Tiramisu moj omiljeni slatkiš

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.370
tamb,_tiramisu_451x620.jpg


Svake godine, 21. marta obeležava se Svetski dan tiramisua, posvećen italijanskom specijalitetu od kafe, keksa i maskarponea, poznatom kao Dan tiramisua.
Tiramisu znači "Podigni me" i dolazi iz dijalekta koji se koristi oko Treviza.Tiramisu peta je najpoznatija italijanska reč na svetu i prva kada se govori o slatkišima.

Tačno poreklo Tiramisua je predmet debate, ali se široko veruje da je nastao u regionu Veneto, Italija, tačnije u gradu Trevizo, tokom 1960-ih ili 1970-ih.Ko je prvi napravio tiramisu ne zna se jer nekoliko restorana i kuvara u regionu tvrdi da su ga izmislili. Tiramisu je stekao popularnost u Italiji i na kraju se proširio na međunarodnom nivou, postajući omiljeni desert u mnogim zemljama.

Postoje razne legende vezane za nastanak tiramisua, a prva priča da je to narodni tradicionalni recept porodica iz oblasti Treviza koji su bolesnicima i deci davali "sbatudiun", što je ništa drugo do umućeno žumance sa šećerom kome je dodat maskarpone.

Druga teorija je da je slatkiš nastao u oblasti Sijene u 17. veku pod nazivom Vojvodova supa, jer je u supi bilo keksa i maskarponea.

Druge legende govore da je nastao u jednoj javnoj kući tridesetih godina kada je vlasnik verovao da ima afrodizijačku moć i nudio ga klijentima
koji su tu dolazili svako veče, kao i da potiče iz restorana Roma koji se nalazi u Tolmecu (Udine).

Glavni sastojci tiramisua uključuju kekse (ili savojardi), mascarpone sir, jaja, šećer, kafu ili espreso, kakao prah, a ponekad i alkohol poput vina Marsala ili rakije. Ladifinger keksi se potapaju u kafu ili espreso da omekšaju, a zatim se oblažu kremastom mešavinom mascarpone sira, jaja i šećera. Desert se obično posipa kakao prahom za dodatni ukus i dekoraciju.
link
tiramisu_413x620.jpg


Klasičan recept za Tiramisu

Sastojci:
6 žumanaca
3/4 šolje granuliranog šećera
2/3 šolje mleka
1 1/4 šolje guste pavlake
250 gr.mascarpone sira
24 keksa sa ladifinger (savoiardi)
1 1/2 šolje jake kuvane kafe ili espresa, ohlađene
2 kašike nezaslađenog kakao praha

Uputstva:
U činiji za mešanje umutite žumanca i šećer do guste i bledo žute boje.Dodajte mleko u šerpu i zagrevajte dok ne vre, ali ne proključa. Vruće mleko postepeno sipajte u smesu žumanca uz neprekidno mućenje.Vratite smesu u šerpu i kuvajte na laganoj vatri, neprestano mešajući dok se ne zgusne u konzistenciju poput kreme. Uklonite sa vatre i ostavite da se ohladi.

U posebnoj posudi umutite gustu pavlaku dok se ne formiraju čvrsti vrhovi.
U drugoj posudi umutite maskarpone sir dok ne postane glatko. Lagano umiješajte ohlađenu kremu, a zatim šlag.
Svaki biskvit umočite u ohlađenu kafu ili espreso i poređajte sloj natopljenog keksa na dno pravougaone posude ili čaša za serviranje.
Polovinu smese sa maskarponeom premažite po bubama, pa ponovite sa još jednim slojem natopljenog keksa i preostalom maskarpone smesom.
Pospite gornji sloj kakao prahom.
Ostavite u frižideru najmanje 4 sata, najbolje preko noći, da se ukusi spoje.
Pre serviranja, po želji pospite vrh sa dodatnim kakao prahom.

Ima recepata u kojima se ne kuvaju žumanca na pari i to je mnogo brže da se napravi ali ja volim ovaj recept gde se žumanca skuvaju
 
Poslednja izmena:
Mislim da ovaj originalni recept treba da se prilagodi za naše prilike ( novčane, npr :) )
ladifinger (savoiardi)

To nemamo u prodaji ovde.


Sir je skup za naše finansije. 🙂 Ja ne znam da pravim kolače, priznajem. Mama zna i umesto Mascarpone sira stavlja Ellu sir npr.

Ellu stavlja i na čizkejk.

Toliko za sada. :)

Postaviću uskoro kraljicu torti-Egipćanku.
 
  • Podržavam
Reactions: Red
Mislim da ovaj originalni recept treba da se prilagodi za naše prilike ( novčane, npr :) )


To nemamo u prodaji ovde.



Sir je skup za naše finansije. 🙂 Ja ne znam da pravim kolače, priznajem. Mama zna i umesto Mascarpone sira stavlja Ellu sir npr.

Ellu stavlja i na čizkejk.

Toliko za sada. :)

Postaviću uskoro kraljicu torti-Egipćanku.
recept sam skinula sa italijanskog sajta pa otud i za piškote ladifinger (savoiardi keks tj piškote)
postoje naše domace piškote (soko štark) koje su po meni i najbolje a ima piskota i u Lidlu
može i neslan sremski sir i elle i..ali sa maskarponeom je najlepše , a kako se ne pravi taj slatkiš svaki dan može da se kupi maskarpone
mislim da je 500 gr. negde oko 700 din a ima ga u Lidlu po nižoj ceni.
 
recept sam skinula sa italijanskog sajta pa otud i za piškote ladifinger (savoiardi keks tj piškote)
postoje naše domace piškote (soko štark) koje su po meni i najbolje a ima piskota i u Lidlu
može i neslan sremski sir i elle i..ali sa maskarponeom je najlepše , a kako se ne pravi taj slatkiš svaki dan može da se kupi maskarpone
mislim da je 500 gr. negde oko 700 din a ima ga u Lidlu po nižoj ceni.

Da, u pravu si. Videću u Lidlu pošto je maskarpone. Ne pravi se taj kolač svakodnevno.

I ona torta koju sam spomenula ne pravi se svaki dan i skuplja je od Tiramisua..
 
Sutra pravim tiramisu, ali po onom klasicnom receptu bez kuvanja: 4 jaja, 100g secera, 500g marscarpone, italijanske piskote debelice (:)), esspreso, rum, malo mleka, kakao.
Pravim ga u malim cetvrtastim cinijicama, jer mi je tako lepsi za serviranje.

Na leto pravim i kombinaciju sa jagodama.
Sve se isto slaze kao za obicni tiramisu, ali nakon kreme od marscarpone sira idu jagode isecene po duzini, pa opet piskote debelice itd.

P.S. Moje iskustvo je da je tiramisu mnogo bolji sa originalnim italijanskim piskotama, nego sa onim obicnim, tankim.
Te tanke kao da nestanu u filu.

Probacu i ovaj Ninin recept.
Hvala, Nina. :)
 
A sa domaćim kakav li je?
Pravila sam domaće piškote, identičan ukus. U stvari, ček prvo tiramisu da napravim.
Sutra pravim tiramisu, ali po onom klasicnom receptu bez kuvanja: 4 jaja, 100g secera, 500g marscarpone, italijanske piskote debelice (:)), esspreso, rum, malo mleka, kakao.
Pravim ga u malim cetvrtastim cinijicama, jer mi je tako lepsi za serviranje.

Na leto pravim i kombinaciju sa jagodama.
Sve se isto slaze kao za obicni tiramisu, ali nakon kreme od marscarpone sira idu jagode isecene po duzini, pa opet piskote debelice itd.

P.S. Moje iskustvo je da je tiramisu mnogo bolji sa originalnim italijanskim piskotama, nego sa onim obicnim, tankim.
Te tanke kao da nestanu u filu.

Probacu i ovaj Ninin recept.
Hvala, Nina. :)
Zvuči - :kolac::jede:
 
Sutra pravim tiramisu, ali po onom klasicnom receptu bez kuvanja: 4 jaja, 100g secera, 500g marscarpone, italijanske piskote debelice (:)), esspreso, rum, malo mleka, kakao.
Pravim ga u malim cetvrtastim cinijicama, jer mi je tako lepsi za serviranje.

Na leto pravim i kombinaciju sa jagodama.
Sve se isto slaze kao za obicni tiramisu, ali nakon kreme od marscarpone sira idu jagode isecene po duzini, pa opet piskote debelice itd.

P.S. Moje iskustvo je da je tiramisu mnogo bolji sa originalnim italijanskim piskotama, nego sa onim obicnim, tankim.
Te tanke kao da nestanu u filu.

Probacu i ovaj Ninin recept.
Hvala, Nina. :)
Ima italijanskih piškota sasvim solidnih u lidlu, i kakao je odličan. I neke mocart kugle sa pistaćima. I tu se završava šta je dobro u lidlu. :D
 
Pravila sam originalni italijanski tiramisu , maskarpone bio na nekom popustu i mogu vam reći da mi je bio pretežak . Maskarpone je vrlo jak , punomastan.

Pravila sam tiramisu prvi put isto po tom italijanskom receptu. Maskarpone je iz Lidla kao i piškote - neka marka na S, a slatka pavlaka mlečna Imlekova. Sve je išlo po planu, samo me niko nije upozorio da piškote treba da se vade iz kafe brzinom svetlosti inače se raspadnu. Prva se dezintegrisala u kafi, dok sam shvatila šta i kako, pa je poslednji red ispao krnjav. Posula sam kakaom Dr.Oetker - to je jedini kakao da znam gde garantuju 22-24 % kakao maslaca (kod drugih proizvođača je do 10- 20% :D)

Ukus je naravno odličan, ali prejako. Čak mi ni reforma torta nije toliko jaka.
 
Pravila sam tiramisu prvi put isto po tom italijanskom receptu. Maskarpone je iz Lidla kao i piškote - neka marka na S, a slatka pavlaka mlečna Imlekova. Sve je išlo po planu, samo me niko nije upozorio da piškote treba da se vade iz kafe brzinom svetlosti inače se raspadnu. Prva se dezintegrisala u kafi, dok sam shvatila šta i kako, pa je poslednji red ispao krnjav. Posula sam kakaom Dr.Oetker - to je jedini kakao da znam gde garantuju 22-24 % kakao maslaca (kod drugih proizvođača je do 10- 20% :D)

Ukus je naravno odličan, ali prejako. Čak mi ni reforma torta nije toliko jaka.
Isto ko i ja.
I meni bilo prejako,razočarala sam se.
Možda neki manje mastan sir u kombinaciji sa kiselom pavlakom- da bude lagan i lep.
 
Isto ko i ja.
I meni bilo prejako,razočarala sam se.
Možda neki manje mastan sir u kombinaciji sa kiselom pavlakom- da bude lagan i lep.
Maskarponea ima 80% mm :!:, dok slatka pavlaka ,koje pritom ima duplo manje, 36. Tako da ukupan procenat masnoće potiče dominantno od maskarponea.
Ja slatku pavlaku ne bih dirala, ona daje dobar ukus i penastu teskturu, pre bih zamenila maskarponene nekim drastično manje masnim.
 
Pravila sam tiramisu prvi put isto po tom italijanskom receptu. Maskarpone je iz Lidla kao i piškote - neka marka na S, a slatka pavlaka mlečna Imlekova. Sve je išlo po planu, samo me niko nije upozorio da piškote treba da se vade iz kafe brzinom svetlosti inače se raspadnu. Prva se dezintegrisala u kafi, dok sam shvatila šta i kako, pa je poslednji red ispao krnjav. Posula sam kakaom Dr.Oetker - to je jedini kakao da znam gde garantuju 22-24 % kakao maslaca (kod drugih proizvođača je do 10- 20% :D)

Ukus je naravno odličan, ali prejako. Čak mi ni reforma torta nije toliko jaka.
možeš da praviš i sa neslanim švapskim sirom ili onaj imlekov u zelenoj kutiji ili onaj elle ili...ima ih verovatno još
možeš i pola pola, pola maskarpone pola neslani sitan sir..volim tiramisu i pravicu ga za Uskrs..
 

Back
Top