Sutanovac:NATO STANDARD NAJBOLJI NA SVETU

eremita:
Ево, читајте мало, можда вам нешто и уђе у главу.......


Srbija i NATO


Sigurnost?? NATO garantuje sigurnost.


Ako bi članica NATO bila napadnuta, NATO ne garantuje automatsku vojnu podršku – zemlje članice odlučuju da li će ponuditi pomoć i kakvu vrstu pomoći – koja može biti samo ekonomska ili humanitarna. NATO nije spreman da oružano brani malu zemlju kao što je Srbija. U slučaju da Srbiju napadne zemlja koja nije članica NATO, NATO bi najverovatnije ponudio svoje posmatrače i savetnike. Ali u slučaju da Srbiju napadne zemlja koja je članica NATO, NATO ne bi preduzeo nikakve akcije jer se ne meša u konflikte između zemalja članica.
Nedavno je Maroko okupirao teritoriju Španije. Španija je članica NATO, ali NATO se na to nije obazirao.

Troškovi!!!

Članarina u NATO je veoma velika
, ali to nije jedina stavka koju jedna zemlja mora da plati. Troškovi reorganizacije vojske, kupovina oružja i vojne opreme da bi se dostigli «NATO standardi», troškovi oko učešća vojnika u intervencijama van države, troškovi adaptacije komunikacionih sistema, puteva, pruga, aerodroma, luka po nalogu NATO. Ulaganje u vojsku direktno se oduzima od socijalnih programa, zdravstva, obrazovanja, kulture, zaštite životne okoline...


Životna okolina?!!


Vojne baze NATO smeštene u zemljama članica predstavljaju veliki teret. Vojne baze su zaštićene i ne podpadaju pod pravosuđe države u kojoj se nalaze. Vojnici NATO-a su nedodirljivi; ako prekrše zakon njima se sudi u zemlji iz koje dolaze. U vojnim bazama skladišti se opasno oružje i razni otrovi, uključujući i nuklearno oružje, tako da su vojne baze stalna pretnja po životnu okolinu i zdravlje ljudi. Tačno je da same članice odlučuju da li će dozvoliti smeštanje nuklearnog oružja u vojne baze na svojoj teritoriji, ali kako poznajemo servilnost naših političara prema NATO i SAD očekujemo da takav zahtev neće odbiti.


Oružane snage?

NATO zahteva profesionalizaciju vojske, što znači transformaciju odbrambenih snaga u snage za inostrane intervencije, po potrebi NATO-a. Članstvo u NATO podrazumeva učešće naših vojnika u inostranim intervencijama kao i u napadima na druge zemlje po nalogu i vođstvu najmoćnijih zemalja (pre svega SAD). Troškove ovih «izleta» ne snosi NATO već zemlja iz koje vojnici dolaze.


Dobra reputacija i uticaj???

Tvrdnje da će članstvo u NATO poboljšati imidž Srbije u svetu kao i njen uticaj možemo okarakterisati kao smešne. Članstvo u 10 NATO-a ne mogu anulirati ono što su u stanju da kažu i urade naši političari. S druge strane ne želimo da gradimo našu reputaciju i uticaj u svetu preko militarizma, vojske i oružja.


Alternativa!

U Evropi postoje neutralne zemlje kao što su Austrija, Švajcarska, Finska, Švedska i Irska. Veoma su uspešne bez ikakve pomoći NATO-a. Članstvom u NATO gubi se državni suverenitet jer će naši političari usklađivati svoju politiku sa NATO i SAD. Neutralnost ne znači sebičnu izoliranost već preuzimanje odgovornosti za stvaranje mira kroz nenasilne strategije i političku medijaciju među stranama u konfliktu. Neutralnost je takođe i mnogo jeftinija.



.....................................................................
 

Back
Top