SLATKI ŠPAIZ

Samo da posaljem slike:
zimnica-1.jpg
 
ja se danas ponovila.Bila kod ujaka i ujne i oni mi spakovali sest flasa sirupa od divlje kupine.Isao ujak po sremu i brao.Dobila i visnjevacu,orahovacu i liker od kajsija koji je ujna pravila onako kao sto se pravi orahovaca i visnjevaca.Bas sam se ogrebala,malo me i sramota,ali kad su namenili,nisam se bunila.Bas sam srecna...
 
Ево и мог прилога за КОНЗЕРВИСАЊЕ ВОЋА И ПОВРЋА
Очистити воће ( брескве, дуње, крушке...), поређати у тегле, додати 2 кашике шећера и воде до врха тегле. Теглу затворити металним поклопцем и ставити у рерну - најбоље је напунити 6-8 тегли истовремено. Укључити рерну на 1000С и држати тако 90 минута. Искључити и оставити док се потпуно не охлади.
Када се припремају краставци, уместо воде додаје се течност као за туршију и зачини по жељи ( бибер, рен, мирођија, ким, слачица...)
На исти начин могу се конзервисати парике, љуте папричице, маринирати печурке и сл.
Мој савет: ово урадим увече и док све раскрчим и припремим се за спавање, прође тих 90 минута тако да могу да искључим рерну. Испразним је сутрадан кад се вратим са посла.
 
Pawlle, pozdrav za fotku,:ok::ok: zeni reci nek nam se pridruzi, evo nek nam iskucka recepte za kompot:whistling::whistling:
Sto ti je avatar:rumenko::rumenko::rumenko:
Imam pitanje, nikada nisam koristila zelir-secer, koji jw najbolji, kog proizvodjaca i dali se stavlja manje ili drugacije koristi, jer ja koristim obican kristal secer?
Vidim, da dosta vas ima dobrog iskustva sa dzem fiksom, ja sam prosle godine nesto zeznula, jer sam htela dzem od 5kg jagoda i jagode su u tegli otisle na povrsinu, a tecnost je ostala u donjem delu tegle, ove godine jagode su isle po Jacinom receptu i vala tesko da ce docekati zimu:klap::telefon: iskreno, tako i treba, znaci da je ukusno i dobro:bye:
 
Recept za kompot je slican olgicig.
Dakle ovako: voce oprati i ocistiti od flekica, kada su kruske u pitanju treba ih oguliti, zatim ih lepo poslagati u vec oprane tegle. Pre toga pripremiti smesu vode i secera, a ide na 1l vode 1/2 kg secera, mesati dok se secer ne rastopi. Za 8 teglica je potrebno 2,5l vode i ona stavi 1,5kg secera. Dakle kad se voce lepo poslaze u teglice zalije se pripremljenim rastvorom, zatvori (najbolje metalnim zatvaracem) i snazno zavrne poklopac. Teglice se poredjaju u vecu i dublju serpu, do polovine se naspe vodom i stavi na hladnu ringlu pa se krece od najslabije ka nekoj srednjoj temperaturi, odnosno na onoj gde ce moci da polako vri oko 2-2,5 sata ili dotle dok se na poklopcima ne pojavi ulegnuce. Ringla se iskljuci i ostavi tako dok se voda ne ohladi, a kad se i teglice ohlade poredjaju se u spajz,
Velika prednost ovakvog nacina pripreme je ta sto ne idu nikakvi konzervansi i odlicna je za decu. Pozdrav:whistling:
 
Pozdrav svima. Malo iz znatizelje, a malo iz mozda buduceg rada, interesuju me cinjenice strucnjaka za pravljenje dzema. Za, recimo, dzem od sljiva i kajsija, interesuje me sledece:
Recimo, 10 kilograma sljiva utrosimo u dzem:
1. Koliko na tu kolicinu ide secera?
2. Koliko ce da ispadne dzema od toga (koliko kg ili koliko tegli)?
3. Koliko trenutno kosta dzem od sljiva?

Cisto zelim da uporedim, da vidim koliko se isplati praviti.
Ako neko zeli, moze da napise koliko ide secera po kilogramu voca (znam da se razlikuje od voca do voca, pa zato mozete da nabrojite odnos secer - voce za "najosnovije vocke" - kasjije, jagode....)

Hvala veliko svima!
 
Ja sam skoro kuvala dzem od sljiva. Na 2kg sljiva stavljala sam 1kg secera za zeliranje. Od toga sam dobila 3,5 tegle dzema - one standardne od 700gr.To je brz i efikasan nacin kuvanja u gradskim uslovima.
 
I ja nisam čula za taj džem........pretpostavljam da je jako lepo

Uymes crno grozdje,skines zrnca sa peteljki,operes ih,strpas u serpu,dodas malo vode i pustis da prokuva nekih pola sata,onda prohladjeno il hladno propasiras i dobijeni sok bez kostica i ljuske stavis da se kuva. Mozes ostaviti jedan deo kad baci kljuc kao sok za lek-krvna slika,kasalj i za bubrege i srce a ostalo kuvas i dodas secera po ukusu dok se nepocne zgusnjavati. Jezivo je jako i ukusno
 
A najlakše se pravi pekmez od jabuka (ili krušaka, dunja ili mešavine svega).
Voće sameljem na mašini za meso, može i sa ljuskom. Pošećerim, kuvam da omekaša pa dodam konzervans. Sipam u tegle, pa stavim u hladnu rernu i oključim na recimo 150 stepeni, čisto da se malo osuši odozgo i uhvati korica. Tek onda zatvaram tegle.
Takav pekmez može da stoji i par godina, skoro je neuništiv.
Pošto je dosta gust, zimi ga koristim i kao gotov nadev za štrudlu ili voćnu tortu.

Mozeti li napisati koliko je potrabno jabuka i secera?
Unapred hvala
 
Dali mi možete reći šta raditi sa MUŠMULAMA,dali postoji kakav recept .Ove godine su velike ko jabuke takve još nisam vidjela, jest da su još tvrde ko kamen,ali da ne zaboravi bolje da prije pitam.Ja poznam samo jedan recept.Pojest jih kad su kao med
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mislim da sam našla pravo mesto za odgovor, ako nije već će Smeh,Una, Koka.. reagovati.
Nemojte me grditi ako ovo pitanje ne ide na tu temu.Pregledavala sam teme ili sam šlampač,ili tog nema.
Dali mi možete reći šta raditi sa MUŠMULAMA,dali postoji kakav recept .Ove godine su velike ko jabuke takve još nisam vidjela, jest da su još tvrde ko kamen,ali da ne zaboravi bolje da prije pitam.Ja poznam samo jedan recept.Pojest jih kad su kao med

Mušmula je jedno zaboravljeno voće, kladim se da ovi mladji nikad čuli, a kamo li probali. Ne ide uz cocacolu. Inače, vrlo zdravo i čak lekovito voće. Bravo Klapat što si ga pomenula :klap::heart:

Od mušmula se može praviti sok, marmelada, komput, a može se I konzervirati za zimu. Znam da se može sušiti,zamrzavati i kuvati liker i rakija ali ne znam kako.
Evo dajem par recepata.

Konzerviranje mušmule
Moja ih je baka dok su još tvrde I zelenkase oprane (ne oljuštene) redjala u tegle i zalivala prokuvamom I ohladjenom vodom, sa dodatkom ruma. Jeli smo ih u zimu. Ukus im bude sasvim drugačiji od zrelih, vrlo neobičan, ne mogu ga uporediti ni sa čim.
 
Kompot od mušmula

Sastojci
1 kg polu zrelih mušmula
250 - 300 grama šećera (može se stavti I med ali manje oko 200 g)
sok od jednog limuna
1 šipka vanile (u nedostatku može I vanilin šećer)
vinobran
rum – po želji

Postupak:
Mušmule terba oprati , oljuštiti I iseći na delove (na pola ili više delova zavisi od veličine) I staviti odmah u šeru u kojoj će se kuvati. Obavezno ih iseći da bi se lakše skuvale. Ovako pripremljene treba poprskati limunovim sokom I ostaviti da odstoji neko vreme (do ½ sata). Valjalo bi ih promešati da se sok rasporedi ravnomerno. Nakon toga sipati hladnu vodu, da ogreznu, I kuvati oko 10-tak minuta (ne bi trebalo više), zatim dodati šećer, šipku vanile I kuvati još koji minut dok se šećer ne rastopi. Dodati vinobran, po uputstvu sa kesice.
Tek sada se kompot sipa u čiste I tople tegle, može se dodati kašičica ruma, hermetički zatvoriti tegle I ređati ih u posudu sa toplim vodom u kojoj će se kuvati oko 15-tak minuta. Vruće tegle umotati u krpe, prekriti nekim debljim čaršafom ili ćebetom I ostaviti bar još 24 časa da se hlade, odnosno da se ceo proces konzerviranja završi laganim hladjenjem.
 
Poslednja izmena:
Marmalada od mušmula
Sastojci:
Oko 3 kg očišćenih polu zrelih mušmula I oko 1,5 - 2 lit vode za kuvanje
Na 1 litar ispasirane mase oko 400g šećera I oko 250ml vode
1 šipka vanile (prerezana na pola ili samo zarezana)
rum
Priprema
Oko 3 kg očišćenih I oljuštenih polu zrelih mušmula , malo izgnječiti viljuškom (ne vaditi košpice), naliti sa hladnom vodom (malo manje od 2 litre vode) I staviti da se kuva oko 15-20-tak minuta. Prokuvane mušmule ispasirati (sada će se odvojiti koščice). Ponovo izmeriti masu kako bi se odredila količina vode I šećera. Na svaki litar ispasirane mase dodati oko 400 gr šećera I 1 punu čašu vode, staviti šipku vanile I kuvati na umerenoj vatri uz neprestano mešanje. Kuvati oko 15-tak minuta – dok ne dobije odgovarajuću gustinu. Vruću marmeladu sipati u tople tegle a na vrh sveke sipati po malo ruma. Zatvoriti tegle, uviti ih u ćebe I ostaviti da se postepeno hlade.
U marmeladu, pred kraj kuvanja, se može dodavati koješta. Meni je najleša kada se doda čokolada, ili seckani koštunjavi plodovi (1-2 šake).

Ko je pročitao recepte shvatiće da se mušmule obavezno pripremaju sa rumom, pa u to ime živeli. :whistling:
 
Hvala nisam imala pojma da se može nešta sa mušmulama raditi.Pogotovo kad znam da imaju koštice.Iskreno tu vočku posadio je moj pokojni tata i do sad skoro pa jih nije ni bilo.Ali jučer kad sam išla na vikend skoro sam pala na .......Uvijek sam jih jela kad su bile jako sladke.Ali samo još nešto kad se beru znam da dosta kasno bojim se jedino da mi se ne zmrznu pošto je več kod nas mraz.
Još jednom hvala:cmok2::zag:
 

Back
Top