Slučajnosti ili pravi plagijati?

Džudi S

Ističe se
Moderator
Poruka
2.083
FFFF.jpg
Volim da čitam. Sadržaj mi je bitniji od dizajna knjige.

Iako je finansijska situacija u zemlji nepouzdana nove izdavačke kuće i knjige raznih autora "niču kao pečurke".
Jedna nova izdavačka kuća odlučila se na štampu luksuznih knjiga. Tvrd povez, ilustracije, bukmarkeri..

Da pomogne u radu novoj izdavačkoj kući, jedan naš autor-pisac PP odlučuje da tu objavljuje svoje knjige-romane.
Sve bi bilo u redu da PP slučajno ili namerno nije započeo serijal o nekom književnom junaku.
Ja sam, zaista slučajno, pronašla na internetu sve o tom književnom junaku.
Naš PP je izmenio zemlje koje posećuje junak i tek malo dodao nešto svoje.
Da li je on plagijator ili je sve slučajnost?


Nedavno sam želela da kupim roman-triler "Igra" koju je objavila poznata IK. Kupila sam roman-triler istog imena koje je objavila druga, takođe velika, IK.

Evo kako izgledaju knjige istog imena a različih autora.

igra.jpg igra 2.jpg Pročitala sam " Igru " Leone Dikin. To je psihološki triler. U mini sinopsisu na koricama piše da se u romanu radi o nestancima ljudi. Dobili su na svoj rođendan čestitku na kojoj pored klasičnog " Srećan rođendan" stoji i poziv da uđu u igru. Očekivala sam napet triler, zanimljiv kraj. Nisam dobila razjašnjenje vezano za glavne junake. Kraj je bio bleda senka pravih trilera.

"Igra " Skot Keršo je psihološki roman. Roditelji dobijaju poziv nepoznatog čoveka koji im saopštava da su im nestala deca.
Dalje neću da otkrivam jer će možda neko od vas poželeti da kupi ovu knjigu. Ova "Igra" je na mom spisku želja za letnju "Noć knjige".

Da li su ova dva romana slučajno ista u ponekim delovima, na početku, ili su možda plagijati uz male izmene?

Šta mislite o ovoj temi?

Zašto autori, pisci kradu tuđe ideje? Da li nemaju inspiraciju ili je lakše da se preradi i malo izmeni sadržaj romana nekog drugog pisca?
 
Није реткост да људи копирају туђе радове.
И то комплетно без имало стида и помало безобразно...
Или само измене неке ситнице...
Тако је и у музици...и данас откривам неке "оригинале" и хитове домаће музике...
који су само препев америчких и британских песмица...
Зашто то раде?
немам појма...вероватно недостатак инспирације...
Покушавао сам да пишем овде, аматерски, на конкурсима...
Не иде то "на дугме"...
Понекад ми сам успе да се изразим како сам хтео.
Стога, не кривим никога, али сматрам да није поштено тако се понашати.
 

Back
Top