Prezime-njegovo,moje ili mix????

sevilja:
Ne znam da li je bila ova tema!
Ali ako nije,interesuje me Vas stav o tome!
Ako biste ga menjale-zasto?
Ako biste zadrzale samo svoje-zasto?
I svoje i njegovo-zasto?

A gde je ta druga tema? Baš me zanima šta sam napisala........ :lol:
Ja sam već rekla matičaru da mi doda njegovo kad smo išli da zakažemo venčanje, odma je pitao kako hoćemo da se prezivamo i to i rekao da se, kad sledeći put pita, potpišem s prezimenima a za sad samo sa svojim :D

Zašto...

Volim svoje prezime, ponosna sam na njega - volim njega, ponosna sam što ću biti majka njegovog deteta... prijaju mi oba prezimena - eto
 
U sustini mi je svejedno...
Mada mi se moje prezime vise svidja, iz razloga sto je krace i sto ga stranci lako pamte i lako izgovaraju (nego prezime mog decka - a potencijalnog muza)... Ali ako bi njemu bas znacilo da uzmem njegovo prezime, prihvatila bih.
Ne vidim razlog za cimanje po tom pitanju, osim ako se On ne preziva Proliv (o da, i takvo prezime postoji) ili ako nema muskih potomaka da nastave prezime i lozu. U tom slucaju razumem da se zadrzi devojacko i na taj nacin jos malo produzi 'tradicija'.
 
Ma, žene, naravno da je to stvar izbora! Ja sam ono napisala gledajući neke vrlo bliske rođake, poznanice pa i prijateljice, ako baš hoćete.
A, da su deca malo " zbunjena"- jesu. Imam koleginicu kojoj se jedno dete preziva po ocu ( njenom prvom mužu), drugo dete po svom ocu( njenom drugom mužu) a ona nakon dva prezimena( od prvog i drugog ) uzela ponovo svoje devojačko! Da vidite tu zbrku u dečijim glavama!
 
Hellen:
У праву си.

Али ако не морам, не бих да додатно оптерећујем децу и да чекам да порасту док не схвате зашто се мама не презива исто....

Не знам, некако то су МОЈА деца, па ми безвезе да ја имам своје, а они своје презиме, ко да смо странци!
А само презиме ми не значи нешто посебно.

Док сам била девојка мислила сам како је ''презиме део мог идентитета'' и како ћу се ''одрећи дела себе'' ако се одрекнем девојачког презимена....
После сам видела да промена презимена не мења ништа, да је тако миндеђ како се презивам.

Sad mora da sam otkrila rupu u saksiji!
Hellen,pa ti si iz Vojvodine?? :razz:
E,bas lepo! ;)
 
Hellen:
Хехехе...Соса 100%!
He he! Dobro ti ovo, kad se čita po engleski ispadne koka 100%!

teddy.gif
 
Ja sam uzela muzevljevo...Ne svidja mi se ,nije mi se svidjalo ni pre braka . Kad se izgovori sa imenom zvuci rogobatno - ko neka gospodja u godinama , ali je jos gore bilo i zvucalo da na moje devojacko od 12 slova dodam i njegovo od 13 slova .To bi bilo 25 slova samo za prezime + 7 za ime pa vi sad vidite kolika bi crta trebala da bude da se ja tako potpisem. :lol:

Elem...Uzeh njegovo. Isla sam logikom - ako zadrzim svoje onda nisam ni morala da se udajem, ostajem svoja , i samo svoja. To mi je zvucalo pomalo nepravedno - udajes se, ulazis u zajednicu a ne prihvatas ni najmanje odlike zajednice - zajednicko prezime.... Ako dodam njegovo onda je kao sto gore rekoh predugacko a kad uzmem njegovo onda sam definitivno postala udata .Isto prezime mi je bio prvi znak da je sa zivotom kod roditelja zavrseno i da pocinje jedan novi period u mom zivotu , u kom ce se formirati moja nova porodica sa tri sasvim nova clana. A i dete ce se tako prezivati i samim tim postati clan te male ali odabrane ekipice.

To je kod mene dakle bilo pitanje od sustinke vaznosti , onog trena kad sam se pred maticarem prvi put potpisala novim prezimenom , zavrsen je jedan period mog zivota i zapoceo drugi . Sto je najinteresantnije vidim da je i moj otac na isti nacin shvatio stvari.

Kao da je sa novim prezimenom prestala da postoji njegova cerka , a stvorila se necija zena i majka...
 
ako je zajedničko prezime simboliše novu zajednicu bla bla bla
-zašto žena uzima muževljevo prezime zašto ne obratno... jel to zato što
- muškarac ne ulazi u novi period u životu?
-muškarac na prestaje da pripada svojoj porodici kako je to slučaj sa ženom?
ukratko, po čemu je muževljeva porodica pa tako i njegovo prezime važnije za samu novu zajednicu od ženine?
 
gigule:
ako je zajedničko prezime simboliše novu zajednicu bla bla bla
-zašto žena uzima muževljevo prezime zašto ne obratno... jel to zato što
- muškarac ne ulazi u novi period u životu?
-muškarac na prestaje da pripada svojoj porodici kako je to slučaj sa ženom?
ukratko, po čemu je muževljeva porodica pa tako i njegovo prezime važnije za samu novu zajednicu od ženine?


Vidis ja nikad nisam o tome razmisljala i ne brine me to bas previse. NE bi mi setalo da je uzeo moje devojacko a ne bi ni njemu, jer nam nije vazno kako se prezivamo vec sta smo oformili ...Verujem da ni jednog normalnog muskarca ne bi oterecivalo to sa prezimenom , isto kao sto se ni jedna normalna zena time ne bakce vise od onog trenutka kad donosi odluku. Ja nisam nikad razmisljala o tome posle izbora.Sve dok ne pokrenuste temuovde.
 
gigule:
ako je zajedničko prezime simboliše novu zajednicu bla bla bla
-zašto žena uzima muževljevo prezime zašto ne obratno... jel to zato što
- muškarac ne ulazi u novi period u životu?
-muškarac na prestaje da pripada svojoj porodici kako je to slučaj sa ženom?
ukratko, po čemu je muževljeva porodica pa tako i njegovo prezime važnije za samu novu zajednicu od ženine?

Цела западна култура је још увек патријархална...


Знаш како је некада бивало..... сестра се УДАЈЕ, значи улази у кућу мужевљеве породице, постаје део ње...а брат доводи жену у кућу као новог члана породице....

Данас је једнако небитна (или битна) и њена и њеогва породице ако живе сами....
 
Meni se pre ta frustriranost, pomodarstvo i nezrelost... plus šta još sve ne, oglašava na taj način što ONA menja svoje prezime :lol:
keve mi...

Što ste promenile prezime? Ajd da vas neko pita - ,,dodeljeno'' vam je pri rođenju - niste mogle da ga birate kao ni oca ni majku... Zašto ste ga se odrekle?
 
majcheki:
Meni se pre ta frustriranost, pomodarstvo i nezrelost... plus šta još sve ne, oglašava na taj način što ONA menja svoje prezime :lol:
keve mi...

Što ste promenile prezime? Ajd da vas neko pita - ,,dodeljeno'' vam je pri rođenju - niste mogle da ga birate kao ni oca ni majku... Zašto ste ga se odrekle?


:lol: Tako je Majcheki
dokle god neko ide uz dlaku on je dobar, pazljiv, normalan a cim se uradi nesto atipicno za drustvo u kojem smo onda si cudak, ludak, nesto glumis, sve radis iz inata...
 

Back
Top