Шта значи "тешко се живи"?

Lexa:
Kakvoj vlasti, sad?
Nisam je ni pomenula... Čini mi se. A ne, ne volim je preterano, niti ću. Dosta sam ja videla u mom mladom životu, od vlasti, i sada bih da odmorim...


Pa zato sto se onakva kritika upucije vlasti... Inace,ako bi se narodima mogla davati ljudske osobine,onda Srbi jesu lenji,ne zbog toga sto su prirodno takvi,vec zbog toga sto su ziveli i veeeoma losem sistemu,koji nije pravio razliku izmedju nekog ko je vredan i nekog ko je lenj... I to nema nikakve veze sa moralom,vec sa razumom...

A nemoj da toliko mrzis vlast,ipak je bolje da nam vlast cine vredniji i normalniji ljudi,ako se oni odreknu te borbe za vlast,ko ce nam ostati?
 
Da, logika ti je na mestu i u prvom pasusu i u drugom...
I ja ne mrzim vlast, ja sam prema njoj sasvim ravnodušna, nekako mi je postalo suvišno da krivim vlast za sva ova sranja, kada tu istu vlast - ne što biramo, već mi i sačinjavamo. I ti ljudi su, mahom, Srbi...

Inače, kritiku nisam uputila vlasti već postavljačici teme. Sve i da imamo savršenog "vođu", ne bi nas izvadio iz gowana u kojima smo sve ove godine... Ti beše u vojsci? Nekada davno.

Divim se ljudima koji su očuvali vedar duh i nadu. Zaista.
 
marlon:
ma gledam bre... od ovih stranaka niko ne deli nikakve prezente pred izbore... jedino radikali davali ruze zenama i sinoc delili vojini kesice caja.... carski, da smiren odes na glasanje i da ti ne drhte ruke od besa dok ides do broja 5 :D

:mrgreen:
:mrgreen:
:mrgreen:
Shta da dele :lol: .Pa nismo u komunizmu :roll: Skupljaju lokalne gladushe i nevoljnike da podrze ''narodnjachku''listu
Chudi me da nisu i pechenje i rakiju davali :mrgreen:
 
Da. Reci, zašto bih se ja zadovoljavala čašom vode i korom hleba?
Бојим се да се нисмо баш разумели.
Ја говорим о идеји "тражења помоћи од других," и жаљења другима.
По мени, помоћ друштва треба тражити само у екстремним ситуацијама, када си
толико сиромашан да не можеш да приуштиш основне ствари, као што су:

- довољно хране да можеш да ходаш
- температура која подржава живот

Када имаш то, већ тада престаје свака потреба тражења помоћи других људи,
и жаљења другим људима како тешко живиш™.

Те основне ствари наравно нису довољне да будеш "задовољна"
(у смислу да је то све што ти икада треба).
Али су сасвим довољне да престанеш да се жалиш другима на тежак живот™, очекујући некакву асистенцију од њих.

Дакле: ја не кажем да просечна особа у Србији живи боговски, него кажем да ме апсолутно не занима да слушам њихово јадање, јер су њихови проблеми минорни. Нису у екстремној супсахарској глади, и ништа им не фали.
Ако хоће луксузне ствари, нека зараде новац и прибаве их.

Мени се чини да вама недостаје једно основно схватање тржишних принципа, који гарантују да су ваше зараде једнаке вашим способностима и вашој привредној активности. Нико не може да вас спречи да зарађујете -- нико.



Težak život je kada imaš 22 i ne vidiš perspektivu u životu, kada završavaš fakultet koji traje 5 godina, ali pored lenjosti, dodatna motivacija da ga odužiš na 7 jeste i to što posle svega toga, zapravo, ne dolazi olakšanje nego agonija...
Jer posao koji ćeš da radiš ni pod razno ne obezbeđuje osnovne ljudske potrepštine, već se podrazumeva guranje sa matorcima u stanu, dok ne postaneš klimakterična usedelica...
Па то ако је дотична особа неспособна да заради пар стотина евра месечно.
Онда је фелер у њему самом, јел тако.

Ако неко данас прима плату 2000 евра, а таквих наравно има, онда онај ко је незадовољан својом платом од 150 нека конкурише за то место од 2000.
Јер онај који исплаћује тај лични доходак од 2000 евра има сваку мотивацију да уместо постојећег, запосли бољег човека за исти износ.

Ето значи перфектног решења: људи који су незадовољни платом нека дају отказ и запосле се тамо где је плата већа.
Осим наравно... ако тај који се жали да је плаћен 150 није способан да обавља посао од 2000.
И ето у чему је проблем заиста. У њима.



Takođe, sirotinja i težak život jeste to što čovek ne može da ode na piće, a da ne brine kako će sutra platiti autobus, pa mora da se odrekne tog pića (koje reče da ne piješ, avaj, neki piju, ipak)
Полако... Ја као што смо установили не пијем уопште. То значи да ти убоги људи о којима причаш раде идентичну ствар као ја: не пију.

А ако радиш исте ствари које раде људи као ја и принц Алуалид,
онда је глупо да се због тога називаш сиромашним.

Другим речима: сада је петак, и ја у наредна 24 сата не планирам да пијем алкохол.
А неки од твојих тупана који се називају сиромашним такође неће пити следећа 24 сата.
И радићемо дакле исту ствар на том плану;
али ће након тога они закључити да су због тога сиромашни.

Као што видиш, проблем је у њиховом моронском процесу закључивања, а не у њиховој оскудици.



Sirotinja je kada ti država ponudi besplatne novine, pa se ti odrekneš i tog obožavanog "Kurira", jer je ovo finansijski podnošljivije, a šta tu piše i čime te truju je stvar koja je od sekundarne važnosti...
Па, не знам да то "држава" нуди бесплатне новине, мислим да саме фирме које израђују новине нуде првих неколико примерака бесплатно у промо сврхе.
Ако вам се садржај свиђа, ви узимајте те бесплатне новине, заболе ме.

Него вратимо се на Курир, који није бесплатан. Објасни ми зашто дилеја која себе сматра сиромашном плаћа новац да би читао о касапљењима секиром.
На који начин то доприноси побољшавању његовог живота?
Управо супротно: одузима од квалитета његовог живота.
Дакле пре него што се жалите мени, прво обуставите сопствене кораке које доприносе вашем тешком животу™.



Teško se živi kada shvatiš da više nema odrastanja, već sada stariš.
Па, мало ми је тешко да саосећам с тим, знаш. Јер коме год поменем да је лек против старости измишљен пре 16 година, он из истих стопа томе почиње да се смеје.
Мени се чини да неко тако очајан не би требало да буде тако расположен за шегу.
 
E, sestro, ja sam toliko zblanuta tvojim tekstom da nemam reči!
Tolike kapitalo-egotrip-amerobudalaštine na jednom mestu, izvini ja retko vređam ljude na ovom forumu, ali ti si se stvarno prosrao/la...
Dođi ovde da živiš, pa onda piši.
Prvo i osnovno - tebi se niko ne žali! Tebi. Niko. Ne žali se. Ako ti se ko žali, i traži ti, ne daj bože, asistenciju, pomoć, ti to slobodno odjebi. Nisu ljudi u Sbriji mnogo bolji po tom pitanju, i nad popom ima pop - pa i nad sirotinjom ima sirotinja.
U SRBIJI SE TEŠKO ŽIVI. Konstatacija. Tačka. Niko ne traži pomoć, niko ne kaže da nemamo vazduh da dišemo.

Ali najodvratnija budalaština koju si napisala jeste ona o nesposobnim Srbima i o tome kako ne možemo da zaradimo :roll:
Mislim da nemaš razloga da koristiš ćirilicu, izvini na pitanju, ali vrlo je bitno - da li ti uopšte živiš ovde?
NARAVNO DA DRŽAVA MOŽE DA NAS SPREČI DA ZARAĐUJEMO. Za isti posao koji obavlja Nemac, ja dobijam 10 puta manju platu. Šta sad? Da odem u Nemačku? Neću!
Ovo je moja zemlja, ovde sam odabrala da živim. Da li zbog toga treba da ćutim da u ovoj zemlji nešto smrdi? Ne znam da li treba, ali neću.
Srbin nije manje vredan od Nemca. Nije ni više. NEMA ISTU STARTNU POZICIJU i ne može nikada da napreduje kao Nemac! Da li možeš to da razumeš?
To što ti nazivaš životom, to je egzistencija.
Život u Srbiji je težak, a da egzistiramo kao biljke možemo lako.
Pitam se da li bi i Afrikancima rekla isto? Ono - nesposobni ste, niste zaradili vašem kapitalisti dovoljno, treba ih po ušima, el da? Malo po ušima i svi zadovoljni. Oni istu platu, ali se niko ne dere na njih, a naš SPOSOBNI gazda se bogati. I lako stiče svojih 2000 evra mesečno.
Mislim, toliko si gluposti napisala da stičem utisak da me zajebavaš, što uopšte nije nemoguće na Politici.
Ništa mi nije groznije od nekoga ko živi van zemlje pa misli da je popio svu pamet sveta, vrati se da nam kaže kako je "lako zaraditi" :lol:
O, blagi bože! Lako je zaraditi..... Kakav loš trip ispiranja mozga.
Nas je komunizam naučio da radimo i mnogo ne pitamo, i da to radimo bez trzavica, da živimo u stabilnosti. Sve je to ubilo napredak i konkurenciju, bar ja tako vidim stvari. Ali ti ljudi su BESPOGOVORNO RADILI sve te godine života, i danas mogu samo da glume hiperaktivne starce i da traže vize... Ako je tebi to vizija "zrelog, vrednog i odgovornog čoveka", onda možemo komotno kopati rake i za ovo malo preostalih pionira...
Nijedan sistem nije i neće biti idealan. Ja samo ne mogu da poverujem do koje mere si ti izgradila gard prema ljudima koji su ti, verovatno, zavidno prilazili i žalili se.
Niko ne kaže da se ovde ljudi nisu ulenjili ali, pobogu, dođi ovde malo da živiš i zarađuješ, pa da vidimo kako bi izgledao tvoj sledeći post... Na ovu temu.
 
Ne mogu ni da zamislim koliko bih samo sitnica mogla da ti nabrojim koje ljudi u "bolje organizovanim" zemljama imaju i koje im čine svaki delić života daleko jednostavnijim...

A i ti ljudi, recimo, uglavnom piju. Zavisi sad na šta misliš pod tim piju...
Jer, piju, u ovom našem slučaju, podrazumeva i kafu od 25 dinara... U KST-u. Piju u smislu "luksuziranja", prevelikog troška.
Onog dana kada tvoja plata, za isti trenutni posao koji eventualno obavljaš, postane 4*vrednosti mesečne markice za prevoz (koju ti privatnik, naravno, neće dati kao bruto platu, već će uračunati u "zarađeno"), a koju moraš da poseduješ da bi, uopšte, išla na taj posao, dođi pa mi reci da nije strašno što ne možeš da kupiš paštetu da namažeš na hleb, dok god imaš taj hleb da ga jedeš, vazduh da dišeš i litre i litre biološki i hemijski godinama trovane vode da, valjda, piješ...
 
I, najzad, da li ti to pokušavaš da kažeš kako narod u drugim zemljama čita silnu tešku literaturu dok se vozi metroom na posao, ili dok sedi popodne, čekajući ručak?
Mislim, el ja sada ovde treba da branim "Kurir", ili je ovo tema o tome koliko je narod ovde zaluđen idiotskim dnevnim temama i, najzad, zašto koji moj ne bi čitali o tome ko je iskasapljen, ako je iskasapljen? Politiku "narod ima pravo da zna" nije započela moja zemlja...
Ako je neko iskasapljen, treba li to da - - ne piše nigde, šta? Ne razumem, u čemu je problem što to neko čita?
Da li, možda, treba ta osoba da kupi još jednu rolnu toalet papira, da mu ne presuši, ili je i to luksuz?

Šta je za tebe luksuz? Šta je preživljavanje? I šta je dostojanstvo?
 
U SRBIJI SE TEŠKO ŽIVI. Konstatacija. Tačka. Niko ne traži pomoć
Ако не постоји публика, ако се никоме не обраћате, чему онда та прича? Зар не можете да "тешко живите" у тишини?



Ali najodvratnija budalaština koju si napisala jeste ona o nesposobnim Srbima i o tome kako ne možemo da zaradimo :roll:
Једноставно, тржишна правила су таква да ако ти имаш нешто вредно 2000 € да понудиш,
наћи ће се неко ко ће ту трансакцију и обавити. Дати ти 2000 € за то што имаш.
А ако си плаћена 100 €, то значи просто да је вредност твог рада 100 €.



Mislim da nemaš razloga da koristiš ćirilicu
Не знам, латиница ме некако подсећа на Хрвате, Бошњаке, Американце и остале Албанце.
Ћирилица некако више одговара језику, јер НЈ рецимо је глуп начин писања слова њ.
Волим наравно покаткада да променим на латиницу, чисто да покажем да знам сва слова.



NARAVNO DA DRŽAVA MOŽE DA NAS SPREČI DA ZARAĐUJEMO. Za isti posao koji obavlja Nemac, ja dobijam 10 puta manju platu. Šta sad?
Твоју зараду одређује тржиште. Са тржиштем нема потребе расправљати, захтевати, молити, викати; већ само делати у тишини. Silence and violence.
Када би сада евро пао на 1,25 долара, ја не бих писала протестно писмо због тога, него једноставно држала евро док не буде 1,35 $.

Ако наиђеш на производ који ти се чини прескупим, нема потребе да се са неким око тога препиреш, него само одлучиш да га не пазариш. И цена ће бити снижена на реалну.

Тако исто око твог рада и твоје зараде. Реална вредност твог рада ће бити и исплаћена.
Ако је неко незапослен, то само значи да је вредност рада који обавља нула.

Не можеш ти да кажеш "Ја мислим да вредим бар 300,"
него с тим треба да се сложи и онај од кога очекујеш да те плати.



Srbin nije manje vredan od Nemca. Nije ni više. NEMA ISTU STARTNU POZICIJU i ne može nikada da napreduje kao Nemac! Da li možeš to da razumeš?
Узмимо финансијско тржиште, и онај пример са Гуглом.
Гугл је био 100 $ пре 2 и по године, а сада је 500 $.

Значи да је неки од оних генија који се 2004. жалио како се тешко живи™ и ишао на митинге СРС,
уместо тога узео 3000 $ и купио Гугл на 100 $, сад би имао 15.000 $.
Признаћеш да је то било паметније од слушања тирада Томе Лопате.

Ето, у томе имате потпуно исту позицију као Немац са 3000 $.
 
Lexa:
i litre i litre biološki i hemijski godinama trovane vode da, valjda, piješ...
Чекај бре, па ја исто пијем Богдановићеву воду из београдског водовода.
И то не "пијем," него један од мојих здравствених изума се зове "Метаболички флаш 1,"
и то обухвата локање литара вруће воде - управо БГ чесмоваче

Значи поново ви као пример своје убогости и сиромаштва наводите нешто што је апсолутно исто и у мом случају.
А ја сам морала да укинем претплату на Robb Report јер ми је постао сувише пролетерски лист.
 
Torrente-BG:
Kakva gomila gluposti.To je ista prica kao i od onog Drakulica da nista nije ukrao vec je kupovao rudnike po Ukrajini,Rumuniji itd ili onog Djilasa koji je postao milioner tako sto je radio 2 godine u Ceskoj
Па, постоји појам "иницијална акумулација капитала." То значи да пре него што капитализам може да крене,
неопходно је да се одреди шта коме припада. Капитализам не може да функционише када нико не поседује ништа,
или када је све "заједничко."

Зато да би се дошло до ефикасног капиталистичког система, прво мора да се прође кроз ту прилично одвратну фазу првобитне акумулације капитала.

Али у ствари је прилично небитно шта ко украде у тој првобитној акумулацији,
јер после тога неспособни лако пропадају (Карић), а способни се лако воздижу.

Ако се грозите тога што се неко дочепао велике имовине која је у ствари требало да буде "заједничка,"
онда признајте да је била изузетно глупа идеја уопште имати категорију "заједничке имовине."

И окренимо се приватној
 
Jaguar b. p.:
Ако не постоји публика, ако се никоме не обраћате, чему онда та прича? Зар не можете да "тешко живите" у тишини?
Recimo, ja teško živim u tišini. Da li ti ovo pisanje na forumu deluje kao "vapaj" za pomoć, možda?
Ako si htela da započneš temu o tome kako se ovde više kuka nego radi, trebala si je tako formulisati jer je to, dobrom delom, istina.
A šta si ti uradila? Precrtala si propalu ekonomiju, hiperinflaciju, psihološki momenat odustajanja ljudi od života i predaje (gle' sada nema mesta psihologiji?), precrtala si i ratove i bombardovanje i zamislila Srbe kao neke velike kapitaliste u svetu gde SVAKO može biti kapitalac, gde BOGATI u startu ne poseduju više i nemaju veće šanse, precrtala si realnost i ispričala mi neku bajku iz američkog udžbenika istorije za osnovnu školu. Nja nja nja svi smo mi jednaki, ovo je zemlja slobodnih :lol:
А ако си плаћена 100 €, то значи просто да је вредност твог рада 100 €.
Mislim stvaaarno :lol:
Jednom sam pričala sa nekim studentima nekih naših privatnih fakulteta i oni su imali tako mlad i pozitivan stav o tome što uče - dovoljno je da naučimo da pritiskamo dugme, a kako mašina radi posao je majstora...
Da, rad jedne krojačice, recimo, vredi 100 evra. Naravno da vredi. Jer nije na pauzi za doručak, zaboga, sekla još. Trebala je iseći još stotinjak komada da bi imala 110 evra, i tada bi bila beskrajno zadovoljna, po toj istoj logici - ne bi se žalila dok joj ponovo ne skinu tih 10 evra.
A to što u Nemačkoj, recimo, ta ista krojačica radi isti posao, isti period vremena za 1000 evra je, naravno, manje bitno. To je standard građana i, dok svi imamo vazduha, treba da živimo prema njemu, jel' da?
Не знам, латиница ме некако подсећа на Хрвате, Бошњаке, Американце и остале Албанце.
E? I mene...
Твоју зараду одређује тржиште. Са тржиштем нема потребе расправљати, захтевати, молити, викати; већ само делати у тишини. Silence and violence.
Када би сада евро пао на 1,25 долара, ја не бих писала протестно писмо због тога, него једноставно држала евро док не буде 1,35 $.
Što se tržišta tiče, mislim da si ti svoje rekla onom rečenicom: "А ако си плаћена 100 €, то значи просто да је вредност твог рада 100 €."
Тако исто око твог рада и твоје зараде. Реална вредност твог рада ће бити и исплаћена.
To nije realna vrednost. To je vrednost koju je odredilo tržište. Koliko se sećam ekonomije, prava vrednost proizvoda (pa i rada kao produkta u krajnjem slučaju, bar si ga ovde tako okarakterisala) nije ista kao i vrednost na tržištu što, u ovom slučaju, predstavlja platu. I to je ključ.
Не можеш ти да кажеш "Ја мислим да вредим бар 300,"
него с тим треба да се сложи и онај од кога очекујеш да те плати.
Da smo svi sedeli i radili, da smo trpeli kao što preporučuješ, još uvek bismo bili Slobina deca i ni pod razno ne bi, uopšte, došli dotle da sada na ovaj način razgovaramo, jel'te, o ekonomiji...
Jer, da smo sve kulturno ISTRPELI, sada bismo još radili u firmama pod stečajem. Što, možda, ne bi ni bilo tako loše, obzirom na alternativu.
Ja ne znam, još samo Bibliju da počneš da citiraš...
Dakle, naravno da mogu da kažem koliko mislim da vredi moj rad. Ako sam dovoljno realna, reći ću vrednost u skladu sa prilikama u državi, em su užasne em je rad obezvređen do minimuma. E taj minimum mora de sa podigneeeee.
Значи да је неки од оних генија који се 2004. жалио како се тешко живи™ и ишао на митинге СРС,
уместо тога узео 3000 $ и купио Гугл на 100 $, сад би имао 15.000 $.
Ovo mi deluje kao da je Tadić pisao, lično. Znači - oborili smo staru vlast i sada treba da održimo novu, a stoku treba naučiti da trpi i radi :lol: El sad ultragigamega bitno da opljuješ i nekog političara? Pred izbore :lol:
Nemam istu startnu poziciju kao Nemac, jer bi on uložio 2000 evra, a ja 100. Možda. Ovo o čemu govoriš se od LOTO-a razlikuje u.... Mmmmm... Pa ne igram LOTO, ali znam dosta ljudi koji to rade. Kakve veze LOTO ima sa radom, znanjem i zarađivanjem? To nije sposobnost, to je igra na sreću. A nismo svi diplomirali ekonommiju da se bavimo ovom vrstom kladionice...
Значи поново ви као пример своје убогости и сиромаштва наводите нешто што је апсолутно исто и у мом случају.
To nije bio primer ubogosti. I pitam se ko smo MI, a ko ste VI? Hajde, baš me zanima...

Vi ste, valjda, neki sposobni, koji su uspeli u životu, ili šta? Hehe, polako, nisam ja rekla da ću da umrem od gladi. Ali neću ni da se, sutra, bogatim po cenu da moram da maltretiram druge ljude, da im radim šta mi padne na pamet da bi firma prosperirala, da koristim ogromne rupe u zakonu da od radnika napravim svoje lične robove... Ako misliš da je ovakav stav nešto zbog čega čovek treba da živi u bedi (kao kazna ili nešto drugo?), misli i dalje, ali onda trpi i slušaj "naše" kukanje, jer to kukanje, bilo ono samo odraz realnog stanja ili pokušaj neke revolucije, jedino je što do nje, eventualno, može dovesti.
Kada u zemlji nešto ne valja treba ga menjati. I ne treba pasivno posmatrati i nadati se da će cene da padnu, ne treba raditi za 100 evra samo zato što je neko rođen u Srbiji. Neee.
Umesto što bismo sada svi potrčali u drugu zemlju da steknemo malo lično bogatstvo, pa se vratimo u "velikom stilu", glumeći uspešnog biznismena, možda bi bilo bolje da smo ovde pokušali da popravimo stvari. Ali mi nikada nećemo popraviti stvari dok je ljudi koji idu linijom manjeg otpora, na svoju ličnu korist. Što imamo i ovde:
Ако наиђеш на производ који ти се чини прескупим, нема потребе да се са неким око тога препиреш, него само одлучиш да га не пазариш. И цена ће бити снижена на реалну.
Kao što bi ti radije odabrala da igraš LOTO na berzi, tako bi masa njih ipak odabrala da kupi taj skupi proizvod, što zbog reklame, što zbog nedostatka konkurencije, što iz, proste neverice da će cena ikada da padne i, najzad, jer mali procenat ljudi, ovde, ipak ima novca i za skupe stvari, a svaka roba može da nađe svoje kupce, to smo potvrdili :?
I ne vidim po čemu se naša zemlja, u ovom slučaju, razlikuje od ostalih?

A te priče o apsolutnoj i relativnoj bedi batali... Naravno da nismo apsolutno bedni, ali relativno jesmo, itekako. Ne reče mi da li živiš ovde, da li si ovde stekla svoje, eventualno, bogatstvo? Ako je izraz bogatstvo prejak, slobodno ga koriguj, ali znaš na šta mislim...

Ne bih pitala, ali ne možeš reći da nije bitno.
 
Što se vode tiče, dolazio mi jedan "snalažljiv" tako i prodavao filter. Zarađuje čovek na ljudskom jadu (ne finansijskom već onom, nepopravljivom), ko će srediti ceo vodovod? Ne krivim ga, ali i ovo je realno stanje.
Filter je bio, bruto - 100000 dinara. Garant nekome i proda.

Uvek me zapanje ovakve teme, kao da jedna država može da izdrži 10 miliona kapitalista, eto recimo da svi imamo "šansu"...
Ali ovde se radi o e g z i s t e n c i j i ljudske jedinke, i nije mi mnogo bitno da li taj koji ima brdo para ima i sposobnost, meni sa strane nije bitno. Bitno je njegovoj firmi.
To mu ne daje pravo da od ljudi koji, možda, imaju druge vrednosti, pravi bednike i da se bogati na njihovom radu. I oni imaju pravo da se žale, i moraju imati to pravo.
Sve ove živote unazad ponavlja se isto, isto toliko čovek teži da to popravi. Ne vidim šta je sporno, postoji razlog zašto ovakav sistem uporno nastojimo da promenimo... Jednostavno nije fer. Kalimero? :lol:
Nego, ta voda... Pre dve godine potrovala nas opština kolektivno, a masa starih ljudi je tu i završila svoje ovozemaljsko putešestvije... Odmah ili malo kasnije, nebitno.
Mene zanima, da li smo trebali da pasivno posmatramo kako nas truju i da čekamo da Vodovod odluči da popravi stanje, tako - sam od sebe?
A politika i ekonomija su, po tom pitanju, nešto naročito fleksibilniji? :)
 
@ jaguarka
Је л' ти некада прочиташ оно шта си написала ???
јагуарка:
Зато да би се дошло до ефикасног капиталистичког система, прво мора да се прође кроз ту прилично одвратну фазу првобитне акумулације капитала.

Али у ствари је прилично небитно шта ко украде у тој првобитној акумулацији,
јер после тога неспособни лако пропадају (Карић), а способни се лако воздижу.
 
Jaguar b. p.:
Па, постоји појам "иницијална акумулација капитала." То значи да пре него што капитализам може да крене,
неопходно је да се одреди шта коме припада. Капитализам не може да функционише када нико не поседује ништа,
или када је све "заједничко."

Али у ствари је прилично небитно шта ко украде у тој првобитној акумулацији,
јер после тога неспособни лако пропадају (Карић), а способни се лако воздижу.
ј

Jos jedna gomila gluposti.Sestro kako si ti samo nadarena.
Znaci pre nego sto kapitalizam krene treba da se odredi sta kome pripada.Pa ko je to odredio da Miskovicu pripadne pola Srbije?Ili Kosticu,Drakulicu,Peconiju.........

Karic nesposoban? Karic nije propao zato sto je nesposoban vec zato sto je odredjena grupa politicara tako odlucila.Kad bi dosao neko bar malo posten na vlast brzo bi "propali" i ovi koje ti smatras "uspesnima" Miskovic,Peconi,Rodic,Drakulic,Kostic i ostala bagra lopovska.
 
Nja nja nja svi smo mi jednaki, ovo je zemlja slobodnih :lol:
Е па то. У Америци се одавно каже да систем који је на снази
омогућава свакоме да гради сопствену судбину, зарађује слободно.
У Србији тако кул систем није дошао све до 2001. године,
али сада када је дошао треба бити весео и раздраган.

Многи Американци чак иду тако далеко да критикују сиромашне људе јер "бирају да буду сиромашни."
И приприсују њихово сиромаштво њиховој лењости, итд.
То мало сурово и нетачно звучи из наше перспективе,
али заправо капитализам је толико добар систем да је у ствари потпуно тачно
рећи да су у капитализму сиромашни само они који то изаберу.

Због нашег скорог уласка у прави капитализам (тек 6 година)
можемо мало мање строги да будемо према нашим људима,
јер они углавном ни не схватају систем, још увек.

Али треба их охрабривати да се опасуље што је раније могуће,
и схвате шта се дешава.



Da, rad jedne krojačice, recimo, vredi 100 evra.
Trebala je iseći još stotinjak komada da bi imala 110 evra
dok joj ponovo ne skinu tih 10 evra.
Ако јој нешто закину, и она закључи да је сувише мало плаћају,
треба одмах да дâ отказ, и пређе на боље плаћено место.
Ако пак не постоји нико ко је спреман да њен рад компензује више,
то значи да је то реална тржишна цена њеног рада.

А друга теоријска могућност је да њен послодавац након њеног одласка
схвати да не може да нађе никог другог да ради испод 130 евра, и позове је назад за 125.

Тако да је тржиште увек у праву, видиш. Имаш увек две супротне силе које се избалансирају.



To nije realna vrednost. Koliko se sećam ekonomije, prava vrednost proizvoda (pa i rada kao produkta) nije ista kao i vrednost na tržištu što, u ovom slučaju, predstavlja platu. I to je ključ.
Па, то ми звучи као из неког социјалистичког уџбеника. Те форе не пале у реалности, морате да промените начин размишљања потпуно.

Капитализам тако добро функционише зато што је заснован на себичним интересима, свако свакога покушава да зезне.
Не можете на капитализам да гледате са менталитетом "ишао сам на факултет, сад ми дајте посао."

Него гледај као на колекцију ајкула.
Ефикасност се гради кроз супарнички однос.
Не називаш људе "друговима и другарицама," него их гледаш као конкуренте.

Онај ко ти буде продао акцију на 20 $ то ради зато што покушава да те заврне,
убеђен је да ће цена пасти и покушава да ти утрапи по већој.
А после ако је продајеш на 22 $, онај који је купује то ради такође да те заврне,
јер је убеђен да ће цена расти и даље, па би да ти дрпи по нижој.

Цео систем је изграђен на супарничком и себичном односу, и у њему не можеш функционисати са неким социјалистичким идејама љубазности и братства.

Када гледаш како да зарадиш, мораш да размишљаш "Како неког да потпуно оробим јер ме апсолутно заболе за њега, интересују ме само моје паре."

Кроз такав супарнички однос се управо гради богатство за СВЕ, и то је бриљантност капитализма. Зато се овај хеџ-фонд зове http://www.capitalistpig.com.
"Капиталистичкасвиња," поносно кажу да су "свиње," јер знају да се кроз такав однос гради бољитак за све.
Из тих разлога у Америци не пали добро социјалистичка реторика.



Nemam istu startnu poziciju kao Nemac, jer bi on uložio 2000 evra, a ja 100.
Па добро, онда 100. Да си узела Google са 100 €, сад би од тога имала око 500 €.
Као што видиш, све је било у твојим рукама.
Мада ја мислим да просечан човек у Србији има више од 100 €.



To nije bio primer ubogosti. I pitam se ko smo MI, a ko ste VI? Hajde, baš me zanima...
Vi ste, valjda, neki sposobni, koji su uspeli u životu, ili šta?
Па да. Видиш како мој друг бесмртни "Дух Секире" каже да живи феноменално. That's my boy
icon6.gif

icon14.gif




Umesto što bismo sada svi potrčali u drugu zemlju da steknemo malo lično bogatstvo, pa se vratimo u "velikom stilu", glumeći uspešnog biznismena
Па, ја не знам из које сам ја то земље. Вама је изгледа довољно да неко одвали да сам из иностранства па да се сви приме. Тако 1994. када један лупи "Не иду трамваји," сви почињу да се купе са станице, као да је то стварно истина.



Kao što bi ti radije odabrala da igraš LOTO na berzi
Па није то "Лото," финансијско тржиште је управо сам крвоток економије.
Они који се уместо опипљивом производњом баве финансијским инструментима су на самом врху ланца исхране.
Најбоље би било када би се цела Србија бавила само берзом, а да фактичку производњу обављају други.
То је идеал. Јер ти ако производиш сокове, не производиш сокове зато што ти је стало да нека будала има сок,
него их производиш да би зарадила новац. Тако да ако из те једначине можеш да избациш сок, а задржиш само новац, то је идеално.


nismo apsolutno bedni, ali relativno jesmo, itekako.
Сопственим избором.


Ne reče mi da li živiš ovde, da li si ovde stekla svoje, eventualno, bogatstvo?
Твоја физичка локација је неважна у овој ери, можеш да купујеш јапанска предузећа а да не одеш у Јапан.
БДП целог света је око 55-60 хиљада милијарди $ годишње, мораш да пробаш да узмеш свој део тога.
 
Reci cu samo jedno.

Devojko ne S_E_R_I vise. Bolje cuti i ne blamiraj se.
Koji ulazak u pravi kapitalizam.Dali si ti normalna.Ili se zezas ili si .......
Pa ovo u Srbiji nema blage veze sa kapitalizmom.Da li si ti svesna da ovde ni jedan ozbiljniji posao ne mozes da zapocnes ako nisi u nekoj od jacih stranaka?
O kakvoj ti kupovini deonica na svetskoj berzi od strane nasih gradjana pricas?
A svojim izborom smo bedni iz samo jednog razloga;a to je sto nemo gledamo kako nas pljackaju od 90-ih do danas.Pa tajkuni tipa Miskovic,Peconi,Kostic...i ostali + ovi bajni politicari unakazili su i ojadili i osiromasili i zemlju i narod vise nego ona sankcije i bombardovanje.Sankcije i bombardovanje su u poredjenju na njih macji kasalj.
 
Znaci pre nego sto kapitalizam krene treba da se odredi sta kome pripada.Pa ko je to odredio da Miskovicu pripadne pola Srbije?
Није нико одредио, то ти говорим. Прва фаза је "првобитна акумулација," опште дрписање.

Јел ти мислиш да када је праисторијски човек набасао на неку нову пусту територију, да су онда направили фер план како да земљу поделе свима равномерно, да свим радницима Југоремедије припадне фер део?

Не наравно, него су просто запосели ту нову земљу.
После могу да причају да је то њихова "исконска постојбина," али у реалности је неко на почетку морао да је једноставно узме.

Као што рекох, капитализам је одличан систем који свима пружа шансу, али нажалост почиње грозном првом етапом (првобитна акумулација).
Ви узмете па пролонгирано кукате због те неправедне прве етапе. Али много би боље било да ту прву етапу просто игноришете, и само се фокусирате на онај позитивни крајњи исход.

Јер отимачина се одиграва само у "државном" сектору. Нико од тих олигарха које набрајате није ништа узео од вас лично,
него само из "заједничке" имовине.
Из тога треба да закључите да је идеја "државне својине" била бескрајно глупа, и да грешку не понављате.



Karic nesposoban? Karic nije propao zato sto je nesposoban vec zato sto je odredjena grupa politicara tako odlucila.
Па, тај Карић је очигледно једна примитивчина која ништа озбиљно не би могла да ради. Новац је стицао на основу веза са Милошевићевим режимом, био је министар у влади Балканског касапина. За време луднице и изолације је цветао, а чим се земља отворила почео је да пропада, а сада је и побегао.
 

Back
Top