Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
mozda nije grickala te krekere i sitnila ih zubicima vec ih samo progutala pa joj je to nadrazilo stomak i povratila. to je moja Cilka imala obicaj da radi. kad su sitni krekeri ona ih stavi po 5-6 u usta od jednom i malo promulja da se natope pljuvackom i proguta. posle naravno povrati tako cele krekere ili meso ili sta god da je jela a nije sazvakala. ja sad kupujem sto vece krekere i njih stavlja jedan po jedan u usta i krcka svaki i sad nemamo takvih problema. a mozda joj voda koju je popila nije odgovarala. mozda je imala dosta kamenca ili hlora ili tako nesto. i meni smeta voda kad ima primesa nekih u sebi s vremena na vreme pa ne mogu ni da je pomirisem. mozda je usla u kadu posle necijeg tusiranja i lizala kadu (a tu je verovatno bilo sapuna ili sampona...). moja Cilka je i to znala redovno da radi. Ko zna sta je. moze biti svasta. ako prodje samo onda je nesto od navedenog gore a ako ne prodje samo onda je vec u pitanj problem kojim se vet mora pozabaviti.
 
Vec tri dana je na novim granulama za starije mace koje su malo vece nego one koje je jeo. Povratio ih je cele. Ne znam da li se prezdrao... ne bih rekla, uobicajena kolicina. Jutros je jeo, povracao posle 1-2h, opet jeo i malo posle toga opet povracao. I cudno je mjauknuo oba puta pre povracanja, nikad mu nismo culi takav glas, gledali smo se ko je to uradio.
 
Poslednja izmena:
npr Cilka je ispustala isto tako cudne zvukkove jednom pre nego sto je povratila da me je probudila u sred noci. nikada pre i posle to nisam cula. ali tad je povratila neki pileci zeludac koji nije sazvakala. da li je zog toga povratila ili zbog dlaka ne znam (jer je bilo i dosta dlaka). sacekaj, daj mu laksu hranu, nikako mleko, pa ces videti kakva je situacija. ako povraca stalno posle jela i samo posle jela onda ima problem i moras voditi macu kod veta.
 
onda ili mu ne odgovara hrana ili mu opterecuje stomak to sto ne izmrvi krekere i proguta ih cele. moras da ga naucis da ih gricka. i moras polako da ga navikavas na novu hranu ne smes od jednom da predjes na novu hranu. polako uvodi nove krekere u ishranu nekoliko dana pa ces izbeci takve situacije. u svakom slucaju nateraj ga da krcka granule.
 
sad su usice mnogo bolje, videcemo u toku dana kako ce biti.

Val, strasno! Fro je bas imao srece... Jel si ga malo pljesnula da to vise ne radi?

Nisam ga pljesnula, al sam mu dobro poviknula...
Valjda se neće ponoviti :(
U svakom slučaju, sada sve isključujem kad idem negde, ili kad idem na spavanje.

ivy's, kad je mače dosta opterećeno glistama, onda je potrebno i više puta ponoviti čišćenje..za mesec dana su se opet mogle namnožiti.
Mada, uzrok povraćanju može biti svakakav...moj Frodo je znao da se ispovraća kada se prejede, na primer.

edit: Da, oni znaju čudno da mjauknu pre povraćanja.
Samo, ako se to nastavi, bolje da se konsultuje vet.

Mali Cile, kako je Cilka danas?
 
Vec tri dana je na novim granulama za starije mace koje su malo vece nego one koje je jeo. Povratio ih je cele. Ne znam da li se prezdrao... ne bih rekla, uobicajena kolicina. Jutros je jeo, povracao posle 1-2h, opet jeo i malo posle toga opet povracao. I cudno je mjauknuo oba puta pre povracanja, nikad mu nismo culi takav glas, gledali smo se ko je to uradio.

Jesu li to RC Kitten 36? A do sada je jeo RC Babycat 34? Moji su sa Babycat presli na Kitten 36 ali morala sam veoma postepeno da je uvodim. RC savetuje da se tri dana daje mesavina 25% nove 75% stare hrane, tri dana 50-50 i tri dana 25% stare i 75% nove hrane. Deseti dan se prelazi na 100% novu hranu. Medjutim, kada sam presla na 50-50% posle tri dana, jedno mace je dobilo proliv, tako da sam ih 7 dana drzala na 25/75, onda 7 dana na 33/66, onda sedam dana na 50/50 i tako dalje. Znaci bas je dugo trajao prelazak. Kojim tempom si ti uvela novu hranu?
 
Nisam ga pljesnula, al sam mu dobro poviknula...
Valjda se neće ponoviti :(
U svakom slučaju, sada sve isključujem kad idem negde, ili kad idem na spavanje.

Mali Cile, kako je Cilka danas?

Val, bas mi je bilo strasno kad sam procitala sta se desilo i od srca ti zelim da ti se tekva situacija ne ponovi jer moze biti pogubna. Pripazi i na Bilbaca da nije video od njega sta radi pa da ga ne izimitira. Izgnjavi ih puno od mene, ja ih jako jako volim :heart:

Cilkica je danas, hvala Bogu, bolje. Prespavala je BUKVALNO ceo dan. Budila se samo kad bih ja usla na stan, mazila se malo oko mene i vracala se ponovo na spavanje. Nije cak ni jela ceo dan. Kad sam dosla pre par sati u stan, probudila se, rastezala malo i nije se odvajala od mene. Onda sam je nahranila i to se naruckala dobro, igrale smo se bas dobro i onda je ponovo pocela da jurca puna energije i naravno izletela napolje. :D
I dalje malo onako mrdne usima s vremena na vreme ali ne cese ih, nisu joj crvene i ne mlati onako glavom kao sinoc.
Hvala sto brines :heart:
 
Hvala svima na savetima. Mali je sada dobro. Izmrvila sam mu granule da ih lakse jede.
Presli smo direkt sa RC Babycat 34 na RC Kitten 36. Racunala sam da je isti proizvodjac i da je ovo takodje hrana za macice. Pokusacu da nadjem ovde RC Baby i da mu mesam neko vreme, mada je jeo bez problema prethodna 4 dana.
Kupila sam mu i drontal pa cu sutra da mu dam.
Da li ima promene u stolici kad mu se da tableta?
 
Mali Cile, Cilka ti je prelepa. Usla sam u tvoj album i odusevila se kakva je. Ona je sivo-bez? Videla sam slicne britanke po netu ali nikada nisam videla uzivo takvu macku. Drago mi je da cujem da je dobro.
 
ivy's, možeš očekivati da se maci omekša stolica posle uzimanja tabletice (mada, nije strogo pravilo).

Cile, hvala ti :zag: .
Bilbo je srećom prestao da markira... izvedem ga napolje, pa napolju piški... tako da mislim da ga neće imitirati.
I drago mi je da je snajki bolje :zag: . San isceljuje ,verovatno je zato tako dugo spavala.
 
Cilkica je danas, hvala Bogu, bolje. Prespavala je BUKVALNO ceo dan. Budila se samo kad bih ja usla na stan, mazila se malo oko mene i vracala se ponovo na spavanje. Nije cak ni jela ceo dan. Kad sam dosla pre par sati u stan, probudila se, rastezala malo i nije se odvajala od mene. Onda sam je nahranila i to se naruckala dobro, igrale smo se bas dobro i onda je ponovo pocela da jurca puna energije i naravno izletela napolje. :D
I dalje malo onako mrdne usima s vremena na vreme ali ne cese ih, nisu joj crvene i ne mlati onako glavom kao sinoc.
Mozda je Cile alergicna na sneg, ako joj se tako brzo poboljsala situacija! Malo se salim, ali ko zna, mozda je to stvarno moguce!
 
Mi smo danas imali jeziv dan. Čim se gospodin Meda probudio (oko podne :per:) primetila sam da stalno liže jednu šapicu. Kad sam bolje pogledala - ceo jedan nokat skoro otkinut. Pod hitno smo ga odveli kod veta i kandžica je lako sanirana, ali kad mu je pogledao u usta... momentalno skidanje kamenca! Pošto Mecajlo nije neka sitna mačkica koju je lako savladati Morali smo da ga blago uspavamo. A kako jedna anestezija nije bila dovoljna jer je ogroman, morao je dobiti dve. I vetovi su se čudili koliki je, slikali su ga kao osmo svetsko čudo. Dakle, dok anestezija nije proradila on je prvo hteo da beži, pa onda povraćao... Jedva mua je nakako doktor sredio zubiće jer se ovaj refleksno ritao, pa krenuo da pregleda stomak i bešiku. Pritiskao, i Meda se naravno popiškio i to onako konjski (po stolu, nama i sebi). Još ni antibiotike nisu imali nego moramo da čekamo petak. I tako, kad je najzad otpušten kući bio je sav bedan i popišan, boleo ga je stomak a zubi krvarili. Grozota. Još uvek se jadnik nije sabrao.:confused:
Da li je normalno da posle čišćenja kamenca desni malo krvare?
 
Joj, bas mi je zao :( Ako su mu bile upaljene desni, onda je moguce da prokrvare i zbog laganog dodira. Sto je bilo tako hitno da mu se ciste zubi danas ako nemaju antibiotike? Macki se da antibiotik jos par dana pre ciscenja, da bi bila pokrivena za vreme ciscenja, i onda jos nekoliko dana posle. Ne svidja mi se to nimalo, sto su mu zubi bili u tako losem stanju, desni krvare, i jos ima i tu ranu na sapi, a nije dobio antibiotik :besan2:
 
Mi smo danas imali jeziv dan. Čim se gospodin Meda probudio (oko podne :per:) primetila sam da stalno liže jednu šapicu. Kad sam bolje pogledala - ceo jedan nokat skoro otkinut. Pod hitno smo ga odveli kod veta i kandžica je lako sanirana, ali kad mu je pogledao u usta... momentalno skidanje kamenca! Pošto Mecajlo nije neka sitna mačkica koju je lako savladati Morali smo da ga blago uspavamo. A kako jedna anestezija nije bila dovoljna jer je ogroman, morao je dobiti dve. I vetovi su se čudili koliki je, slikali su ga kao osmo svetsko čudo. Dakle, dok anestezija nije proradila on je prvo hteo da beži, pa onda povraćao... Jedva mua je nakako doktor sredio zubiće jer se ovaj refleksno ritao, pa krenuo da pregleda stomak i bešiku. Pritiskao, i Meda se naravno popiškio i to onako konjski (po stolu, nama i sebi). Još ni antibiotike nisu imali nego moramo da čekamo petak. I tako, kad je najzad otpušten kući bio je sav bedan i popišan, boleo ga je stomak a zubi krvarili. Grozota. Još uvek se jadnik nije sabrao.:confused:
Da li je normalno da posle čišćenja kamenca desni malo krvare?

Kajo, jeste noramalno da malo krvare, jer prilikom čišćenja kamenca može doći do povrede desnih (prošle nedelje su vetovi našoj mami maci skidali kamenac, pa sam malo i upućen u 'problematiku').

Ali ono što je meni nenormalno, je to ''momentalno skidanje kamenca''. Mi smo prošli kroz drugačiju proceduru.
Prvo idu antibiotici (od 3 do 5 dana), pa tek onda sikidanje kamenca. I u pravu je @pozitivno_druženje, oni se primaju da bi se mačka pokrila za vreme čišćenja. Ja koliko sam shvatio, mačka i da nema problema (tipa natečeni desni ili nešto slično), antibiotici moraju da se primaju, jer je to priprema za kasniji rad.
A i samo pripremanje mačke za anesteziju... to traje oko dvanaest sati... Ne znam, to što su uradili Medi, suviše mi neozbiljno zvuči... Skidanje kamenca može biti ''hitan slučaj'', ali toliko hitan, to ne verujem.
 
Vec tri dana je na novim granulama za starije mace koje su malo vece nego one koje je jeo. Povratio ih je cele. Ne znam da li se prezdrao... ne bih rekla, uobicajena kolicina. Jutros je jeo, povracao posle 1-2h, opet jeo i malo posle toga opet povracao. I cudno je mjauknuo oba puta pre povracanja, nikad mu nismo culi takav glas, gledali smo se ko je to uradio.

Vidim da su ljudi već odgovarali na poruku, ja ću dodati nešto iz svog iskustva.
Prvo pravilo koje smo naučili od našeg veterinara: kada mačke povraćaju - a da to nisu dlake, onda naredni obrok koji se daje obavezno bi trebala da bude neka ''vlažna dijeta'' (možeš davati kuvanu piletinu ili neki sosić). To služi da bi želudac lakše svario hranu, jer granule su malo teže za varenje.
Ali ono što je najbolje je da ostaviš mačku (ili u tvom slučaju mačora) neko vreme bez hrane. Veruj mi, oprobano i delotvorno... Ali ovo sve pod uslovom da je mačka zdrava.

A savet si već dobila, nikada na novu vrstu hrane ne prelazi odjednom, uvek postepeno.

Svojevremno sam kucao ovo iz Hill's-ove brošure, nije zgoreg ponoviti:

''Započnite sa mešanjem hrane Hill's povećavajući njen udeo u postojećoj hrani vašeg ljubimca u tranjanju od 7 dana sve dok vaš ljubimac u potpunosti ne bude jeo hranu Hill's.

Dan 1 i 2 - 3:1 (znači, četvrtina Hill's hrane)
Dan 3 i 4 - 2:2
Dan 5 i 6 - 3:1 (u korist Hills'-a)
Dan 7 samo Hill's

Hranu davati čećše i manjim obrocima.

Početak hranjenja hranom u konzervi i postupno uvođenje suve hrane često je uspešno, naročito ako se hrana iz konzerve prethodno zagreje na telesnu temperaturu.

Pokušajte da natopite suvu hranu u manjoj količini tople vode pre nego što je poslužite vašem ljubimcu.

Ako ovi postupci nisu efikasni, dobra je zamisao da se obratite vašem veterinaru jer vam on može dati savet kako da povećate apetit vašeg ljubimca i kako se boriti sa mučninom u želucu vašeg ljubimca.''
 
Nije nas dugo bilo, ali ćemo svakako da vas pozdravimo jednim novim snimkom.

Glavna glumica je Leni (ne odaziva se na to ime, sada je u ''novom fazonu'' :lol:), ali se može vrlo malo videti tata i na kraju Kaka. U vreme nastajanja simka mama je primala boce, a Flekica, ona je posebna (mislim za razliku od ostalih četvoro), igraće se samo kada to ona poželi, vrlo je svojeglava. :lol:
 
E super, samo nas Frodo je malo divlji pa ne mozemo cesto da ga cesljamo, jedanput dnevno:neutral:

Šta znam, imaju oni svoje trenutke. Kod nas bez obzira na svakodnevno češljanje, dve mačke se uvek bune, ali nema odustajanja. Borimo se. :lol:

Pa dobro bre kume, što vas nema tako dugo??? :)
Pozdravi ekipu! :)

Evo me kumo, stigoh i ja. :)
Pozdraviću ekipu, a ti pozdravi dragu Miciku. :)
 
Mi smo danas imali jeziv dan. Čim se gospodin Meda probudio (oko podne :per:) primetila sam da stalno liže jednu šapicu. Kad sam bolje pogledala - ceo jedan nokat skoro otkinut. Pod hitno smo ga odveli kod veta i kandžica je lako sanirana, ali kad mu je pogledao u usta... momentalno skidanje kamenca! Pošto Mecajlo nije neka sitna mačkica koju je lako savladati Morali smo da ga blago uspavamo. A kako jedna anestezija nije bila dovoljna jer je ogroman, morao je dobiti dve. I vetovi su se čudili koliki je, slikali su ga kao osmo svetsko čudo. Dakle, dok anestezija nije proradila on je prvo hteo da beži, pa onda povraćao... Jedva mua je nakako doktor sredio zubiće jer se ovaj refleksno ritao, pa krenuo da pregleda stomak i bešiku. Pritiskao, i Meda se naravno popiškio i to onako konjski (po stolu, nama i sebi). Još ni antibiotike nisu imali nego moramo da čekamo petak. I tako, kad je najzad otpušten kući bio je sav bedan i popišan, boleo ga je stomak a zubi krvarili. Grozota. Još uvek se jadnik nije sabrao.:confused:
Da li je normalno da posle čišćenja kamenca desni malo krvare?
jooj mukica :(
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top