Posao u Norveškoj?

hvala na odg e ovako pasos nemam nikakav tj treba u avgustu da ga izvadim nisam dosad nikada putovala pa mi nije trebao ,a reci te mi kako da spojim diplomu sa obrazovanjem.....i nerazumem za varioce i sl zanimanje se izdaje dozvola a za frizere ne :dontunderstand: zbog cega to?uglavnom poznanik mi je rekao da mogu da dodjem tamo da ce mi naci posao nisam htela puno da se raspitujem sta i kako dok ne izvadim pasos i naucim jezik....ali koliko vidim to ce biti jako tesko :confused:

Pasos na prvom mestu.Sa srpskim nasim moras da spajas obrazovanje i diplomu, jednostavno tako je za zemlje van EU/EEA zone.To je pravilo.Deficitirana zanimanja mogu da dobiju radnu dozvolu ukoliko nadju posao uz min 80 % stilliga, tj radnog vremena.U ta zanimanja ne spada frizer jer ih ima previse.Upisi neku prekvalifikaciju, nesto sto bi ti otvorilo trziste na neki nacin ako bas zelis da ides.Taj put nije nimalo jednostavan, da znas.Uz velikiu trud i jaku volju jedino moze da se uspe.Idi prvo turisticki, mozda ti nadju nesto malo na crno.Taman da vidis, mozda ti se i ne svidi zivot na severu.Probaj da izvidis :)
 
Pozdrav svima,ja sam Marko,po struci sam medicinski tehnicar i svoj posao radim vec 8 godina.U zadnji vreme sam se bas "zagrejao" za odlazak u Norvesku pa me interesuje kakve su mi sanse i koji su prvi koraci koji bih trebao da preduzmem.Unapred zahvalan
 
sanse su ti odlicne , to je najtrazeniji posao gore , i po nekim procenama bice u deficitu narednih 10 godina , ali ti nemoj da cekas toliko ... moras jezik da naucis , to znam sigurno , moras mnogo da se cimas oko diplome , moras neke testove silne da polazes , a cuo sam da za nas koji dolazimo iz zemalja van EU/EEA vazi neki zakon po kome moras kao medicinski radnik maltene godinu dana za dzabe da radis i onda pocinjes pare da dobijas , to je valjda neki zakon koji je u planu ili ga vec polako sprovode , to sam cuo na http://www.elitesecurity.org/t282324-Zivot-Norveskoj-kako-otici-kako-se-zivi-tamo ..
 
Pozdrav svima,ja sam Marko,po struci sam medicinski tehnicar i svoj posao radim vec 8 godina.U zadnji vreme sam se bas "zagrejao" za odlazak u Norvesku pa me interesuje kakve su mi sanse i koji su prvi koraci koji bih trebao da preduzmem.Unapred zahvalan

Moj jedan drugar je nesto slicno kao ti, mislim daj je imao otprilike isto radno iskustvo u istoj struci i otisao u Norvesku i super mu je. Cujemo se povremeno i kaze da mu je odlicno cak stize i da roni, ide u prirodu ima razne hobije itd. Znaci balans, posao-zivot je isto ok i tako... U svakom slucaju dobra su mu iskustva.
 
Pozdrav svima kakva je situacija za automehaničare trenutno učim jezik pa planiram početkom iduce godine da krenem put norveske a počecu da apliciram na oglase za poso vidim ima ih puno i dosta se traze majstori ako neko nesto zna o tome bio bih vam zahvalan hvala
 
Pozdrav,zanima me kakve su sanse za posao za lekare?

Postoji put do prinavanja nase diplome lekara, ali zahteva malo vremena.Najbolja kombinacija za lekare je da imaju srednju medicinsku i da nadju posao helsefagarbeidera, odnosno bolnicara, dok polako gaze put do lekara.U Norveskoj je zdravstvo organizovano drugacije nego ovde.Bolnicar (helsefagarbeider ili hjelpepleier) nije isto sto i medicniski tehnicar (sykepeier).Najsigurniji ti je ulaz preko mesta bolnicara, pa onda polako gazis sistem dok ne dodjes do cilja, a kada dodjes do cilja onda si se obezbedio.
 
Drugari,

Ima li neko informaciju kakva je šansa da muzikolog/etnomuzikolog nađe posao u Norveškoj?
Ja sam diplomirao farmaciju, a gospođica mi je muzikolog, pa ne znam kako bi se ona snašla tamo za posao?

Hvala, pozdrav svima,
Miroslav
 
Pozdrav svim
interesuje me dali neko zna sa stalnim ili CE papirima drugih zemelja EU mogu da se dobiju Norveški radni papiri.
Emil
Da bi radio legalno, tj bez problema u Norveskoj moras da imas pasos od neke EU ili EEA zemlje.Ne mozes da primer da radis sa C vizom iz Svajcarske, ili sa radnom dozvolom iz Nemacke.Tebi je najbitnije drzavljanstvo, tj pasos.
 
pozdrav svima kakve su sanse za automehanicare trenutno ucim jezik ako neko nesto zna hvala unapred

Za zanatska zanimanja, tj automehanicare, ti je potreban fagbrev kao neka diploma koja vazi samo u Norveskoj.Mi tako nesto nemamo u Srbiji, ali da bi dobio taj fagbrev moras da radis cini mi se dve godine kod nekog norveskog poslodavca u struci.Te 2 godine su placene, ali umanjena je plata.Nakon te dve godine polazes test koji se zove fagprøve i ako polozis dobijas fagbrev sa kojim mozes bez problema da radis svoj posao kao zanatlija.Svi ljudi koji dolaze iz EU nemaju potrebu da polazu za fagbrev vec mogu odmah da rade.Za nas EU ljude to je obavezno.
 
Pozdrav svima ! Moje ime je Nenad i imam 30 godina.Zanima me da li ima neko u Norveskoj ko bi mi pomogao oko trazenja posla kao helsefagarbeider/hjelpepleier ( nije problem i praviti neku kompenzaciju) Ja sam po struci zdravstveni radnik i imam 5 godina radnog iskustva kao sestra u Srbiji i 5 godina som daglig leder i UK i sykehjem.Imam norvesku autorizaciju. Polozio sam norskprove 3 muntlig a izacu na skriftlig sada 29 oktobra.Posedujem vozacku dozvolu iz Srbije i iz EngleskeAko ima neko da pomogne ,sve opcije su u obziru.
 

Back
Top