stanovi i plate

Doslo je do nekih promena u pravilniku o platama i drugim novcanim primanjima koliko sam ja informisan vezano za to i znam da se dosta ljudi buni oko dnevnica posto su sada bas skresane procentualno.
 
Potreban mi je savet ili pomoc, ako neko ima iskustva.

Mojoj jedinici ukinuto je placanje nocnog rada i rada za drzavne praznike.

Pozvali su se na clan 82 zakona o vojsci koji kaze:

"Због посебних услова под којима врши службу у Војсци Србије, а нарочито због учешћа на вежбама, логоровањима, маневрима и узбунама, рада дужег од пуног радног времена, вршења службе дежурства и других облика унутрашње службе, немогућности избора радног места и места службовања, премештаја, вршења службе у свим условима, као и због других ванредних ситуација проузрокованих потребама оперативне способности, професионалном војном лицу утврђује се коефицијент за обрачун плате који је од 20% до 50% већи од коефицијента који се утврђује на основу положаја и чина, а у оквиру средстава за плате обезбеђених у буџету Републике Србије намењеном за финансирање одбране."

To je onaj tzv. vojnicki dodatak koji imamo svi na platu. Civili 20%, ugovorci 25, a pvl 26 ili vise.

Clan 85 zakona o VS je o placanju nocnog rada, rada u dane drzavnih praznika i prekovremenog rada.
I on kaze sledece.

"За часове ноћног рада, рада у дане празника који су законом одређени као нерадни дани и рада дужег од пуног радног времена, осим рада дужег од пуног радног времена из члана 83. овог закона, професионалном војном лицу увећава се плата."

Ako ja dobro razumem ovaj clan, on lepo kaze ( осим рада дужег од пуног радног времена из члана 83. овог закона) da se rad duzi od punog radnog vremena ( prekovremeni rad) ne placa ako je ostvaren radom iz stava 83 ( vezbe,logorovanja, manevri i sl.)

Ali lepo pise osim rada duzeg od punog radnog vremena.
Znaci ovo izuzimanje u placanju zbog clana 83 se odnosi samo na prekovremeni rad.
A ne i na nocni rad i drzavni praznik. Oni se placaju u svakom slucaju.

Jos da napomenem da me ne kaci ni jedna tacka iz clana 83. Niti sam na dezurstvu,logorovanju,manevrima i sl.

Posto cu se svakako zaliti zbog navedene oluke, interesuje me koji je najbolji postupak.
Da li krenuti vojnom linijom pa se zaliti prvopretpostavljenoj komandi, pa kada me ona odbije jer postupa po naredjenju vise komande, da se zalim sledecoj visoj komandi ili da krenem direktno na sud i odmah udjem u sudski spor sa vojskom?
 
Potreban mi je savet ili pomoc, ako neko ima iskustva.

Mojoj jedinici ukinuto je placanje nocnog rada i rada za drzavne praznike.

Pozvali su se na clan 82 zakona o vojsci koji kaze:

"Због посебних услова под којима врши службу у Војсци Србије, а нарочито због учешћа на вежбама, логоровањима, маневрима и узбунама, рада дужег од пуног радног времена, вршења службе дежурства и других облика унутрашње службе, немогућности избора радног места и места службовања, премештаја, вршења службе у свим условима, као и због других ванредних ситуација проузрокованих потребама оперативне способности, професионалном војном лицу утврђује се коефицијент за обрачун плате који је од 20% до 50% већи од коефицијента који се утврђује на основу положаја и чина, а у оквиру средстава за плате обезбеђених у буџету Републике Србије намењеном за финансирање одбране."

To je onaj tzv. vojnicki dodatak koji imamo svi na platu. Civili 20%, ugovorci 25, a pvl 26 ili vise.

Clan 85 zakona o VS je o placanju nocnog rada, rada u dane drzavnih praznika i prekovremenog rada.
I on kaze sledece.

"За часове ноћног рада, рада у дане празника који су законом одређени као нерадни дани и рада дужег од пуног радног времена, осим рада дужег од пуног радног времена из члана 83. овог закона, професионалном војном лицу увећава се плата."

Ako ja dobro razumem ovaj clan, on lepo kaze ( осим рада дужег од пуног радног времена из члана 83. овог закона) da se rad duzi od punog radnog vremena ( prekovremeni rad) ne placa ako je ostvaren radom iz stava 83 ( vezbe,logorovanja, manevri i sl.)

Ali lepo pise osim rada duzeg od punog radnog vremena.
Znaci ovo izuzimanje u placanju zbog clana 83 se odnosi samo na prekovremeni rad.
A ne i na nocni rad i drzavni praznik. Oni se placaju u svakom slucaju.

Jos da napomenem da me ne kaci ni jedna tacka iz clana 83. Niti sam na dezurstvu,logorovanju,manevrima i sl.

Posto cu se svakako zaliti zbog navedene oluke, interesuje me koji je najbolji postupak.
Da li krenuti vojnom linijom pa se zaliti prvopretpostavljenoj komandi, pa kada me ona odbije jer postupa po naredjenju vise komande, da se zalim sledecoj visoj komandi ili da krenem direktno na sud i odmah udjem u sudski spor sa vojskom?

Obavezno vojna linija. Prvo pišeš žalbu, koju predaješ komandi koja je donela rešenje, a njena dužnost je da tvoju žalbu prosledi na drugi stepen.

Zakonom o opštem upravnom postupku su predviđene mogućnosti kada ne moraju proslediti tvoju žalbu, a to je:
- žalna je nedopuštena (postoje slučajevi kada protiv rješenja nije dopuštena žačba već se odmah pokreće upravni spor pred sudom ali to nije ovaj slučaj)
- žalba je ne blagovremena (žalba je ponijeta van roka za žalbu, koji je 15 dana od dana uručenja rešenja)
- žalba je poneta od strane neovlašćenog lica (žalbu podnosi neko ko nije učesnik u postupku, recimo ja se žalim na rešenje kojim je tebi priznato pravo na 1000 bodova UTS-a)

O osnovanost navoda u žalbi prvostepeni organ ne može odlučivati, osim ako smatra da je žalba osnovana i tada može donijeti novo rješenje kojim uvažava navode žalbe.

Drugostepeni organ ima rok od 60 dana da donese svoje rešenje po žalbi i protiv tog rešenja žalba nije dopuštena, već se protiv njega pokreće upravni spor pred nadležnim sudom.

Ukoliko preskočiš proceduru sa podnošenjem žalbe, postoji mogućnost da sud odbaci tvoju tužbu sa obrazloženjem da nisu iskorišene sve mogućnosti iz ZUP-a i da te vrate na pisanje žalbe. Ovo bi mogao koristiti u slučaju da ti je istekao žalbeni rok i da si propustio priliku za pisanje žalbe.
 
Ноћним радом се сматра рад у времену од 22.00-06.00 и то је јасно сваком ко дан и било би најнормалније да се плати сваком ко ради у то време.
Међутим, јасно је ко дан да појединци који одлучују, кад тумаче војне прописе тумаче их тако да ти узму све што могу, а не да ти дају оно што ти следује. Одприлике као да су јединице њихово власништво, а плаћају их својим новцем.
На ту тачку 82. Закона по тој логици могу да се позову у сваком случају тј.не треба ти дневница, ни трупна ни службена, можеш да радиш нон-стоп, можеш да дежураш свак други дан, да идеш у КЗБ без динара...
Немам при себи Уредбу о платама..., како ли се већ зове, али у њој пише од када до кад је ноћни рад, колико се увећава вредност ноћног сата, колико празничног...а ово остало мислим да апсолутно правилно тумачиш.
Лично мислим да је општи клима да се накнаде смање и ако је могуће поукидају на све могуће начине. Невероватно је да у истој Војсци, па и јединици свако различито тумачи шта коме припада. Код мене у јединици ово још исплаћују...или сам нешто пропустио? Да нисмо из исте јединице?
Вероватно да си у праву и да ти следују ти ноћни сати али сад да то истераш на чистац биће тешко.
Пошто делимично имам сличан проблем ја бих ишао овим путем:
Проучи још једанпут Закон о ВС и Уредбу о платама, састави папир и тражи да ти се сати ноћног рада правилно обрачунају и исплате. Е сад зависи шта ће се десити, ако ти одговоре негативно требало би да стоји неки правни лек у одговору. Ако ти не одговоре (требало би у року од 15 дана мада то нико не поштује. Ово ти даје могућност да прескочиш ту инстанцу због ћутања администрације и обратиш се следећој). Било би добро пре него што кренеш са жалбама да се распиташ која је управа ГШ или МО надлежна за тумачење прописа у вези плата и да онда пробаш да чујеш став тих људи у вези твог конкретног случаја. Онда требаш да будеш спреман на оно : ''Само ти пиши, можеш да идеш и у прекоманду...'' Ти га онда питаш јел Ви то мени претите прекомандом или сматрате да ми та накнада не припада? Зашто сте је онда до сада исплаћивали и ко ће онда да врати те паре? И тако још понеко питање пред неколико људи тј.сведока. Неће се они много узбудити нити уплашити али им ипак баци мало тема за размишљање. Све у свему чека те мукотрпна заје.анција и вероватно неуспех. Мислим да вредност тих ноћних сати није вредна одласка на суд где би те драли таксама, адвокати свој тарифама, а обзиром каквом на је судством питање је колико би то све трајало (вероватно годинама), а крајњи резултат неизвестан. Можда сам нешто и лупио (мислим да нисам много) али у сваком случају, проучи прописе, питај за мишљење, проучи потезе које мораш да предузмеш и којим редоследом, последице које могу да проистекну, шта добијаш а шта евентуално можеш да изгубиш. Срећно!
 
Ја са распитах ових дана и нико не зна ништа о неким новим правилницима око плата и накнада нити укидању. Што ће рећи да су примања-плате, додаци за ноћни рад и рад празником је регулисани овде већ поменутим члановима:
- Закона о ВС,
- Правилником о платама и другим новчаним примањима ПП ВС (чл. 30 вредност радног сата ноћу се увећава за 26% вредности радног сата плате, чл. 31 празнични сат се увећава за 110% вредности радног сата плате)
- Уредбом о радном времену, одморима и одсуствима ПВЛ (чл.8 ноћни рад од 22.00-06.00).

Јасно је да тај члан нема везе са плаћањем ноћног рада нит са било којим другим радом. Његовим накарадним тумачењем испада да нам не следује ниједна накнада. Јасно пише да је то коефицијент увећања плате и да није за све исти. Прецизно се наводе разлози због којих је законодавац одлучио да увећа коефицијент зараде као што је и прецизно написао кад се ноћни рад не сматра ноћним радом.
Плате и друга новчана примања не могу се регулисати наређењем. Све је већ регулисано законима и подзаконским актима и на одговорним лицима је да их спроводе тј. доносе решења о постављењу (самим тим добијаш елементе за плату), накнадама, на крају месеца доставе радне листе са обрачунатим бројем радних, ноћних и празничних сати и крај приче. По овоме испада да једног дана к-данта каже да је он забринут за буџет државе и да је написао наређење да се два наредна месеца не исплаћује плата или да се свима смање за по неки проценат.
Код мене у јединици је такође пре 2-3 године покушано да се наређењем регулишу неке накнаде, међутим пропало је јер смо лепо написали жалбе и решили проблем. К-дант је потписао наређење да тим и тим лицима на тим и тим местима не следује тај и тај додатак, а следује тим и тим лицима ! :dash: Смешно. :hahaha: Значи оборили смо га и ми правни лаици са пар ишчитавања правилника :klap: (додуше није он писао наређење већ неуки правник, полтрон коме је прво радно место са 45 година живота ВС, наравно брачни друг му ради у војсци па га је запослио).
Пошто се за ноћни и празнични рад не доноси никакво решење већ се обрачунава на основу достављене радне листе.
Као што рекох у претходном посту лепо доставити првопретпостављеном захтев или молбу да се празнични и ноћни сати исплате у складу са важећим прописима и чекати одговор. Сачекати 15 или 30 (мислим да је ово) дана за одговор (а врло вероватно да га нећете добити у писаној форми). Ако кажу у праву си добијаш, ако не, пишеш друго претпостављеном преко првог и чекаш 60 дана (требало би). Е после тога ако је одговор ''не'' суд, али као што рекох мислим да се не исплати. Пошто није само једно лице оштећено лепо сви напишите жалбе Али ако већ кренете у то немојте да одустанете чим мало подвикне к-дант да сте се групно организовали па пола одустане. Предајте жалбе један по један у различите дане у различито време. (увек је проблем ко ће први).
Закључак: каква будете имали муд. такве ћете имати и накнаде!
Да не заборавим, захтеве за исплату сачинити у два примерка, један заведени примерак задржавате ви. Ово је да би сте имали писани траг-доказ да сте нешто тражили, када и колико је протекло времена тј. да ли су вам или нису одговорили на време или вам уопште нису одговорили. Ако је могуће деловођа одмах да вам заведе захтев, лупи четвртасти печат војне поште и упише деловодни број, па нека га предаје коме хоће. Зашто ово спомињем? Дешава се да ваш захтев оде код к-данта незаведен, па он то држи у фијоци, па да референту, па онда крене позивање, претње прекомандама и убеђивање да вам не следује накнада итд, итд и наравно пола њих се после притиска сломи и одустане. Овако кад је папир заведен време тече и мора нешто да се ради по њему јер је доказ да сте нешто покренули.
 
Poslednja izmena:
Ima li neko mozda kompletan pravilnik o putnim i drugim troskovima u el. formi da mi ga posalje na mail?

Да ли тај правилник још постоји? Ја могу да ти решим ове две ствари ако ти нешто значе али не у скорије време пошто сам на ГО. Рецимо тек после 10.04.
- Правилник о платама и другим новчаним примањима ПП ВС
- Уредбу о радном времену, одморима и одсуствима ПВЛ
 
Sto se tice nocnog rada i rada praznikom, naravno da cu se zaliti. To sto je neki general gore potpisao ono sto mu je sastavio neki njegov polupismeni "skolovani", to ne znaci da je u pravu.
Proucio sam dobro Zakon o radu, Zakon o VS, Pravilnik o plati i Pravilnik o putnim i drugim troskovima, tako sam sastavio preliminarnu zalbu koju cu predati posle praznika.
Oni se hvataju stalno za neki prekovremeni rad, sto nije isto sto i smenski rad, odnosno preraspodela radnog vremena, sto je i predvidjeno clanom 99 Zakona o VS.
Dosta je bilo ciganisanja, cudo sebi geša nije zavukao ruku u dzep.
Bitno da su za prevoz svakog geše pokupovali Škodu Superb, a nekoliko je ostalo i za vojnu policiju.
Gldeam Škodu, vidim garsonjeru.
slika.php
 
Sto se tice nocnog rada i rada praznikom, naravno da cu se zaliti. To sto je neki general gore potpisao ono sto mu je sastavio neki njegov polupismeni "skolovani", to ne znaci da je u pravu.
Proucio sam dobro Zakon o radu, Zakon o VS, Pravilnik o plati i Pravilnik o putnim i drugim troskovima, tako sam sastavio preliminarnu zalbu koju cu predati posle praznika.
Oni se hvataju stalno za neki prekovremeni rad, sto nije isto sto i smenski rad, odnosno preraspodela radnog vremena, sto je i predvidjeno clanom 99 Zakona o VS.
Dosta je bilo ciganisanja, cudo sebi geša nije zavukao ruku u dzep.
Bitno da su za prevoz svakog geše pokupovali Škodu Superb, a nekoliko je ostalo i za vojnu policiju.
Gldeam Škodu, vidim garsonjeru.
slika.php

Nama je konacno stigao papir u vezi toga. U njemu pise da nemamo pravo na naknadu za nocni rad i rad u dane drzavnih praznika jer primamo DNEVNICU.

U papiru nigde nije navedeno, kako vec to treba da se uradi, da na osnovu tog i tog clana tog i tog zakona ili pravilnika kada vam se isplacuje dnevnica nemate pravo na nocni rad i drzavni praznik. Samo je bukvalno napisano imate dnevnicu, nemate pravo na NR i DP.

Mada i nije cudo sto se nisu pozvali ni na jedan clan, jer takav clan ne postoji ni u jednom zakonu ni u jednom pravilniku.
Dnevnice i naknada za rad nocu i u dane DP su potpuno razlicite naknade koje ne uslovljavaju jednu drugu. I ne postoji ni jedan clan zakona koji i jednom recju daje mogucnost da ti se zbog toga sto imas dnevnicu ne isplacuje nocni rad i DP.
Zakoni i pravilnici su jasno definisali kada se dobija dnevnica i kada se dobija naknada za nocni rad i rad u dane DP.

Ali su vec poceli da stizu "dobronamerni " saveti tipa ne cackajte to, da vam ne bi uzeli nesto drugo.
Pa stani, da li mi dobijamo nesto sto nije po zakonu, sto nas ne sleduje ,tako da nam se preti oduzimanjem toga??

A kad spomenes sud kao da si im gurnuo prst u oko.
Pa ako je sve uradjeno u skladu sa zakonom, sta je problem i da odemo na sud? Sud ce u tom slucaju resiti da mi nismo u pravu, mi cemo imati troskove sudjenja, advokata i sl., a vojska tu nikako nece biti u minusu.

Kad postavis neko cisto logicko pitanje na navedenu temu, tesko dobijas odgovor.
Na primer, ako je dnevnicom placen i nocni rad i rad u dane drzavnih praznika kao sto oni tvrde, kako je moguce da istu platu i sumu dnevnica ( naravno uzimam isto radno mesto ) dobije onaj ko je radio 10 da kazem obicnih dana i onaj ko je bio u smenskom radu za uskrs, koga su zakacila sva 4 dana praznika na poslu.
Ispada da onaj koji je radio za uskrs je kaznjen zbog toga, jer bi ista primanja imao kao da nije radio.

Ili , da li ovo znaci da sam poslednjih 15- 20 godina dobijao nesto sto me nije sledovalo po zakonu?? Jer otkad radim u VS isplacivao se ncni rad i drzavni praznik bez obzira na dnevnicu. Da li treba da budem vecno zahvalan vojsci jer mi je davala nesto sto nisam zaradio?
I posle se ova drzava pita zasto gubi na primer 90% sporova u Strazburu. Pa zato sto ne postuje zakone koje je sama donela.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice nocnog rada i rada praznikom, naravno da cu se zaliti. To sto je neki general gore potpisao ono sto mu je sastavio neki njegov polupismeni "skolovani", to ne znaci da je u pravu.
Proucio sam dobro Zakon o radu, Zakon o VS, Pravilnik o plati i Pravilnik o putnim i drugim troskovima, tako sam sastavio preliminarnu zalbu koju cu predati posle praznika.
Oni se hvataju stalno za neki prekovremeni rad, sto nije isto sto i smenski rad, odnosno preraspodela radnog vremena, sto je i predvidjeno clanom 99 Zakona o VS.
Dosta je bilo ciganisanja, cudo sebi geša nije zavukao ruku u dzep.
Bitno da su za prevoz svakog geše pokupovali Škodu Superb, a nekoliko je ostalo i za vojnu policiju.
Gldeam Škodu, vidim garsonjeru.
Па и кад радиш у сменском раду ти можеш да имаш прековремени рад тј. вишак сати од пуног месечног фонда. За ноћни рад је јасно радио си ноћу од 22.00-06.00 и припада ти накнада за ноћни рад. Био то редован рад, сменски или било какаво друго ангажовање. Разумео сам те да код тебе у јединици ноћне сате рачунају у вишак (прековремени) па вам онда кажу да ће те их искористити прерасподелом (на свети никад или ти украду пола) уместо да их плате ?
Пошто си изучио све те папирологије реци ти мени следеће; у сменском раду смо рецимо нас 6 од тога 2 раде, хоћу да кажем да су рецимо будни или имају обавезу да одраде послове који се јављају у том времену, а осталих 4 спавају до ујутру и морају да устану у ноћну смену једино ако почне рат. Значи нико од њих не може да иде кући већ спава ту на радном месту (има обавезу). Да ли овој 4 припада накнада за ноћни рад ?
А још кад би знао колико је тих нових шкода и аудија излупано мање или више.
Ајде ако имаш Правилник о путним и другим трошковима у е.форми пошаљи ми га на ex.file.srb@gmail.com. Хвала.
 

Back
Top