страх Божији

Ja samo osecam ljubav Bozju, i to je sva moja nada i vera u vecni zivot.
Ali takodje poznajem puno verujucih koji veruju strahom

Свето Писмо, које нас учи да је страх Господњи чист и остаје у век века (Пс. 18,10), каже такође да у љубави нема страха, него савршена љубав изгони страх напоље; јер je у страху мучење, а ко се боји, није се усавршио у љубави (1. Јн. 4,18). Ево како Свети Оци објашњавају ову, на први поглед, противречност: "Два су страха: један уводни, а други савршени; један је својствен, да тако кажемо, почетницима у побожности, а други савршеним светима, онима који су достигли меру љубави. На пример: ко испуњава вољу Божију због страха од мука, тај је, као што смо рекли, joш почетник - он још не чини добро ради самог добра, него из страха од казне. Други пак испуњава вољу Божију из љубави према Богу, љубећи и саму вољу Божију и испуњавајући је да би угодио Богу. Такав зна шта је - суштинско добро! Такав је спознао шта значи бити са Богом! Такав има истинску љубав, коју свети назива савршеном (1. Јн. 4,18). Ова љубав доводи га до савршеног страха: јер такав има страх и чува верност вољи Божијој не зато што се плаши казне, не зато да би избегао (вечне) муке, него зато што је, како смо рекли, окусио саму сладост пребивања са Богом, па се боји да не отпадне од ње, да је не изгуби. Овим савршеним страхом, који делује услед љубави, изгони се уводни страх. Зато је и речено: савршена љубав изгони страх напоље. Ипак, до савршеног страха се не може стићи другачије, него кроз уводни страх" (преподобни авва Доротеј). Сама величанственост Божија наводи свети и побожни страх на она разумна створења Божија која су се, услед своје чистоте и светости, удостојила да стану ближе Богу. Бог прослављан у збору светих, велик је и страшан над свима око Њега.
http://www.svetosavlje.org/bibliotek...edija20.htm#52
.
Мало је оних који су достигли то савршенство да имају ово последње.Бог јесте љубав.А да неко служи Богу из љубави за то треба много труда.
 
Poslednja izmena:
.
Мало је оних који су достигли то савршенство да имају ово последње.Бог јесте љубав.Ада неко служи Богу из љубави за то треба много труда.
U pravu si Samsone2009, da treba mnogo truda, ali znas sta mene plasi
Plasi me vitlanje bicem i macem ''u ime Bozje'' kroz istoriju
Sam Gospod je bio blag, seti se samo price o marti i Mariji,
o zeni preljubnici i kamenu, jer :worth: njegov sud nije ovoga sveta :heart:
I ja nekako, duboko u sebi, vise verujem da ce me opravdati moje srce,
pa cak i slabost, nego moje ruke ili jezik.
Ja nekad ne mogu da delam, ali u sebi uvek mogu da nosim ljubav prema bliznjem i NAJBLIZNJEM
Strahom uterivati nekom nadu u spasenje je jako neumesno, i kratkog daha, veruj mi.
Ja bih mogla obitavati na ovom pdf-u, i prepucavati se po vasceli dan,
poticem iz generacijama pobozne porodice, odrasla sam u manastiru, pohadjala sam Bogoslovski fakultet 80 ih god, kad je nas zena bilo na prst 1 ruke, ali znam koliko je lako pasti u prelesti :dash:
Ali znam da ni jedna s ljubavlju i iz ljubavi ocitana lekcija nije pala na suvo tlo
Kad tad se digla iz pepela i izdigla iznad svakog straha
Eto, o tome sam pokusala da govorim
 
U pravu si Samsone2009, da treba mnogo truda, ali znas sta mene plasi
Plasi me vitlanje bicem i macem ''u ime Bozje'' kroz istoriju
Sam Gospod je bio blag, seti se samo price o marti i Mariji,
o zeni preljubnici i kamenu, jer :worth: njegov sud nije ovoga sveta :heart:
I ja nekako, duboko u sebi, vise verujem da ce me opravdati moje srce,
pa cak i slabost, nego moje ruke ili jezik.
Ja nekad ne mogu da delam, ali u sebi uvek mogu da nosim ljubav prema bliznjem i NAJBLIZNJEM
Strahom uterivati nekom nadu u spasenje je jako neumesno, i kratkog daha, veruj mi.
Ja bih mogla obitavati na ovom pdf-u, i prepucavati se po vasceli dan,
poticem iz generacijama pobozne porodice, odrasla sam u manastiru, pohadjala sam Bogoslovski fakultet 80 ih god, kad je nas zena bilo na prst 1 ruke, ali znam koliko je lako pasti u prelesti :dash:
Ali znam da ni jedna s ljubavlju i iz ljubavi ocitana lekcija nije pala na suvo tlo
Kad tad se digla iz pepela i izdigla iznad svakog straha
Eto, o tome sam pokusala da govorim

Ја те потпуно разумем.Нико овде и непрети витлањем мача.Али има једна црквена молитва где се о Господу каже''пред киме дрхте херувими и серафими.То није обичан страх него страх из љубави.На крају крајева зар се не дешава да се неко плаши да се неком нешто не догоди?Зар то није из љубави?Значи постоје степени у хришћанском усавршавању а Богобојажљивост колико сам читао у житијима као особина неког Светог је оцењна као нешто добро.
Потпуно се слажем да све што се каже са љубављу увек падне на плодно тло,али ја сам говрио о страху Божијем односно у текстовима које сам наводио или за њих дао линк као неко средство.Нисам ја довољно духован у практичном смислу.Али знам шта сам прочитао.А сад да ли је могуће без помињаног страха незнам.:think:
 
Moze, ako se zameni ljubavlju i poverenjem...
Probaj da se prepustis, al stvarno, videces, osetices

Али види ја сам опет нађо једно место код Светог Теофана Затворника где он напомиње важност имања страха Божијег.Непориче потребу љубави ни он нити ко од других Светитеља и преподобних али каже''Прво дело нашег дуга је - познање Бога и страх Божији, а основни дар благодати Божије је дух страга Божијег. Он је и почетак и продужетак и крај пута онога ко је спасен. Ко има живи и делатни страх Божији, тај у себи има неисцрпну силу која покреће на свако богоугодно дело, и уједно јаког стражара који чува од ђавољих напада и од сваког скретања са пута. Помози нам Господе да пробудимо и да потом увек чувамо у снази тај дух страга Божијег!''
http://www.svetosavlje.org/bibliote...niZivotTeofanaZatvornika/sta_je_duhovni_zivot
 
Али види ја сам опет нађо једно место код Светог Теофана Затворника где он напомиње важност имања страха Божијег.Непориче потребу љубави ни он нити ко од других Светитеља и преподобних али каже''Прво дело нашег дуга је - познање Бога и страх Божији, а основни дар благодати Божије је дух страга Божијег. Он је и почетак и продужетак и крај пута онога ко је спасен. Ко има живи и делатни страх Божији, тај у себи има неисцрпну силу која покреће на свако богоугодно дело, и уједно јаког стражара који чува од ђавољих напада и од сваког скретања са пута. Помози нам Господе да пробудимо и да потом увек чувамо у снази тај дух страга Божијег!''
http://www.svetosavlje.org/bibliote...niZivotTeofanaZatvornika/sta_je_duhovni_zivot

Odlican citat, ako te je inspirisao, i ako u :heart: zelis taj put sluzenja Spasitelju.
Ali meni je interesantno sto si nasao, izabrao bas to ''jedno mesto ''
Ne zelim da ulazim u tvoju intimu, ali bih ti postavila par pitanja ( ne trazim da mi odgovoris):
Jesi li Ti teolog, jesi li od skoro vernik, koliko imas godina, zivotnog iskustva ?
Pitam , jer je jako bitno cime ulazis u dela sv.Otaca
 
Odlican citat, ako te je inspirisao, i ako u :heart: zelis taj put sluzenja Spasitelju.
Ali meni je interesantno sto si nasao, izabrao bas to ''jedno mesto ''
Ne zelim da ulazim u tvoju intimu, ali bih ti postavila par pitanja ( ne trazim da mi odgovoris):
Jesi li Ti teolog, jesi li od skoro vernik, koliko imas godina, zivotnog iskustva ?
Pitam , jer je jako bitno cime ulazis u dela sv.Otaca

Ја сам бивши студент теологије.А које од Светих отаца који су писали везано за практичан хришћански живот си читала?Односно чија ти се дела највише свиђају?
 
Poslednja izmena:

Back
Top