Strani jezik u skolama

Ja sam za to, da deca uce sto vise stranih jezika, bio kojih. Mozda ce sa tehnologijom, koja svakog minuta napreduje, jednog dana moci nositi u uhu neku spravicu, koja ce automatski prevoditi jezik sagovornika (ko je pre 30 godina verovao u mobilne telefone?) ali dok toga nema, mislim da je znanje stranih jezika samo plus.
Moj sin ima 10 godina i govori 4 jezika, od tog dva svetska. Mislim, da ce mu to u zivotu itekako dobro doci.
 
jeste slatko :D
nije losa ideja da se uci obavezno engleski, pa jos jedan strani jezik - opcionalno, ali zasto onda ne omoguciti da se i drugi predmeti uce opcionalno? da neko ne mora da uci hemiju, biologiju ako to nece? zasto je to bitnije od jezika?
recimo da se uce obavezno srpski (maternji), matis, engleski, i obavezno fizicko (sto vise sporta!), a sda deca odaberu jos 5-6 predmeta.
mogli bi svi da uce 1 godinu svaki predmet pa da vide sta im odgovara da nastave.svakako bi im bilo lakse jer bi radila ono sto vole. :D:D
 
A da nije to malo preterano? Hej, biologija, geografija, istorija,... pa čak i matematika, fizika, hemija se u osnovnoj školi izučavaju radi upoznavanja nekih osnovnih pojmova. Posle, u srednjoj, mogu da izaberu ono što im odgovara. Uostalom, zar u tom najranijem (za školarce) uzrastu i nisu predmeti poput poznavanja prirode i društva? Deci je bitno da razviju ljubav ka saznavanju u tim godinama, ali u školi im je možda i važnije da se druže. Zato valjda svi uče isto, idu kod istog učitelja,... Ne moraju gotovo ništa ni da nauče. Imaće kad, ukoliko to požele.
 
Pa to ti i jesu osnove.Sve ispod ovoga koliko sada uce gubi smisao tog predmeta.
U osnovnoj skoli moraju da imaju sve te predmete a sistem srednje skole treba da se menja. Recimo ja u osnovnoj nisam mogao da smislim srpski i ruski .
 
Torrente-BG:
Pa to ti i jesu osnove.Sve ispod ovoga koliko sada uce gubi smisao tog predmeta.
U osnovnoj skoli moraju da imaju sve te predmete a sistem srednje skole treba da se menja. Recimo ja u osnovnoj nisam mogao da smislim srpski i ruski .


Mislim da je nase skolstvo BILO sasvim o.k. dok je gimnazija bila aktuelna. Moja sestra je išla u Petu gimnaziju a ja sam uletela u usmereno obrazovanje. Odlične učenice smo bile i ona i ja, ali ja sam u odnosu na nju, odnosno moje znanje koje sam ja pokupila u srednjoj školi i njeno iz tadašnje gimnazije su neuporedivi, tj. ja sam invalid.
A što se tiče jezika dobro je učiti strani jezik od malena ( ja sam malo išla sa Amerima u obdanište i u školu, i posle mesec dana ja sam sa njima pričala). Ono što se meni ne sviđa u našim osnovnim školama vezano za strani jezik je kvalitet predavanja odnosno nastave. U osnovnim školama malo koji nastavnik će govoriti npr. engleski kao profa iz Jovanove (Institut za strane jezike), uglavnom je to varijanta indijanskog engleskog i jako malo se traži. Da skratim, retko ko iz osnovne škole izađe a da zna strani jezik koliko toliko korektno, iako je to "žvakao" osam godina, i onda svi ti časovi izgledaju kao vreme potrošeno uzalud.
 
rudo:
Mislim da je nase skolstvo BILO sasvim o.k. dok je gimnazija bila aktuelna. Moja sestra je išla u Petu gimnaziju a ja sam uletela u usmereno obrazovanje. Odlične učenice smo bile i ona i ja, ali ja sam u odnosu na nju, odnosno moje znanje koje sam ja pokupila u srednjoj školi i njeno iz tadašnje gimnazije su neuporedivi, tj. ja sam invalid.
A što se tiče jezika dobro je učiti strani jezik od malena ( ja sam malo išla sa Amerima u obdanište i u školu, i posle mesec dana ja sam sa njima pričala). Ono što se meni ne sviđa u našim osnovnim školama vezano za strani jezik je kvalitet predavanja odnosno nastave. U osnovnim školama malo koji nastavnik će govoriti npr. engleski kao profa iz Jovanove (Institut za strane jezike), uglavnom je to varijanta indijanskog engleskog i jako malo se traži. Da skratim, retko ko iz osnovne škole izađe a da zna strani jezik koliko toliko korektno, iako je to "žvakao" osam godina, i onda svi ti časovi izgledaju kao vreme potrošeno uzalud.


Slazem se.Pa poznato je da su nekada deca iz bivse SFRJ bila u vrhu sto se obrazovanja tice.Sada po ugledu na zapad prave male debilcice.To je njihov metod.
Onaj ko ima para njegovo dete ide u privatne skole i fakultete da se skoluje ,ovi drugi dobiju neko jadno obrazovanje posto ce i ovako biti obicni radnici i nista vise sem u slucaju ako se neki od te dece ne pokaze kao talentovan e onda njega samo finansijski proguraju i to je to.
Sto se jezika tice bolje da uce i samo jedan (engleski) ali da ga nauce dobro ,nego da uce 2-3.Drugi bi mogao da bude u formi neke sekcije.Ne znam da li sada to postoji u skolama.Nekada su bile te sekcije pa biras na koju ces da ides (likovna,muzicka,istorijska....) e tako bi mogli i deci da uvedu da neobavezno izaberu jos jedan jezik da uce;onaj koji ih zanima ali da se ne ocenjuje.I ko hoce moze da ide ko nece nije obavezno.
 
Torrente-BG:
Slazem se.Pa poznato je da su nekada deca iz bivse SFRJ bila u vrhu sto se obrazovanja tice.Sada po ugledu na zapad prave male debilcice.To je njihov metod.
Onaj ko ima para njegovo dete ide u privatne skole i fakultete da se skoluje ,ovi drugi dobiju neko jadno obrazovanje posto ce i ovako biti obicni radnici i nista vise sem u slucaju ako se neki od te dece ne pokaze kao talentovan e onda njega samo finansijski proguraju i to je to.
Sto se jezika tice bolje da uce i samo jedan (engleski) ali da ga nauce dobro ,nego da uce 2-3.Drugi bi mogao da bude u formi neke sekcije.Ne znam da li sada to postoji u skolama.Nekada su bile te sekcije pa biras na koju ces da ides (likovna,muzicka,istorijska....) e tako bi mogli i deci da uvedu da neobavezno izaberu jos jedan jezik da uce;onaj koji ih zanima ali da se ne ocenjuje.I ko hoce moze da ide ko nece nije obavezno.


Poznato je, da se jezik najbolje uci od malena, pa bi prema tome bila steta, da deca uce samo jedan strani jezik.
Npr. moja drugarica vec godinama uci strani jezik, i bila je i u inostranstvu vise puta na kampovima, cak je neko vreme i radila tamo, pa govori losije (losije je relativno - ona razmislja dok govori, dok moj sin govori bez razmisljanja) od mog sina, koji je za dve godine naucio jezik preko kablovske TV i nikad nije bio na tecaju tog jezika.
 
Hellen:
Ни један други. Енглески је сасвим довољан.
Клинци су ионако пренатрпани непотребним градивом, који ће им други језик кад с енглеским могу цео свет да обиђу?

Slazem se.
Terajte decu da uce engleski, znam iz iskustva koliko je koristan i koliko si siromasniji kada ga ne govoris.
 
Francuski!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Of course!

Ja sam isla u OOS"Vladislav Ribnikar" u kojoj se od prvog razreda uci francuski - 6 casova nedeljno, a engleski od petog. Sadasnje generacije imaju bilingvalna odeljenja, sto ce reci oni tokom godine slusaju i matu na francuskom i likovno i biologiju ...... Ja licno mislim da je to super.
 
snoopy:):
ovo je super ideja. kamo srece da to ima kod nas.

Normalno da je super ideja. Decu normalno da ce zanimati engleski ali da li ce ih zanimati onaj drugi jezik koji ce uciti u skoli je veliko pitanje.
Negde se uci francuski,negde nemacki,negde ruski...
I mozda u razredu od 30 djaka njih 20 francuski nece zanimati tako da slaba vajda od ucenja istog.Recimo ja sam kao drugi jezik ucio ruski koji me ni malo nije zanimao i koji danas blage veze nemam.A sada ta skola u koju sam isao(u Zemunu) cujem da uce italijanski.E to bi me vec zanimalo. Treba deci kao drugi jezik staviti opciju pa nek biraju izmedju 5-6 jezika i to je to.Jedino problem je obezbediti predavace za iste.
 
e ja sam isla u lenjin,pravu komunisticku skolu i ucila sam ruski 10 godina i nista nisam naucila jer smo imali bangave profesore.ne volim ruski al mi krivo sto smo tako retardirano ucili - tj bubali jezika,a tako to ne ide.
a gimnazija mi se nalazila u ulici goce delceva neki broj. :)
 
Inace kasnije se ta moja "ljubav" prema ruskom jeziku i knjizevnosti prenela i na srednju skolu (gde sam ucio engleski) i citanje cuvenih lektira Tihi Don,Ana Karenjina . Inace sva sreca pa neki ljudi snimili filmove Ana Karenjina i Tihi Don pa sam moga da odgledam mada sam i to jedva odradio.Nisam mogao da docekam da se ona Ana baci pod voz.Slavio sam kad se bacila.A o Tihom Donu da ne pricam.Skratio sam zivot 10 godina gledajuci taj film.
 
e i ja sam slavila :lol: ana mi je najomrazeniji knjizevni lik.
dusu sam ispustila dok sam citala knjigu,a taj deo pred sam kraj nisam mogla da procitam ceo od dosade,pa sam prelistala i procitala to kad se bas bacila pod voz i kad se pokajala,u slucaju da me pita profesor da opisem kljucnu scenu. :?
inace nesto ne volim rusku knjizevnost bas previse,a mislim da je moje gadjenje prema ruskom,koje datira iz ranih razreda osnovne skole tome doprinelo.ja sam htela da ucim nemacki al nije postojala opcija.to bih izmenila u skolama,da mozes da biras drugi jezik,jer ono sta volis i sta ti se svidja lakse ces nauciti :?
 
Pa eto. Od mene samo najpametniji predlozi dolaze :)

Ja sam hteo italijanski,spanski ili portugalski ali morao ruski. I nekoliko godina kasnije u mojoj bivsoj osnovnoj uvode italijanski.Eto ti ga na. Inace u skoli sam imao i angolce ( deca od nekih vojnih atasea i oficira koji su bili na obuci u JNA) tako da sam vise znao portugalski nago ruski. Ispred mene sedeo Karlos Pitagros da Silva. :)

Foder o russian
Eu gosto somente das meninas russian
 

Back
Top