psi u modi

davnih osamdesetih ako se neko seca ( ovaj, ako ima ovako matorih forumasa ) bili su popularni dugodlaki puli i skotski ovcari. e lesi lesi
Amija sam dobila 1983. I tada je bilo jako, jako tesko doci do steneta (trazili smo ga najmanje 6 meseci). Vec sa Larijem e bila sasvim druga slika... Cenim da ih je najvise bilo negde u periodu 1987-1995. Ma samo kada bi neka (popularna) TV pustila sve one filmove za redom - skocila bi potraznja garant.
Secate li se kako su u jednom periodu (prva polovina devedesetih otprilike) "u trendu" bili polarn psi: malamut, haski, lajka... ?
 
a devedesetih su bila dva komondora na vracaru i bilo ih je jos u gradu,vidjala sam ih kada sam setala snaucerku,ona ih se plashila,valjda nije znala gde im je glava ili sta vec,bas se plasila njih,bila je mnogo smesna....komondori su jako lepi i ogromni su,volela bih da imam jednu zenku,ali pitanje dal cu imati,posle une se opet vracam na velike snaucere,mada me kopkaju dobermani,ali shnauceri su mi no.1
 
ako bih birao izmedju dobermana i snaucera svakako bih izabrao snaucera. dobermani su mi nesto puno ne poverljivi i ne predvidivi, a i prag zaustavljivosti im je nesto nizi. mada su i dobermani imali jednu svoju epizodu u tom svetu psece mode
 
O,da, itekako su bilio moderni. A onda su prestali da budu i masa njih je pustena na ulicu, takoreci izbacena, desetkovali su populaciju macaka (sto je za rezultat imalo porast populacije malih glodara), izujedali su masu ljudi, poceli da napadaju male pse i njihove vlasnike... Ma cudo jedno. A da ne pricam da su uglavnom totalni frikovi i nevidjeni kompleksasi nastavili da ih gaje, bar kod mene u kraju. A pitaju me otkud mi animozitet. Znate koja rasa u KV nikad nije izasla iz mode? NO! Doduse, nikad tu nije bilo nekog kvaliteta, koliko znam, ni u radu ni u exterijeru, masa pasa je pogresno usmeravana, ispustena u startu i kao rezultat imamo masu ujedljivih NO u gradu. Ustvari, uvek smo ih imali. Ali tu nije kriv niko osim vlasnika. Zaleteli su se, precenili sebe i potcenili psa.
 
Jao to je najgore kad potencijalno opasni psi udju u modu. Onda ih ima svako, od snobova do krimosa i raznih kompleksasa, i naravno uvek neki problemi sa njima. Tako su ljudi i zamrzeli pitove kad su 90ih dosli u vecem broju. Vise od polovine vlasnika nije imalo pojma sta su uzeli ni koliko aktivnosti treba tom psu, i naravno da su se desavali svi oni incidenti sa unakazavanjem dece i ljudi. A tek onaj mit o grcu u vilici, to je tek uteralo strah u kosti raji. Ja bih te probleme resavala dizanjem cena odredjenih rasa.
 
Jao to je najgore kad potencijalno opasni psi udju u modu. Onda ih ima svako, od snobova do krimosa i raznih kompleksasa, i naravno uvek neki problemi sa njima. Tako su ljudi i zamrzeli pitove kad su 90ih dosli u vecem broju. Vise od polovine vlasnika nije imalo pojma sta su uzeli ni koliko aktivnosti treba tom psu, i naravno da su se desavali svi oni incidenti sa unakazavanjem dece i ljudi. A tek onaj mit o grcu u vilici, to je tek uteralo strah u kosti raji. Ja bih te probleme resavala dizanjem cena odredjenih rasa.
I sta ce se dobiti tim dizanjem cena? Samo ce bogati kompleksasi kriminalci i snobovi imati potencialno opasne pse. To je malo bezveze. Zar nije bolje edukovati ljude i reci im sta uzimaju nego dici cene. To je najlakse dignes cenu i kao resio si problem, a u stvari nisi nista uradio.
 
Pa opet, bice ih manje samim tim sto ce manjem broju ljudi biti dostupni. Ja sam za kombinaciju toga i edukacije. Znate li koliko u proseku kosta stene skotskog terijera? Puno! I to su cak iz neke evropske asocijacije odgajivaca ili tako necega kritikovali Gorana Gladica sto ih prodaje tako "jeftino", za "samo" oko 1500 evra. Jednostavno, tako sprecavaju da veci broj ljudi koji ne brinu ni o svojoj deci a ne o psu nabave bas shkote i time a)upropaste rasu i b)upropaste pojedinacne pse koji su btw jako osetljivi na sve i svasta.
 
I sta ce se dobiti tim dizanjem cena? Samo ce bogati kompleksasi kriminalci i snobovi imati potencialno opasne pse. To je malo bezveze. Zar nije bolje edukovati ljude i reci im sta uzimaju nego dici cene. To je najlakse dignes cenu i kao resio si problem, a u stvari nisi nista uradio.

A kako zamisljas da edukujes krimose, snobove i kompleksase?
 
Dobro super a sta cemo onda sa vecinom nas normalnih jer nisu valjda svi snobovi,koji bi hteli da odgajaju tu rasu normalno i prilagodjeno njenom karakteru? Jel bi neko ovde od vas dao za stene 1500evra. Mislim svaka cast dao bi ja da imam aili ljudi jos malo da dodam i toliko kostaju moja kola:) Daleko smo mi jos od toga. Upoznao sam decka ima braon dobermana i platio ga je 1700evra. Neko naj leglo kod nas kao ali ljudi tolike pare vecina nas nema da izdvoji za psa realno.
 
Pa ako nema pare,onda mora da se zadovolji necim drugim. Podizanje cena i edukacija mislim da su najbolji nacin. I najveca moguca kontrola drustva za zastitu zivotinja. Pa ako hoces da pravis agresivca, u zatvor druskane pa se ladi nekoliko godina. I naravno zabrana imanja potencijalno agresivnih rasa, pojedincima koji su se vec pokazali kao nepodobni za drzanje istih. I pri uzimanju psa, prvo da se radi test,pa da se proveri u kakvim bi uslovima ziveo,i tek onda moze.
 
О томе можемо надугачко, ја сам одавно прихватила да у овој земљи не можемо ништа да очекујемо. Шта мислите, која ће следећа раса бити у моди? Да погађамо?
 
hehe...ja mislim da se labrador nastavlja...zbog filma koji izlazi sad skoro, "Marli i ja". Mozete da zamislite kako ce biti popularan film,kad jos nije ni izasao,a ljudi vec pricaju o njemu. To sve zbog knjige,koja je fantasticna!!!!
i jos nesto da kazem....ti filmovi cesto imaju i negativan uticaj,ne znam dal je neko gledao bejb(ono prase),koje se sprijateljilo sa bulterijerom,a tokom celog filma konstantno ponavljaju kako je to pit bul!!! I to znam primer za vise filmova koji su napravili istu gresku!I zbog toga dosta ljudi kad me pitaju na ulici dal kje Dzipsi staford,kad im kazem da je pit bul,me pitaju "pa kako,zar pit nema njusku ko svinja?". I onda ja dok objasnim razliku izmedju svih bulova,dodje mi da se otelim...
sad defntivno dolazi vreme biglova,maltezera i ostalih pasa 9. FCI grupe. Ne znam,tako mi se cini.
 
Dobro super a sta cemo onda sa vecinom nas normalnih jer nisu valjda svi snobovi,koji bi hteli da odgajaju tu rasu normalno i prilagodjeno njenom karakteru? Jel bi neko ovde od vas dao za stene 1500evra. Mislim svaka cast dao bi ja da imam aili ljudi jos malo da dodam i toliko kostaju moja kola:) Daleko smo mi jos od toga. Upoznao sam decka ima braon dobermana i platio ga je 1700evra. Neko naj leglo kod nas kao ali ljudi tolike pare vecina nas nema da izdvoji za psa realno.

Pa za raju koja hoce psa a nema para imaju azili i standovi sa kucama. Niko te ne tera da skupljas gomile para da bi imao psa. Uostalom zar to i nije odlika snobova - mora rasan pas pa po koju god cenu, ostali ne dolaze u obzir. Obicni ljudi (da ih tako nazovem) mogu da imaju kojeg god psa, ionako ga nece koristiti u lovu/odbrani/i sl., a ako hoces da ti pas postane izvor zarade onda moras prvo nesto da ulozis. Nema i jare i pare (tj i pas i pare).
Eto po tom principu bih podigla cene.

A sledeca rasa koja bi bila u modi, hmm...cini mi se da se cane corso polako ali sigurno preplavljuje nasu okolinu (to je vec neko ovde spomenuo), retriveri (labosi i zlatni) i dalje drze prvo mesto (danas sam upoznala novo stene zlatnog u kraju, presladak malisa od 4,5 meseca), maltezerima je izgleda opala popularnost, kad sam uzela Tedija znala sam 4 osobe koje su u isto vreme uzeli maltezere, ali od tada sam videla samo jednog novog. Mislim da mesancima dosta raste popularnost u zadnje vreme.:wink:
 
Dobro super a sta cemo onda sa vecinom nas normalnih jer nisu valjda svi snobovi,koji bi hteli da odgajaju tu rasu normalno i prilagodjeno njenom karakteru? Jel bi neko ovde od vas dao za stene 1500evra. Mislim svaka cast dao bi ja da imam aili ljudi jos malo da dodam i toliko kostaju moja kola:) Daleko smo mi jos od toga. Upoznao sam decka ima braon dobermana i platio ga je 1700evra. Neko naj leglo kod nas kao ali ljudi tolike pare vecina nas nema da izdvoji za psa realno.

Ja sam za moju biglicu dala 1500 eura,ali mislim da je to mala cifra za ljubav koju mi ona pruza. Isto toliko para cu sledece godine dati za 2 steneta,bigla i svajcarca.
Ali ja nemam kola,bilo mi je bitnije da uzmem psa nego kola. Nisam neko ko pliva u parama,cak sta vise i nemam ih,ali sam zelela kvalitetnog psa kom se zna poreklo,ne zbog toga da se hvalim,vec zbog raznih genetskih bolesti i nedostataka.

Cifra koju covek na pocetku izdvoji za psa ne moze se meriti sa onom koju posle potrosi na odgoj i zdravlje istog psa. Psa treba hraniti,meni na svaka 3 meseca dolazi vet na redovne kontrole i zbog parazita,sve se to placa,ali onaj ko zeli zdravog i lepog psa mora sve to postovati nezavisno od rase. I dok sam imala mesance tretirala sam ih isto kao i rasne pse.
 
I moje licno misljenje je da vecina ljudi vise vodi racuna o psu koga su mnogo platili.

Dobro ja se ne slazem sa vamo oko podizanja cena nikako ali nema veze. Sa svim ostalim se slazem mozda da treba zabraniti svima koji imaju dosije da poseduju potencijalno opasne pse i mozda da treba da se vadi neka dozvola za takve pse kao i za oruzje npr.
 
To bi onda znacilo da neko konstantno mora da drzi na oku te ljude da bi primetili da su ovi uzeli psa. A znas li koliko krimosa ima kod nas. I to sve treba paziti samo zbog pasa. A iovako ne mogu da ih pohvataju za mnogo ozbiljnije stvari.
 
И ја сам приметила да cane corso почиње да избија у први план. Сећам се једног периода када је све врвело од пекинезера, деведесетих година, ваљда су приступачни и захвални, мали, згодни за стан, мало једу, .... Мислим да ће све више мешанаца бити у експанзији него расних паса, некако више видим да људи шетају мешанце него расне псе.
 
ja se slazem da cane corso trend polako pocinje i da dodam da belgiski ovcari- za koje sam prvi put cula na ovom kutku :) isto osvajaju mesto na top listi, evo vec nekoliko i kod mene u kraju- stvarno prelepi psi...
 
cane corso svakako a i brazilska fila ne zaostaje, dobro je pa nisu bas ni jeftini mada i broj azijata raste. mislim da su azijati sledeci koji ce da kazem uci u modu
 
Moze da se desi. Devedesetih je u KV bio samo jedan alabaj, beli sa krem oznakama, zavo se Bobi, sad ih ima... Nesto vise. Neki bivsi DB-jac na putu prema NP ima kane korso, vise komada, a i u gradu ih je sve vise. Mada me stvarno raduje povecanje broja mesanaca koji su neciji ljubimci.
 
i mesanac je rasa, priznata od malo ljudi. u kosutnjaku svakog proleca bude izlozba mesanaca a jedna od sudija je i dubravka mijatovic koja je veliki postovalac ove ( ne ) priznate rase:)
 

Back
Top