Srbi se vracaju kuci...Kanada im dopiz...sadila...Truli Zapad sve trulji...

Anglosfera je suicidalna, svih 5-6 zemalja ako uključimo Irsku.
Meni je njihovo ponašanje neshvatljivo u pogledu demografije.....

Englezi to komentiraju, ali bojažljivo. Ne razumijem ništa, je li to neka nagon za smrću...
White guilty.

Non-stop im se nameće krivica jer je neki njihov askurđel u doba kolonijalizma terao crnce da ga nose na krkače ili što je isti (možda) šutnuo nekog Indusa/Kineza u doope. :roll:
 
Za ovo ne odgovoara nikakva emigracija nego napor da se preobrazi vlastita zemlja. Ako ne ide, onda se suočiti s tim da većini nije suđeno da imaju neki lagodan život. Tako je od nastanka homo sapiensa.

Nije, vec covek je po prirodi nomad (i sav problem je i nastao kad se sa nomadskog preslo na sedelacki nacin zivota gde su stalno nametana neka pravila koja uopste nisu po meri i volji ogromnoj vecini ljudi).
Uostalom "vlastita zemlja" i ne postoji zapravo, to je samo matriks i nametnuti model koji postoji samo u nasim glavama, recimo granica izmedju Srbije i Hrvatske je na Batrovcima, no zapravo nikakve granice ni nema, jer kad pogledas koliko ti pogled seze na srpsku a onda kad predjes granicu isto pogledas na hrvatsku stranu koliko ti pogled seze ono sve je isto, njive i sume i sa jedne i sa druge strane, isto nebo, isti vazduh, iste zivotinje (koje zive u skladu sa prirodom i ne mare za politiku i nekakve "granice"), itd, vec ta granica postoji samo zato sto nam je neko to nametnuo kome to odgovara i ta granica postoji samo u nasim glavama ali cim promenimo percepciju i promenimo uverenja odma bi i ta granica nestala (i ne bi bilo nikakvog punkta, rampi, nekih ljudi u uniformama sto ti traze pasos, itd kao sto ni nekad nije bilo).
Mislim ono sve je jedno i jedno je sve i svi smo mi stanovnici prvenstveno ove planete, pa sad ako se neko ne oseca prijatno u svojoj zemlji, nije dovoljno cenjen, ima priliku ili misli da bi mu bilo bolje negde drugde pa neka ide i nek mu je sa srecom, ne vidim nikakav problem, kao sto ne vidim problem ni da ovde neko sa strane dodje jer misli da bi mu ovde bilo bolje.

Uostalom sta to znaci "lagodan" zivot, mislim imati pristojan dom i krov nad glavom, hranu u frizideru, pravo na besplatno skolovanje, na adekvatnu zdravstvenu negu, odecu u ormanu, ne znam nekakav auto da se odvezes negde, ne znam ponekad negde da izadjes ili otputujes nije nikakav "lagodan" zivot vec obican najnormalniji zivot koji bi trebalo da je dostupan svima jer nije prirodno da ja radim za nekog gazdu od jutra do mraka da bi imao da se prehranim ili da opet njemu placam harac zato jer je on neke resurse i nesto sto pripada svima nama prigrabio za sebe pa nas ubedjuje i prodaje nam pricu da je to "normalno" ali veruj mi da uopste nije.
 
Pa zavisi sta je kome u glavi i sta zeli, to sto kazu da je Amerika zemlja mogucnosti, recimo to donekle jeste tacno tipa Nikola Jokic ili Luka Doncic potpisali ugovore na 200 miliona i fakat nigde drugde ne bi mogli da dobiju te pare, ono ni blizu ili ne znam neki glumac za pojavljivanje u jednoj epizodi neke serije zaradi par miliona, ali problem je 99,9999999999999% ljudi nisu Jokic i Doncic niti su holivudske zvezde.
Amerika je zemlja ogromnih nejednakosti i vrlo nepravedno i surovo drustvo.
Recimo mene ne zanima to drustvo prestiza niti da postanem milioner nit me zanima da ja sad negde stekam pare da bi se vratio ovde i ne znam zidao dvorac u Dobanovcima ili negde u okolini Pozarevca a jos manje zelim da se ubijam od posla non-stop da bi preziveo jer ne zivim da bi radio jer veoma cenim dokolicu i jako mi je bitna, ono zelim za sebe neki relativno normalan i miran zivot i bez previse stresa i cimanja i da ne znam mogu da provodim vreme sa meni bliskim i dragim ljudima i da imam vremena za neki emotivni i socijalni zivot, da mogu odem u prirodu, da mogu da prosetam, da igram basket, da treniram, da imam vremena da procitam nesto, da poslusam muziku, poslusam neki podcast, pogledam neki dokumentarac, neki film, odigram nekad neku igricu i da prosto imam vremena za te neke ljudske stvari, za meni drage i bliske osobe i za neke moje stvari i interesovanja koja volim i koja me ispunjavaju i tako neke "sitnice" koje zivot znace (i bez kojih bi poludeo).

E sad za mene kao takvog za mene bi Amerika verujem bila skroz pogresan izbor (jer tamo se sve vrti oko para i profita i tamo ljudi uglavnom idu da bi radili a ne da bi ziveli i uzivali) i verujem vise bi mi odgovarala neka Skandinavija, Kanada, Svica, Irska ili tako nesto, ali opet valjda se pre covek malo informise gde i kuda ide i sta odprilike moze tamo da ocekuje (sto pozitivno sto negativno).

Sve si lepo rekao, od životnih prioriteta do malih stvari koje život znace.
Jedino se ne slažem da ljudi da dolaze da rade, a ne da uživaju u životu.
Amerikanci koji to mogu da priušte, uživaju za sve pare 😉
 
Француска није пропала због страних радника већ због досељеника из бивших колонија. Ми то немамо нити ћемо имати.

Netacno, Francuska je krenula silaznom putanjom (kao i mnoge bivse kolonijalne sile) zato sto vise nema tu moc i mogucnosti da pljacka i eksploatise te kolonije na vise razlicitih kontinenata i ono sto su opljackali vec je polako pocelo da se trosi i da iscezava.
 
имо сам прилике да одем. у иностранству имам блиских својих и мого сам ...

нисам приморан да одем. стамбено обезбеђен, имам викендицу ,имам и кућицу у цг...

овде је моја земља. каква год да је. моја.
мој народ. какав год да је у последње време, ближи је од хладног швабе за кога си последња фекалија....

мој језик који слушам...


наши извори, ријеке долине.... наша Србија

и то је прелијепо ма колико неки пљували по томе.

да идем код швабе ил енглеза амера који нам отеше земљу ... који на сатраше ...

да ћутим када ме упитају шта мислим о њима с обзиром да сам из србије, па не смем да кађем јер могу да промене ''гостопримство'' (које је из користи њихове наравно) и пошању ме назад... да ћутим спустим главу и хвалисам америку ил енглеску ?


јок ја, но би реко , ебем ли вам семе колонијалистичко од давнина!
 
Netacno, Francuska je krenula silaznom putanjom (kao i mnoge bivse kolonijalne sile) zato sto vise nema tu moc i mogucnosti da pljacka i eksploatise te kolonije na vise razlicitih kontinenata i ono sto su opljackali vec je polako pocelo da se trosi i da iscezava.
данас ретко ко спомиње да су управо британиај и француска сву своју моћ и богатство стицали израбљивајући народе по свјету. да су двије највеће колонијалистичке силе. да су ПОРОБЉАВАЊЕМ ЉУДИ у најгорим могућим условима за робове стицали своје богатство... та британска пашчад су дужна многима по свјету за оно шта су радили!


семе им се затрло...а потом их наследила њихова сестрица и производ уса... да данас господари како хоће путем силе...
 
Sve si lepo rekao, od životnih prioriteta do malih stvari koje život znace.
Jedino se ne slažem da ljudi da dolaze da rade, a ne da uživaju u životu.
Amerikanci koji to mogu da priušte, uživaju za sve pare 😉

Da to si odlicno rekao, KOJI TO MOGU i opet ZA SVE PARE, ali problem je sto velika vecina to ne moze i nema te pare.
Mislim Amerika je super mesto za nekog ko je milioner ili pun para, ono sve ogromno, onako megalomanski, ima svega sto zamislis, sve ti je dostupno ali to sve itekako ima svoju cenu i problem je sto ogromna vecina ljudi nisu milioneri niti su puni para i ne mogu to da si priuste, mnogi ne mogu da si priuste ni krov nad glavom ili da odu kod lekara ako se razbole, to je problem.

Mislim ajde sad ti odi tamo tako bez icega i pokusaj nesto da stvoris ni iz cega, ono samo da bi mogao negde da platis kiriju i to u nekom getu negde i da bi imao sta da pojedes ono krv bi propisao, kakvo uzivanje, kakvi bakraci.
Recimo jedan moj drugar je isao u Ameriku skoro svake godine na nekoliko meseci da bi radio na selidbama i zaradio neke pare (jer oce ovde ne znam nesto da pokrene, kupi stan il sta vec) i sad sta jeste on tamo zaradio neke pare (koje su vrlo lepe za nase prilike), tipa ne znam doneo mozda 15-20 hiljada dolara za 3 meseca ali ti njega da vidis kako je on izgledao posle ta 3 meseca, ono sav se osusio, oronuo, covek kao da je za ta 3 meseca ostario 15 godina, ono za ta 3 meseca maltene nije se ni jednom naspavao i odmorio kao covek nit je pojeo sta kuvano, ono ne da nije uzivao, nego ono da bi doneo tu neku kintu napatio se samo tako i sad kao on dolazi iz Njujorka i ja ga pitam, e brate jel si bio tamo, jel si video ono, jel si video ovo, jel si otisao koji put da gledas Nikse ili Netse, jel si posetio mozda onaj cuveni teren za ulicni basket Rucker Park koji je kroz decenije postao institucija, jjel si video ono mesto gde je bio sniman onaj film, el si upoznao neku cicu, otisao na neki koncert, jel si se druzio sa ona dva burazera iz kraja koja su isto tamo vec godinama i rade to isto, ono sad dolazi iz Njujorka, logicno ocekivao bi da dolazi pun nekih utisaka i uspomena, a on me onako pogleda, brate sta ti je, ja sam tamo isao da radim, bas sam sad isao tamo da bi gledao basket, da bi obilazio filmske lokacije ili upoznavao cice, nisam imao vremena ni za sta, nisam imao vremena ni da se naspavam a kamoli da gledam basket, idem na koncerte i svrckam se okolo.
E to ti je to, e sad on je otisao tamo na nekoliko meseci, a sad zamisli da zivis tako godinama i decenijama, ono jezivo, sad i da dodjes do nekih para i da m ozes da zivis malo opustenije ti ces opet da zivis tako i da non-stop juris za nekim parama jer to je ta masina, to je taj matriks, ono stalno te tera da grabis jos, da zelis sve vise, da ti je sve malo, jer prosto tom sistemu su potrebne "baterije" i taj sistem i opstaje zahvaljujuci tom mehanizmu, jer tamo ono ako se i zadovoljis sa malo sistem je tako kreiran da ces vrlo brzo ostati i bez to malo, kapiras, jer kada ne bi bilo tog kulta pohlepe i materijalizma i kada bi ljudi bili normalni i ziveli normalno taj matriks bi se vrlo brzo urusio jer bi ostao bez "baterija".
 
Netacno, Francuska je krenula silaznom putanjom (kao i mnoge bivse kolonijalne sile) zato sto vise nema tu moc i mogucnosti da pljacka i eksploatise te kolonije na vise razlicitih kontinenata i ono sto su opljackali vec je polako pocelo da se trosi i da iscezava.
Не мислим на економију јбт. ..На етничку слику мислим.
 
Не мислим на економију јбт. ..На етничку слику мислим.

Pa onda ti iz bivsih kolonija mogu samo da poprave etnicku sliku, nikako obrnuto, mislim da u Francuskoj zive some etnicki Francuzi odavno bi vec bioloski propali, mislim oni su itekako i obogatili kulturu Francuske i doneli raznovrsnost u svakom pogledu, uostalom gde bi bio recimo francuski fudbal da nije bilo Zidana, Tirama, Anrija, Djorkaefa, Vijere, Anjelke, Mbapea ili gde bi bila njihova kosarka da nije Tonija Parkera (doduse on nije poreklom iz njihovih bivsih kolonija), Borisa Dijaoa, brace Pietrus, Zelabala, Batuma, Rudija Gobera, Lesora, Jabusilea ili recimo njihova muzika, mada uostalom oni nisu nikakvi "migranti" tamo (sad naravno ima i njih) vec ljudi koji zive tamo generacijama, mnogi od njih su i iz mesovitih brakova i imaju mesovito poreklo i duboko su integrisani u njihovo drustvo i recimo nekom Zidanu ili Borisu Dijau je po kulturi i nacinu zivota mnogo blizi neki beli Francuz nego neki Arapin iz Alzira ili recimo Senegalac iz Diorbela ili iz Kafrine.
Mislim sta da ti kazem svet se menja, svet je postao globalno selo, ljudi se krecu, putuju, mesaju, stvari se menjaju, pa i etnicka slika, prosto to je prirodno i jedina konstanta u svemiru su stalne promene i ono da ostanes zamrznut u vremenu, da se samoizolujes od svih i da zadrzis neki vecni status quo je prosto nemoguce nit treba razmisljati na taj nacin.
 
Нема потребе ни разлога да копирамо њихову судбину. Добро нам је и овако, ово је Србија.

Pa da li nam je dobro ovako, ne bi bas rekao, daleko je ovo od dobrog u svakom smislu (osim mozda sacici njih koji su se debelo nafatirali), a sad da ih kopiramo ne mozemo ni da hocemo jer nit smo imali isti istorijski razvoj i put kao oni, nit smo mi sad velika i bogata zemlja da bi bili interesantni migrantima (a i ti sto dodju uglavnom im je Srbija samo usputna stanica i li su ovde su silom prilika zato jer ne mogu da odu tamo i budu tamo gde bi zeleli da budu).
 
Pa da li nam je dobro ovako, ne bi bas rekao, daleko je ovo od dobrog u svakom smislu (osim mozda sacici njih koji su se debelo nafatirali), a sad da ih kopiramo ne mozemo ni da hocemo jer nit smo imali isti istorijski razvoj i put kao oni, nit smo mi sad velika i bogata zemlja da bi bili interesantni migrantima (a i ti sto dodju uglavnom im je Srbija samo usputna stanica i li su ovde su silom prilika zato jer ne mogu da odu tamo i budu tamo gde bi zeleli da budu).
Опет ти о економији. Видим да су ти паре изнад свега.
 
Опет ти о економији. Видим да су ти паре изнад свега.

Meni nisu, ono nit sam ih ikad imao nesto nit me interesuju previse ali migrantima uglavnom jesu i skoro svi migriraju negde iz ekonomskih razloga, retko ko migrira negde zato sto mu se tamo svidja hrana il mu lep jezik i ekonomska situacija umnogome diktira migracije i demografiju negde.
 
Meni nisu, ono nit sam ih ikad imao nesto nit me interesuju previse ali migrantima uglavnom jesu i skoro svi migriraju negde iz ekonomskih razloga, retko ko migrira negde zato sto mu se tamo svidja hrana il mu lep jezik i to umnogome diktira migracije i demografiju negde.
Ја не бих могла да одем у државу коју не волим и која ми се не свиђа.
 
Veceras je moj sin bio u oprostajnoj poseti kumovima koji se sele u USA. imaju 2 sina od 4 i 2 godine,oboje IT strucnjaci.Imaju lep stan na NBGD i dobar auto. On platu od3 000 evra ona oko 1 500 i ipak idu. Kumic je dobio ponudu od gazde za koga je radio da idu u PLEJNO,elitniji deo Dalasa. Tamo ce stanovati,pokazan im je stan-Kolika je to plata kad napustas zaista lep zivot koji su imali. Malo smo tuzni.porodica za primer,kulturni,nenametljivi,porodicni . Poznajuci ih ,pravo blago za bilo koju zemlju.
Neko se vraca,neko odlazi.Odlaze nasi dolaze imigranti iz Azije.
 

Back
Top