sta usporava,a sta daje brzinu

Стриктни прес или си се помогао коленима мало?
Striktno bez savijanja, sto bi rekao moj drugar, samo malo stegnem guzeve :-)
Push press mi ne ide nekako, ne znam koliko da doziram pomaganje nogama, mislim znam teoretski ali nekad mi bude lakse a nekad teze tako da sam na MP.
Dusu mi pojede, za godinu dana napredovao sam samo 7 kg na maxu
 
Striktno bez savijanja, sto bi rekao moj drugar, samo malo stegnem guzeve :-)
Push press mi ne ide nekako, ne znam koliko da doziram pomaganje nogama, mislim znam teoretski ali nekad mi bude lakse a nekad teze tako da sam na MP.
Dusu mi pojede, za godinu dana napredovao sam samo 7 kg na maxu

Добар си, мени је max у стриктном 70kg, решио сам да поправим то, почео да радим избачаје, учим трзај под старе дане, није то лоше да мало промениш рутину.
 
Добар си, мени је max у стриктном 70kg, решио сам да поправим то, почео да радим избачаје, учим трзај под старе дане, није то лоше да мало промениш рутину.
Ih pa ja imam 107 kg ne znam koliko imas ti al verovatno manje od mene.
Trzaj i nabacaj su SJAJNI nego nemam gde da ih radim...

- - - - - - - - - -

Radim Wendlera 531 dva puta sedmicno sa po jednim liftom a MP povecavam samo po 2 kg posle ciklusa i opet sporo ide...
Malo se popravilo kad sam krenuo da radim piramidu po njegovom savetu, to znaci recimo na 5+ danu uradis trecu radnu seriju i opet uradis drugu 5 puta a prvu koliko mozes
 
Nadovezacu se na vas razgovor iznad, ne zamerite mi.

U olimpijskom dizanju tegova, teg se baca na zemlju iz dva razloga:

1) rizik od povrede
2)Koncentricni deo vezbe (spustanje tega) zahteva vise snage i vise umara telo i nervni sistem. Samim tim dizac ima manje energije da vezba ekscentricne/eksplozivne pokrete.

Neki autori navode da su dizaci tegova iz ranijeg perioda (50/60te?) zapravo izgledali nabildovanije, upravo iz razloga jer su cesce spustali tegove na zemlju - pre nego sto su izmisljeni tegovi oblozeni gumom.

Iz licnog iskustva ne bih preporucio da se ide vise od 80% maximuma na nabacaju i 90% maximuma na izbacaju ako se teg spusta. A trzaj 70 - 80% maximuma i to samo power varijanta. Sto je dizac efikasniji i "jaci" ovi procenti postaju nizi, i obrnuto.

Problem sa trzajem je sto teg ne moze da se iskontrolise ako se "izgubi", i svaki naknadni pokusaj dizaca moze da uzrokuje povredu. Zapravo trzaj ne bih preporucio ako teg mora da se spusta. Ja sam licno upropastio sipku posle neuspelog trzaja.
Trzaj je takva vezba gde moras imati prilican broj promasaja da bi ga bar delimicno naucio, (full varijanta - duboki cucanj, 90%+ maximuma). Ova power varijanta sigurno pruza manji stimulus i nadrazaj za razvoj, i vise se radi kao varijacija/ pomocna vezba. Ne mozes biti bokser a da ne primis udarac - ne mozes vezbati trzaj a da ne bacis teg.

Dobra vezba kao alternativa recimo OHS a meni je licno dosta pomogla snatch balance vezba.
 
Бацање тега на трзају мора само ако си га изгубио, како ти рече. У супротном, уопште није проблем спустити тег до рамена, а затим и доле, бар не за тежине с којима ја радим, а које су нажалост смешне.

Иначе, слажем се, бацање тега је мноого боља варијанта, али то једног дана кад порарстем, па будем имао своју теретану у којој ћу створити услове за то..

- - - - - - - - - -

И да, на крају, уз трзај иде и доста помоћних вежби, OHS (overhead squat, ако је ово та скраћеница) је једна од њих, вежба је буквално фантастична, у прво време су ме од неких тежина које су заиста смешне откидала рамена и трапези. А и кичму погађа на сасвим другачији начин него друге вежбе, по мени би свако требало да је ради.
 
Podržavam sve napisano nego...

Uh kako sve dobre stvari spakovati u 6 jednocasovnih treninga nedeljno?
Neka 3 budu boks (ili neki drugi sport nema veze), dva snage i jedan recimo neki crossfit sa elementima WL. Tesko je nama koji nismo profi a volimo dobar trening... ostati nepretreniran
 
Podržavam sve napisano nego...

Uh kako sve dobre stvari spakovati u 6 jednocasovnih treninga nedeljno?
Neka 3 budu boks (ili neki drugi sport nema veze), dva snage i jedan recimo neki crossfit sa elementima WL. Tesko je nama koji nismo profi a volimo dobar trening... ostati nepretreniran

Никако.
Нема тела које није нагрувано разним говнима, а да може издржати неке ствари, а и кад је нагрувано, може да издржи само неко време, пар недеља.

Ја већ имам доста година и искуства да слободно могу да кажем да ми је превише тренирања била највећа погрешка у животу.

Ко баш не може без тога, може без великог оптерећења и прејаких тренинга, сем оних којима је его прејак, па им је испод части да оду у теретану и раде бенч са 50 кила.

Има одличан чланак који описује тренинге легенде боди билдинга, Сержа Нубреа (који је наравно узимао стимулативна средства која су му била на располагању у оно време), лик је могао да подигне преко 200 у бенчу, али је то врло ретко радио, најчешће је радио сетове од око 15 понављања са 70 кила (?!??!).
Седећи потисак са рамена (MP, само дакле седећи) је радио са 40 кила.

Дакле, треба унети више уживања у тренинге, а мање ега и пречестих и прејаких напрезања.
 
Da da znam sisteme periodizacije ali mislim da to mogu da primenim na mladog sportistu koji ima profi ambicije a ne na sebe koji ima 40 godina, posao, porodicu... kao i vecina nas.
Meni se ba nedeljnom nivou smenjuju treninzi snage, eksplozivnosti, brzine, eto to je neka moja usrana periodizacija koju mogu da priustim. Na zalost
 
Da da znam sisteme periodizacije ali mislim da to mogu da primenim na mladog sportistu koji ima profi ambicije a ne na sebe koji ima 40 godina, posao, porodicu... kao i vecina nas.
Meni se ba nedeljnom nivou smenjuju treninzi snage, eksplozivnosti, brzine, eto to je neka moja usrana periodizacija koju mogu da priustim. Na zalost

Не можеш да копираш готове системе на себе, свако је јединка за себе, али можеш да уочиш принципе, да их примениш, и да пратиш како се тело понаша, по томе знаш да ли грешиш или не..
 
Не можеш да копираш готове системе на себе, свако је јединка за себе, али можеш да уочиш принципе, да их примениш, и да пратиш како се тело понаша, по томе знаш да ли грешиш или не..
Apsolutno. Svaki covek je prica za sebe

- - - - - - - - - -

Ja sam se umorio gledajuci
Kardio zver
 
I kardio kapacitet je genetska predispozicija ma kako cudno zvucalo. I tu postoje genetski freakovi.
Najveci izazov je odraditi dobar kardio kod teskasa, znam i po sebi a vidim i momci koji se takmice koje muke treneri imaju sa njima

100% tacno !

- - - - - - - - - -

Oba Diaz brata su takodje i triatlonci. Odredjene vrste treninga donekle uticu na kompoziciju misicnih vlakana. Upravo zato braca nemaju bodibilderske misice i eksplozivnost koja je dosta potrebna u rvanju ali zato imaju beskonacnu izdrzljivost.

Pa realno, retko ko od njih i ima bodibilderske misice. Mozda Bob Sap samo, al ono, on se i ne ubraja u ozbiljne borce, vise ajde u kecere. :mrgreen:
 
Bodibilding nacin treniranja i filozofije nema sta da trazi u borilackom sportu osim naravno u bodibildingu. Ni sa jedne funkcionalne strane BB nema svoje mesto ovde, bolje ne raditi uopste sa tegovima nego postati disfunkcionalan. Pitajte bilo kog dobrog trenera reci ovo isto.
Problem je sto se trening sa tegovima poistovecuje sa BB... e to je greska...
Necu vise da pisem o ovome i da se ponavljam, powerlifting + WL dizacke tehnike + pliometrija + REDOVAN rad na mobilnosti i istezanju je savrsena dopuna svakom borilackom sportu. Amin
 

Back
Top