Ruska plava mačka

Naša ruska plava pepeljasta pufna ima mesec i po dana i zove se Alvin jer je nestašan poput Alvina, ali to je najsladje i najdivnije biće, mače kakvo se samo poželeti može.
Vrlo je inteligentna, obožava da je u centru pažnje, mnogo voli da se mazi, ljubav i toplinu uvek uzvraća, zadovoljno prede, umiljava se, daje vam do znanja da vas voli i da je srećna što joj posvećujete pažnju. Mi je obožavamo, omiljena je u porodici i medju prijateljima.
Ruska plava maca je savršena za čuvanje u stanu. Vrlo lako se navikava na posip (Alvin koristi posip već od drugog dana boravka kod nas), tako da ne trebate brinuti da će nuždu vršiti na nekom dugom mestu, osim u toaletu. Vrlo je tiha, tj, tiho mjauče i to uglavnom kada ne obraćate pažnju na nju, a ona to želi. Jako je čista, i ne ostavlja dlake po stanu, jedina mačka koja se "ne linja" jer ima kratku dlaku i duplo krzno. Alvin spava sa nama u krevetu i stalno ga držimo u krilu, a dosad nismo primetili nijednu dlaku. Stalno se umiva i čisti, u stanu nema mirisa mačke. Nestašnog je duha, ide medju kablove, pod krevet, u saksiju sa cvećem, ali ako mu date do znanja da ne sme to da radi, ubrzo će prestati, samo treba biti uporan u odvikavanju. Može da spava u korpi (košta oko 1000 din), ali i ne mora jer će naći svoje omiljeno mesto (može da posluži meko jastuče), na jastuku od mikrofibera koje sakuplja nama nevidljive dlake (košta oko 800 - 900 din), ali ni to nije nužno. Slobodno mu se mogu seći nokti, jer su vrlo oštri pa grebe dok se igra, a dobro je imati i grebalicu gde će oštriti nokte, da ne bi grebao nameštaj. Za sečenje noktiju slobodno koristiti običnu grickalicu, ali seci samo vrhove da se ne bi zakačio nerv. Što se hrane tiče, ne davati mu hranu koju mi jedemo (mleko nipošto jer će dobiti gliste), već samo granule, i to VISKAS JUNIOR i vlažnu VISKAS hranu, takodje junior dok je mali, kasnije za odrasle mace. Ova hrana ima u sebi sve potrebne sastojke od kojih će brzo i zdravo napredovati i imati prelepu sjajnu dlaku. Ne davati mačetu granule za odrasle jer će povraćati, niti FRISKIS jer je štetna. Jednom dnevno mu treba davati 1 tabletu vitamina ( tableta se izlomi na 4 dela i umeša u hranu). Pošto maca živi u stanu, tj. ne izlazi napolje, nije nužno vakcinisati je, ali je kastracija obavezna (košta oko 3000 din. za muško, a za žensko je više) ukoliko ne želite da vam pravi haos po kući jer su mačke u teranju nemoguće, i obeležavaju teritoriju urinom. Najpogodnije je da se kastracija obavi sa 6 meseci. To je rutinska operacija posle koje je mačka živahnija, umiljatija i privrženija gazdi, a mužjaci rastu i do 10 kg. Mi ćemo Alvinu obavezno uraditi.
Održavanje ove mace pomalo košta (posip, hrana, grebalica, kastracija), ali zauzvrat se dobija ogromno zadovoljstvo, toplina i ljubav u domu.
Cene ruske plave mace se kreću od 50e do 500e za mace sa papirima.
Koristimo priliku da se zahvalimo predobroj porodici iz Beograda, koja nam je poklonila Alvina i mnogo nas usrećila. Dali smo oglas da bismo udomili rusku plavu macu, oni su nam ponudili i već sledećeg dana smo iz Majdanpeka otišli u Beograd po nju, a sada smo i prijatelji sa tim divnim ljudima. Eto optimistične vesti, dobrota, za kojom svi toliko čeznemo, iako skrivena, još uvek postoji.
Ima još nade da se spase ovaj svet :-))) http://www.filefront.com/17413796/Alvin.jpg
 
Imam plavu rusku i nije bas tako sve kao sto je u opisu. Plava ruska ,spada u macke koje su vitke. telo izgleda kao da je mrsavo ,ali takve su gradje, ne zameri mi , ali neznam ni jednu rusku plavu da je postigla tu tezinu,ako je zdrava. Znaju da budu veoma nestasne iako kastrirane. vole da lutaju. Sto ces vremenom videti.Prevrzena jeste,ali ne u toj meri kao sto bi obicna maca.Sto se tice posipa svaka maca se nauci za dan,dva. Linja se ,kao i ostale samo dosta manje. Kad se nas Beban linja vidimo dlake,pogotovo na garderobi,ali zbog boje plave ruske slabije su primetne. Eto jos malo podataka o plavoj ruskoj .I ja sam dosta citala o raznim vrstama,narocito o plavoj i svugda ima razlicitih opisa,veruj mi mnogo ces toga sama uvideti. Na ovom forumu saznaces veoma puno,razna iskustva i saveti koje u mnogim opisima i literaturi neces naci.
 
Poslednja izmena:
Najpre, hvala na iskustvu koje si mi prenela, sada su mi vidici znatno prosireni, upoznala sam iz tvog teksta vrstu koja se zove "macka", i koju, usput, imam i negujem godinama (kako rasne, tako i obicne).
Ne znam kakvog je karaktera tvoja maca, ja sam opisala svoju, i vreme prolazi, a ja sam sve zadovoljnija njome, nikada nisam imala bolju macku. Naravo da se linja, stavila sam "nelinjanje" pod navodnike, u prevodu, linja se vrlo malo. Pre ce covek naci svoje dlake od kose na garderobi, nego njenu dlaku.
Osim toga, tvoja maca je zensko, a moja musko i pisala sam samo svoje iskustvo i opisala svoju macku. Njena majka jeste duguljasta i vitka, to niko nije osporio, ali ima najmanje 5 - 6 kg, a otac ima ravno 10 kg. Iskustva mojih prijatelja koji su kastrirali svoje macore su upravo onakvi kako sam opisala u tekstu.
Sto se lutanja tice, svaka macka luta ako je pustis, a ako zivi u stanu, moze eventualno da zaluta u spajz, a to, priznaces, i nije tako potresno. Moja macka, a i 4 macke iz njenog legla ne izlaze iz stana i savrseno napreduju, razvijaju se i srecne su. Opet ponavljam da je moja maca jedno najumiljatije bice, nestasno kao i svako mace, ali inteligentna i zna red u kuci. Ne znam sta ti imas kod kuce, ali kada ti se sklupca u krilo i pocne da prede, svi forumi, literatura i strucni i nestrucni saveti padaju u vodu.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Najpre, hvala na iskustvu koje si mi prenela, sada su mi vidici znatno prosireni, upoznala sam iz tvog teksta vrstu koja se zove "macka", i koju, usput, imam i negujem godinama (kako rasne, tako i obicne).
Ne znam kakvog je karaktera tvoja maca, ja sam opisala svoju, i vreme prolazi, a ja sam sve zadovoljnija njome, nikada nisam imala bolju macku. Naravo da se linja, stavila sam "nelinjanje" pod navodnike, u prevodu, linja se vrlo malo. Pre ce covek naci svoje dlake od kose na garderobi, nego njenu dlaku.
Osim toga, tvoja maca je zensko, a moja musko i pisala sam samo svoje iskustvo i opisala svoju macku. Njena majka jeste duguljasta i vitka, to niko nije osporio, ali ima najmanje 5 - 6 kg, a otac ima ravno 10 kg. Iskustva mojih prijatelja koji su kastrirali svoje macore su upravo onakvi kako sam opisala u tekstu.
Sto se lutanja tice, svaka macka luta ako je pustis, a ako zivi u stanu, moze eventualno da zaluta u spajz, a to, priznaces, i nije tako potresno. Moja macka, a i 4 macke iz njenog legla ne izlaze iz stana i savrseno napreduju, razvijaju se i srecne su. Opet ponavljam da je moja maca jedno najumiljatije bice, nestasno kao i svako mace, ali inteligentna i zna red u kuci. Ne znam sta ti imas kod kuce, ali kada ti se sklupca u krilo i pocne da prede, svi forumi, literatura i strucni i nestrucni saveti padaju u vodu.
Pozdrav.

MOj beban je macor,a to sto ti definitivno imas losu energiju to je tvoj problem,ne moras odmah svima na forumu da odgovaras ironicno,jer ovde vecina nas vec dugo zajedno resava probleme i uziva u iskustvima nas mackara,pokusaj da spustis loptu i da ljudima drugacije odgovaras,to je moj savet ako hoces prihvati ga a ako ne ostani namocr! dovidjenja :)
 
Ja uopšte nemem lošu energiju, samo sam prenela sreću i iskustvo u vezi sa svojom mačkom, i vaše napade i ironiju uopšte ne razumem. Nema potrebe da se ljutiš. U svekom slučaju, hvala.

nema ovde mesta ljutnji,ja te uopste nisam napala samo sam i ja prenela neko svoje iskustvo i ako bolje pogledas napisala sam ne zameri mi ,sto znaci da ne kazem sa losom namerom a sto se lutanja lice,kastrirane macke imaju ti karakteristiku da vise vremena provode kod kuce,sto i sama znas,pa sam rekla da kazu da ruske plave vole vise da lutaju,sto znam iz svog iskustva....
 
Nameravam da u skorije vreme udomim ovakvu macu i pretrazujem oglase i ima ih bas mnogo... malo sam sumnjicava sto se toga tice pa me zanima kako da kada vidim macku budem sigurna da je ruska plava, da li moze da bude neki mesanac koji izgleda isto?
 
Slobodno mu se mogu seći nokti, jer su vrlo oštri pa grebe dok se igra, a dobro je imati i grebalicu gde će oštriti nokte, da ne bi grebao nameštaj. Za sečenje noktiju slobodno koristiti običnu grickalicu, ali seci samo vrhove da se ne bi zakačio nerv. Pošto maca živi u stanu, tj. ne izlazi napolje, nije nužno vakcinisati je, ali je kastracija obavezna (košta oko 3000 din. za muško, a za žensko je više) ukoliko ne želite da vam pravi haos po kući jer su mačke u teranju nemoguće, i obeležavaju teritoriju urinom.

Nikako ne seći nokte mački ni kad živi u stanu....to je i zakonom zabranjeno kao narušavanje prirodnih karakteristika.....osim toga to je jedini način da se spasi od prevrtanja i pada kroz prozor....sa čime će se zadržati kad izgubi ravnotežu....
Vakcinacija obavezna.....epidemija ide vazduhom i donosi se na nogama vlasnika......
 
Nikako ne seći nokte mački ni kad živi u stanu....to je i zakonom zabranjeno kao narušavanje prirodnih karakteristika.....osim toga to je jedini način da se spasi od prevrtanja i pada kroz prozor....sa čime će se zadržati kad izgubi ravnotežu....
Vakcinacija obavezna.....epidemija ide vazduhom i donosi se na nogama vlasnika......

Mački koja živi u stanu i nema uslove da adekvatno troši nokte treba u tome pomoći, skraćivanjem samih vrhova i ne znam odakle ti da je to zakonom zabranjeno?! :dontunderstand: Naravno, u okviru toga što si napisao bi moglo da se nađe ono declawing, to je već zlostavljanje nizbogčega, zamisli da ti kipi mleko na plinskom šopretu, a ti nemaš krpu kojom bi sklonio šerpu pre nego što ceo stan eksplodira-a sad zamisli taj osećaj celog života.
 
Mački koja živi u stanu i nema uslove da adekvatno troši nokte treba u tome pomoći, skraćivanjem samih vrhova i ne znam odakle ti da je to zakonom zabranjeno?! :dontunderstand: Naravno, u okviru toga što si napisao bi moglo da se nađe ono declawing, to je već zlostavljanje nizbogčega, zamisli da ti kipi mleko na plinskom šopretu, a ti nemaš krpu kojom bi sklonio šerpu pre nego što ceo stan eksplodira-a sad zamisli taj osećaj celog života.

Дабоме. Можда није мислио да подрезивање ноктију. Неопходно је скра-ћива-ње јер постоји могућност, пошто су кукастог облика да се усеку у меке мајче јастучиће на шапама.
Никако не треба претеривати и случајно засећи живац. А онима који мачкама чупају нокте, о њима да не трошимо речи...Што се тиче вакцинације за "само кућне" ту постоје већ опречна мишљења, ми смо вакцинисали.
 
MMogu li i ja da zamolim za jedno rusko mace? Ja bih jednu malu plavusicu.
pristajem i da platim za mace, ali ne 250E koliko su mi trazili u odgajivacnici GIGA. Mislim da preteruju. Meni nisu potrebni papiri vec samo da znam da je to stvarno plavusica, zbog naravi i dlake i svega onog sto je vezano za ovu rasu maca.
Ako neko ima mace nek se javi!
Hvala!
 
Mene zanima shta mislite o ovoj machki- da li ona ima veze sa nekom rasom machaka, recimo sa ruskom plavom, ili sa kartuzijanskom? Ja sam ovo mache (tako je izgledao pre nekoliko meseci) uzela kao obichnog seoskog machorcica, ali, kako raste postaje sve interesantniji- ima gustu vunastu dlaku i "vishak" koze na sebi. Dlaka mu nije ni duga, ni kratka, ali je izrazito sjajna. Prilichno je tvrdoglav, ali, kad mu se ne spava, vrlo je zivahan i prava je dobrica i maza. Obozava da spava.

slika.jpg
 
Imam,naravno :) Okachicu uskoro :) U stvari, meni vishe lichi na kartuzijsku machku. U stvari, isti kartuzijanac, posebno kad je bio mali! Njegov "pradeda" je imao ovako lepu dlaku, samo malo svetliju sa belim sharama, takodje izuzetno sjajnu i mekanu. Mada, dlaka ovog machora je u isto vreme i jaka i mekana i kao da ima dva slija- jedan sa kracom dlakom i jedan sa duzom.
 
Pozdrav svima,

Mene zanima kakva bi po vama bila kombinacija tj mix Ruske i Kartuzijske macke? Razmisljamo se da udomimo jedno mače, koje bi bilo deo naše porodice (Supruga, ja i 2-godišnji sin koji je jako pazljiv sa zivotinjama), i zivelo u stanu bez izlazaka napolje. Naravno uz svu neophodnu negu i kvalitetnu ishranu.

Nama papiri nisu bitni a radije bih izdvojio novac za opremu/hranu/negu mace nego da isti dam za "papire". Nemam nista protiv ako je neko voljan da pokloni rusko mače pošto nam je Ruska u stvari i bila izbor...

Pozdrav,
Mirko
 
Da li to neko ima leglo mesanaca ili biste Vi to samo zeleli? U prvoj generaciji je to obicno ravnomerna kombinacija obe rase, vise bi mogli da kazu oni koji imaju vise iskustva sa tim rasama, ja se pozivam na genetiku.
 
Veliki pozdrav svim ljubiteljima i vlasnicima ove predivne vrste :) ja sam ponosna vlasnica od juce jedne male rukse plave mace koja ima 2,5 meseca :) o kucama i macama znam dosta toga i veliki sam ljubitelj.u stanu trenutno imam psa i macu :) sto se tice ruske plave macke nemam sta mnogo da dodam..ljudi koji su iscitai sve o njoj znaju o kakvoj je macki rec :) volim sve macke ali mi je ova fascinantna.sobzirom da imam veliki stan planiram cak i da se bavim ovim lepim stvorenjima sto znaci da cu uskoro kupiti i jednog macora :)
 

Back
Top