stanovi i plate

Hvala Perako,a da li je to sigurno?
Ovih dana sam gledao na sajtu PIO i po tome sleduje 3 prosecne bruto plate u Srbiji za prethodni mesec.
Sada da li se to odnosi i na nas,posto smo presli kod civila?
 
Poslednja izmena:
Sigurno je jer je članom 88. zakona o Vojsci Srbije propisano "Profesionalnom vojnom licu kome prestane služba u Vojsci Srbije zbog sticanja prava na penziju u skladu sa zakonom, pripada otpremnina u visini petostrukog iznosa bruto plate koja bi mu pripadala u poslednjem mesecu pre prestanka službe".
Članom 82(S4) zakona o PIO je predviđeno"Odredbe čl. 240-260, čl. 262-272, čl. 274. i 275. i čl. 276. i 277, u delu koji se odnosi na penzijsko i invalidsko osiguranje vojnih osiguranika, poglavlja XVI Zakona o Vojsci Jugoslavije ("Službeni list SRJ", br. 43/94, 28/96, 44/99, 74/99, 3/02 i 37/02 i "Službeni list SCG", br. 7/05 i 44/05), kao i odredbe člana 192. st. 2, 3. i 4. Zakona o Vojsci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 116/07 i 88/09), primenjivaće se zaključno sa 31. decembrom 2011. godine kada prestaju da važe".
Iz navedenog se vidi da član 88. zakona o Vojsci Srbije ostaje i dalje na snazi a samim tim i petostruki iznos bruto plate za otpremninu.Potrebno je da personalni organ tvoje jedinice napravi rešenje o otpremnini (sa pratećim dokumentima) i uputi ga RC na realizaciju.Iz prakse znam da smo već slali u penziji neka PVl posle 01.01.2012 godine, da im je napravljeno rešenje o otpremnini (u skladu sa članom 88. zakona o VS) i da im je uplaćeni pomenuti iznos (pet bruto plata).
 
Hvala ti puno na detaljnom objasnjenju.
Imas pice od mene. :cool:

P.S. Da li znas mozda kolika je minimalna invalidska penzija od 01.01.2012.god?
Do 31.12.2011.god. je bila 85% od poslednje primljene plate,da li se i koliko se promenilo?
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno na detaljnom objasnjenju.
Imas pice od mene. :cool:

P.S. Da li znas mozda kolika je minimalna invalidska penzija od 01.01.2012.god?
Do 31.12.2011.god. je bila 85% od poslednje primljene plate,da li se i koliko se promenilo?
U pravu si do 31.12.2011 godine invalidska penzija je izonisila 85% od poslednje plate.Sad tu oblast reguliše zakon o PIO i vrlo je teško utvrditi kolika je invalidska penzija jer zavisi od dosta faktora (radni staž, vrsta oboljenja),a ne računa se od zadnje plate već se u obzir uzima primanaj za ceo radni vek to jest za PVL od 1996 godine koji se pretvara u bodove. Znači za izračunavanje treba znati primanja od 1996 pa nadalje zatim ih prevoriti u bodove i na kraju izvući prosek pa pomnožiti sa koficijentom- ma viša matematika.Po mojim saznanjima invalidska penzija po zakonu o PIO je manja nego po zakonu o VS, ali proveriću kod kolega koji su skoro otišli u invalidsku posle 31.12.2011 godine pa ću ti javiti.
 
Nameštanja opet?
Rešenja o podeli stanova trebaju biti gotova do 27.02.2013.godine, a paralelno sa tim odjednom "izleće" novi pravilnik o rešavanju stambenog pitanja, za koji se žalbe i predlozi moraju dostaviti do 22.02.
Žalbe na rešnja će se podnositi 15 dana , dakle do 14.03., a onda bi se trebalo znati stvarno stanje u vezi podele stanova. Šta ako se novi pravilnik usvoji pre 14.03. ???
Novim pravilnikom liste će se okrenuti naglavačke, pa je pitanje šta će se desiti, dali će se uvažavati stanje sa presekom na dan 30.11.2012. ili će se liste obračunavati po novom pravilniku?
Na satu MO možete preuzeti Obaveštenje o dodeli stanova u zakup od 07.02.2013.godine.
Na sajtu Udruženja vojnih penzionera možete skinuti Nacrt pravilnika o rešavanju stambenog pitanja.

NEKA NAM JE BOG NA POMIĆI!
 
red pitanja o parama, pa red o stanovima, sada cu ja u vezi stana.
Mene interesuje da li neko zna kako se racuna otkupna cena stana u mo i vs.
Zahtev za otkup sam predao u mesecu maju 2012. godine, kvadratura stana je 77,59 m2,
Poceo sam da radim 25.07.1985. godine, supruga nema radnog staza, broj bodova po bodovnoj listi je 749,
pozdrav svima!!!
 
Vojni sam sluzbenik.
Predhodno sam bio profesionalno vojno lice(prof.vojnik).
Nije mi upisan beneficirani radni staz (7.meseci)
U toku sluzbe imao sam prekide,gde mi je radni staz stajao.
Nakon prekida aktivnog vojnog lica presao sam u civilna lica ili vojnog sluzbenika, namestanika,kako se danas to kaze.

Trazio sam ljubirarnu nagradu na 20.god. radnog staza,ali su mi osporili staz za 6.meseci i sa prekidima na osnovu clana 49.Pravilnika i platama profesionalnih pripadnika Voske Srbije
,da profesionalnom pripadniku VS za svakih deset godina neprekidne efektivne sluzbe pripada pravo na jubinarnu nagradu.

Naso sam u Zakonu VS

Glava VIII
Plate i druga novčana primanja vojnih lica
1. Plate i druga novčana primanja profesionalnih vojnih lica



Član 86.
Vojnom licu može se za naročite rezultate postignute u službi dodeliti novčana
nagrada.
Profesionalnom vojnom licu za svakih 10 godina neprekidne efektivne službe u Vojsci


Dali to znaci da svi koji su zbog rtnih i drugih dejsava prekidali sluzbu u Vojsci JNA,VJ,VSCG i VS ili imali neregulisani staz te prkide,iz prelaska jedne sluzbe u drugu,odsluzenje vojnog roka,rad na kao pripravnik ili pod ugovorom na odredjeno vreme.
Sve su to zustavljeni delovi u radnom satazu(prekidi).

PITANJE: Znaci li to da ako je neko sedeo na jedno radnom mestu VS i pod uslovom 10.godina ima pravo na ljubinarnu nagradu.
Ako smo osvarivali radni staz isa prekidima a nismo zasnivali staz u drugim ustanovama osim samo u Vojsci,nemamo efektivni radni staz i po ovom zakonu nemozemo dobiti pravo na ljubinarnu nagradu.
Konstatujem da samo oni koji su sedeli i radili na jenom mestu bez prekida imaju zakonsko pravo na ljubinarnu nagradu.
Nezelim niciji rad da umanjim ili ponizim,ali cinimi se da je ovakav zakon neko krojio po svojoj kapi.

Odkad se i kojim zakonom dozvoljava "diskriminacija"?

Dali ja dobro nesagledavam svari ili ih pogresno tumacim ?
 
Vojni sam sluzbenik.
Predhodno sam bio profesionalno vojno lice(prof.vojnik).
Nije mi upisan beneficirani radni staz (7.meseci)
U toku sluzbe imao sam prekide,gde mi je radni staz stajao.
Nakon prekida aktivnog vojnog lica presao sam u civilna lica ili vojnog sluzbenika, namestanika,kako se danas to kaze.

Trazio sam ljubirarnu nagradu na 20.god. radnog staza,ali su mi osporili staz za 6.meseci i sa prekidima na osnovu clana 49.Pravilnika i platama profesionalnih pripadnika Voske Srbije
,da profesionalnom pripadniku VS za svakih deset godina neprekidne efektivne sluzbe pripada pravo na jubinarnu nagradu.

Naso sam u Zakonu VS

Glava VIII
Plate i druga novčana primanja vojnih lica
1. Plate i druga novčana primanja profesionalnih vojnih lica



Član 86.
Vojnom licu može se za naročite rezultate postignute u službi dodeliti novčana
nagrada.
Profesionalnom vojnom licu za svakih 10 godina neprekidne efektivne službe u Vojsci


Dali to znaci da svi koji su zbog rtnih i drugih dejsava prekidali sluzbu u Vojsci JNA,VJ,VSCG i VS ili imali neregulisani staz te prkide,iz prelaska jedne sluzbe u drugu,odsluzenje vojnog roka,rad na kao pripravnik ili pod ugovorom na odredjeno vreme.
Sve su to zustavljeni delovi u radnom satazu(prekidi).

PITANJE: Znaci li to da ako je neko sedeo na jedno radnom mestu VS i pod uslovom 10.godina ima pravo na ljubinarnu nagradu.
Ako smo osvarivali radni staz isa prekidima a nismo zasnivali staz u drugim ustanovama osim samo u Vojsci,nemamo efektivni radni staz i po ovom zakonu nemozemo dobiti pravo na ljubinarnu nagradu.
Konstatujem da samo oni koji su sedeli i radili na jenom mestu bez prekida imaju zakonsko pravo na ljubinarnu nagradu.
Nezelim niciji rad da umanjim ili ponizim,ali cinimi se da je ovakav zakon neko krojio po svojoj kapi.

Odkad se i kojim zakonom dozvoljava "diskriminacija"?

Dali ja dobro nesagledavam svari ili ih pogresno tumacim ?
Postovani kolega lepo si citirao Zakon o VS i tu je precizno definisano da profesionalnom vojnom licu za svakih 10 godina neprekidne efektivne službe u Vojsci Srbije moze se dodeliti jubularna nagrada, a Pravilnik o platama blize regulise tu oblast u pogledu visine jubilarne nagrade.Iz tvog posta ne mogu utvrditi dali si ti proveo 10 godina neprekidno u sluzbi u Vojsci u bilo kom statusu (vojnik po ugovoru,civilno lice ili staresina).Znaci ukoliko si neprekidno u sluzbi u Vojsci proveo deset godina (efektivno), nebitno u kom svojstvu sleduje te jubilarna nagrada, ukoliko si imao odredjene prekide racuna se neprekidno sto znaci neprekidan radni odnos to jest zadnji datum zasnivanja radnog odnosa u Vojsci i od tog datuma tece rok za 10godina.Ukoliko si proveo 10 to jest 20 efektivnih godina neprekidno u VS ali ti ne dodeljuju jublarnu nagradu zbog promene statusa, potrebno je sprovesti upravni postupak (zahtev pretpostavljenoj komandi), jer te u tom slucaju sleduje jubilarna nagrada, pa neka odredjeni organi resavaju tvoj zahtev, a moguce su zalbe i Visim instanacama pa do Upravnog suda na njihovo resenje. Sto se tice toga da ti nije pisan beneficirani radni staz (valjda u radnoj knjizici), to nije neki problem, treba da proveris uplate doprinosa u RFPIO jer su oni jedino merodavni za radni staz, ali ukoliko si u tom periodu bio vojnik po ugovoru ne bi trebalo da bude problema jer je Vojska za stresine i vojnike po ugovoru sve uplacivala i tu bi trebalo da se prikaze beneficirani radni staz (a u radnu knjizicu svako moze da lupa gluposti). Ukoliko se ne pokazuje beneficarni radni staz potrebno je da preko RFPIO zatrazis od svoje jedinice gde si sluzbovao (ili njenog pravnog naslednika) da ti daju to jest da posalju RFPIO obrazac M gde su prikazane sve tvoje uplate doprinosa za radni staz (obrazac M jedinica trazi od RC MO Beograd,on to prosledjuje jedinici a ona RFPIO i tu nema greske).Nadam se da sam ti svojim odgovorom bar malo pomogao.Puno pozdrava.
 
Zakon je jasan, moras imati 10 ( ili 20 ili 30) godina rada u KONTINUITETU da bi ostvario pravo na jubilarnu nagradu.

Znaci ako si prof.vojnik bio na primer do 20. jula, a civilno lice od 21.jula to se racuna kao kontinuitet i vreme za jubilarnu nagradu se racuna od dana kada si postao prof.vojnik.
Medjutim ako si prof.vojnik bio do 20.jula, a civilno lice od recimo 22.jula ( ili kasnije ), u tvom stazu postoji prekid od 1 dana i vreme za jubilarnu nagradu ti se racuna od 22.jula kada si postao civilno lice.
 
Да ли Правилник о накнади путних и других трошкова у Војсци Србије предвиђа Накнаду трошкова за опремање-уређење стана. Жика
 
Počelo je nešto da se šuška o isplati cele plate radi usklađivanja sa ostalim budžetskim korisnicima. Elem, ostali budžetski korisnici primaju platu za mesec a mi retroaktivno tj. unazad. Zucka se da je naloženo da Vojska počen sa isplatom onako kako je propisano zakonom::
 

Back
Top