Smajli u književnom jeziku ?

Ko je ZA, da se smajliji uvrste u azbuku :-|

  • Za

  • Protiv


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Nestasna Ameba ovo zna mnogo bolje od mene,....

Znate kako se uvodi novina u knjizevni jezik? Tako sto je neki veliki knjizevnik nametne u svom delu. A ne referendumom i kvorumom.

Primer No1 Andric: do njega se smatralo potpuno nepismenim otpoceti recenicu pomocnim glagolom BITI (izuzev u bajkama, ali one su podvodjene pod narodnu knjizevnost). A Ivo je u svakoj prici barem po jednu recenicu tako zapoceo (bilo, bejah, bili... idr oblici glagolskog priloga radnog)

Primer No2 Crnjanski: do njega se smatralo da je upotreba umetnutih reci tj. rečca nepozeljna, odnosno, da ih treba izbegavati, najviše zbog toga sto one podrazumevaju silne zareze kojimase odvajaju. A u svakoj Milosevoj recenici imate bar po jednu uemtnutu rečcu ili modalni gl. i naravno gomilu zapeta.

Ovakvih primera ima sijaset, ja se secam ova dva jer su vrlo reprezentativna.
 
Snezana67:
Nestasna Ameba ovo zna mnogo bolje od mene,....

Znate kako se uvodi novina u knjizevni jezik? Tako sto je neki veliki knjizevnik nametne u svom delu. A ne referendumom i kvorumom.

Primer No1 Andric: do njega se smatralo potpuno nepismenim otpoceti recenicu pomocnim glagolom BITI (izuzev u bajkama, ali one su podvodjene pod narodnu knjizevnost). A Ivo je u svakoj prici barem po jednu recenicu tako zapoceo (bilo, bejah, bili... idr oblici glagolskog priloga radnog)

Primer No2 Crnjanski: do njega se smatralo da je upotreba umetnutih reci tj. rečca nepozeljna, odnosno, da ih treba izbegavati, najviše zbog toga sto one podrazumevaju silne zareze kojimase odvajaju. A u svakoj Milosevoj recenici imate bar po jednu uemtnutu rečcu ili modalni gl. i naravno gomilu zapeta.

Ovakvih primera ima sijaset, ja se secam ova dva jer su vrlo reprezentativna.
U pravu si. Recnike najvecim delom cini gradja preuzeta iz knjizevnih dela, a tako i gramatika belezi primere iz umetnicke knjizevnosti i iz novinarskog jezika.

Drugim recima, kad neki pisac uvede u modu pisanje necega sto je dotad bilo nezamislivo, a njegovi fanovi i nastavljaci usvoje to kao neku modu, onda to polako ali sigurno udje u normu i eto vam jednog nacina kako se jezik menja.

Dakle, sve je stvar mode, tako da nije cudno sto se uveliko stampaju knjige sa smajlijima recimo.

Medjutim, jedno je da smajliji udju u knjige, a drugo da udju u azbuku, sto je nemoguce zbog prirode znaka. Smajliji, na neki nacin, zamenjuju one slike koje smo kao deca gledali u slikovnicama ili u decjim knjigama. Te slike su nam sluzile da bolje shvatimo, docaramo sliku koju opisuje tekst. Danas u knjigama za nesto stariju "decu" tu ulogu mogu preuzeti smajliji, naravno da to nije zabranjeno.

@Snezana
Polako s Amebinim znanjem ;) Jos sam friska, ali se trudim.
 

Back
Top