Posao u Norveškoj?

Pozdrav svima, nov sam na forumu pa me zanima par stvari. Žena i ja imamo srpske pasoše, ona je po struci Strukovni medicinsko-laboratorijski tehnolog a ja sam Diplomirani inženjer za upravljanje tehničkim sistemima trenutno na master studijama Industrijskog inženjerstva. Počeli smo sa učenjem jezika pa me zanima kakve su nam šanse za pronalaženje posla u Norveškoj kada savladamo jezik i koje stepenice sve treba da pređemo da bi došli do željenog cilja tj. posla u Norveškoj ? Hvala unapred na odgovorima.
 
Pozdrav svima, zanima me kakva je situacija sto se tice farmaceuta ( magistra farmacije) u Norveskoj? Zainteresovana sam za odlazak pa me zanima koji su moji prvi koraci ( osim ucenja jezika, na koji krecem sada od januara). Kakve su plate, ima li sanse za posao? Koliko se priznaje diploma, koliko se ceka na nostrifikaciju? Koji nivo jezika je neophodan za pocetak?
 
Pa znash kako oni traze da se njohov jezik zna,mada za rad na brodu mislim da ti je dovoljno da znash i engleski,jer ga ovde svi znaju....a shto se posla tice mogu ti samo ostaviti jedan link ali on je na norveshki tako da trebace ti prevodilac :) www.finn.no
looodice ne lozi ljude ....Da sisas bakice i objasnjavas im na engleskom (mada ga znaju) koliko bakica bi doslo na sisanje....Mesta za strucnake, medicinsko osoblje ima ,za kuhare se moze naci ali za NK radnike nema ..osim za one koji zele da spavaju po kamp kucicama i radie za 5€ sat koje je pitanje oce li dobiti
 
Zdravo svima :)
Po struci sam strukovna medicinska sestra-babica, imam radnog iskustva u patronazi 2 godine, a momak je po struci vozac,ima polozene sve kategorije i radi u JGSP. Ucimo norveski i interesuje me da li neko zna koja je mogucnost i procedura dobijanja posla u struci, naraocito za njega zbog vozacke dozvole. Inace oboje imamo srpske pasose. Hvala
 
Zdravo svima :)
Po struci sam strukovna medicinska sestra-babica, imam radnog iskustva u patronazi 2 godine, a momak je po struci vozac,ima polozene sve kategorije i radi u JGSP. Ucimo norveski i interesuje me da li neko zna koja je mogucnost i procedura dobijanja posla u struci, naraocito za njega zbog vozacke dozvole. Inace oboje imamo srpske pasose. Hvala

Za tebe:

http://english.sak.no/sites/sak-english/profession/Sider/midwife.aspx#.UstWeZDuJ2M

i dole gledaš deo pod

Educated in a country outside the EU/EEA

zato što Srbija nije u EEP.

Za njega ne znam.
 
Zdravo svima z:poz: ...pomoć..da li neko zna da li u Norveškoj mogu da nađu posao diplomirani biolozi...? Pošto su u Srbiji očigledno nepotrebni z:cry: unapred hvala..

Probaj ovo preko googla da prevedes: http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/biolog , i nista ne gubis da posaljes diplomu u NOKUT jer je priznavanje free.

Trebalo bi da im je taj sektor donekle razvijen zbog brojnih resursa i naftnih nalazista.
 
Ako moze neka infromacija,ja sam rukovaoc gradjevnskom mehanizacijom specijalizovao sam se za masine za busenje tipa BAUER(BG,RTG) Atlas Copco,Furukawa.Pa me interesuje da li postoji potreba za tim poslom u Norveskoj.Radio sam u Gabonu i Ekvadorijalnoj gvinjeji sad radim u Rusiju u polarnom krugu.?pozdrav
 
Ja sam geodetski inzenjer s Visom(mada sam skoro zavrsio js jendu godinu radi uskladjivana s bolonjom tzv Visoku strukovnu skolu). S iskustvom od 15ak godina u Srbiji i inostranstvu. Interesuje me kakve su sanse za nalazenje posla u Norveskoj? Gde se moze proveriti validnost moje diplome u Norveskoj?
 
NOKUT je centar za priznavanje stranih diploma, priznavanje je besplatno tako da nista ne gubite ako posaljete. NOKUT ne vazi za zdravstveni sektor, ni za zanate. Za zanate morate da imate fagbrev(pominjano na predhodnim stranicama). Da ispitate trziste ja bih poceo sa sajtovima za trazenje posla, a najbolji je finn.no (jobb).Tu mozete da steknete sliku koliko se trazi odredjeno zanimanje.Imate pretrazivac po poslovima pa ukucajte neku strucnu rec ako vam je lakse.
Za prof. engleskog ne znam kako ide, ali znam da svi gore govore perfektno eng. tako da bez odlicnog norveskog mislim da prognoze nisu pozitivne.Saljite sve to u NOKUT i vidite sta vam kazu tamo.
 
Pozdrav svima, zamolila bih nekog ko zivi u Norveskoj da mi odgovori na par pitanja. Suprug ima pasos Hr i medjunarodnu vozacku dozvolu, u kojoj ima polozene sve kategorije. Radio je i u gradj, firmi na teskim masinama. Trenutno vozi u Bg-u bus, isao bi bilo gde da radi vezano za ova zanimanja. Mene konkretno interesuje da li vredi zapocinjati bilo sta vezano za No, znaci on bi trebao nauciti jezik, da li bi mogao da se zaposli kao vozac busa ili kamiona. Da eto kazem da mu je trenutna plata 300e, zanci beda, a vozi i nocu ima medjunarodne polaske. Hvala puno na odgovorima :-)
 
Pozdrav svima.
Imam italijanski pasos i 10 god. iskustva kao graficki dizajner ali znam da cu tesko naci taj posao bez znanja norveskog, ne verujem da mi je dovoljan engleski. Kakve su sanse da nadjem bilo kakav posao i u kojoj zoni je najlakse traziti ga.
hvala unapred
 
Pozdrav svima, zamolila bih nekog ko zivi u Norveskoj da mi odgovori na par pitanja. Suprug ima pasos Hr i medjunarodnu vozacku dozvolu, u kojoj ima polozene sve kategorije. Radio je i u gradj, firmi na teskim masinama. Trenutno vozi u Bg-u bus, isao bi bilo gde da radi vezano za ova zanimanja. Mene konkretno interesuje da li vredi zapocinjati bilo sta vezano za No, znaci on bi trebao nauciti jezik, da li bi mogao da se zaposli kao vozac busa ili kamiona. Da eto kazem da mu je trenutna plata 300e, zanci beda, a vozi i nocu ima medjunarodne polaske. Hvala puno na odgovorima :-)

Ja ne zivim u Norveskoj ali mozda mogu da vam pomognem.Sto se tice vozaca i nasih dozvola, iz Srbije, sanse ne postoje po novom zakonu koji je donet pre 2-3 god jer se ne priznaju dozvole iz trecih zemalja tj non EU clanica.Sto se tice hr pasosa to vam je ogromna olaksica jer necete morati da spajate obrazovanje i posao, drugim recima mozete da radite bilo koji posao.Verovatno ce biti neko prelazno razdoblje kada ce se trebati dozvola za rad ali ovo nije problem ako se nadje posao.Tako je bilo bugarima i rumunima i bilo je dovoljno samo da pronadju posao od 80% radnog vremena da bi dobili dozvolu.Da je dozvola iz Hrvatske bila bi priznata bez problema ali ako je iz Srbije onda ne.Mada ovo nije nikakva ogromna prepreka, toliko poslova cete moci da radite osim vozaca ako naucite jezik. Po mom misljenju vredi zapocinjati ako bas zelite Norvesku, zato sto imate pasos EU a u Norveskoj je trziste predodredjeno za EU zemlje.Jos uvek je po starom za te dozvole, ali to ce se vrlo uskoro promeniti. Imate www.udi.no sajt pa tu procitajte . Pozdrav
 
Pozdrav svima.
Imam italijanski pasos i 10 god. iskustva kao graficki dizajner ali znam da cu tesko naci taj posao bez znanja norveskog, ne verujem da mi je dovoljan engleski. Kakve su sanse da nadjem bilo kakav posao i u kojoj zoni je najlakse traziti ga.
hvala unapred

Ja sam dosta pricao sa mnogim norvezanima, neki su imali i svoje firme i svi su su tolerisali eng samo kod dobrih strucnjaka.Oni svi znaju eng vrlo dobro i nece bas da ga pricaju na poslu i norveski je mnogo vazan.Odnosno najbitnije je da vide kako ucis i da volis da ucis.Cim budu poceli da ti pricaju da si flink sve je extra :) Uci norveski, laksi je od engleskog , makar meni, od nemackog da ne pricam. Za 2-3 meseca konstantog ucenja i dalju volju, i ako znas svoj posao mozes da dobijes posao bez problema.Dobitna kombinacija za norge je 50 % jezik, 50% eu pasos.
 
Hvala ti Tonto na odgovoru. Norveski cu sigurno uciti, tu nema boga, mada jezici mi idu i nece mi biti problem, govorim italijanski, engleski i nemacki. Samo sto sam mislio da krenem odmah i da nadjem bilo kakav NK posao pa onda polako i ostalo. Zbog toga se malo plasim, da krenem kao guske u maglu i da samo potrosim pare a ne sedi mi se ovde jos par meseci...
 

Back
Top