SLATKI ŠPAIZ

MUŠMULA
Druidi su mušmulu (Mespilus germanica) smatrali plemenitom biljkom čiji su plodovi imali višestruke upotrebne vrijednosti. Prilikom odlaska u bitku ili prilikom započinjanja nekog neizvjesnog plana, uzimali su plod mušmule i otvarali ga. Ako bi u njemu našli neparan broj košpica smatrali su da će biti uspješni, a ako bi našli pozitivan broj košpica – sve bi odlagađali za povoljnije vrijeme.
U narodnoj medicini mušmula se koristila u zaustavljanju iscrpljujućih proliva, za otklanjanje osjećaja gađenja i povraćanja, a žene su plodove mušmule uzimale da bi regulirale menstrualne cikluse.
 
Ovo doduše nije kompot od dunja ali što se mene tiče, još je mnogo bolje (samo nije za decu ;))
Recept je s kulinarika.net od dage.

DUNJE U VISKIJU

Sastojci:

500 g dunja
500 g šećera
pola limuna
25 g suvih grožđica
čaša viskija
1/8 l vode

Po želji:
pinjole, grubo seckani orasi, brusnice

Postupak:

Dunje obrišemo, operemo, očistimo i izrežemo na tanke rezove.

U 1/8 l vode stavimo da se kuva šećer, sok od limuna i koricu i kad provri, dodamo dunje te kuvamo 5 minuta. Dodamo grožđice (i ostalo po želji) i kuvamo još 5 minuta. Kada se ohladi, dodamo viski i stavimo u teglice koje dobro zatvorimo.

kutine.jpg
 
Poslednja izmena:
Od prvih jagoda pa do kiselog kupusa-spremanje za shpajz
I pored tempa kojeg nam zivot namece, mislim da smo zadrzali neke dobre navike, da spremamo domacu zimnicu. Koliko vidim nisam jedina koja je pocela od jagoda, mozda ovde pronadjemo i neke recepte po kojima su nashe bake spremale zimnicu.


Sad cu da pravim ovih dana pa da se podsetim malo recepta.:)
 
Mirko, evo shaljem ti recept za dzem-slatko od jagoda, vrlo je jednostavan.
Jagode se operu iz 5-6 voda, bilo bi dobro i pod mlazom vode, zatim se skidaju peteljke, ne pre pranja. Na 1 kg jagoda stavljam 800 gr shecera, kuvam na jakoj temperaturi i skidam onu penu koja se pojavljuje. Danas sam skuvala dzem od 5 kg jagoda.Kuvala sam na jakoj vatri oko 20 minuta od pocetka vrenja , zatim sam smanjila temperaturu i kuvala josh 10-tak minuta. Dodala sam 1 konzervans.
Uvek izvadim kashiku dve u neki tanjiric da se brze hladi i onda vidim gustinu, ako mi se cini da je josh tecno dokuvam josh malo.Sipam u tegle kada se ohladi i zatvorim celofanom i poklopcem.
P.S. Uvek moram po koju teglu da strpam tamo negde iza da se ne vidi inace nestaje, isparava...:heart::bye:


Nista konzervans,pasterizujem ih i gotovo,a kad se otvori tegla brzo nestane.:)
 
Evo vam moj recept za dzem.
! kg voca (bilo koje), oprano i ocisceno (od peteljki, kostica, samo voce)posecerite sa 600 gr. secera uvece. Ujutro stavite na srednju vatru i kuvate.Promesate nekoliko puta, iz bezbednosnih razloga dok ne provri.Kad provri, kuva se jos 50 minuta.Skloni se sa vatre i ako zelite dzem promesate mikserom i odmah sipate u tegle, koje dobro zatvorite, a ako zelite da je slatko onda ne mutite vec odmah sipate u tegle.
Tegle ubacite u rernu, zagrevate postepeno do 200 stepeni, iskljucite rernu i ostavite tegle da se ohlade u rerni do jutra.To je najbolji nacin za konzerviranje.
Kad su u pitanju jagode i ostalo sitno voce ide celo, kajsije, breskve, zrele smokve, plave sljive i sve sto je krupnije seckam na 4 dela.
Uvek stavim 1 kg voca i 600 gr. secera, osim za plave sljive ide 1 kg sljiva i 500 gr. secera.
 
Andreavk procitala sam da imas Bread meaker. Da li mislis na mini pekaru Iz Top shopa crne boje? I ja tu imam htela sam da napravim dzem od pomorandzi.
Da li stavljas koru od pomorandze i koji program?Tamo pise ukljuciti program 10 za kolace i pecenje kolaca.Ja sam stavila program 9 za dzem i sad razmisljam da li je to dovoljna temperatura da sterilise koru pomorandze ili je trebalo da stavim program 10.Kako ti pravis taj dzem?
 
Evo, doslo je vreme da se kajsije moraju razrediti, a kao i svake godine, i meni i mom tati (kucnim vocarima ;)) je prosto zao viska plodova koji se moraju ukloniti. I tako, poceli smo, kada se tata setio setio slatkog koje je njegova baba kuvala, a od nezrelih kajsija. Iskreno, meni je to zvucalo malo cudno, pa sam mislila da je mozda pomesao sa slatkim od zelenih oraha, ali ne, razjasnili smo se i bilo je od kajsija, nezrelih.

I sada me to kopka...Znam da su nezrele breskve otrovne, kao i kostica od njih, ali kajsije, sem sto su kisele i pune pektina, nisu (jedino sto mogu da budu nezgodne za stomak). Znaci, slatko bi tehnicki bilo moguce. Ali koliko secera, koliko se kuva...?

Da li neko zna mozda recept ili nesto o ovome? Ajde, ako znate, bilo bi bas lepo, mozda bih mogla i da obradujem tatu sa necim iz njegovog detinjstva :)
 
Andreavk nisi mi odgovorila da li imas Bread maker iz Top shopa mini pekaru crne boje?Ako imas reci mi koji program koristis za dzem i molim te daj mi recept za dzem tj marmeladu od pomorandzi kako ti pravis
 
SLATKO OD ZELENIH KAJSIJA
Kajsije treba da budu zelene, odnosno da im ne očvrsne jezgro (da nemaju unutra kosticu, isto kao zeleni orasi). Oprati kajsije ( 1 kg.), odseći im vrhove i debljom iglom probosti unakrst. Staviti u vruću vodu i pustiti da prokuva. Zatim vodu prosuti, naliti svežu vodu i ponovo pustiti da prokuva. Ovako menjati vodu nekoliko puta i kuvati dok kajsije ne omekšaju. Ocediti ih i oljuštiti im tanku spoljnu koru, koja će se kad su kuvane lako skinuti. Ostaviti kajsije da se ocede. Šećer ( 1 kg.) preliti sa dve čaše vode (oko 400 ml) i skuvati sirup. Dodati kajsije i šipku vanile i kuvati do željene gustine. Po ukusu može da se doda na kolutove isečen limun. Kuvati dok ne počnu sa kašike da padaju po dve teške kapi. Sa gotovog slatka skinuti penu, pokriti šerpu mokrom krpom i ostaviti preko noći. Sutradan sipati slatko u čiste suve tegle, povezati celofanom i ostaviti sa ostalom zimnicom na suvom i mracnom mestu.
 
...nije iz top shopa ali sve ti je to isto, svaki ima program za jam... kad imam domace narandze pravim sa korom a kad nemam pravim bez kore, samo umesto jam fixa dodam sok od limuna zbog pektina

zaboravih, ne smes staviti puno voca...evo recept

DZEM OD POMORANDZE (za srednju teglu od 400 grama)
Sok od 3 srednje pomorandze, strugana kora od 2 pomorandze, secer 1 cup. UPUTSTVO: zagrejati tegle, koristiti EXTRA BAKE ako ako su pomorandze vece pa ima vise soka, ukloniti lopaticu iz posude pre sipanja dzema u tegle, ne dizati poklopac dok aparat pravi dzem.
 
Poslednja izmena:
Resio sam da napravim pekmez od sljiva, par tegli cisto da se zasladim. Bez obzira na to sto znam da je madzarka tj. pozegaca najbolja za to, nije mi se cekao kraj avgusta pa sam kupio na pijaci par kilograma sljive, koje sorte nemam pojma, uglavnom su to one najbolje za jelo, tvrde, a zelene boje unutra. Koristio sam standardan recept (samo sljiva i malo secera), ali mi je pekmez ispao ocajan! Ima boju kao da je dzem od maline a ne sljive, nekako crvenkast, ukus takodje, ma nikakav.
E sada, posto planiram kad dodje pozegaca da kupim i da pravim vecu kolicinu za zimnicu, malo me ovo uplasilo da mi i drugo pravljenje ne propadne.
Da li sam jednostavno pogresio sortu sljive, ili vec o cemu se radi ima li neko slicno iskustvo?
 
pa...ja mislim da si kupio zelene sljive,jer,prema mom skromnom iskljucivo posmatrackom iskustvu,za pekmez idu zrele sto zrelije sljive i uopste voce.znam da moja mama kad joj neki pekmez ne uspe,ona doda jos neko voce,secera i ponovo kuva
 
Za dunje ni ne treba neki poseban recept. Ovo na slici mi liči na pekmez a ne na džem.
Ja ih ogulim, isečem na kriške i prokuvam u malčice vode - samo da malo omekšaju da bi mogle da se melju. Posle ih sameljem na mašini za meso, bacim u šerpu, dodam šećera i kuvam da dobro omekšaju. Količina šećera zavisi od ukusa a ako je suviše gusto može se dodati malo one vode u kojoj su se barile. Kad ocenim da su dobro skuvane (probaš pa onda znaš) uguram ga u mlake tegle i gledam da ne ostanu šupline sa vazduhom, onako otvorene stavim u rernu zagrejanu na 150 stepeni, rernu isključim i čekam da se na pekmezu sasuši korica. Kad se ohladi, tek onda vadim iz rerne i stavljam poklopce.
Isto ovako pravim pekmez od jabuka, samo njih ne kuvam pre mlevenja jer nisu tako tvrde.
Naravno, za vreme kuvanja mogu se dodati i začini: vanila, cimet, klinčić ili nešto drugo.
 

Back
Top