja i treba mi pomoć....

Da li je kraći oblik povratne zamenice za svako lice SE (sebe) u sklopu sa pravim povratnim glagolima promenljiva reč ili ne? Npr. češljam SE, kupam SE, šminkam SE...Ako gledamo to kao kraći oblik od SEBE, onda jeste promenjliva jer je SEBE zamenica, ali ako promenimo kroz glagole, onda nije : ja SE češljam, ti SE češljaš, on, mi vi, oni se češlja/češljamo.....tu je uvek isti oblik....?????

U mnogim gramatikama piše da su reči petnaestak, dvadesetak, stotinak BROJNE IMENICE NA -AK, ali one ne mogu da se dekliniraju, prema tome nikako ne mogu da budu imenice!!!! Trebalo bi da su prilozi...:think:

Help!!...
 
U Zlatiborskom okrugu je jedan dečko imao 20 poena -4. godina. Jedini je prošao, za sada. Mada, ja sumnjam da će spustiti kriterijum.
Došlo mi je da se isplačem kada sam videla koliko je 2.godini bio smešno lak test. Strašno. Valjda svi testovi treba da budu iste težine. Kakva nepravda.
 
Ovo su postavili na sajtu Društva za srpski jezik:

"Коначна ранг листа учесника Републичког такмичења у Тршићу биће објављена после разматрања приспелих приговора и седнице Управе Друштва за српски језик и књижевност 05.05.2011. године."
 
Ok, hvala ti. A, reci mi, koje sve opstine spadaju u zlatiborski, tacnije koja mesta? Znas li mozda koliko je imao drugoplasirani?

1.Град Ужице, градско насеље Ужице,
2.Општина Бајина Башта, градско насеље Бајина Башта,
3.Општина Косјерић, градско насеље Косјерић,
4.Општина Пожега, градско насеље Пожега,
5.Општина Чајетина, насеље Чајетина,
6.Општина Ариље, градско насеље Ариље,
7.Општина Прибој, градско насеље Прибој,
8.Општина Нова Варош, градско насеље Нова Варош,
9.Општина Пријепоље, градско насеље Пријепоље и
10.Општина Сјеница, градско насеље Сјеница.
Укупно има 335.826 становника. Седиште округа је Ужице.
Drugaoplasirana (IV godina) je imala 17 poena. Dalje ne znam.
 

Back
Top