Poseta Prištini?!

Komad zemlje me ne interesuje posto nisam materijalista,interesuju me ljudi.Zao mi je sto je Kosovo otislo jer odose ljudi-svi ti ljudi,i Srbi i Albanci.Ljudi su najveci resursi svake zemlje,ne teritorija.Pogledajte male zemlje koje su uspesne,ekonosmki i civilizacijski zato sto imaju kvalitetne ljude(pacifiste pre svega). Moram reci da je strasno ovo sto se desava sa nasom zemljom.Nekada su srpski intelektualci odlazili u Sorbonu i donosili napredne ideje demokratije u Srbiju pokusavajuci da ih implementiraju iduci u korak sa vremenom u kojem su ziveli dok mi danas ne samo da ne implementiramo napredne koncepte demokratije nego jos imamo partijsku drzavu i drzavne organe koji ne postoje zbog gradjana,kao servis gradjanima ,nego pre zbog sebe same. Mene ugrozava nemanje sistema(pravosudnog,zdravstvenog,obrazovnog) koji ce zastiti obicnog gradjanina/ku ove zemlje jer to je nesto sto mi mozemo menjati.Status Kosova ne mozemo menjati.Tako smo zeleli i da izadjemo na more 1912. godine preko severne Albanije i vojska je cak tri puta prelazila Prokletije i dolazila do tamo,ali velike sile nisu dale.Mogle su i tada da ne daju da Kosovo bude prisjedinjeno Srbiji,mogli su da ne daju ni Vojvodinu,ali im je bio interes da bude tako.Danas se nisu smilovale Srbiji nego nekome drugom.I ,kao sto rece nasa profesorka,nije uspesna osoba ona koja nikada ne padne vec ona koja padne i posle pada se uzdigne na noge.Ja bih to primenila i na drzavu.
Sto se tice mentaliteta ne slazem se sa Rednaksi i smatram ga totalno promenljivom kategorijom.Francuzi nisu oduvek bili civilizovani,nego su imali ratove,izgubili ih,i nakon toga je krenuo preporod pre svega kroz odgovarajuci obrazovni sistem. Zene nekada nisu imale prava da glasaju svuda po svetu (takodje mentalitet muskoga roda cele planete),pa je mentalitet izmenjen (doduse na Balkanu dobise pravo glasa,ali i posao i kucne poslove-duplo opterecenje) kroz edukaciju.
Inace,razumem sve ja ljude ovde koji pljuju po Albancima-iz nasih udzbenika istorije,koji su ratnohuckaski, bolju sliku o albanskom narodu kroz istoriju nisu ni mogli steci.Svima su nam poznate sprske zrtve,a evo malo i albanskih (ja sam bila iznenadjenja kada sam nailazila na te stvari s obzirom da u nasim udzbenicima istorije nigde ni traga njima)

Evo malo za promenu :
http://www.pescanik.net/index.php?p=242&ni=1261&nd=1
 
NEOBAVEŠTENI :shock:

Meštani srpskog sela Bogoševca na Šar-planini, koji žive bez struje i telefona, nisu znali da su Albanci proglasili nezavisnost

PRIZREN - Malobrojni meštani Bogoševca, srpskog sela na Šar-planini, s desne strane regionalnog puta Prizren-Štrpce, ne znaju da je Kosovo 17. februara proglasilo nezavisnost!


- Ma, nemojte mi reći! Nisam čula i ništa nisam znala o tome. Baš me čudite - rekla je meštanka Dušanka Tanasković na vest o proglašenju nezavisnosti.

Priseća se da je tog dana bilo nečeg neuobičajenog, ali da joj ni na kraj pameti nije bilo da je reč o veselju zbog proglašenja nezavisnosti. Nema, naime, ni radio ni TV, a o štampi nema ni govora.

Tek su joj ovih dana deca kupila mobilni telefon. Odakle bi, kaže, mogla da zna šta se dešava?
- Nisam ni znala da će biti tako nešto. Na cesti sam čula pre nešto više od mesec dana sirenu na kolima, ali i zurle i gočeve. Pomislila sam da je svadbeno veselje. Nije me bilo strah - kaže ona.

Tanaskovićeva, koja je jedna od šestoro žitelja u Bogoševcu i koja nikad nije napuštala rodno selo, kaže da ni pre ni posle 17. februara nije imala problema.

- Problema nema. Grehota je govoriti nešto što nije istina. Često nas obilazi Kosovska policijska služba, i danju i noću. Osetim ih ja i znam da su tu, ali nas niko nije dirao. Stara sam i moram istinu da govorim - rekla je Dušanka.
Ova sedamdesetogodišnjakinja ne misli da napušta selo. Tu je rođena, ceo život je tu provela, tu joj je suprug sahranjen, pa i ona ostaje u Bogoševcu.

- Ako ostanu svi koji su i do sada bili tu, ostaću i ja. Neću se pomerati sa svog praga i nije me strah. Kad Albanci mogu da žive ovde, živeću i ja. Pa, nećemo da se bijemo, nećemo se svađati. Neće da mi otimaju imanje valjda. Zašto da idem i ostavim sve imanje. Ostaću, a verujem da će mi, kao i do sada, dolaziti deca, koja žive u okolini Beograda - kaže ona.

Tanaskovićeva pokazuje na šporetu šerpu svog prijatelja Albanca iz Prizrena koji svakodnevno dolazi kod nje i tu kuva jelo - u gradu često nema struje, a ona uvek ima drva i loži šporet.

- Dolazi kod mene moj prijatelj Iso sa suprugom Dritom, a s njima često dolazi i snaha sa unukom. Lepo se družimo i uvek mi pomaže kad mi bilo šta zatreba. Moj sin Rade, koji je poljoprivredni inženjer, bio je pobratim sa njima :D:D, pa se to prijateljstvo i dalje nastavlja. Ovde dolaze i moje komšinice Bošnjakinje iz susednog Mušnikova, a i ja idem kod njih. Zovu me i na svadbe i tada baš uživam prisećajući se kako je nekad ovde vladala sloga i nije se vodilo računa ko je koje vere ili nacije - kaže starica.

Autor:
Agencija BETA
 
Komad zemlje me ne interesuje posto nisam materijalista,interesuju me ljudi.Zao mi je sto je Kosovo otislo jer odose ljudi-svi ti ljudi,i Srbi i Albanci.Ljudi su najveci resursi svake zemlje,ne teritorija.

@a.t.w.a Kosovo nije samo komad nase zemlje.nije Kosovo samo teritorija,u jednom Nerodimlju na Kosovu nalazi se oko 250 pravoslavnih crkava,a da ne govorim o Gracanici,Decanima,Peckoj Patrijasiji,Gazimestanu....
 
@a.t.w.a Kosovo nije samo komad nase zemlje.nije Kosovo samo teritorija,u jednom Nerodimlju na Kosovu nalazi se oko 250 pravoslavnih crkava,a da ne govorim o Gracanici,Decanima,Peckoj Patrijasiji,Gazimestanu....

Kazem opet interesuju me ljudi,vise od teritorija,vise od gradjevina.Dat nam je zivot i nezahvalno je odricati se njega zarad bilo cega (osim samodobrane i odbrane voljenih ljudi-za ostale snosis odgovornost u meri u kojoj si u mogucnosti da im pomognes,nista vise od toga). Crkve pravi covek.Kako ih napravi moze da ih i unisti (unistavane su i dzamije i crkve podjednako). Zivot pravi nesto nama nepojmljivo pa je samim tim vrednije od bilo koje crkve.
 
Kazem opet interesuju me ljudi,vise od teritorija,vise od gradjevina.Dat nam je zivot i nezahvalno je odricati se njega zarad bilo cega (osim samodobrane i odbrane voljenih ljudi-za ostale snosis odgovornost u meri u kojoj si u mogucnosti da im pomognes,nista vise od toga). Crkve pravi covek.Kako ih napravi moze da ih i unisti (unistavane su i dzamije i crkve podjednako). Zivot pravi nesto nama nepojmljivo pa je samim tim vrednije od bilo koje crkve.

ja jednostavno ne mogu,niti zelim, da razmisljam na taj nacin,ni zivot nije zivot ako ne umes da spoznas prave vrednosti u njemu.Samim tim ni covekov zivot nije vredan ako je samoziv i sebican.
 
Kazem opet interesuju me ljudi,vise od teritorija,vise od gradjevina.Dat nam je zivot i nezahvalno je odricati se njega zarad bilo cega (osim samodobrane i odbrane voljenih ljudi-za ostale snosis odgovornost u meri u kojoj si u mogucnosti da im pomognes,nista vise od toga). Crkve pravi covek.Kako ih napravi moze da ih i unisti (unistavane su i dzamije i crkve podjednako). Zivot pravi nesto nama nepojmljivo pa je samim tim vrednije od bilo koje crkve.

Na ovom svetu - planeti zemlji, od nastanka coveka (Homosapiens-a) zivelo je i umrlo preko 80 (osamdeset) milijardi ljudi. Da li mislis da je svako od njih napravio nesto po cemu bi ga pamtili ostali humanoidi? Naravno da nije, jer da jeste ljudska civilizacija bi bila na daleko vecem nivou nego sto je danas. Pamte se samo oni ljudi, humanoidi...kako hoces - koji naprave nesto i to ostane drugim pokoljenjima i generacijama koje ce nesto nauciti od te njihove zaostavstine. Zato gradjevine i "jesu " bitne, jer izgraditi ili napraviti jednu gradjevinu u odredjenom trenutku, dati joj oblik, strukturu, udahnuti joj dusu, sroditi je sa odredjenom grupacijom ljudi (razlicitog obrazovnog profila,nacijom, verskom grupom, rasnom pripadnoscu...) prakticno utice na "zivot" tih ljudi. A svako od nas ima neki zivot. Neko kvalitetan - neko manje kvalitetan. Ko nema cilj u "zivotu" - nema ni zivot (ili jos bolje - ne treba mu takav zivot) jer nema smisla. U Francuskoj je to Ajfelova Kula, u Engleskoj Big Ben i Vindzorska Palata, u Egiptu su to piramide, u SAD je to Kip Slobode, u Kini je to Kineski Zid, u Izraelu je to Zid Placa, u Juznoamerickim zemljama pronalaze takodje piramide tragajuci za svojim identitetom...svaki narod na svetu ima neke gradjevine koje nesto znace tom narodu...
E, vidis, to su kod nas crkve i manastiri koji odslikavaju Srpsku (Slovensku) dusu, mentalitet i stremljenja jednog naroda. Ako to ne vidis - to je tvoj problem, ali se nikako ne mogu sloziti sa tvojom konstatacijom da su gradjevine - samo gradjevine i da se one grade ili ruse. To je nesto vise od samog poimanja "zivota" u pravom smislu reci...
 
Pamte se samo oni ljudi, humanoidi...kako hoces - koji naprave nesto i to ostane drugim pokoljenjima i generacijama koje ce nesto nauciti od te njihove zaostavstine.

Ti omalovazavas vecinu proslih,sadasnjih i buducih stanovnika ove planete postavljanjem cudnog merila za vrednovanje ljudskog bica-a to je koliko su upamceni,da te podsetim napravio je Hitler genocid i ostavio zaostavstinu(zrtve i ideologiju) da ucimo iz nje ...Mislim da svi mi ,zajedno sa tobom jer i ti si anonimus,treba da izvrsimo kolektivno samoubistvo jer nikako ne doprinosimo covecanstvu !A ,eto,Velja Ilic ce ostati upamcen jer gradi crkvu na mestu gde je Filaret strajkovao gladju (i to naravno jer ima para,ali ajd da se ne latim tih materijalnih stvari kada su duhovne stvari u pitanju...)

Zato gradjevine i "jesu " bitne, jer izgraditi ili napraviti jednu gradjevinu u odredjenom trenutku, dati joj oblik, strukturu, udahnuti joj dusu, sroditi je sa odredjenom grupacijom ljudi (razlicitog obrazovnog profila,nacijom, verskom grupom, rasnom pripadnoscu...) prakticno utice na "zivot" tih ljudi.

Da li govoris o arhitekti, o onome ko je dao novac za izgradnju ili o radnicima koji su je gradili?Prakticni uticaj verskih objekata o kojima je ovde rec uglavnom je bio briga o ljudima koji zive u blizini,skroviste u vreme napada na srpsko stanovnistvo koje je tu zivelo i mesto verskih obreda.Ogromna vecina starijih ,a posebno mladjih ,ljudi srpske nacionalnosti nikada nije posetila Gracanicu,Visoke Decane i ostale manastire(dok politicki mitomani nisu potegli pricu o Kosovu da bi dosli na vlast po principu-stvoris krizu jer u njoj jedino mozes da vladas,a sa padom komunizma naprosto je pocelo sirenje vernika,odjednom su svi vernici, i tako je svuda na Balkanu,pohrlili u dzamije,u crkve,sto i ne bi bilo tako lose ukoliko bi bar procitali svete knjige pre toga,ali ovako na Balkanu uvek je sve kvazi i uvek je sve vezano za politicku atmosferu-e tad ovi nasi manastiri postaju aktuelni siroj populaciji-pre toga nema ekskurzija u te manastire,nema interesovanja javnosti za te manastire) pa ne znam o kakvom srodstvu sa odredjenom grupacijom govoris.Da je postojalo to srodstvo srpski narod ne bi naprasno zaboravio na te objekte(iako je bio komunizam tada mogli su pokazati interesovanje za njih u smislu istorijskih spomenika,ali politicka atmosfera je iznad svega...).

A svako od nas ima neki zivot. Neko kvalitetan - neko manje kvalitetan. Ko nema cilj u "zivotu" - nema ni zivot (ili jos bolje - ne treba mu takav zivot) jer nema smisla. U Francuskoj je to Ajfelova Kula, u Engleskoj Big Ben i Vindzorska Palata, u Egiptu su to piramide, u SAD je to Kip Slobode, u Kini je to Kineski Zid, u Izraelu je to Zid Placa, u Juznoamerickim zemljama pronalaze takodje piramide tragajuci za svojim identitetom...svaki narod na svetu ima neke gradjevine koje nesto znace tom narodu...

Slazem se da svako ima zivot,ali o kvalitetu necijeg zivota ja razmisljam kao o mogucnosti osobe da ostvari svoje potencijale,a ne kao o posedovanju cilja.Svako ima cilj,ne postoji osoba koja to nema(svaka osoba koja ne izvrsi samoubistvo ima cilj da prezivi jer bi se u suprotnom ubila) tako da svi imamo kvalitetan zivot po tvom kriterijumu. Moj profesor geografije je stalno govorio "misli globalno ,deluj lokalno".Mozes ti imati cilj koji zelis kao globalni ,odnosno opsti, ti globalni ciljevi su samo okvir tvog ponasanja jer ti na realizaciju tih ciljeva malo utices .Ali lokalni ciljevi,oni cijoj realizaciji mozemo doprineti su kljucni.
Za kraj moram reci da to delanje lokalno je najvise sto mi i mozemo uraditi(pod mi mislim i na Srbe i na Albance).Mozemo da saradjujemo,da organizujemo sebi bolji zivot, da zatvorimo kriminalce,da pronadjemo zrtve na obe strane i odamo im poslednju cast.Kada naucimo da se postujemo medjusobno, naucicemo i da postujemo tudje spomenike...Globalne stvari "prave" veliki.

E, vidis, to su kod nas crkve i manastiri koji odslikavaju Srpsku (Slovensku) dusu, mentalitet i stremljenja jednog naroda. Ako to ne vidis - to je tvoj problem, ali se nikako ne mogu sloziti sa tvojom konstatacijom da su gradjevine - samo gradjevine i da se one grade ili ruse. To je nesto vise od samog poimanja "zivota" u pravom smislu reci...

Inace, oduvek me je cudila ta veza "srpstva" i hriscanstva.Crkva je verski objekat valjda ,znaci stvorena je za praktikovanje hriscanstva,a ne "srpstva" (mislim da se ni samom Rastku Nemanjicu ne bi svidelo sta se sve povezuje sa njegovim imenom danas).Ona postoje za sve pravoslavce,a ne za sve Srbe.

pozdravcic
 
Ti omalovazavas vecinu proslih,sadasnjih i buducih stanovnika ove planete postavljanjem cudnog merila za vrednovanje ljudskog bica-a to je koliko su upamceni,da te podsetim napravio je Hitler genocid i ostavio zaostavstinu(zrtve i ideologiju) da ucimo iz nje ...Mislim da svi mi ,zajedno sa tobom jer i ti si anonimus,treba da izvrsimo kolektivno samoubistvo jer nikako ne doprinosimo covecanstvu !A ,eto,Velja Ilic ce ostati upamcen jer gradi crkvu na mestu gde je Filaret strajkovao gladju (i to naravno jer ima para,ali ajd da se ne latim tih materijalnih stvari kada su duhovne stvari u pitanju...)
Da li govoris o arhitekti, o onome ko je dao novac za izgradnju ili o radnicima koji su je gradili?Prakticni uticaj verskih objekata o kojima je ovde rec uglavnom je bio briga o ljudima koji zive u blizini,skroviste u vreme napada na srpsko stanovnistvo koje je tu zivelo i mesto verskih obreda.Ogromna vecina starijih ,a posebno mladjih ,ljudi srpske nacionalnosti nikada nije posetila Gracanicu,Visoke Decane i ostale manastire(dok politicki mitomani nisu potegli pricu o Kosovu da bi dosli na vlast po principu-stvoris krizu jer u njoj jedino mozes da vladas,a sa padom komunizma naprosto je pocelo sirenje vernika,odjednom su svi vernici, i tako je svuda na Balkanu,pohrlili u dzamije,u crkve,sto i ne bi bilo tako lose ukoliko bi bar procitali svete knjige pre toga,ali ovako na Balkanu uvek je sve kvazi i uvek je sve vezano za politicku atmosferu-e tad ovi nasi manastiri postaju aktuelni siroj populaciji-pre toga nema ekskurzija u te manastire,nema interesovanja javnosti za te manastire) pa ne znam o kakvom srodstvu sa odredjenom grupacijom govoris.Da je postojalo to srodstvo srpski narod ne bi naprasno zaboravio na te objekte(iako je bio komunizam tada mogli su pokazati interesovanje za njih u smislu istorijskih spomenika,ali politicka atmosfera je iznad svega...).
Slazem se da svako ima zivot,ali o kvalitetu necijeg zivota ja razmisljam kao o mogucnosti osobe da ostvari svoje potencijale,a ne kao o posedovanju cilja.Svako ima cilj,ne postoji osoba koja to nema(svaka osoba koja ne izvrsi samoubistvo ima cilj da prezivi jer bi se u suprotnom ubila) tako da svi imamo kvalitetan zivot po tvom kriterijumu. Moj profesor geografije je stalno govorio "misli globalno ,deluj lokalno".Mozes ti imati cilj koji zelis kao globalni ,odnosno opsti, ti globalni ciljevi su samo okvir tvog ponasanja jer ti na realizaciju tih ciljeva malo utices .Ali lokalni ciljevi,oni cijoj realizaciji mozemo doprineti su kljucni.
Za kraj moram reci da to delanje lokalno je najvise sto mi i mozemo uraditi(pod mi mislim i na Srbe i na Albance).Mozemo da saradjujemo,da organizujemo sebi bolji zivot, da zatvorimo kriminalce,da pronadjemo zrtve na obe strane i odamo im poslednju cast.Kada naucimo da se postujemo medjusobno, naucicemo i da postujemo tudje spomenike...Globalne stvari "prave" veliki.
Inace, oduvek me je cudila ta veza "srpstva" i hriscanstva.Crkva je verski objekat valjda ,znaci stvorena je za praktikovanje hriscanstva,a ne "srpstva" (mislim da se ni samom Rastku Nemanjicu ne bi svidelo sta se sve povezuje sa njegovim imenom danas).Ona postoje za sve pravoslavce,a ne za sve Srbe.

pozdravcic
a1pc2.gif
NAJBOLJI POST KOJI SAM DO SAD PROCITALA NA OVOM PDF.
 
Ti omalovazavas vecinu proslih,sadasnjih i buducih stanovnika ove planete postavljanjem cudnog merila za vrednovanje ljudskog bica-a to je koliko su upamceni,da te podsetim napravio je Hitler genocid i ostavio zaostavstinu(zrtve i ideologiju) da ucimo iz nje ...Mislim da svi mi ,zajedno sa tobom jer i ti si anonimus,treba da izvrsimo kolektivno samoubistvo jer nikako ne doprinosimo covecanstvu !A ,eto,Velja Ilic ce ostati upamcen jer gradi crkvu na mestu gde je Filaret strajkovao gladju (i to naravno jer ima para,ali ajd da se ne latim tih materijalnih stvari kada su duhovne stvari u pitanju...)
Da li govoris o arhitekti, o onome ko je dao novac za izgradnju ili o radnicima koji su je gradili?Prakticni uticaj verskih objekata o kojima je ovde rec uglavnom je bio briga o ljudima koji zive u blizini,skroviste u vreme napada na srpsko stanovnistvo koje je tu zivelo i mesto verskih obreda.Ogromna vecina starijih ,a posebno mladjih ,ljudi srpske nacionalnosti nikada nije posetila Gracanicu,Visoke Decane i ostale manastire(dok politicki mitomani nisu potegli pricu o Kosovu da bi dosli na vlast po principu-stvoris krizu jer u njoj jedino mozes da vladas,a sa padom komunizma naprosto je pocelo sirenje vernika,odjednom su svi vernici, i tako je svuda na Balkanu,pohrlili u dzamije,u crkve,sto i ne bi bilo tako lose ukoliko bi bar procitali svete knjige pre toga,ali ovako na Balkanu uvek je sve kvazi i uvek je sve vezano za politicku atmosferu-e tad ovi nasi manastiri postaju aktuelni siroj populaciji-pre toga nema ekskurzija u te manastire,nema interesovanja javnosti za te manastire) pa ne znam o kakvom srodstvu sa odredjenom grupacijom govoris.Da je postojalo to srodstvo srpski narod ne bi naprasno zaboravio na te objekte(iako je bio komunizam tada mogli su pokazati interesovanje za njih u smislu istorijskih spomenika,ali politicka atmosfera je iznad svega...).
Slazem se da svako ima zivot,ali o kvalitetu necijeg zivota ja razmisljam kao o mogucnosti osobe da ostvari svoje potencijale,a ne kao o posedovanju cilja.Svako ima cilj,ne postoji osoba koja to nema(svaka osoba koja ne izvrsi samoubistvo ima cilj da prezivi jer bi se u suprotnom ubila) tako da svi imamo kvalitetan zivot po tvom kriterijumu. Moj profesor geografije je stalno govorio "misli globalno ,deluj lokalno".Mozes ti imati cilj koji zelis kao globalni ,odnosno opsti, ti globalni ciljevi su samo okvir tvog ponasanja jer ti na realizaciju tih ciljeva malo utices .Ali lokalni ciljevi,oni cijoj realizaciji mozemo doprineti su kljucni.
Za kraj moram reci da to delanje lokalno je najvise sto mi i mozemo uraditi(pod mi mislim i na Srbe i na Albance).Mozemo da saradjujemo,da organizujemo sebi bolji zivot, da zatvorimo kriminalce,da pronadjemo zrtve na obe strane i odamo im poslednju cast.Kada naucimo da se postujemo medjusobno, naucicemo i da postujemo tudje spomenike...Globalne stvari "prave" veliki.
Inace, oduvek me je cudila ta veza "srpstva" i hriscanstva.Crkva je verski objekat valjda ,znaci stvorena je za praktikovanje hriscanstva,a ne "srpstva" (mislim da se ni samom Rastku Nemanjicu ne bi svidelo sta se sve povezuje sa njegovim imenom danas).Ona postoje za sve pravoslavce,a ne za sve Srbe.

pozdravcic

Na koji nacin mislis da omalovazavam prosle, sadasnje i buduce stanovnike ove planete? Zbog cinjenice koju sam rekao - da nismo svi jednaki, da nemamo svi isti zivot, da se ne radujemo istim stvarima? Po tome onda ti imas cudne kriterijume. Ti si pomenuo(la) gradjevine kao nesto za sta se ne treba vezivati - nisam ja. Ja sam ti ukazao zasto se ljudi vezuju za gradjevine, a svako ne moze da gradi, bas zbog te cinjenice da smo razliciti. Nisi shvatila post (ili nisi zelela da ga shvatis) pa cu probati da objasnim “tvojim” recnikom.
Nisu u pitanju samo verski objekti i to sam napomenuo kada sam pominjao Ajfelovu Kulu, Kineski Zid, Piramide...koji (valjda ces se sloziti) nisu verski objekti. Pomenula si Hitlera, koji je svojom ideologijom srusio pola sveta (gradjevina) tako da se to slaze sa tvojom “izjavom” da gradjevine nisu bitne i da mogu da se ruse, samim time onda se ti slazes sa Hitlerovom ideologijom, koju si “ti” pomenula – nepotrebno ali provokativno. Kada smo vec kod Hitlera, u bombardovanju Beograda 06.04.1941 srusena je (gradjevina) narodna biblioteka Srbije sa preko 500.000 naslova, knjiga, nekih starih i po nekoliko stotina godina. Koliko su ti ljudi, koji su preziveli bombardovanje, njihova pokoljenja, pa opet njihova pokoljenja...izgubila nestankom tolike kolicine informacija, skupljane desetinama i stotinama godina. Da li je njihov zivot, gubitkom te gradjevine i obrazovnog materijala koja je ta “gradjevina” posedovala, izgubio na kvalitetu? Ja smatram da jeste, a ti verovatno ne smatras da je to tako, zato sto to ne vidis...
Pomenula si Gracanicu, Decane...ljudi ne “ispovedaju” svoju veru samo u verskim objektima, tako da i ta tvoja konstatacija da...”verski objekti sluze samo za ispovedanje svoje vere...” ne pije vodu. To je nesto mnogo vise, ali to sam vec rekao i necu ponovo o tome...
Pominjes “...kolektivno samoubistvo...jer nikako ne doprinosimo covecanstvu...” Naravno da doprinosimo covecanstvu, svako od nas obicnih ljudi koji zasnuje svoju porodicu i ima svoje potomstvo i to potomstvo ima svoje potomstvo... doprinosi covecanstvu u onoj meri, a u odredjenom trenutku, kada neka jedinka iz tih potomstava ostavi trajnu zaostavstinu covecanstvu ispoljenu u vidu nekog naucnog projekta, medicinskog dostignuca ili prelepe i neobicne gradjevine. Takve osobe se (u nasem narodu, a i sire) zovu zaduzbinari i “pamte” se samo oni, a retko njihovi preci (mada ima i toga).
Zato, ako mene pitas, ja bih radije bio sa nekim ko ima “kvalitetan” zivot ( a kad to kazem ne mislim na materijalnu stranu, na koju ti “pretendujes” i koju pominjes)... nego sa nekim ko ne zna da svoj zivot ispuni stvarima toliko svakodnevnim i na dohvatu, kako bi svoj zivot, opet, ispunio kvalitetom.
To sto spominjes Srpstvo i hriscanstvo je takodje provokacija. Tacno je da crkve postoje za sve hriscane (ne klasifikujem pravoslavce i katolike), ali jedna cinjenica je nepobitna, koja se provlaci medju Srbima, a koja je toliko istinita da niko to ne moze da porekne. Srbi su i sacuvali hriscanstvo na Balkanu. 500 godina su patili, ali su ga sacuvali...e vidis zato su znacajne te gradjevine, Crkve i crkvista i Manastiri, da svedoce covecanstvu, hriscanskom (pa zasto da ne i sire) da se nesto, ako stvarno verujes u to, moze odbraniti. I to je deo onoga sta znace te gradjevine. Ne samo religija, nego i volja, zelja za opstankom (opstanak je instikt za samoodrzanjem svakog zivog bica), nepokolebljivost, nada...svetlo u tami...
 
Na koji nacin mislis da omalovazavam prosle, sadasnje i buduce stanovnike ove planete? Zbog cinjenice koju sam rekao - da nismo svi jednaki, da nemamo svi isti zivot, da se ne radujemo istim stvarima?

Ne ,vec zato sto si rekao da ostaju upamceni samo oni koji nesto naprave,pritom si mislio naravno na pozitivne primere i ja sam zelela da ti ukazem da vrednovanje necijeg zivota na ovoj planeti po tome da li je ostao upamcen ili ne nije dobro jer belezimo i negativne primere pamcenja.Tim tvojim kriterijumom bili su vodjene brojne vojskovodje koje su zapocinjale ratove(osvajacke) samo zato sto ce svojim pobedama ostati upamceni od strane buducih pokolenja covecanstva.Nisu bili vodjeni plemenitim ciljevima vec samo pukom sujetom


Ti si pomenuo(la) gradjevine kao nesto za sta se ne treba vezivati - nisam ja. Ja sam ti ukazao zasto se ljudi vezuju za gradjevine, a svako ne moze da gradi, bas zbog te cinjenice da smo razliciti.

Ja sam pomenula gradjevine kao nesto za sta se ne treba zrtvovati i koje ne treba fanaticno dozivljavati (energiju koju trosis na obozavanje istih bolje posveti mami,tati ,braci,sestrama,prijateljima-njima je to potrebnije nego manastiru)

Nisu u pitanju samo verski objekti i to sam napomenuo kada sam pominjao Ajfelovu Kulu, Kineski Zid, Piramide...koji (valjda ces se sloziti) nisu verski objekti.

Ovde navedeni nisu verski objekti.Gracanica je valjda manastir.Pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi kao verskoj organizaciji koja okuplja pravoslavne vernike.Gracanica jeste i spomenik kulture,ali ona se i dalje koristi u verske svrhe,u njoj se vrse verski obredi,pa je samim tim primarno verski objekat.Srpka pravoslavna crkva ima u svom nazivu "srpska" zato sto se odnosi na podrucje Srbije na kome ima jurisdikciju,a ne zato sto joj je namera da okupi samo Srbe (okuplja i Crnogorce,a okupljala je pre i Makedonce).

Pomenula si Hitlera, koji je svojom ideologijom srusio pola sveta (gradjevina) tako da se to slaze sa tvojom “izjavom” da gradjevine nisu bitne i da mogu da se ruse, samim time onda se ti slazes sa Hitlerovom ideologijom, koju si “ti” pomenula – nepotrebno ali provokativno.

Nemoj generalizovati sta sam rekla.Rekla sam da su manje bitne od ljudskog zivota.Nisu nebitne.Gradjevine postoje(covek ih gradi) da bi obavljale neku funkciju, samim tim su veoma korisne ljudskom drustvu.Gradjevine postoje radi coveka,a ne obrnuto.


Kada smo vec kod Hitlera, u bombardovanju Beograda 06.04.1941 srusena je (gradjevina) narodna biblioteka Srbije sa preko 500.000 naslova, knjiga, nekih starih i po nekoliko stotina godina. Koliko su ti ljudi, koji su preziveli bombardovanje, njihova pokoljenja, pa opet njihova pokoljenja...izgubila nestankom tolike kolicine informacija, skupljane desetinama i stotinama godina. Da li je njihov zivot, gubitkom te gradjevine i obrazovnog materijala koja je ta “gradjevina” posedovala, izgubio na kvalitetu?

Interesantno poimanje.Vidis mnogi su izgubili zivote pritom pa samim tim prica o pogorsavanju kvaliteta njihovog zivota gubitkom knjiga postaje besmislena. U primeru koji si naveo pokazao si da je nas ostetio ne gubitak zgrade, nego gubitak funkcije koju je ta zgrada obavljala,a zbog cega je napravljena, a to je skladistenje knjiga.

Naravno da doprinosimo covecanstvu, svako od nas obicnih ljudi koji zasnuje svoju porodicu i ima svoje potomstvo i to potomstvo ima svoje potomstvo... doprinosi covecanstvu u onoj meri, a u odredjenom trenutku, kada neka jedinka iz tih potomstava ostavi trajnu zaostavstinu covecanstvu ispoljenu u vidu nekog naucnog projekta, medicinskog dostignuca ili prelepe i neobicne gradjevine.

Mislis da je nas doprinos covecanstvu samo potomstvo???Ne slazem se ,Hitlerovi roditelji su ostavili potomstvo koje je kostalo zivota milione ljudi. Nasa zaostavstina covecanstvu nije bitna toliko koliko je bitna nasa zaostavstina nasoj okilini,ljudima koji nas vole i koje volimo.Covek treba da deluje u cilju realizovanja svojih sposobnosti,da bude zadovoljan sobomi kada to postane postigao je smisao zivota.Bilo bi zaista jadno kada bi se smisao zivota svodio na puko razmnozavanje.Meni bi to bila uzasna motivacija za zivot.Deca postoje da ih volimo i da nas vole(dakle zarad realizacije nase potrebe da volimo i da budemo voljeni),a ne zarad nekakve zaostavstine covecanstvu.

Takve osobe se (u nasem narodu, a i sire) zovu zaduzbinari i “pamte” se samo oni, a retko njihovi preci (mada ima i toga).

Meni je to zaista super kada neko ko ima novca taj novac deli sa drugima izgradnjom objekta koji ce sluziti svima.Ali nije mi super da se divim nekome ko gradi objekte koji ne sluze nicemu osim sujeti onoga koji ju je izgradio.A da ne spominjemo da je za izgradnju objekta potreban samo novac(ili robovi nekada) i nista vise, cime se dodatno materijalizuje pitanje izgradnje nefunkcionalnih gradjevina i cime postaje diskutabilno zasto se i diviti takvim gradjevinama. I opet ne smatram pamcenje pozeljnom odrednicom za bilo koga.Ne znam zasto bi neko zeleo da ostane upamcen.Vecina osobakoje su postigle zaista krupne stvari za covecanstvo nisu zelele da budu upamcene vec su se bavile svojim poslom(realizovale sopstvene sposobnosti) pa slucajno dosle do otkrica,ili su se bavile poslom da rese neki problem covecanstava(humane namere) pa su sa pojavom resenja postale (zasluzno kada su u pitanju pozitivne stvari) upamcene.

Zato, ako mene pitas, ja bih radije bio sa nekim ko ima “kvalitetan” zivot ( a kad to kazem ne mislim na materijalnu stranu, na koju ti “pretendujes” i koju pominjes)... nego sa nekim ko ne zna da svoj zivot ispuni stvarima toliko svakodnevnim i na dohvatu, kako bi svoj zivot, opet, ispunio kvalitetom.

Zaista sebe ne smatram merodavnom da sudim koliko je kome kvalitetan zivot. A ne znam zasto ti da.

To sto spominjes Srpstvo i hriscanstvo je takodje provokacija. Tacno je da crkve postoje za sve hriscane (ne klasifikujem pravoslavce i katolike), ali jedna cinjenica je nepobitna, koja se provlaci medju Srbima, a koja je toliko istinita da niko to ne moze da porekne. Srbi su i sacuvali hriscanstvo na Balkanu. 500 godina su patili, ali su ga sacuvali...e vidis zato su znacajne te gradjevine, Crkve i crkvista i Manastiri, da svedoce covecanstvu, hriscanskom (pa zasto da ne i sire) da se nesto, ako stvarno verujes u to, moze odbraniti. I to je deo onoga sta znace te gradjevine. Ne samo religija, nego i volja, zelja za opstankom (opstanak je instikt za samoodrzanjem svakog zivog bica), nepokolebljivost, nada...svetlo u tami...

Religija je intimna stvar(izmedju tebe i Boga).To nije kolektivno osecanje.To je tvoje intimno verovanje. Narod je tada ziveo u opasnim vremenima,ali nije im gradjevina pomagala da opstanu,vec Crkva kao organizacija koja je upijala koliko toliko obrazovanije ljude (tada se znanje i sticalo samo u crkavama i to je bilo uglavnom versko znanje).Ti ljudi su bili vidjeniji i mogli su da razgovaraju sa Turcima(kada su Turci naravno dozvoljavali razgovor) o polozaju naroda zbog cega su i smatrani zastitnicima naroda.Nije cudno da je i Arsenije koji je predvodio seobu Srba bio svesteno lice. Ja ne sporim da je Crkva imala uticaj na opstanak hriscanstva na ovim prostorima,ali sporim da je imala uticaj na opstanak Srba. Srbi su ljudi i nista vise ne bi izginuli bez Crkve nego sto su izginuli sa zastitom Crkve.Crkva je doprinela opstanku srpskog nacionalnog identiteta.

Za kraj,ja ne mislim da su te Crkve nebitne.One ipak i dan danas sluze cilju kome su namenjene.A to je praktikovanje pravoslavlja.Pored toga su i istorijski spomenici.Ali nisu vredne zrtvovanja bilo koga.Bilo kog postenog Albanca/kinje ili Srbina/kinje. Jer tada kada one postanu instrument za vodjenje politike prlja se i svrha zbog koje postoje,a to je pre svega miroljubiva religija(u meri u kojoj religija uopste i moze biti miroljubiva).
 
Koliko si kontradiktorna sebi - evo to sam upravo i boldovao...

Ne vidim kontradiktornost koju spominjes .U prvoj boldovanoj recenici "ovde navedene..." odnosilo se na Kip slobode i ostale koje si naveo, a koje nisu verski objekti(to se i primecuje u mom postu jer sam te citirala). U ostalom ne vidim kontradiktornost. Ako te ne mrzi ,obrazlozi zasto ih ti vidis na naznacenim mestima . Ako te mrzi,nikom nista .
 
Obrazlozila sam sta sam imala i ne vidim nista kontradiktorno.Mogu da nagadjam (sta si TI mogao videti kontradiktorno) da si boldovao generalizaciju u smislu da sam ja iz mnogih koji su izgubili i kojima knjige vise nista ne znace zakljucila da knjige vise nikome ne trebaju,ali pazljivim citanjem, u kontekstu u kojem je receno, primetio bi da to ukazuje na znacaj ljudskog zivota,a ne beznacajnost knjiga.I nadovezuje se na prethodno receno,pa ne znam sta je kontradiktorno tu.
Mogu da nagadjam i za crkvu da ti je kontradiktorno privatno osecanje i postojanje crkve kao organizacije.Organizacije postoje bas kao i gradjevine ,u funkciji ljudima.Svakom pojedincu.Ti si onaj koji oseca,a Crkva samo vrsi obrede i pomaze tebi u shvatanju vere (pristupa svakom pojedincu,a ne masi-jer svaki covek je poseban i jedinstven ).Vrsenje verskih obreda je jedna od funkcija crkve. Pritom ti mozes biti vernik bez crkve,dovoljna ti je samo sveta knjiga i tvoja vera u napisano.Vera je relativan pojam i svako je drugacije dozivljava,i ima drugacija ocekivanja od vere.To sto si ti pravoslavne vere i neko drugi je pravoslavne vere ne znaci nista,ne znaci da imate isto osecanje,znaci samo da ste krsteni.Neko ce se moliti redovno,neko ne.Neko ce citati Bibliju,neko ne.Neko prosto veruje u Boga pa je ,eto,pravoslavac jer su mu svi pravoslavci(isto tako bi bio musliman ili katolik da mu je porodica te vere). Ali ce svi oni ici u crkvu misleci da su vodjeni istom zvezdom vodiljom,sto je kao sto se vidi njihova velika zabluda,jer svako od njih ide sa nekom svojom vizijom vere (zato sto osecaj vere u nesto jeste privatni osecaj).
Crkvu ne treba shvatiti kao kolektiv vec pre kao sluzbu gardjanima,kao zdravstvenu ustanovu,policiju i slicno(na kraju krajeva debelo su placeni za usluge koje pruzaju).

Za ostalo ne mogu cak ni da nagadjam sta je kontradiktorno.
Pises nesto o cemu znas, a sto nema veze sa onim o cemu smo i poceli da pricamo[]/QUOTE
Sto se tice imanja ili nemanja veze sa onim o cemu smo pricali moj veliku post je bio odgovor na tvoje recenice,dakle ja nisam otvorila nikakvu novu temu i razglabala o njoj zato sto sam zeljna paznje(iskreno i nisam ljubiteljka foruma i ovde samo i odgovaram na postove upucene meni-da mi se niko nije obratio verovatno ne bih ni postovala).Ja sam samo odgovorila na ono sto si ti rekao i to sam uradila svojim argumentima koji su izgleda ostali neshvaceni i zao mi je zbog toga.Pozdrav
 
Ne vidim kontradiktornost koju spominjes .U prvoj boldovanoj recenici "ovde navedene..." odnosilo se na Kip slobode i ostale koje si naveo, a koje nisu verski objekti(to se i primecuje u mom postu jer sam te citirala). U ostalom ne vidim kontradiktornost. Ako te ne mrzi ,obrazlozi zasto ih ti vidis na naznacenim mestima . Ako te mrzi,nikom nista .

Nema kontradiktornosti!!! Meni se dopada tvoje poredjenje i uopste obrazlozenje.
Mnogima nije jasno da su religije instrumenti za manipulisanje sa masama!!!
Mene ne zanimaju religije! Ljudi su mi bitni, LJUDI!
 
Nema kontradiktornosti!!! Meni se dopada tvoje poredjenje i uopste obrazlozenje.
Mnogima nije jasno da su religije instrumenti za manipulisanje sa masama!!!
Mene ne zanimaju religije! Ljudi su mi bitni, LJUDI!


I mene interesuju ljudi .....ali! Kada bi posetila neke ljude, sa njima imala kontakt, videla kako izgledaju, shvatila ako bi mogla sta ti misle.............., onda bi pocela da te prvo interesuje sopstvena religija...........
 
I mene interesuju ljudi .....ali! Kada bi posetila neke ljude, sa njima imala kontakt, videla kako izgledaju, shvatila ako bi mogla sta ti misle.............., onda bi pocela da te prvo interesuje sopstvena religija...........

ili bi prestala da me interesuje religija kada primetim da ona utice na kreiranje negativnih osecanja kod ljudi,podstice mrznju,podstice sujetu(osudjujemo nevrenike jer samo mi znamo "istinu" o zivotu),manipulise osecajom krivice za sve i svasta kod ljudi koju sama proizvodi? Meni je recimo dovoljno da prisustvujem vencanju u nasoj crkvi,odslusam popa sta savetuje bracnom paru,narocito onaj deo o pokornosti zene muzu, bez obrnute relacije,odnosno pokornosti muza zeni (inace to je citat iz Biblije,nalazi se na pocetku Starog zaveta,tamo negde kada odlaze iz raja Adam i Eva).Pa onda izgradnja osecaja krivice kod zene da je kriva za napustanje raja pa je menstruacija kazna itd. Isto tako kada vidim vencanje u dzamiji i cujem sta hodza pritom izgovara sta su prava i obaveze buducih supraznika ,recimo zena ne sme da odbije muskarca kada on zeli seks (isto ne vazi za njega,moze da odbija do prekosutra) ili sme da posecuje roditelje kada joj muz dozvoli (isto ne vazi obrnuto) itd. E tako prestanem da se interesujem za religijske norme jer su suprotne mojoj teznji ka slobodi .Ne znam sta je spektakularno u religiji,prihvatis sve na dlanu.Zar nije mnogo vrednije postovanja kada ukljucis sopstvene mozdane vijuge za poimanje sveta oko sebe?Nije tesko, a nakon saznanja osetis se slobodno
 

Back
Top