Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
pa...izgleda da je i to moguce :eek:

meni je stvarno strasno sto zivotinje na brdovitom balkanu nazivaju (i tretiraju kao takve) stvarima/predmetima... osim sto je netacno sa svake tacke gledista, odvratno je :dash:
 
Ljudi, sta znaci kada maca jako cese usi i vrti glavom (to izgleda kao da ima nesto na ili u uvetu i pokusava da ga izbaci)? Pogledala sam joj usi i jako su crvene. Ne znam da li je to od cesanja ili sta je. Juce i danas je ceo dan rovarila po snegu i zabijala glavu u sneg kao da je krtica i tada je pokvasila usi. Ima li neko ideju sta joj je?
Kako bih ja mogla da joj pomognem? Mozda necim da joj ocistim usi? Ne bih da je maltretiram da je vodim kod veta sad.
Hvala unapred!

Profesor Popovic kaze da skoro 100% otitisa nastaje zbog alergija. Kako je sad Cilka?

Mi smo danas imali jeziv dan. Čim se gospodin Meda probudio (oko podne :per:) primetila sam da stalno liže jednu šapicu. Kad sam bolje pogledala - ceo jedan nokat skoro otkinut. Pod hitno smo ga odveli kod veta i kandžica je lako sanirana, ali kad mu je pogledao u usta... momentalno skidanje kamenca! Pošto Mecajlo nije neka sitna mačkica koju je lako savladati Morali smo da ga blago uspavamo. A kako jedna anestezija nije bila dovoljna jer je ogroman, morao je dobiti dve. I vetovi su se čudili koliki je, slikali su ga kao osmo svetsko čudo. Dakle, dok anestezija nije proradila on je prvo hteo da beži, pa onda povraćao... Jedva mua je nakako doktor sredio zubiće jer se ovaj refleksno ritao, pa krenuo da pregleda stomak i bešiku. Pritiskao, i Meda se naravno popiškio i to onako konjski (po stolu, nama i sebi). Još ni antibiotike nisu imali nego moramo da čekamo petak. I tako, kad je najzad otpušten kući bio je sav bedan i popišan, boleo ga je stomak a zubi krvarili. Grozota. Još uvek se jadnik nije sabrao.:confused:
Da li je normalno da posle čišćenja kamenca desni malo krvare?

Ma daj, hitno skidanje kamenca koje ne moze da priceka koji sat, dok se dasa isprazni?! Pa jos vetovi privatnici kji nemaju cak ni osnovna sredsta za rad?! Ajoj... :aha:


:eek: Ne mogu da verujem!

Dobar dan, dobri ljudi. Poginuo mi je Marinko, mimi's dad ga je juce ujutru nasao zgazenog, rodjak nije uspeo prethodne veceri da ih namami u magacin, nije se setio onog pocepanog dzaka granula ni curetine i makarona iz frizidera.

Pogledajte, ako niste, poslednju stranu In memoriam.
 
mimi's dokle vise..... strasno mi je zao. zar je moguce da ti se to desava? od sveg srca ti vam zelim da izadjete iz tog perioda u koji ste usli.. jos jednom...jako jako mi je zao.:zag:
cilka je sada dobro. desno uho joj je malo tamnije boje i ne da mi da ga diram ali nije alarmantno vise. levo sam joj ocistila i ono je ok ali desno mi nikako ne da... hvala sto brines :heart:
 
mimi's dokle vise..... strasno mi je zao. zar je moguce da ti se to desava? od sveg srca ti vam zelim da izadjete iz tog perioda u koji ste usli.. jos jednom...jako jako mi je zao.:zag:
cilka je sada dobro. desno uho joj je malo tamnije boje i ne da mi da ga diram ali nije alarmantno vise. levo sam joj ocistila i ono je ok ali desno mi nikako ne da... hvala sto brines :heart:


Jao baš mi je žao što Cilku bole uši!!! Dobro je da se polako oporavlja, ali ukoliko vidiš da je i dalje boli i da se drugačije ponaša, bilo bi dobro da je povedeš kod veterinara. Negde sam čitala da mačke mogu dugo da trpe bol, a da mi primetimo tek kad simptomi mnogo uznapreduju... A znaš i sama kako je kad nas, ljude, boli uvo, to su neverovatni bolovi i nikada ne prolazi bez antibiotika!
 
Drugari, malo sam zbunjena! Naime, maločas sam se čula sa mojom veterinarkom, u vezi sa Milicinom sterilizacijom . I napomenem joj ja, tokom razgovora, da postoji mogućnost da mi je maca u teranju (i jeste, bila sam u pravu, evo je jauče po kući, valja se, doziva i sl.) i da bismo onda morale da odložimo za koji dan (a dogovor je da operacija bude u subotu), a ona će meni na to da nema potrebe i da se radi sterilizacija i dok je mačka u teranju! Iskreno, prvi put to čujem, doduše nije da sam nešto iskusna u toj oblasti ali sam upravo na ovom forumu čitala da mace ne treba da se streilišu dok su u teranju. Vet. mi kaže da je kod kuja nužno da se sačeka da teranje prodje, dok to nije slučaj sa mačkama. Šta vi mislite i znate o tome? Inače, vrlo sam zadovoljna kako su uradili sterilizaciju Bubici, stekla sam poverenje u ove veterinare ali ipak me zanima da li je u pravu... Dajte savet, mišljenje... Veliki pozdrav!
 
Drugari, malo sam zbunjena! Naime, maločas sam se čula sa mojom veterinarkom, u vezi sa Milicinom sterilizacijom . I napomenem joj ja, tokom razgovora, da postoji mogućnost da mi je maca u teranju (i jeste, bila sam u pravu, evo je jauče po kući, valja se, doziva i sl.) i da bismo onda morale da odložimo za koji dan (a dogovor je da operacija bude u subotu), a ona će meni na to da nema potrebe i da se radi sterilizacija i dok je mačka u teranju! Iskreno, prvi put to čujem, doduše nije da sam nešto iskusna u toj oblasti ali sam upravo na ovom forumu čitala da mace ne treba da se streilišu dok su u teranju. Vet. mi kaže da je kod kuja nužno da se sačeka da teranje prodje, dok to nije slučaj sa mačkama. Šta vi mislite i znate o tome? Inače, vrlo sam zadovoljna kako su uradili sterilizaciju Bubici, stekla sam poverenje u ove veterinare ali ipak me zanima da li je u pravu... Dajte savet, mišljenje... Veliki pozdrav!

Jedna od mojih grkinja je bila 3-4 dana usla u teranje kad smo je odneli na sterilizaciju.
Nista nam vet nije rekao da ne moze,ili da ne bi trebalo,a meni nije ni palo na pamet da pitam.
Operacija je protekla u redu.
Dobila je temperaturu 2-3. dan od sterilizacije,pa smo je odneli do veta,dobila koktel inekcija(popodne)
dosli kuci,odspavala,i kad se probudila trazila je odmah da jede(inace od operacije do tad nije htela nista da jede)
Sad,ne znam da li je to povezano sa teranjem ili ne,nije nam vet rekao da jeste
samo je rekao da nije iskljuceno da dobiju temperaturu.
Al' eto,sve je proslo ok,rana lepo zarasla i svi mirni.

Tako da,samo malo vise obrati paznju na nju u oporavku,mada ja verujem da ce sve biti ok :)
 
Iskusan vet mi je rekao da mačke nije nemoguće sterilisati dok su u teranju, ali je rizičnije, jer su krvni sudovi krtiji, i samo zašivanje i povezivanje ide teže. Teže je predvideti tok operacije koja je inače rutinska, van tog perioda.
 
Hvala na odgovorima i pomoći! Uglavnom, shvatam da nije neuobičajeno ali i da je bolje da maca nije u taranju. Ništa, nadam se da će da je prođe "ludilo" do subote, a i ako je ne prođe - vodiću je, ako sad budem prolongirala ko zna kad ću se opet naterati, a ona može u toku ovog meseca ubrzo opet da uđe u teranje i sve tako... I mučim je već celih mesec dana je nisam puštala napolje, iz bojazni da se ne pari, ne bi mi baš trebala nova tura mačića, jedva sam ovih pet udomila!
 
mimi's dokle vise..... strasno mi je zao. zar je moguce da ti se to desava? od sveg srca ti vam zelim da izadjete iz tog perioda u koji ste usli.. jos jednom...jako jako mi je zao.:zag:
cilka je sada dobro. desno uho joj je malo tamnije boje i ne da mi da ga diram ali nije alarmantno vise. levo sam joj ocistila i ono je ok ali desno mi nikako ne da... hvala sto brines :heart:

Vidi, nekako joj sredjuj to uvo, i ono je pod upalom. Makar sa rukavicama na rukama.

Drugari, malo sam zbunjena! Naime, maločas sam se čula sa mojom veterinarkom, u vezi sa Milicinom sterilizacijom . I napomenem joj ja, tokom razgovora, da postoji mogućnost da mi je maca u teranju (i jeste, bila sam u pravu, evo je jauče po kući, valja se, doziva i sl.) i da bismo onda morale da odložimo za koji dan (a dogovor je da operacija bude u subotu), a ona će meni na to da nema potrebe i da se radi sterilizacija i dok je mačka u teranju! Iskreno, prvi put to čujem, doduše nije da sam nešto iskusna u toj oblasti ali sam upravo na ovom forumu čitala da mace ne treba da se streilišu dok su u teranju. Vet. mi kaže da je kod kuja nužno da se sačeka da teranje prodje, dok to nije slučaj sa mačkama. Šta vi mislite i znate o tome? Inače, vrlo sam zadovoljna kako su uradili sterilizaciju Bubici, stekla sam poverenje u ove veterinare ali ipak me zanima da li je u pravu... Dajte savet, mišljenje... Veliki pozdrav!

Bas onako kako je Val napisala, jedan moj stari poznanik je sve tri svoje mace sterilisao upravo u teranju i proslo je bez problema ali svakako da je malo rizicnije raditi u teranju.

Ej, sad sedim u kancelariji i mazim se na preskoke sa Mirkom. :)
 
Sterilisala sam i Milicu! :heart: Kazu da je sve proteklo ok, danas idemo na antibiotik i nadam se sto brzem oporavku.... Hehehe, Mica je potpuno drugacijeg temperamenta od Bubice, koja je mirno saradjivala sa veterinarima, dozvoljavala im da je bockaju bez ikakvog otpora, a Mica im je verovatno pokazala svu svoju snagu cim su komentarisali da je prava mala opasnica, divljakusa i da je neka vrsta "terijera medju mackama" (sta god to znacilo, ne znam sta je "pisac" hteo da kaze)! :zper:
 
Ma daj, hitno skidanje kamenca koje ne moze da priceka koji sat, dok se dasa isprazni?! Pa jos vetovi privatnici kji nemaju cak ni osnovna sredsta za rad?! Ajoj... :aha:

Pitali mi i našeg veterinara da li mora baš to ''hitno skidanje'' kamenca, on je igledao ovako: :eek:, rekao da to nikada nije ''hitno'' u smislu ''mora sada'', i priču završio rečenicom: ''ne mogu o glupostima više''.

Nisam veterinar, ali ovom našem verujem, jer pre nego što se bilo šta radi ''na mačkama'' prethodno se detaljno objasni....
No, bitno je da je mačor posle svega toga dobro. :)
 
Sterilisala sam i Milicu! :heart: Kazu da je sve proteklo ok, danas idemo na antibiotik i nadam se sto brzem oporavku.... Hehehe, Mica je potpuno drugacijeg temperamenta od Bubice, koja je mirno saradjivala sa veterinarima, dozvoljavala im da je bockaju bez ikakvog otpora, a Mica im je verovatno pokazala svu svoju snagu cim su komentarisali da je prava mala opasnica, divljakusa i da je neka vrsta "terijera medju mackama" (sta god to znacilo, ne znam sta je "pisac" hteo da kaze)! :zper:

Namucila ih! :lol: Kako je sad?

Pitali mi i našeg veterinara da li mora baš to ''hitno skidanje'' kamenca, on je igledao ovako: :eek:, rekao da to nikada nije ''hitno'' u smislu ''mora sada'', i priču završio rečenicom: ''ne mogu o glupostima više''.

Nisam veterinar, ali ovom našem verujem, jer pre nego što se bilo šta radi ''na mačkama'' prethodno se detaljno objasni....
No, bitno je da je mačor posle svega toga dobro. :)

Slazem se, najbitnije je da se Medonja oporavio,
 
Iskusan vet mi je rekao da mačke nije nemoguće sterilisati dok su u teranju, ali je rizičnije, jer su krvni sudovi krtiji, i samo zašivanje i povezivanje ide teže. Teže je predvideti tok operacije koja je inače rutinska, van tog perioda.

+ prokrvljeniji i uslijed toga veci, deblji...

"It is possible for cats to be spayed whilst they are in heat (at the shelter we do it all the time), it is just not as ideal or as safe as performing the procedure on a non-cycling animal. The uterus of an in-heat cat is very thickened and non-stretchy and friable (it falls apart easily), with very large ovarian and uterine blood vessels leading to it. A much longer incision needs to be made into the cat's abdomen to remove it safely (trying to pull it out through a small abdominal incision can result in the uterus tearing and falling apart) and there is a much greater chance of the uterus tearing apart and bleeding as it is being removed. In addition to this, the in-heat surgery takes longer to perform (longer anaesthetic time), costs more to the client and, occasionally, performing the spay on an in-heat uterus carries with it the risk of post-operative mammary hyperplasia developing.

Note: If you do decide to wait until the cat has finished her heat before desexing her, you should hold off on surgery for at least 2 weeks past the signs of heat subsiding (i.e. two weeks after the season has ended). Obviously, if there is a chance that the cat has been mated during that heat, then you should elect to get her desexed as soon as possible."

eo, ovdje ima otprilike...sve...i ono..."ruzno", al je informativno...

http://www.pet-informed-veterinary-advice-online.com/spaying-cats.html#complications-spay
http://www.pet-informed-veterinary-advice-online.com/spaying-a-pregnant-cat.html
 
Evo kako sam sprecila macana da se penje na sto: uzmes siroku selotejp traku, iseces na duzinu stola, okrenes lepljivu stranu na gore, a ivice podavijes i njima zalepis traku za ivicu stola. Nakon par pokusaja, macan je odustao jer mu se ocigledno ne svidja da mu se lepe sapice. Vrlo efikasno i bezbolno odvikavanje. Jeste da sto par dana vrlo ruzno izgleda i nije prijatno jesti za njim, ali to je za vece dobro.
PS. To sa selotejpom nisam ja izmislila (ali sam veoma zahvalna onom ko jeste i ko je podelio sa drugima).
 
Poslednja izmena:
Popeo se na SPORET! a na njemu je bila serpa u kojoj je vrila voda! Hvala Bogu stao je pored serpe i nije mu nista ali sam se ja zato tresla sat vremena. Uzela sam ga i priblizila pari na poklopcu da oseti da je vrelo, ali ne znam da li je shvatio. Rekla sam mu uz to i strogo NE par puta. Prstom ne smem da mu pokazujem ne jer mu je to veoma zabavno i uvek ga razveseli.
 
Popeo se na SPORET! a na njemu je bila serpa u kojoj je vrila voda! Hvala Bogu stao je pored serpe i nije mu nista ali sam se ja zato tresla sat vremena. Uzela sam ga i priblizila pari na poklopcu da oseti da je vrelo, ali ne znam da li je shvatio. Rekla sam mu uz to i strogo NE par puta. Prstom ne smem da mu pokazujem ne jer mu je to veoma zabavno i uvek ga razveseli.

Uh, skroz te razumem.
Meni se pre neki dan izlila farba iz printera. Da su to samo linznuli, potrovali bi se :sad2: .
Srećom, videli smo šta desilo, pa smo obrisali, dezinfkovali... ali da smo ih ostavili tako (pošto smo kretali u grad), sigurno bi bilo svašta :sad2:.
 
kupila sam danas za kiti onu hilsovu kitten hranu, dala joj malopre da proba i razdusevila se xD
do sad sam joj davala onu vip... ne znam kakvog je kvaliteta, maca je jede, ali nije nesto luda za njom, sad bih je samo ovom hilsovom hranila koliko mi je bila slatka dok je jela, ali bas je skupa, necu moci stalno tu da joj kupujem :S
inace sam probala da je hranim zivim giricama, ne svidjaju joj se, moram da ih mesam sa dzigericom da bi pojela.
 
kupila sam danas za kiti onu hilsovu kitten hranu, dala joj malopre da proba i razdusevila se xD
do sad sam joj davala onu vip... ne znam kakvog je kvaliteta, maca je jede, ali nije nesto luda za njom, sad bih je samo ovom hilsovom hranila koliko mi je bila slatka dok je jela, ali bas je skupa, necu moci stalno tu da joj kupujem :S
inace sam probala da je hranim zivim giricama, ne svidjaju joj se, moram da ih mesam sa dzigericom da bi pojela.

Mica voli girice, ali ako im je isečena glava i povađena crevca :confused:
Inače, prošli vikend smo jeli ribu, i osetila je da u kući ima i druge ribe pored girica i nije htela da ih takne, dok nije dobila svoj zubatac :lol: Krmačica!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top