Smajli u književnom jeziku ?

Ko je ZA, da se smajliji uvrste u azbuku :-|

  • Za

  • Protiv


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Snezana67:
Galebe, ajd' mi napisi sve sto znas o "istoriji i razvoju" smajlija (moze i u nekoliko recenica), hitno mi treba za tkivo romana koji upravo pisem (nisam vizionar, samo su tema i postupak takvi da ne mogu bez smajlija).

Eh, al' ja sam tek vizionar, moraces to pitati buduceg ministra za kulturu i smajlije ;)
A ti slobodno povedi smajlije na prvu liniju fronta, sudeci po anketi, sve je vise onih koji osecaju buducnost 8-) :lol:
 
GalebDzonatan:
Ima i onih koji ne razumeju sta je pisac hteo da kaze, ili im treba vise vremena da shvate. A tu smajli moze mnogo da pomogne :D Mislim da bi tekstovi bili mnogo sazetiji jer, slika zamenjuje mnostvo reci, a da ne pricamo o animaciji ;)

Da li ce smajli uspeti da prozdere nepotrebne reci, i skrati put od srca pisaca do srca citalaca :confused:

Sad ako stavim ovog smajlija 8-) , neko ce misliti da sam sujetan.
Ako stavim :lol: , mislice da sam lud.
Ako stavim ;) mislice da sam cool.
Ako ne stavim smajlija, nece ni misliti :lol:

Smajli rulz 8-)

P.S. Tema je ozbiljna :!:

Ti si ptico umno zaostala... Trebalo bi da odeš veterinaru da te pregleda, da vidi nisi li možda pojeo pokvarenu ribu

Tvoj nivo intelektualnog razvoja je na nivou onog što halucinira ovde već dva meseca i zasipa nas nekim idiotskim fragmentima iz svog dubokoumnog dela.

Šrafštuc.
 
chokolada:
Boze kakvo pitanje, naravno da ne. :roll: Ne mogu ni da zamislim neko ozbiljnije stivo sa masu smajlija okolo. :roll: Ko je glup pa ne shvata sta je pisac hteo da kaze neka ni ne cita. :roll:

Ne znam, mozda ih i ubace u standardno pripovedno stivo. Za sada, mislim da oni imaju opravdanje jedino ukoliko se u pripovedanju koristi ili ubacuje e-mail prepiska. U tom slucaju su neodvojivi deo "autenticnosti" pisma. I toga vec uveliko ima.
 
Ja obozavam da se koristim smajlijima i oni mi pomazu da iskazem pravi smisao mojih reci. Zamenjuju mimiku lica i boju glasa.
Ako na primer kazem "Da, da hocu" to moze znaciti da stvarno nesto zelim, a moze biti i ironija ili mozda vragolasto izazivanje reakcije. E sada, da bi se poblize objasnilo i da bi primalac poruke shvatio sta zelim, tu su mali smajliji, koji su kao licni asistent za emocije :)

Pozz ;)
 
Nije stvar u tome da smajliji zamene reci. Pisana rec je nezamenjiva jer ona odslikava misao, ideju, osecaj. Anketa je zarad smajlija u smislu nadgradnje pisane forme, pa cak i knjizevnog jezika :) U govornoj formi takodje postoje smajliji, mimika lica u onoga koji govori. Znam za ljude koji govore hladnog, zamrznutog lica, i oni bi se, po mom uverenju, trebali nadgraditi tako sto ce u svoj govor uneti emocije, odslikane pomocu mimike lica. Naravno da bi, upotreba smajlija u knj. jeziku, predstavljala novu vestinu, zarad cega blagovremeno treba misliti na to da se smajliji pocnu izucavati kao zaseban predmet :lol:
 
Jeste, i da smajliji udju u Pravopis, KRAJNJE JE VREME!!!
Dakle, da se normira upotreba smajlija! Da udju u recnike, takodje, a i neka vrsta gramatike za njih bila bi nam potrebna.

Tada ce smajliji nasi nasusni biti normirani, zvanicno ce uci u standardni jezik i problem resen, dileme nema, smajliji u udzbenicima, beletristika sa smajlijima, naucni radovi sa smajlijima i o smajlijima sirom sveta, Srbi izumitelji norme o smajlijima, ko sisa Nikoli Teslu, Milevu Maric, Ivu Andrica... Nove nauke: smajlologija, smajlografija, smajlozofija, smajlistika...

ZIVELI SMAJLIJI!!!
 
to su gluposti. :) ne smejem se. tuzan sam.
to su gluposti. :) :) sad placem.
to su gluposti. ha,ha,ha...
sta vas briga kako se ja osecam i sta mislim kad napisem "to su gluposti" ?
sa tim smajlijima gusimo snagu reci i namecemo kako da se ona cita.
gde je sloboda?
nema je.
fidel kastro gleda ulicne pse i posle filma izjavi da je tu puno nasilja...staljin se samo nasmeja.rambo je najjaci na svetu...
osmeh je nesto vise od dve tacke i zatvorene zagrade.
 
Leonard Cohen:
to su gluposti. :) ne smejem se. tuzan sam.
to su gluposti. :) :) sad placem.
to su gluposti. ha,ha,ha...
sta vas briga kako se ja osecam i sta mislim kad napisem "to su gluposti" ?
sa tim smajlijima gusimo snagu reci i namecemo kako da se ona cita.
gde je sloboda?
nema je.
fidel kastro gleda ulicne pse i posle filma izjavi da je tu puno nasilja...staljin se samo nasmeja.rambo je najjaci na svetu...
osmeh je nesto vise od dve tacke i zatvorene zagrade.

"Nije mudrost reci sve sto mislis, vec je mudrost ne reci ono sto ne mislis." :confused: ;)
Ako li vec nesto pises, onda ne pisi ono sto ne mislis, ukljucujuci i to kako se osecas. :idea:

P.S. Kada su decu poceli uciti razlomke, a kasnije integrale, limese itd. bilo je mnogo onih koji su tvrdili kako je to bespotrebno. :? Sad, kako za koga, nije rec o tome da treba terati nekoga na nesto. Svako neka dela u skladu sa svojim uverenjima, potrebama, ciljevima ;)
 
Nestasna Ameba:
Jeste, i da smajliji udju u Pravopis, KRAJNJE JE VREME!!!
Dakle, da se normira upotreba smajlija! Da udju u recnike, takodje, a i neka vrsta gramatike za njih bila bi nam potrebna.

Tada ce smajliji nasi nasusni biti normirani, zvanicno ce uci u standardni jezik i problem resen, dileme nema, smajliji u udzbenicima, beletristika sa smajlijima, naucni radovi sa smajlijima i o smajlijima sirom sveta, Srbi izumitelji norme o smajlijima, ko sisa Nikoli Teslu, Milevu Maric, Ivu Andrica... Nove nauke: smajlologija, smajlografija, smajlozofija, smajlistika...

ZIVELI SMAJLIJI!!!

Kakav vizionar :lol: 8-)

Sta da reknu npr. Japanci i "slicni" im po pisaniju. Njihove slicice mnogo su zahtevnije negoli smajliji. E sad, zasto li vsu Japanci takvi kakvi su, a cinjenica je da su najnaprednija nacija, uzimajuci u obzir i sve okolnosti u kojima egzistiraju ;) Verujem da i njihov nacin pisanja i citanja u mnogome doprinosi razvoju njihove svesti.
Najgora je mentalna bolest upravo lenost duha. Pitam se nije li ocigledno da imamo najjednostavniju azbuku, a najvise nepismenih :confused: Da, smajliji zahtevaju dodatni napor duha prilikom njihove upotrebe. Jos jedna stvar vise o kojoj treba voditi racuna :confused:
U Japanu je pak obrnuto. Sa svim svojim slicicama i crtezima, nadasve komplikovanim i stranim za nekoga sa strane, oni imaju najmanji broj nepismenih. Ma mora da tu ima necega ;)

P.S. Nemoj preterivati :) Mislim da bi upotreba smajlija u matematici bila suvisna, sta ja znam ;) Al mozda bi bilo za zgodno da profan kraj ocene metne i po nekog smajlila. :lol:

Npr.
3- :?
4+ :roll:
5 8-)
1+ :lol: :confused: :-?
 

Back
Top