Poseta Prištini?!

Kao prvo "a.t.w.a" nismo ni u cemu zajedno, ja je cak i ne poznajem. Kao drugo probleme koje imamo u ovoj zemlji su upravo zbog takvih osoba kao sto ste vi! Nacionalisti koji zaboravljaju proslost! Ono sta se desilo Srbima je isto ono sta se desilo i Albancima, isto ono (cak i gore) sta se desilo Bosancima! Tako da pre nego da opravdavate nekoga ili da napadate nekoga anlizirajte celu situaciju sta se desilo na Balkanu! Sto se mene tice ceo Balkan ima istu narav, jedina razlika je u tome sto se drugacije nazivaju. Zato se i ne podnosite, zato i napadate jedni druge jer ste svi vi isti!
Sto se tice teme "a.t.w.a" u pravu si! Nasla si pogresno mesto da postavis to pitanje. Nazalost, ovde smo se ubedili da nema puno ljudi koji veruju u cisto druzenje bez mrznje i nacionanlosti.
Pozdrav!
 
Baby A:
Kao prvo "a.t.w.a" nismo ni u cemu zajedno, ja je cak i ne poznajem. Kao drugo probleme koje imamo u ovoj zemlji su upravo zbog takvih osoba kao sto ste vi! Nacionalisti koji zaboravljaju proslost! Ono sta se desilo Srbima je isto ono sta se desilo i Albancima, isto ono (cak i gore) sta se desilo Bosancima! Tako da pre nego da opravdavate nekoga ili da napadate nekoga anlizirajte celu situaciju sta se desilo na Balkanu! Sto se mene tice ceo Balkan ima istu narav, jedina razlika je u tome sto se drugacije nazivaju. Zato se i ne podnosite, zato i napadate jedni druge jer ste svi vi isti!
Sto se tice teme "a.t.w.a" u pravu si! Nasla si pogresno mesto da postavis to pitanje. Nazalost, ovde smo se ubedili da nema puno ljudi koji veruju u cisto druzenje bez mrznje i nacionanlosti.
Pozdrav!

Kao prvo mesas nacionalizam i nacizam, ono sto si u ovom postu nazvala nacionalizmom definoisala si kroz nacizam.U zivotu moras da razlikujes osnovne pojmove a potom da komentarises.
Drugo Balka ne moze da ima istu narav, jer ne postoje dve identicne stvari na planeti zemlji a kamoli u domenu ljudi posebno gde su razlicite vere, kuture, obrazovanje,... jer svaki od segmenata koji ide uz jednog coveka, ponasanje svakog je integrisano vertikalno kroz osnovne elemente koji ih definisu i razlikuju od rugih ljudi i vertikalno kroz procese svakog elementa ponaosob.
Tvoj je optimizam zadivljujuci, ali generalizovanje ti je cist promasaj.Jeste tuzno i katastrafolno sta se desavalo i sta se i dalje desava svuda u svetu.Ratovi za sirenje vere, osvajanje teritorija i sl. su oduvek postojali i postojace samo na razlicite nacine a sto opet zavisi opet od nivoa tehnoloskog razvoja.
Istina je da se istorijska karta migracija, kraljevina, drzava i slicnog menjala.Ko su bosanci nego modifikovani turci ili srbi koji su primili drugu veru i zadrzali se na ovim prostorima.Nelogicno je da takva grupa trazi svoju zemlju u vec postojecoj zemlji a logicno je da je traze obzirom da su se u medjuvremenu razmnozili ( u Nemackoj npr. ima vise stranaca nego nemaca, u Francuskoj ima vise Arapa nego francuza, pa niko od njih ne trazi drzavu u drzavi).E te dve stvari su nepomirljive i nemaju kompromisa jedna prema drugoj jer su totalno kontradiktorne, kao crno i belo.Kada se pomesa dobija se sivo (rat).To je toliko prosto definisati ali prethodno moras da napravis analizu da bi shvatila, a da bi to uspela prvo moras da segmentiras i uporedis odnose pismenih od nepismenih, procenat ogranicenih(zatucanuh) i neogranicenih i jos dosta toga.
Dvoja definicija je utopisticka, veoma prosta=jednostavna, nerealna i nemoguca, jer su ljudi jako, ali jako razliciti.Razlikuju se na nivou jednog grada u odnosu na naselja a kamoli sire na nivou drzave ili Balkana.I uvek ce postojati ljudi sa dobrim i losim iskustvom, sa predrasudama i bez, oni kojima nista nije vazno i oni kojima je sve jako vazno, svestrani i ograniceni, druzeljubivi i nedruzeljubivi, oni koji teze prihvataju realnost i oni koji se prilagodjavaju odredjenim situacijama,....
 
Ako su Bosanci modifikovani turci ili srbi koji su primili drugu veru, koji Srbin moze da kaze da je cist pravoslavac nakon 500 godina vladavine Turske?
Anyway, moja izjava ("definicija"?) nije nerealna i nemoguca, niti prosta ili jednostavna, nego je istinita! Paljenje kuca, ubijanje, mucenje i td. je uradjeno na isti nacin od razlicitih NACIJA na Balkanu! Tokom ratova na Balkanu ( ne znam da li si prisustvovao barem jednom kad tako pricas) istina je da su losi ljudi pokazali svoje lice i na su nevini ispastali, ali isto tako je istina da bilo sta da je uradjeno, uradjeno je na isti nacin, upotrebljena je ista metoda od razlicitih strana. Tako da ponekad moras da prisustvujes nekim stvarima da bi znao o cemu pricas.
 
Baby A:
Ako su Bosanci modifikovani turci ili srbi koji su primili drugu veru, koji Srbin moze da kaze da je cist pravoslavac nakon 500 godina vladavine Turske?
Anyway, moja izjava ("definicija"?) nije nerealna i nemoguca, niti prosta ili jednostavna, nego je istinita! Paljenje kuca, ubijanje, mucenje i td. je uradjeno na isti nacin od razlicitih NACIJA na Balkanu! Tokom ratova na Balkanu ( ne znam da li si prisustvovao barem jednom kad tako pricas) istina je da su losi ljudi pokazali svoje lice i na su nevini ispastali, ali isto tako je istina da bilo sta da je uradjeno, uradjeno je na isti nacin, upotrebljena je ista metoda od razlicitih strana. Tako da ponekad moras da prisustvujes nekim stvarima da bi znao o cemu pricas.

Naravno da mnogi ne mogu sa sigurnoscu da tvrde mnoge stvari vezane za samu genetiku, medjutim postoje tradicije koje se neguju i ljudi se prema tome i orijentisu, to je licno pravo svakog od nas.Dali cu ja negovati pravoslavnu ili bilo koju tradiciju zavisi od mene a ne od tebe ili bilo koga drugog.
Naravno da su vrseni ratovi na isti nacin od strane razlicitih nacija, jer je tehnoloski nivo isti, ne mogu da koriste i primenjuju druge strategije, taktike i naoruzanja kada ih ne poseduju.Taktike ratovanja zavise od reljefa odnosno konfiguracije odredjenog terena, nacina ratovanja(kopneni, vazdusni, sa vode,...).Dalje svaki od ovih vidova ima svoju dalju odnosno dublju strukturu.
U ratu jedna ista strana ima i dobro i lose lice u zavisnosti od toga na kojoj se strani nalazis i sa kog aspekta posmatras..Ratovi u osnovi nisu dobri jer odnose neduzne zrtve (tako je oduvek bilo i bice dokle god je sveta i veka).
Ne treba covek da bude u svakoj situaciji ocevidac da bi doneo ispravno resenje.Mislis li da su inspektori koji vode razlicite slucajeve bili na mestu zlocina, ili da ti preformulisem ceo svet veruje u Boga a pritom ga niko do sada nije video.
 
Vintage:
Tema je jasna ! Poseta Prishtini sta tu nije jasno ? Treba li prvo da se dokaze DNA nac.,eticke,soc.,kulturne itd.pripadnosti..ili je zadovoljavajuce samo br.obuce...

Tema je postavljena da isprovocira ljude (citaj Srbe i druge nealbance) koji ne mogu da se vrate na svoja ognjista, u svoje kuce i na svoja imanja, a istovremeno da reklamira siptare kao gostoljubive domacine i Kosovo i Metohiju kao nepoznatu destinaciju i turisticku atrakciju. Na zalost iako pozdravljam taj pokusaj u smislu reklame moram da konstatujem da to nije isto bez Srba. Znaci nedostaje taj "glavni" deo, srz onoga sto cini Kosovo i Metohiju, a to su naravno autohtoni Srbi, ljudi koji su preko 500 godina bili barijera za prodor islama prema hriscanskoj Evropi, a to je , verujte mi , ono sto bi vecina stranaca zelela da vide. Ne mislite valjda da ce doci da gledaju siptare, koji iako stotinama godina zive na Kosmetu, nisu ostavili nimalo traga u kulturnom i istorijskom smislu... :roll:
 
iskander:
Tema je postavljena da isprovocira ljude (citaj Srbe i druge nealbance) koji ne mogu da se vrate na svoja ognjista, u svoje kuce i na svoja imanja, a istovremeno da reklamira siptare kao gostoljubive domacine i Kosovo i Metohiju kao nepoznatu destinaciju i turisticku atrakciju. Na zalost iako pozdravljam taj pokusaj u smislu reklame moram da konstatujem da to nije isto bez Srba. Znaci nedostaje taj "glavni" deo, srz onoga sto cini Kosovo i Metohiju, a to su naravno autohtoni Srbi, ljudi koji su preko 500 godina bili barijera za prodor islama prema hriscanskoj Evropi, a to je , verujte mi , ono sto bi vecina stranaca zelela da vide. Ne mislite valjda da ce doci da gledaju siptare, koji iako stotinama godina zive na Kosmetu, nisu ostavili nimalo traga u kulturnom i istorijskom smislu... :roll:

1.Vecito vas neko provocira
2. Ima i albanaca koji ne mogu u svoju ognjista (ja sam zivi primer ;) )
3. Albanci su uvek bili gostljubivi domacini
4. Zasto bi stranci dosli na Kosovu da vide vas kad vas ima na milione u srbiji?? :shock: :shock:
 
Inspiracija za one zeljne rodne grude ima emisija na RTK 1 i to sat.program..''nedeljni kolaz'' /srpski jez....pa po volji...sve je to individualno.
Dakle zavisi od persone :-D kakvu predsatvu zeli da vidi..i koliko je spremna/zeljna da stavi 3D cvikere,jopet kazem sve je to individualno...
 
Karla Del Ponte:
1.Vecito vas neko provocira
2. Ima i albanaca koji ne mogu u svoju ognjista (ja sam zivi primer ;) )
3. Albanci su uvek bili gostljubivi domacini
4. Zasto bi stranci dosli na Kosovu da vide vas kad vas ima na milione u srbiji?? :shock: :shock:

1. Tacno je - vecito nas neko provocira radi sopstvenih interesa, ako pogledas mapu sveta (kopno) videces da smo mi u centru sveta i da je geostrateski polozaj Srbije interesantan za velike sile - uvek bio i uvek ce biti

2. Da ima i siptara koji ne mogu na svoja ognjista, ali je taj broj minaran u odnosu na broj Srba koji ne mogu na svoja ognjista

3. Albanci su bili gostoljubivi domacini, ali su zato siptari retko kada bili gostoljubivi, narocito prema hriscanima

4. 2006 godine - samo Beograd je posetilo 550.000 turista iz celog sveta, a ukupan broj za celu Srbiju je oko 850.000 stranih turista...
Ako niste dobro razumeli moj post u vezi Kosmeta kao turisticke atrakcije, predlazem da ga procitate ponovo... :wink:
 
iskander:
1. Tacno je - vecito nas neko provocira radi sopstvenih interesa, ako pogledas mapu sveta (kopno) videces da smo mi u centru sveta i da je geostrateski polozaj Srbije interesantan za velike sile - uvek bio i uvek ce biti

2. Da ima i siptara koji ne mogu na svoja ognjista, ali je taj broj minaran u odnosu na broj Srba koji ne mogu na svoja ognjista

3. Albanci su bili gostoljubivi domacini, ali su zato siptari retko kada bili gostoljubivi, narocito prema hriscanima

4. 2006 godine - samo Beograd je posetilo 550.000 turista iz celog sveta, a ukupan broj za celu Srbiju je oko 850.000 stranih turista...
Ako niste dobro razumeli moj post u vezi Kosmeta kao turisticke atrakcije, predlazem da ga procitate ponovo... :wink:


Kao prvo hvala sto me persirate, osecam se matora ali nema veze ;)

Sta imaju shiptari protiv hriscana kad iama i medju nama hriscana? :shock:

koja je razlika izmedju albanaca i shiptara? ako tipujesh na albaniju na albanski se i ona zove shqiperi znaci shqiptar na albanski, albanac na slavenskom!! :roll:
 
Ko umije njemu dvije - ako umije ! A ko ne umije onda kupuje.Kao u vašim slučajevima, to se vrlo dobro zna.Plati da bi imao neku da mu rađa, a opet plati da bi imao avanturu sa strane. Naravno bez para ne bi nikad ni "primirisao" kod bilo koje žene jer takvu lepotu samo majka može da voli.....
 
rider on the storm:
Ko umije njemu dvije - ako umije ! A ko ne umije onda kupuje.Kao u vašim slučajevima, to se vrlo dobro zna.Plati da bi imao neku da mu rađa, a opet plati da bi imao avanturu sa strane. Naravno bez para ne bi nikad ni "primirisao" kod bilo koje žene jer takvu lepotu samo majka može da voli.....


verujem ti na rec ...iskustvo cini svoje!! :D
 
kud vi odoste ljudi?:) verujem da je devojka koja je trazila pomoc da dodje do Pristine na zalost Srpkinja,nesvesno dete koje jos nije sazrelo i veruje u lazi "svog virtuelnog prijatelja"ako ipak odluci da dodje na Kosovo i to jos u Pristinu zelim joj puno srece.
 
E pa ne mogu da verujem sta citam ovde.Za promenu vidim da se pojavilo par normalnih ljudi u moru fasizma koje se ovde servira i pozdravljam ih ovim putem :-).
Glupachice,hvala sto pokusavas da opravdavas moj odlazak mojom nezreloscu,ali moram da te razocaram-imam 22 godine,daleko od toga da sam nezrela (da sam nezrela verovatno bih verovala da su Albanci cudesna,prljava bica organizaovana u plemenske grupe koja zasluzuju samo sazaljenje i pljuvanje od civilizovanog "nebeskog" srBskoga roda ,kao sto rekose vec neke,zaista nezrele, forumasice ovde).
Nasuprot tome, ja ipak otisla u Pristinu u aprilu prosle godine sa organizacijom Inicijativa mladih za ljudska prava, prosetala gradom,pricala na srpskom sve vreme,svi ljudi sa kojima smo se sastajali (a u pitanju su jedan istoricar,profesorka sociologije,zatim osoba iz Ministarstva za rad,pa predstavnik Ministarstva za rudarstvo ,pa cak i momak iz Samoopredeljenja sa kojim se nisam slozila oko mnogih stvari) pricali su na srpskom(osim decka iz Samoopredeljenja :-) koji je pricao na engleskom,ali smo mu se mi obracali na srpskom)...
Naravno da ne zelim da generalizujem bilo sta i naravno da ne zelim da izvlacim paralelu sa celim Kosovom na osnovu centra Pristine u kome smo se mi kretali (bez ikakve pratnje osim jednog decka iz Inicijative mladih),ali mogu reci da sam se ja sve vreme osecala bezbedno,pricala sam glasno i jasno na srpskom,svratili smo i na Univerzitet u Pristini i tu takodje prosetali,malo ko je i obratio paznju na nas,a kamoli da nas je popreko pogledao. Inace, ono sto je mene iznenadilo tamo je sto nema cikica sa belim kapicama :-)(zapravo videla sam par njih i to su bas bas matorci,nesto kao kod nas da vidis nekoga sa sajkacom),a redovno ih vidjamo na fotografijama Pristine u medijima,zatim dzamija u centru grada je poprilicno neuredna i cak je fasada izvrljana nekim natpisom (ja zakljucih da i nisu toliko pobozni kad je takva ta dzamija,mada ne treba generalizovati ni to). Naravno,srela sam se i sa svojim drugarom i sve je proslo ok. Ne znam zaista cemu tolika paranoja oko svega.
Jos bih da zakljucim da ispit za svaciju spoznaju sveta oko sebe je opstanak.Ako drzava SFRJ,zatim SRJ,zatim Srbija i Crna Gora nije opstala znaci da spoznaja sveta u kome su se nalazile nije bila dobra. Ukoliko se ta spoznaja sveta ne promeni (a vidimo da se u glavama mnogih ovde ne menja) i drzava Srbija ce biti u opasnosti da prodje kao i njene prethodnice.Pozdrav svima dobronamernima
 
@a.t.w.a.Lepo,drago mi je da si posetila Pristinu i da si ponele sa sobom toliko lepih utisaka,a jesi li se zapitala draga moja sta bi se desilo da nisi bila u drustvu tih ljudi?Sta mislis sta bi se desilo da si sa nekom drugaricom ili drugom nenajavljena dosla u Pristinu i tako pocela da govoris Srpski?Ja na Kosovu zivim svo vreme,dakle rodjene sam ovde,pa te pitam cije je misljenje merodavnije,tvoje,jer si provela nekoliko dana u Pristini, ili moje jer sam ovde od rodjenja?Inace ja o njima ne govorim na ovakav nacin zato sto ih mrzim,ja nisam sposobna za to,ali me previse boli ova nepravda ucinjena nama da bih mogla da budem toliko "pravedna",kao sto si u poziciji na primer ti i jos mnogo drugih ljudi koje ne boli cimnjenica da im neko otima komad zemlje.
Tacno je to da su se siptari dolaskom Kfora i umnika na Kosovo vidno civilizovali,da si u istu tu Pristinu dosla '98 godine videla bi veliki broj tih belih kapa,videla bi zene u mantilima sa marama na glavama i jos sto-sta sto bo ti bilo nepojmljivo.
 
E da je samo to...mentalitet ostaje mentalitet...Ne moze se nacin zivota kojim su ziveli stotinama godina (fisovi, krvna osveta i drugi obicaji, a narocito ekstremni fundamentalizam koji ostali muslimanski vernici u svetu odbacuju kao "neizvorni") dase potire za samo devet godina, koliko je Evropa kod njih...Pravi mentalitet je ispoljen 17.03.2004 kada su divljacke horde krenule u rusenje i paljenje svega sto vredi na Kosmetu. Sada su se malo "prikrili" ali ja duboko verujem da ce taj nihov pravi mentalitet opet izaci na videlo za par godinica...
 

Back
Top