Pogled iz prve ruke na 1999

ako je milosevic u paklu , siguran sam da je djindjic na mnogo gorem mestu.

milosevic je bio mnogo toga, al nije bio za razliku od zorana djindjica, sluga neprijatelja kvisling i izdajnik.

e y.ebiga. taman sam mislijo da te uzmem za kuma al poslem ovaj post dzaba. nista.
oklen ti bre to da milosevic nije sluga. nema coveka u srpsku istoriju koji je bolje unovcio srbiju nego to crnogorsko djubre
 
NATO AGRESIJA NA JUGOSLAVIJU (10)


Bombe ubijaju i posle rata
Spasoje Smiljanić, 02.03.2009 Ocena: 4.14 (Glasova: 290) Komentara: 92
U agresiji NATO na SRJ upotrebljena je široka lepeza ubojnih sredstava, uključujući i ona poslednje generacije, koja pripadaju univerzalnom oružju za direktne napade - "Joint Direct Attack Munition" (JDAM). Pored precizno vođenih korišćena su i ubojna sredstva iz lepeze tzv. klasičnih, kao što su klasične i kasetne avio-bombe, municija sa osiromašenim uranijumom i druga.
Vođene avio-bombe, sa oznakom GBU, u osnovi napravljene su dodavanjem sistema za vođenje na klasične, balističke avio-bombe MK-82, MK-83, MK-84, BLU-109, BLU-113, M-118 i druge. Za upravljanje vođenim avio-bombama primenjen je laserski, televizijski i termovizijski sistem. Prednost vođenih avio-bombi je mogućnost njihove upotrebe noću i u složenim meteorološkim uslovima. Domet im je od 10 do 70 kilometara, a ukupna masa od 285 do 2.250 kilograma. Masa eksploziva, uglavnom visokobrizantnog tritonala je od 87 do 2.000 kilograma.
U agresiji na SRJ prvi put su upotrebljavane avio-bombe JDAM klasifikacije tipa GBU-27, 31 i 37, koje se u završnoj fazi vode po sistemu globalnog pozicioniranja (GPS) i uglavnom su upotrebljavane u složenim meteorološkim uslovima i noću. Karakteristika ovih bombi je visoka preciznost pogađanja, koja se kreće u granici do 10 metara.
U agresiji su upotrebljene i kasetne avio-bombe. Najčešće su upotrebljavane kasetne bombe tipa: CBU-87/B, CBU-97/B, CBU-99/B, BL-755 i vođeni dispanzer AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon). To je karakteristična vrsta oružja kako po obliku, tako i po načinu, efektima i posledicama dejstva. NATO je ovim bombama dejstvovao na oko 1.072 lokacije, sa oko 2.200 kontejnera, po nekima i više puta. Postoje različiti podaci o broju bačenih potprojektila (bombica) na SRJ i oni se kreću od nekoliko desetina do nekoliko stotina hiljada.

Naknadno dejstvo

I studiji "Žute ubice", koju je 2007. godine objavila nevladina organizacija "Norveška narodna pomoć", navodi se da je NATO na SRJ "bacio" najmanje 347.000 potprojektila ("bombica") 98 BLU-97A/B i BLU-97B. Potprojektili (bombice) su ubojna sredstva male mase (oko 3,40 kg), sa relativno malom daljinom parčadnog dejstva (50-100 m), za živu silu ubojna do 15 metara, i sa istovremeno različitim efektima dejstva (parčadno, zapaljivo, probojno).
Zapaljiva smesa kasetne bombe BLU-97/B u sebi sadrži nisko radioaktivni elemenat cirkonijum. Lansira se sa aviona pomoću specijalnih kontejnera. U jednom kontejneru ima od 147 do 202 komada pojedinačnih bombi (bombica), koje se razbacuju na relativno velikom prostoru. Jedan kontejner prosečno prekriva 200h400 metara. S obzirom na to da jedan avion nosi 2-4 kontejnera, na bombardovanom prostoru se mogu očekivati hiljade komada bombica. Po ispoljenom dejstvu, deo potprojektila (20-30 odsto) ostaje kao mine u cilju naknadnog dejstva, a to predstavlja posebnu opasnost u dužem periodu za civilno stanovništvo, naročito decu.
Kasetne bombe imaju status nehumanog oružja. Ne uvažavajući to, krajnju nehumanost iskazali su oni koji su to oružje upotrebljavali sa napisima na kontejnerima iz kojih su izbacivani potprojektili (bombice), nedvosmisleno upućene civilima. Jedan od napisa je glasio: "Da li još uvek želite da budete Srbi."
NATO je u septembru 2007. godine dostavio Republici Srbiji podatke o lokacijama i broju bačenih kasetnih bombi, gde se navodi da je na SRJ bačeno oko 350.000 potprojektila na 1.072 lokacije.
Upotreba kasetnih bombi je ograničena. Ograničenje je regulisano: 1) Dopunskim protokolom uz Ženevsku konvenciju od 12. avgusta 1949. godine, član 35, stav 1. (Protokol I) o zaštiti žrtava međunarodnih oružanih sukoba; 2) Protokolom o zabrani ili ograničenju upotrebe mina, mina iznenađenja ili drugih sredstava (Protokol II) uz Konvenciju o zabrani ili ograničenju upotrebe izvesnih vrsta klasičnog oružja, za koja se može smatrati da imaju prekomerne traumatske efekte.
Iako konvencijama izričite zabrane upotrebe kasetnih bombi nema, one se moraju upotrebljavati u skladu sa navedenim protokolima uz Ženevsku konvenciju: "Zabranjeno je upotrebljavati oružja, projektile i materijale i metode ratovanja koji prouzrokuju suvišne povrede ili nepotrebne patnje."
U agresiji na SRJ je prvi put upotrebljena i bomba CBU-94 sa potprojektilom BLU-114/B (grafitna bomba), za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema. To je takozvana meka bomba (Soft bomb), razvijena za dejstvo po energetskim postrojenjima. Ova bomba ne sadrži eksplozivno punjenje, zbog čega se i zove "meka bomba".
Njeno punjenje su fina aluminizirana grafitna vlakna, debljine nekoliko stotina delova milimetara i otpora oko dva oma. Veličina ove bombe je veličine pakovanja "koka-kole" u konzervi.
Izbacuje se iznad visokonaponske trafo-stanice ili preko visokonaponskih dalekovoda. Iz izbačenih "bombica" se izbacuje ogroman broj kalemova sa kojih se odmotavaju grafitna vlakna. Kada aluminizirana grafitna vlakna dotaknu žicu dalekovoda, ili visokonaponske trafo-stanice, nastaje kratak spoj izazivajući snažan električni udar i varničenje.

Pametne rakete

Pri kratkom spoju se aktivira zaštita elektromagnetskog sistema, koja razdvaja izvor električnog napajanja od potrošača. Posledice dejstva "mekih bombi" osetili su građani Srbije u noći 2. maja 1999. godine, kada je oko 70 odsto teritorije ostalo u mraku.
Vođene rakete vazduh-zemlja, kao višenamensko oružje, upotrebljene su u velikom broju i to uglavnom po tačkastim objektima i objektima u gusto naseljenim područjima.
Poseban značaj i presudnu ulogu u borbi protiv snaga PVO VJ imale su vođene rakete za dejstvo po radarskim izvorima zračenja, tipa AGM-88 "HARM" i "ALARM", kao i raketa AGM-65 "MAVERIK" u raznim varijantama.
Protivradarske rakete AGM-88 "HARM" i "ALARM", pasivno se navode na izvor radarskog zračenja, što je za pilote NATO aviona značilo "lansiraj i zaboravi". Na taj način oni su vrlo kratko vreme bili izloženi mogućnosti protivdejstva naših PVO sistema. "Protivradarska raketa 'ALARM' ima dodatni uređaj sa padobranom kojim se obezbeđuje napad na izvor radarskog zračenja bez prisustva aviona nosača u vazdušnom prostoru."
Taktika upotrebe ove rakete, u ovim uslovima, bila je da se raketa lansira izvan dometa raketnih-radarskih sistema i bez njihovog isijavanja na visinama oko 12.000 metara, gde se aktivira padobran. Padajući na padobranu raketa pasivno traži izvor radarskog zračenja. Kada registruje zračenje, aktivira se raketni motor (padobran se kida), a raketa se direktno usmerava na izvor zračenja - objekat dejstva.
Raketa "HARM" takođe specifično dejstvuje. Naime, čim nišanski radar (radar jedinice PVO za vođenje raketa) "osvetli" avion nosač rakete, ako je radar u dometu dejstva rakete "HARM", raketa sama, bez intervencije pilota, silazi sa nosača i po radarskom snopu radara sa zemlje, vrši dejstvo po njemu.
Raketizirane bombe sistema "JSOW" (združeno oružje za dejstvo na daljinu) namenjene su za dejstvo po različitim objektima na zemlji u svim vremenskim uslovima. Zbog toga što je vrlo jeftin, sistem je predviđen za korišćenje umesto skupih krstarećih raketa.
Reprezent ovog oružja je raketa-bomba AGM-154. To je u stvari planirajući kontejner sa sopstvenim pogonom ili bez njega, opremljen bojevom glavom klasičnih gravitacionih bombi ili kontejnerom za smeštaj kasetnih bombi različite namene. Sa sopstvenim pogonom domet ovog oružja je do 180 km, a bez pogona od 30 do 70 kilometara.

PODMUKLO ORUŽJE
Prema podacima nevladine organizacije "Koalicija protiv kasetne municije", od završetka rata do kraja 2006. godine na teritoriji Srbije (bez Kosmeta) poginulo je šestoro i ranjeno 12 ljudi.

"ŽUTE UBICE"
Procenjuje se da je u toku agresije NATO na SRJ od kasetnih bombi poginulo više od 200 ljudi, a ranjeno više od 450. Podaci iz medija ukazuju na to da je najmanje 95 civila ubijeno ili povređeno. Samo tokom jula 1999. godine u Srbiji (uključujući i KiM) od mina i neeksplodiranih sredstava (zaostalih iza NATO agresije) ranjeno je oko 170 ljudi.
(Nastaviće se
 
NATO AGRESIJA NA JUGOSLAVIJU (11)


Dali sve od sebe
Spasoje Smiljanić, 03.03.2009 Ocena: 4.14 (Glasova: 296) Komentara: 97
U KRAJNJE nepovoljnom odnosu snaga, u potpuno asimetričnom ratu, snage RV i PVO su organizovale i izvodile odbranu primerenu sopstvenim mogućnostima, sa osnovnim ciljem: 1) minimalni gubici u ljudstvu i sredstvima ratne tehnike, 2) realno mogući efekti borbe protiv agresora.
Završne pripreme jedinica RV i PVO za odbranu otpočele su sredinom februara 1999. godine, a intenzivirane su posle završetka prve runde pregovora za mirno razrešenje kosmetske krize u Rambujeu. Pripreme su u osnovi imale cilj da se smanji inferiornost naših sistema oružja i poboljša pripremljenost teritorije za izvođenje borbenih dejstava. U periodu pripremnih aktivnosti u ispravno stanje je dovedeno 25 vazduhoplova, veći broj radarskih sredstava, 40 protivavionskih topova, 20 borbenih i 800 neborbenih vozila. Raseljeno je do početka ratne agresije 75 odsto ratnih materijalnih rezervi. Raseljenje je nastavljeno i posle agresije i izvršeno gotovo 100 odsto. U operaciji raseljavanja pokrenuto je oko 50.000 tona materijalnih sredstava, a motorna vozila u raseljavanju su prešla oko 10 miliona kilometara.
U obezbeđenju materijalnih uslova i operativno taktičkih pretpostavki za operativni razvoj i izvođenje borbenih dejstava izrađeno je: 66 zaklona za radare, 283 zaklona za borbena i neborbena vozila, 146 drveno-zemljanih skloništa srednjeg tipa, 113 zaklona za protivavionske topove. Po tipu poljske fortifikacije urađeno je 105 komandnih mesta, 355 vatrenih položaja za RJ PVO i 83 radarska položaja za jedinice VOJIN.
Maskiranje, obmanjivanje i manevar jedinice PVO u pripremnom periodu, u toku operativnog razvoja i izvođenja borbenih dejstava, imali su strategijski značaj. Primenom navedenih i drugih radnji i postupaka višestruko su umanjeni gubici RV i PVO. Uprkos neuporedivoj premoći agresora u svim faktorima borbe, zahvaljujući našem čoveku - ljudima pripadnicima RV i PVO, njihovoj kreativnosti i ratnoj snalažljivosti, RV i PVO je u potpuno neravnopravnom ratu izgubilo 40 odsto sredstava ratne tehnike i oko 38 odsto objekata infrastrukture. Poginulo je 39 pripadnika RV i PVO (0,19 odsto ukupno angažovanih). U strukturi ostalih materijalnih sredstava uništenja su bila minimalna: vazduhoplovnih ubojnih sredstava šest odsto, pogonskih materijalnih sredstava 9,3 odsto, rezervnih delova i opreme šest odsto.
Manevar jedinica RV i PVO može ući u istoriju ratovanja, kao primer kako se dobro organizovanim i smišljenim manevrisanjem uspešno čuvaju snage i obezbeđuju povoljni uslovi za izvođenje borbe na projektovanom prostoru. U toku rata jedinice RV i PVO ranga četa (vod) - bataljon su izvršile 689 manevara. Nijedan manevar nije otkriven i po jedinicama u manevru nije izvršeno nijedno vatreno dejstvo.
Obmanjivanje agresora, kao i manevar, imali su potpun uspeh. Neimari RV i PVO, potpomognuti pojedincima i radnim organizacijama, pravili su makete aviona, radara, lansirnih rampi i drugih sredstava toliko uspešno da je napadač vrlo česti gađao makete umesto pravih sredstava. Ovo neka potvrdi podatak da su NATO avioni napali 33 puta (27,5 odsto) lažne vatrene položaje RJ PVO, koji su imali izgled pravih.

Lažni ciljevi

Maskirana su vrlo vešto sva sredstva ratne tehnike, ali i aerodromi i druge velike površine. Vršena su dekorativna bojenja i protivradarska maskiranja poletno-sletnih staza, zatim izrada lažnih kratera i prekrivanje staza za voženje na aerodromima maskirnim mrežama i zemljom. Zaštitnim maskirnim prekrivačima, promenjena je “slika” pojedinih objekata od posebnog značaja, što je imalo izuzetnog uspeha u borbi protiv krstarećih raketa.
U odbrani od agresije NATO RV i PVO je izvršavalo dva zadataka: 1) borba za vazdušni prostor i 2) vazduhoplovna podrška kopnenoj vojsci na prostoru Kosmeta.
Borbu za vazdušni prostor izvodile su snage PVO:
1. Osmatranje vazdušnog prostora vršile su jedinice vazdušnog osmatranja i javljanja (VOJIN) i artiljerijsko-raketne jedinice (ARJ) PVO radarskim i vizuelnim osmatranjem. Sve vreme trajanja agresije jedinice vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja (VOJIN) su izvršavale svoj zadatak - osmatranje vazdušnog prostora SRJ i prilaza, shodno mogućnostima i raspoloživim sredstvima. U realizovanju postavljenog zadatka jedinice VOJIN su ostvarile 7.904 sata borbenog rada. U tom vremenu radarski je otkriveno i predato na talas obaveštavanja 34.398 formacija - grupa aviona (u vazdušnom prostoru SRJ 6.657, Mađarske 3.847, Hrvatske 1.571, BiH 5.263, Jadrana 2.157, Albanije 1.537, Makedonije 2.198, Bugarske 1.740, Rumunije 3.889).
2. Protivvazdušnu borbu izvodile su artiljerijsko-raketne jednice PVO i lovačka avijacija: Raketne jedinice PVO srednjeg dometa grupisane su za odbranu značajnijih objekata zemlje i snaga odbrane u rejonima tih objekata. U operativnom rasporedu RV i PVO je imalo 32 vatrene jedinice srednjeg dometa: sistem NEVA - 12 raketnih diviziona i sistem KUB - 20 raketnih baterija. Na dan početka agresije vatrene položaje poselo je 15 vatrenih jedinica (47 odsto), u očekujućim rejonima bilo je 17 jedinica (53 odsto), neke od njih u visokoj gotovosti za brz izlazak na vatrene položaje.
Artiljerijsko-raketne jedinice PVO malog dometa, kako iz strukture RV i PVO, tako i iz struktura cele Vojske Jugoslavije, u celini imale su strategijski značaj u našoj odbrani od napada NATO avijacije iz vazdušnog prostora. Iako, verovatno, nisu uništile nijedan NATO avion, one su skoro potpuno ograničile dejstva agresorskih aviona sa malih visina, “držeći” ih na visinama iznad 4.000 metara, onemogućavajući im da direktnim (vizuelnim) kontaktom sa mnogobrojnim borbenim sredstvima (oruđa i oružja) Vojske ispolje efikasnija dejstva po njima i njihovo veće brojno uništenje. One su, verovatno, i odgovor na pitanje zašto je NATO avijacija na KiM uništila samo 13 tenkova Prištinskog korpusa.
Lovačka avijacija na dan agresije je imala 57 aviona lovaca: 47 aviona tipa MiG-21 i 10 aviona tipa MiG-29. Avioni MiG-21 pripadali su drugoj tehnološkoj generaciji sa vrlo skromnim borbenim mogućnostima i iz tog razloga sam na početku prvog udara 24. marta zabranio njihovu upotrebu. Drugim rečima, za upotrebu u PVO teritorije ostalo je samo 10 aviona MiG-29. Avioni lovci MiG-29 upućeni su u devet letova (sedam pojedinačno i dva u paru) na zadatak presretanja neprijateljskih aviona u vazdušnom prostoru iznad teritorije SRJ. U svih devet letova naši piloti nisu imali mogućnosti i uslove za dejstvo po neprijateljskim avionima. Tri pojedinačna leta su izvršena radi manevra.
Ukupno avioni MiG-29 izvršili su 12 borbenih letova sa 6,10 sati naleta. Neprijateljski lovci su oborili šest naših aviona MiG-29, a teško oštetili jedan. U toj neravnopravnoj borbi život su izgubila dva pilota. Učinak 10 aviona lovaca MiG-29, angažovanih u borbenim dejstvima protiv avijacije NATO za udare po objektima na zemlji, koju su obezbeđivale jake snage (oko 70 aviona) lovačke avijacije nije ni mogao biti veći. Više od materijalnog učinka - obaranja neprijateljskih aviona - bila je uloga koju su naši lovci imali u “raspaljivanju” borbenog morala svih pripadnika odbrane naše zemlje i u “remećenju” borbenog poretka neprijateljske jurišne avijacije u našem vazdušnom prostoru u početnom periodu rata.
Vazduhoplovnu podršku snagama Treće armije vršile su snage Vazduhoplovnog korpusa RV i PVO. Podrška je realizovana izvršavanjem zadataka vazduhoplovne vatrene podrške i vazduhoplovnog prevoženja. U vreme od 25. marta do 4. aprila, izvršena su 24 leta u kojima je napadnuto 11 objekata sa 19 vatrenih dejstava. Očekivani efekti dejstva na objektima su ostvareni, što su potvrdile izjave komandi Treće armije i Prištinskog korpusa. U izvršavanju ovih zadataka oboren je jedan avion, pri čemu je pilot poginuo.

Ratna dobit

Zadatak vazduhoplovnog prevoženja izvršavale su helikopterske jedinice. One su obavile 104 leta sa 59,15 sati naleta, pri čemu su prevezle 94 ranjenika, tri usmrćena branioca, 113 putnika i pet tona tereta. Šest letova je izvršeno u funkciji spasavanja naših pilota i pet letova u traganju za oborenim neprijateljskim pilotima. Ukupno u vreme trajanja agresije helikopterske jedinice RV i PVO su izvršile 179 letova sa 89,10 sati naleta.
Vojska Jugoslavije, a samim tim i RV i PVO, u odbrani zemlje ispunila je svoj planirani zadatak. Najveća ratna dobit je to što je naša vojska svojom borbom sprečila nasilno dovođenje NATO snaga na teritoriju SRJ i obezbedila povoljne uslove za usvajanje Rezolucije 1244 SB UN, kojom je rešenje kosmetske krize vraćeno u nadležnost Ujedinjenih nacija, a Amerika naterana da prihvati nadležnost UN, koju je pre početka agresije u potpunosti ignorisala i odbacivala.

GUBICI NEPRIJATELJA
U TOKU rata artiljerijsko-raketne jedinice PVO iz strategijske grupacije RV i PVO, ukupno su izvršile 555 vatrenih dejstava - gađanja po neprijateljskim napadnim sredstvima iz vazdušnog prostora. Utrošile su 363 različita raketna projektila i 100.012 komada protivavionske municije različitog kalibra. Sa materijalnim dokazom oborile su dva američka aviona (F-117A i F-16C), devet bespilotnih letilica, 45 krstarećih raketa i četiri velika projektila. Još su, po proceni elemenata i uslova gađanja, pogodile 36 NATO aviona i dva helikoptera.

PRIZNANJE AMERIKANACA
PREMA NATO podacima, artiljerijsko-raketne jedinice PVO malog dometa su u vreme agresije uništile 27 bespilotnih letilica, od kojih je 16 bilo američkih. Iako Amerikanci kažu da su neke od njih izgubljene zbog nepovoljnih meteoroloških uslova i drugih nezgoda, priznanje ide u prilog ulozi i značaju koje su imale artiljerijsko-raketne jedinice PVO malog dometa u odbrani zemlje.
KRA
 
DUGE PRIPREME

* IZA svih njih, međutim, stajale su zemlje članice NATO. Da li je na tom nivou bilo podela?
- Pripreme su trajale dugo iako nisu bile predmet najneposrednijeg razmatranja ni političkog ni vojnog komiteta, ali su u zatvorenim krugovima postojali razni dogovori iza scene, u kojima su učestvovale zemlje koje su se najagresivnije ponašale tokom agresije - pre svega, SAD, Velika Britanija, koja je bila barjaktar u kreiranju planova za agresiju, te Turska i Holandija. Ali, početkom 1998. godine, polovina članica NATO je strepela od trenutka kada će SAD izneti na sto nacrt direktive za političku i medijsku satanizaciju, i vojnu agresiju na SR Jugoslaviju.
* Od čega su strepele?
- Strahovale su od ishoda agresije, i tzv. izlazne strategije, jer nisu bile spremne.
NATO do tada nije imao iskustvo delovanja izvan svojih granica. Za njih su Srbija i Jugoslavija, ipak, bez obzira na period od početka raspada SFRJ do agresije, postojali u političkoj istoriji. Jugoslavija je bila stabilna evropska zemlja, ratovala na strani saveznika u dva svetska rata, razlikovala se po liberalnijem političkom sistemu u odnosu na ostale komunističke zemlje, važan ekonomski i trgovinski partner. Period sankcija je donekle izmenio ovu sliku, ali ne do te mere da bi došlo do takvog razvoja situacije. Zbog toga su se pojedine evropske političke garniture suprotstavljale agresiji. Oktobra, 1998. godine, u Nemačkoj, koja se suprotstavljala intervenciji zbog unutrašnjopolitičkog stanja, pošto nemačke snage nisu imale pravo da izađu izvan prostora NATO - dogodilo se da su pobedile snage čiji su lideri bili od SAD direktno ucenjeni da ili obezbede učešće Nemačke, ili se neće realizovati određena kadrovska politika na nivou tih stranaka. Nemački Bundestag je pod pritiskom SAD bukvalno u tri dana promenio politiku Nemačke i rekao - OK, podržaćemo!
* Da li se ta, ipak latentna opasnost od podele među članicama, pojačala tokom kampanje?
- Kampanja je trajala 78 dana, ali period „apsolutne“ kohezije trajao je najviše 10 dana. Već početkom maja došlo je do razlaza, jer je plan bio - izvršiti snažan strategijski napad na celokupnom prostoru Jugoslavije, pri čemu uništiti celokupan odbrambeni sistem, (posebno vazduhoplovstvo, PVO, logističku podršku i objekte komandovanja). Smatralo se da će se time obezbediti uslovi da se u narednih 10 dana stvore uslovi za potpunu kapitulaciju. Bili su upozoravani da to nije niti logično niti moguće, ali su bili uvereni da je NATO tako fleksibilno organizovan da ima rešenja za svaku situaciju i da će to biti jedna strašna pobeda nad nedemokratskim snagama. Smatrali su da će to stvoriti uslove za uvođenje demokratije u zemljama u kojima vladaju tzv. diktatoriski režimi, da je to nužno učiniti na tlu Evrope, i kao opomena svima drugima. NATO će na taj način obezbediti legitimitet za buduće intervencije gde god to budu zahtevali američko-englesko-nemački interesi. Prema američkoj koncepciji, za sva vremena biće eliminisano mešanje UN u legitimne strategijske iterese. Znači, UN će biti mehanizam koji će u ime tzv. međunarodne zajednice obezbeđivati protektorat na okupiranim teritorijama pokrivajući se rezolucijama, kao što je to slučaj sa Rezolucijom 1244.

PARANOJA I NATO

* ŠTA se tokom kampanje isprečilo kao problem u NATO?
- Najpre, kampanja nije trajala kratko, i počeo je da se stvara otpor u pojedinim strukturama zemalja učesnica. Počele su demonstracije u njihovim metropolama. Nisu uspeli za kratko vreme da realizuju ciljeve i došlo je do procene da će kampanja trajati znatno duže.
Najzad, pojavilo se uverenje da se kampanjom, bez kopnenih snaga, ne mogu postići ciljevi. Sa tim problemom su se spoticali tokom priprema 1998, i na kraju su počeli kampanju bez saglasnosti oko kopnenih snaga koje bi imale zadatak da uspostave okupacioni sistem. Niko nije bio spreman da dovede svoje vojnike, niti je invazija bila praktično izvodljiva sa teritorije susednih zemalja, osim Albanije. Najzad, počeli su da zaziru jedni od drugih. Pitali su se ko radi za srpsku obaveštajnu službu? Zavladala je paranoja. Više od mesec dana od početka agresije, zaključili su u NATO, otiču podaci iz planova o dnevnom angažovanju NATO avijacije. Pitali su se ko to radi za srpsku obaveštajnu službu. Kada sam to čuo, u sebi sam pomislio, pa, valjda mi, Srbi. Je li opet Francuska u ulozi pete kolone? Opet sam u sebi odgovorio - ne više, sada je lista mnogo šira.
* Da li se to dogodilo kada je otkrivena vaša veza sa Binelom, ili još ranije?
- Sumnja je postojala uvek, jer Francuska nije potčinila svoje snage NATO. Pristala je da učestvuje u akciji sa određenim brojem aviona, i ta sumnja je postojala. Kada je Binel otkriven, bio je to šlag na tortu: „A, da, to je to!“ Onda je pala sumnja na Grčku, a potom i na neke druge. Amerika je iskoristila taj povod i krajem aprila je premestila centar odlučivanja o angažovanju snaga, odnosno izboru ciljeva, u London. Time je NATO praktično bio razbijen. Sada su dve zemlje odlučivale o svemu, ostali su jeli sendviče i pili koka-kolu u komandi NATO.
* Od proleća 1998. imali ste spisak ciljeva NATO. Koliko su se ti planovi poklopili sa onim što se kasnije dogodilo?
- Sve ciljeve sam imao i tokom 1995. godine, prilikom bombardovanja Republike Srpske i Republike Srpske Krajine. Dakle, već sam imao iskustva u metodologiji koju primenjujem, načinu kako opserviram NATO, u iskustvu sa ljudima. Na našu žalost, 1998. godina je bila kruna mog obaveštajnog rada. Planove sam otkrio, ali je agresija bila gotovo neizbežna. To je bila moja poslednja rečenica u mom poslednjem obaveštajnom izveštaju iz Brisela. Već u proleće te godine sam imao podatke o onome što se sprema u sedištu NATO u Briselu, o koncepciji, snagama, i već taj opšti okvir je zaživeo u maju ili junu. Tada je rečeno - priprema počinje! Počeo je moj operativni rad na temu agresije NATO na SRJ. To se završilo odustajanjem od agresije u oktobru 1998. godine, i mojim povratkom u decembru te godine. Ali, plan je ostao koncepcijski istovetan i primenjen je 24. marta naredne godine.

IZVEŠTAJ

* Koji su bili elementi tog plana?
- Prva i druga faza je bilo sukcesivno uništavanje ciljeva PVO, aerodroma, skladišta, komandnih mesta... To je trebalo da se realizuje u nekoliko dana. A onda, ako režim u Beogradu ne bude „poslušan“, ili pokaže otpor, onda primeniti treću i četvrtu, takozvanu fazu apokalipse. Na nju sam upozorio, takođe. To je bila faza uništavanja svega postojećeg. E, to je žal Veslija Klarka. Tu su njemu zasuzile oči, što nije imao priliku da nisko nadleti srpsku teritoriju i vidi prah, pepeo, svežu krv i lobanje. Ipak, imali su koncepciju globalne odmazde. I verovatno u trenutku kada su se od NATO „odlepili“ Amerika i Velika Britanija zbog straha da im otiču podaci o aktivnostima, verovatno su došli na ideju da realizuju. Već posle nekoliko dana su počeli da gađaju zgrade po Beogradu, moguću listu ciljeva su već realizovali u prvih 10-15 dana. Za njih je maj mesec bio prava mora. Video sam svojim očima da je iseljena fabrika „Moma Stanojlović“ u Batajnici gađana desetinu puta, da su daske lomili kao za potpalu. To je značilo da nemaju izbor ciljeva, da nisu smeli da krenu u tzv. fazu apokalipse. Došli su u dilemu - kako izdržati, kako naterati Miloševića da prihvati pregovore, i kako dočekati 50. godišnjicu NATO koja je trebalo da verifikuje koncepciju za 21. vek.

POSLUŠNI SOLANA
SPLETOM okolnosti, na važnim funkcijama su se našli ljudi kao što je Havijer Solana, koji je jednom, kao ministar inostranih poslova, izveo Španiju iz NATO, da bi, uhvaćen u makaze američkih obaveštajnih i tajnih službi, bio doveden da realizuje američke ratne ciljeve kao generalni sekretar NATO. To je čovek koji nema pedigre za takvu funkciju, kao što ga nema ni danas u EU. Ali, njime se upravlja iz jednog ili više centara i on perfektno realizuje njihove interese - smatra Milanović.

RIZIK OBAVEŠTAJCA
* DA li ste ikada posumnjali da su sve vreme vašeg boravka u Briselu sagovornici znali ko ste zapravo?
- Ne. Oni su ispoljili najveći stepen neprofesionalnosti. Naravno, imao sam odgovarajući racionalan strah da mogu biti otkriven, stavljen pod opservaciju i likvidiran. Ali znao sam da formalno sa NATO nemam ništa, niti NATO sa mnom. Nisam akreditovan u NATO, nemam obevezu čuvanja njegovih tajni. Bio sam ministar savetnik za vezu sa EU u političkom smislu. Predstavljao sam se kao neko ko se bavi istraživanjem svih pitanja koja se tiču bezbednosti Jugoslavije, a bezbednost zemlje je za diplomatu zadatak broj jedan. Ti moji kontakti u Briselu su nosili rizik, ali sve do trenutka dok Binel nije priznao kontakt i saradnju sa mnom, bio sam u uverenju da sam bezbedan, jer ako bi moji kontakti sa ljudima u NATO bili kompromitovani, i oni bi izgubili posao i karijeru, pa su i oni morali da me čuvaju. Uz sve mere bezbednosti, kretao sam se lagodno u NATO-u, do poslednjeg trenutka.
Dubravka SAVIĆ
(nastaviće se)
 
NATO AGRESIJA NA JUGOSLAVIJU (12)


Krvavi planovi Klarka
Spasoje Smiljanić, 04.03.2009 Ocena: 3.97 (Glasova: 398) Komentara: 119
U GODINAMA koje su prethodile bombardovanju, počev od 1995, u našoj misiji pri EU u Briselu, kao obaveštajac sa diplomatskim pokrićem ministra savetnika, radio je general Jovan Milanović, slažući mozaik o pripremama za prvu intervenciju Alijanse u njenoj istoriji. Potvrdu do tada prikupljenih informacija dobio je u dokumentu od francuskog majora Pjera Anrija Binela, kasnije osuđenog za nacionalnu izdaju zbog odavanja poverljivih podataka. Milanović je napustio Brisel decembra 1998. godine. Penzionisan kao general sa zaslugama za odbranu zemlje, Jovan Milanović, deset godina posle NATO bombardovanja Jugoslavije, u razgovoru za „Novosti“ otkriva nove detalje u vezi sa prvom intervencijom Alijanse u njenoj do tada poluvekovnoj istoriji.
- Hteo bih da izdvojim lično saznanje o frustriranosti Veslija Klarka odmah posle agresije na Jugoslaviju i njegove smene sa položaja glavnokomandujućeg NATO. U razgovoru sa evropskim zvaničnicima, među kojima je bio i Havijer Solana, Klark je, evocirajući sećanja na bombardovanje, uzbuđeno naglasio da neće prežaliti što Jugoslaviju, odnosno Srbiju, nije sravnio sa zemljom. Uveren je, rekao je Klark, da bi to bio nauk za sve druge koji se budu eventualno suprotstavljali Alijansi. Klark smatra da je njegovo marginalizovanje na američkoj političkoj sceni rezultat toga što za sobom nije ostavio pečat takvih razmera. Svojom strateškom greškom smatra to što bombardovanje SR Jugoslavije nije realizovano oktobra 1998. godine, jer je procenjivao da bi „balkanska zima“ dodatno nanela posledice širokih razmera na stanovništvo i njegovo preživljavanje. Procenjivao je da bi primenom doktrine „blickrig“ skratio dužinu agresije na možda manje od mesec dana.
* Šta se dešavalo uoči bombardovanja u NATO i kako ste sakupljali informacije?
- Imao sam kontakte sa više desetina funkcionera NATO. Fokusirao sam svoje obaveštajne aktivnosti na političke i vojne strukture, a unutar njih na ličnosti koje rade na pripremi scenarija i na onima što odlučuju. U redovnim susretima sa njima sam spoznao tu strukturu, njihovo delovanje, ličnosti koje učestvuju u pripremi ili donošenju odluka. Tamo je funkcionisao sistem kojim se upravlja iz jednog ili više centara, i što je hijerarhija niža, to su manje znali šta se traži i dešava. U jednom trenutku, deo tih ljudi bi shvatao da je to, zapravo, suprotno njihovim moralnim opredeljenjima, što im je stvaralo košmar u glavama. Pojedinci su ispadali iz tog sistema, neki su se vraćali nazad u svoje zemlje, a neki se prepuštali činovničkoj letargiji, uzimajući dobru platu, školujući decu i provodeći se vikendima po Evropi.
 
Kad je Voker stigao na lice mesta našao je razbacane leševe, koji su većinom bili u civilu. Kasnije će se ispostaviti da je ta scena masakra režirana tokom prethodne noći, da su leševi dovlačeni i presvlačeni, tako da je Voker stigao na pripremljen teren.
Stojeći iznad leševa, Voker je pozvao telefonom komandanta NATO snaga u Evropi, američkog generala Veslija Klarka, da mu kaže: „Ovde se zbio masakr nad albanskim civilima. Evo, sa ovog mesta, odakle vam se javljam, vidim leševe...“
Kasnije, kada se Voker vratio u Prištinu, održao je konferenciju za štampu. „Nikada u životu nisam video nešto slično, rekao je. Ja sam užasnut. To je bio masakr nad civilima. To je, nesumnjivo, zločin protiv čovečnosti. Ja sam to video svojim očima i ja vam kažem šta mislim“.
I priča je krenula u svet. Račak se nije skidao sa novinskih stranica i televizijskih ekrana. Bil Klinton, Medlin Olbrajt, Toni Bler, CNN i drugi zapadni mediji dobili su u Račku ono što im je bilo potrebno - da na tom primeru pokažu svetu da Srbi čine zločine na Kosovu i da ih treba zaustaviti bombama, ili ih naterati da otuda odu, a da snage NATO zaposednu Kosovo.
Već sutradan, Vokera su telefonom zvali Ričard Holbruk i general Vesli Klark. Javila se i Medlin Olbrajt, šef američke diplomatije, najvatreniji zagovornik kažnjeničkog rata protiv Srba.
„Ambasadore, rekla mu je Olbrajtova, u pogledu Račka, sasvim si u pravu. Ti si, Bil, uradio veliki posao...“
A kada je iz Beograda stigla vest da je Voker proglašen za „personu non grata“, iz Vašingtona se opet javila Medlin Olbrajt da bi mu poručila:
„Ne brini, Bil, Kontakt grupa neće dozvoliti da te Milošević otera.“
I nisu ga oterali. Posle nekoliko dana, odluka o proterivanju je „zamrznuta“ i Voker je nastavio posao i dočekao rat na kojem je tako predano radio.
O sumnjama u režiju nešto više je progovorila i Helena Ranta, iz Finske, koja je posle događaja u Račku bila član međunarodne komisije za ispitivanje tog slučaja. Ta komisija je imala na raspolaganju i izveštaj srpskog tima, koji je izvršio uviđaj neposredno posle obračuna, u kojem je bila i Danica Maksimović, istražni sudija iz Prištine. U njihovom izveštaju stoji da nije bilo nikakvog „masakra civila“, nego da se zbio sukob srpskih snaga bezbednosti sa teroristima iz redova OVK.
Zaključak komisije u kojoj je bila Helena Ranta, patolog, ipak je bio na liniji „svedočenja“ Vokera.
Tek sada, deset godina posle tog događaja, oglasila se Finkinja Ranta sa svojom knjigom uspomena, u kojoj kaže da je izveštaj o Račku pisala pod pritiskom Amerikanaca i sopstvenog ministarstva spoljnih poslova iz Helsinkija.
„Sada sam spremna da javno govorim o Račku“, rekla je ona u jednom intervjuu ruskoj televiziji. A u svojoj knjizi dodaje: „Voker je bio užasnut rezultatima naše istrage. Bila sam zbunjena i nisam bila spremna da mu odgovorim. On je od mene tražio da izveštaj bude „ubedljiviji“ kad je reč o zločinima Srba u Račku. I trojica predstavnika finskog ministrastva spoljnih poslova tražili su od mene tih dana da u izveštaj unesem „dublje zaključke“. Voker je bio toliko ljut da je u jednom trenutku prelomio svoju drvenu olovku i gađao me njenim prelomljenim komadima. On je insistirao da budem „ubedljivija“.“
Da je Račak bio režiran, moglo se videti iz ponašanja Haškog tribunala, koji je iz optužnice protiv Miloševića i generala Lukića i Đorđevića, uklonio kao dokazni materijal deo o „masakru“ u Račku.
Ali, sada je sve kasno. Ambasador Voker je onda, kako bi rekla Olbrajtova, uradio toliko „dobar posao“ da se i zvanična Tirana setila da ga prošle godine proglasi za počasnog građanina Albanije! Pa neka neko kaže da velike Albanije neće biti.

Zamka u Rambujeu

Podvala Vilijema Vokera iz Račka, preselila se dvadeset dana kasnije u francuski srednjovekovni dvorac Rambuje, u okolini Pariza. Ovog puta na sceni su bili diplomate, ali je zamka bila ista: da se Srbi isteraju na čistac kako bi NATO snage, milom ili silom, ušle na Kosovo, a tamošnji Albanci dobili prolaz za stvaranje svoje, secesionističke države.
Pregovori u Rambujeu počeli su 6. februara 1999. godine, u atmosferi koja je više mirisala na barut nego na mirovni šampanjac.
U čemu se sastojala suština „papira“ iz Rambujea? Ponudili su ga Amerikanci, bez obzira na to što je iza njega stajala Kontakt grupa. Od srpske strane je traženo da povuče svoje snage sa Kosova, da dozvoli ulazak NATO trupa u pokrajinu, što podrazumeva i prolazak tih trupa preko teritorije Srbije, a zatim i davanje prava kosovskim Albancima na samoupravu, a takođe da u roku od tri godine mogu iskoristiti pravo na samoopredeljenje i na referendumu se izjasniti šta žele. Ili to, ili bombardovanje, poručivala je Srbima američka posrednička strana u pregovorima.
„Tu nije bilo reči o onoj diplomatskoj formuli, rekao je ondašnji predsednik Srbije Milan Milutinović, koji se na pregovorima pojavio 14. februara, „uzmi ili ostavi“, nego samo „uzmi“.
Taj „papir“ nisu hteli da potpišu ni Albanci, čiju je delegaciju, umesto Rugove, Aganija i drugih civilnih političkih ličnosti, predvodio zloglasni „gerilac“ Hašim Tači, na koga su Amerikanci onda otvoreno igrali.
Operaciju Rambuje vodila je Medlin Olbrajt „ratni jastreb“ Klintonove administracije, koja je američku politiku po pitanju Kosova sažela u četiri reči, koje je i pre i tokom bombardovanja često ponavljala: „Srbi napolje, NATO unutra“. Mislila je na Kosovo.
Pri kraju tih pregovora, na kojima su se obe strane držale odbojno, šef američkog posredničkog tima Hil pozvao je Miloševića da mu kaže: ili prihvatite, ili će biti bombardovanja. Milošević mu je odgovorio da „Srbija ne da Kosovo čak i po cenu bombardovanja“.
Medlin Olbrajt je verovala da se sudbina rata i mira na Kosovu rešava u Rambujeu i da će taj stari dvorac biti njena diplomatska šansa, kao što je Holbruku bio Dejton. Zamisao je bila da ako Srbi neće da potpišu, da to urade Albanci i da se tako u očima sveta sva krivica svali na Beograd i tako otvore vrata vojnoj intervenciji.
Pregovori u Rambujeu su završeni bez potpisa, 23. februara, a nova, završna runda zakazana je za 15. mart u Parizu. U međuvremenu, računajući na to da Srbi neće potpisati, Medlin Olbrajt i njen specijalni izaslanik Džajms Rubin, uz pomoć i samog Bila Klintona, koji je bio na telefonskoj vezi sa Tačijem, izvršili su snažan pritisak na albansku delegaciju da potpišu i bez Srba. I uspeli su. Tako se desio jedinstven slučaj u međunarodnoj diplomatskoj praksi: albanska delegacija je unilateralno, pod budnim nadzorom i ohrabrenjem Amerikanaca potpisala sporazum iz Rambujea. To zapravo i nije bio nikakav sporazum. Tači i drugi su ga potpisali sa samim sobom, a za Amerikance.

ZAHVALNI KLINTON
Posle potpisivanja, u svečanom raspoloženju u Parizu, Džajms Rubin je pozvao Tačija i pružio mu telefonsku slušalicu: „Za tebe“.
Na drugoj strani žice bio je šef Bele kuće Bil Klinton. Hteo je da mu čestita i zahvali za uslugu koju mu je učinio.
I Srbi su tog dana stavili potpis na nekakav svoj „papir“, ali sve je bilo završeno. Pokazalo se da onaj subverzivni „posmatrač“ na Kosovu Vilijem Voker nije uzalud montirao Račak.

AMBASADOR KRVAVIH RUKU
Voker je rođen 1935. godine. Karijerni je diplomata. Bio je pomoćnik državnog sekretara u Stejt departmentu, zadužen za Latinsku Ameriku, a posebno za zemlje Centralne Amerike.
Između 1988. i 1992. godine bio je ambasador SAD u Salvadoru. Tamošnji hroničari njegovo ime vezuju za delovanje „odreda smrti“ i krvave obračune lokalnih vlasti sa gerilom, intelektualcima, pa čak i sa sveštenicima. On je tamo, kažu isti izvori, više radio za CIA nego što je bio diplomata.
Kada je predsednik Klinton imenovao Vokera za američkog ambasadora u Panami, tamošnja katolička crkva, politička elita i javnost reagovali su žestoko: „Nećemo Vokera. Njegove ruke su krvave. On je kriv za smrt petorice jezuitskih sveštenika u Salvadoru. Ubili su ih „odredi smrti“, koje treniraju Amerikanci i u vreme dok je Voker tamo bio ambasador.“
I Voker nije otišao u Panamu. „Prekomandovali“ su ga na Balkan. Prvo je bio u mirovnoj misiji u istočnoj Slavoniji, a onda je došao na Kosovo i potpalio fitilj rata iz Račka.
Borislav Lalić
(Nastaviće se
 
Vokerova podvala iz Račka
Spasoje Smiljanić, 05.03.2009 Ocena: 3.97 (Glasova: 398) Komentara: 119
Vilijem Voker je zaradio oreol zaslužnog „ratnog veterana“ u onom „nebeskom ratu“ koji je njegov imenjak Vilijem Bil Klinton u proleće 1999. godine počeo protiv Jugoslavije. Voker je postao „ratnik“ a da u tom ratu nije ispalio nijedan metak, niti ga je iko video sa puškom u ruci.
Karijerni diplomata, koji se u životu više bavio poslovima iz domena CIA nego iz delokruga njegovog matičnog ministarstva - Stejt departmenta, najzaslužniji je što su njegovi šefovi u Vašinggtonu dobili još jedan, konkretan povod i „opravdanje“ za potpaljivanje rata protiv Srbije i Crne Gore.
U istoriji tog rata, a naročito u njegovom pripremanju, Voker je ostao zapamćen kao „mister Račak“. Nadimak je dobio po imenu zabačenog kosmetskog sela Račak, u kojem je on sam zamesio kvasac rata, koji je tih meseci, na smeni 1998. i 1999. godine, visio nad Kosovom i celom Srbijom. Miris ratnog baruta se osećao već od oktobra 1998. godine, kada je nakon dogovora američkog izaslanika za Balkan Ričarda Holbruka i predsednika Slobodana Miloševića postignut dogovor da se smanji prisustvo srpske vojske i policije na Kosovu, da prestanu obračuni sa teroristima iz redova OVK i da se u toj srpskoj pokrajini uspostavi Verifikaciona misija OEBS-a, sastavljena od oko 1.500 stranih posmatrača, na čijem se čelu, nimalo slučajno, našao Amerikanac Vilijem Voker.

Priča za svet

Krenulo je ovako. „Kasno po podne 15. januara (1999), ispričao je Voker nekoliko godina kasnije na američkoj televiziji, moj zamenik u Verifikacionoj misiji, inače Britanac, obavestio me je da je u selu Račak došlo do oružanog obračuna između srpskih snaga i Albanaca. Nikada ranije nisam čuo za to selo. Rano ujutro sledećeg dana stigle su nove vesti iz Račka. „Ambasadore, rekao mi je moj zamenik, u Račku nešto smrdi.“ Rekao sam - i meni. Idemo tamo.“
I krenuli su Voker, njegov zamenik, prevodilac, Vokerovi pratioci i gomila stranih i albanskih novinara, ali među njima nije bilo izveštača srpskih medija.
Šta se tamo dešavalo u međuvremenu, manje je poznato. Sukob se zbio prethodnog dana. O tome je pre obračuna bila obaveštena Vokerova Verifikaciona misija. Poginulo je preko 40 pripadnika OVK, zaplenjena su tri mitraljeza i 36 automatskih pušaka, dva snajpera. Scenu obračuna snimili su strani i domaći fotoreporteri. A onda su se srpske snage povukle iz Račka.
 
Birači pitaju

Klintonova politička glava je te zime visila o koncu. Zbog seksualnih skandala u Beloj kući sa pripravnicom Monikom Levinski, a naročito zbog toga što je ometao sudsku istragu o tom slučaju i “lagao pod sudskom zakletvom”, njega je Predstavnički dom američkog Kongresa, u jesen 1998. godine proglasio krivim i u postupku “impičmenta” izglasao njegovu smenu. Preživeo je, jer u Senatu, gde se glasalo 12. februara 1999. godine, nije bilo potrebne većine. Za smenu je bilo 45, a protiv 55 senatora.
U rat, međutim, nije bilo lako ući, jer američka javnost nikako nije mogla da shvati kako to da Amerika ima “nacionalne interese” i na Kosovu, zašto da ratuje za tamošnje Albance čija ljudska prava navodno ugrožavaju i gaze Srbi. Nisu mnogo pomogla ni njegova objašnjenja da će taj rat biti “bezbedan” za američke momke, jer će se ratovati sa nebeskih visina, putem daljinskog upravljača. Neće, dakle, biti kao u Vijetnamu, gde je 58.000 Amerikanaca ostavilo živote.
Sa takvim mukama, ali odlučan da baci bombe, Bil Klinton se 23. marta pojavio na nekavom skupu Federacije američkih činovnika. Počeo je sa Kosovom, zapravo sa susretom, tog dana, sa jednim američkim kongresmenom. “Taj kongresmen mi je ispričao”, rekao je Klinton, “da bi on rado da podrži rat protiv Jugoslavije, ali da ima problema sa biračima, koji nisu u stanju da na mapi sveta ubodu prstom tačku koja označava Kosovo. Ne znaju ljudi gde je to, a nije im ni jasno zašto Amerika mora da vojno interveniše na tom Kosovu”.
Galupov institut za ispitivanje javnog mnjenja sproveo je tih dana baš u povodu ratnih namera Bele kuće, anketu među građanima Amerike. Pitanje je bilo krajnje jednostavno: gde se nalazi Kosovo?
Odgovori su bili poražavajući. Jedna četvrtina anketiranih, preciznije njih 26 odsto, odgovorilo je da pojma nema gde bi to Kosovo moglo da bude. Njih 25 odsto je reklo da se Kosovo nalazi negde oko Kavkaza i srednje Azije, dok je četiri odsto Amerikanaca Kosovo smestilo u Afriku!
Sada Klinton objašnjava da su na Kosovu “ugroženi američki vitalni interesi”, da je tamo došlo do “humanitarne katastrofe”, da su za to krivi Srbi i da Amerika mora da ide u rat.
“Kao predsednik zemlje koja pretenduje da bude lider sveta, ja to moram da uradim. U suprotnom, doveo bih u pitanje prestiž Amerike i kredibilitet NATO. Ja lično rat ne volim, ali neću oklevati. Bacićemo bombe...”.
U sali su te njegove reči propraćene aplauzom!
“Šta se ovo dešava sa nama”, zapitala se tog istog dana na stranicama “Vašington tajmsa” komentatorka Adrijana Hantington. “Pa mi smo se više užasavali nad onim seksualnim skandalima ‘Lepog Vilija’, nego što se danas užasavamo njegovim bombama, koje će da ubijaju nedužne civile u Srbiji i razaraju njihove domove.”
“Sve će nam biti jasno”, napisao je na stranicama “Njujork tajmsa” Vilijem Holms, “ako se prisetimo da nas je u sve ovo uvukao čovek koji preko ove ratne avanture hoće da zaboravimo impičment, Moniku Levinski i sve one njegove lagarije i krivokletstva.”
A mag američke diplomatije Henri Kisindžer je odgovorio: “Kosovo ugrožava američke vitalne interese taman koliko kriza na Haitiju ugrožava bezbednost Evrope.”
Tog istog dana dok je Klinton držao još jedan “uvodni govor” za rat na Balkanu, u Lafajet parku, ispred Bele kuće, okupilo se nekoliko hiljada američkih Srba koji su pokušali da protestuju protiv američkih pretnji.
“Dalje ruke od Srbije”, klicali su ljudi ogorčeni na predsednika njihove nove domovine. “Klintone, Srbija nije Monika”, pisalo je na jednom od njihovih transparenata. Niko ih nije čuo.
TOG tmurnog popodneva 24. marta 1999. godine, reagovao je ruski ambasador u UN Sergej Lavrov, na vest da su američki i NATO bombarderi počeli da bacaju bombe na Jugoslaviju:
“Desilo se nešto neviđeno! Čemu služi Savet bezbednosti? Ovo je kraj svetske organizacije!”
Odluka o ratu, bez objave i autorizacije Saveta bezbednosti, doneta je mimo UN i to tako da “Klinton i kompanija” nisu našli za potrebno da ambasadore iz sastava tog najvišeg tela svetske organizacije poštede “iznenađenja”, ako već nisu tražili njihovu saglasnost, što su morali da učine shodno slovu Povelje UN.
I dok je Lavrov skakao i žestoko gestikulirao rukama po odajama UN, američki i NATO avioni su, u talasima, polagali leteće “tepihe” bombi i raketa po ciljevima u Srbiji i Crnoj Gori.


Igra žandarma

Dan pre toga, kao i u većini prethodnih dana, američkoj javnosti se obratio Klinton, da kaže da je Holbruk, taj “crni gavran” američke politike prema Jugoslaviji, napustio Beograd neobavljena posla. A posao se sastojao u tome da Beograd prihvati Sporazum iz Rambijea, koji su Tači i drugovi potpisali prethodne nedelje u Parizu.
Uzalud je Sergej Lavrov upozoravao: “Postoje samo dve mogućnosti, kada je, shodno međunarodnom pravu i Povelji UN, dozvoljena upotreba vojne sile - kada zemlja mora da se brani od strane agresije i kada Savet bezbednosti odobri takvu akciju. Kosovo nije taj slučaj.”
A onda su pale bombe. Rusija je tog prvog dana agresije sazvala sednicu Saveta bezbednosti, podržale su je samo Kina i Namibija, ali njena rezolucija o zaustavljanju rata nije prošla i ne bi prošla da je čak za nju bila i većina članica, jer bi se pred nju isprečio američki veto.
Medlin Olbrajt je upozorila: “Amerika bi volela da u te akcije, kakva je ova u Jugoslaviji, ide sa saglasnošću svetske organizacije, ali ako takve saglasnosti nema, SAD će delovati same i sa svojim saveznicima. Ujedinjene nacije tih martovskih dana 1999. godine takođe su postale “kolateralna žrtva” američke i NATO agresije na Jugoslaviju, zemlju koja, prema Povelji UN, ničim nije izazvala taj rat. Prvi čovek svetske organizacije Kofi Anan mora da je tih dana smetnuo s uma da je on generalni sekretar UN, a ne generalni sekretar NATO i produžena ruka Stejt departmenta.
U jeku agresije, Anan je izjavio sledeće: “Vazdušni udari na Jugoslaviju pokazuju da svet dalje neće tolerisati da se zemlje koje brutalno krše ljudska prava, ‘kriju’ iza Povelje UN, koja na prvo mesto stavlja državni suverenitet!”
U nastupu od 7. maja, istog onog dana kada su NATO avioni gađali kinesku ambasadu u Beogradu, Anan je rekao i ovo: “Zaštita ljudskih prava mora biti preča od državnog suvereniteta.”
Za vreme boravka u Briselu, gde je i bio štab za rat protiv Jugoslavije, Anan je bio još konkretniji i još više na liniji Klintonove intervencionističke strategije kada je rekao da upotreba vojne sile od strane jedne regionalne organizacije, kao što je recimo NATO, može u određenim slučajevima biti opravdana i bez odobrenja Saveta bezbednosti!

ZAKONI NE VREDE
“NA tragičan način, SAD su zaobišle Savet bezbednosti da na njemu otvore debatu o pitanju intervencije u jednoj suverenoj zemlji zbog humanitarne krize. Tu je i otvaranje pitanja o secesionizmu, koji se ne dešava samo na Kosovu.
Umesto da se drže slova međunarodnog prava, SAD su na ponižavajući način degradirale misiju UN, dajući NATO ulogu novog međunarodnog arbitra, da on, a ne UN, presuđuje šta je pravo, a šta pogrešno u svetu.”
Američki analitičar Markus Raskin, sa Instituta za političke studije, takođe kaže da je Amerika na Balkanu povela jedan ilegalan rat, mimo Kongresa i mimo osnivačkih akata i svetske organizacije i samog NATO.
Raskin dodaje još i ovo:
“Kad je reč o ovom ratnom poduhvatu Amerike na Balkanu, poruka koja se Amerikancima iz svega toga upućuje je sledeća: Nikakav zakon nije važan kada američka vlast proceni da, u skladu sa tim svojim vitalnim i imperijalnim ciljevima, odluči da deluje...”

PRIMAKOV SE VRAĆA KUĆI
U ATMOSFERI neverice i iščekivanja, desio se i neviđen diplomatski skandal sa predsednikom ruske vlade Jevgenijem Primakovom.
Baš za taj 24. mart 1999. godine, bila je planirana njegova zvanična poseta Vašingtonu. Cilj posete je bio dvojak: da razgovara sa Klintonom o zategnutoj situaciji oko Kosova i da sa američkom vladom i rukovodstvom MMF-a razmotri mogućnost kredita od 11 milijardi dolara za rusku državu čija je kasa bila pred bankrotstvom.
Nije bilo pogodno vreme za takvu posetu, ali Primakov je krenuo ka Vašingtonu specijalnim avionom. Za vreme tehničkog sletanja u Šenonu, u Irskoj, Primakova je telefonom pozvao potpredsednik SAD Al Gor, koji je zajedno sa njim predsedavao američko-ruskom mešovitom komitetu. Gor mu je rekao da skoro više nema nade da se bombe izbegnu. Po srednjoevropskom vremenu bilo je 15 časova i 30 minuta. Do bombi je bilo ostalo jedva četiri časa.
Primakov je ipak seo u avion i nastavio let prema Americi. A kada se primakao američkom kopnu, opet je zazvonio telefon. Javljao se Gor: “Jevgenij, prijatelju moj, hoću da znaš, mi idemo na sledeći korak, avioni poleću...”
Primakov je shvatio poruku. Rekao je samo ovo: “Nećete valjda to uraditi. Mi smo kategorički protiv toga.” A onda je rekao pilotu: “Okreći avion, vraćamo se kući.”
Vratio se čak i po cenu da Rusija ostane bez onih 11 milijardi dolara.
Kad je taj telefonski razgovor vođen između dvojice političara, u Evropi se uveliko smrkavalo. Eskadrile aviona sa bombama za Srbe već su bile u vazduhu.
Borislav Lalić
(Nastaviće se
 
Gde se nalazi Kosovo?
Spasoje Smiljanić, 06.03.2009 Ocena: 3.97 (Glasova: 398) Komentara: 119
Nikada u istoriji vođenja jednog rata, medijska kampanja nije imala takvu ulogu kao što je to bio slučaj kako je američka, a preko nje i zapadna javnost, pripremana za ratnu intervenciju NATO protiv Srbije. Način na koji je, recimo, čuvena američka TV stanica Si-En-En vodila kampanju protiv Srba, kako je u očiglednom dosluhu i skladu sa politikom američkog političkog vrha, slagala i puštala u etar storije o zlodelima Srba, sigurno će ući u udžbenike taktike savremenog ratovanja.
Svakako, u tome su ton davali američki predsednik Bil Klinton i njegov državni sekretar Medlin Olbrajt, za koju su američki novinski hroničari napisali da je ona bila “majka” tog rata, da su njene zasluge u pripremanju i “sanaciji” terena za bombe na Srbe, bile ogromne.
Tokom jeseni 1998. i u proleće 1999. godine Klinton je bio razapet i zaokupljen unutrašnjim pitanjima, najviše o opstanku u Beloj kući. Zato su u pripremama za rat u prvi plan često izbijali Olbrajtova, Ričard Holbruk i njegov savetnik za nacionalnu bezbednost Sendi Berger.
 
NATO AGRESIJA NA JUGOSLAVIJU (15)


Ubijeni prvo mostovi
Spasoje Smiljanić, 07.03.2009 Ocena: 3.97 (Glasova: 398) Komentara: 119

BILE su to, i ostale, rane neprebola. Decenija od vazdušne NATO agresije na Novi Sad, a kao da je juče bilo. Po podsećanju, po i dalje vidljivim tragovima rušenja mnogih zdanja, po uvek svežem cveću na grobovima onih koje su ubile NATO bombe.
- Bio je to rat vazdušni, a patnje zemaljske - reći će poznati novosadski književni kritičar Draško Ređep.
Tačno 78 dana i noći strepeo je Novi Sad od bombi i projektila. Osećao njihovu razornu moć, živeo pod zlokobnim zvukom sirena, ostao bez sva tri mosta, bez zgrade televizije, sa uništenom rafinerijom; prvi put se sreo sa bombama koje imaju grafitne niti, i ono najteže - zauvek se rastao s pojedinim svojim sugrađanima koji su stradali u ovoj agresiji.
Jedan od njih je i Oleg Nasov. Tada tridesetogodišnjak. Poginuo je na Varadinskom mostu, u ranu zoru 1. aprila 1999. Tačno u pet do pet. Tada je i most srušen. Prvi od tri novosadska mosta. Sad mu, eno, belega, kraj novog mosta preko Dunava. Okružen je ljubičicama. Vazda natopljen suzama svojih najbližih i uzdasima i sećanjima onih koji su ga poznavali.
- Kao da mi je nešto govorilo da se moj sin tog jutra, kad je srušen Varadinski most, zatekao na njemu - prebirao je po sećanjima, tog ranog proleća 1999, Olegov otac Milivoje. - Čim se razdanilo, pozvao sam nekoliko njegovih dobrih prijtelja. “Jeste, čika Milivoje, bio je sa nama skoro do dva iza ponoći. Posle je krenuo kući...”

Ožiljci u dušama

NE postoji, valjda, ništa teže za Novosađane nego rušenje sva tri mosta. Neke od njih, kao Žeželjev, gledali su kako pokušavaju da ga sruše. On je odolevao, bio žilav, ali, na kraju, pod tolikom silom bombi, posustao. Zaronio u dunavske dubine zauvek. Sagrađen je novi, ali nikad “onaj, onakav”. Sad kažu da će napraviti isti kao pre bombardovanja... Da nije bilo čuvenog pontonskog mosta između Novog Sada i Petrovaradina, hiljade ljudi bi patile još mesecima od prestanka vazdušne agresije.
Varadinski most - srušen je 1. aprila u 5.05. Snažne detonacije probudile su ceo grad. Bio je to most koji su Novosađani najviše voleli. Za njim se tog jutra istinski plakalo: poneko je na njemu ukrao prvi poljubac, drugi su njime šetali ka Petrovaradinskoj tvrđavi. Bio je simbol koji su Novosađani pokazivali prijateljima iz drugih gradova. Na istom mestu sagrađen je novi, još lepši most.
Most slobode - srušen 3. aprila u 19.55. Ranjeno je sedmoro ljudi koji su se zatekli na njemu u trenutku kada ga je pogodila raketa. Svi su spaseni pod dramatičnim okolnostima. Junak večeri bio je ribar iz Sremske Kamenice Velja Teodorović, kasnije dobitnik našeg priznanja “Najplemenitiji podvig godine”. Na istom mestu sagrađen je istovetni most.
ŽeŽeljev most - srušen je 26. aprila u 1.20. Danima odolevajući napadima NATO bombi, prozvan je mostom mučenikom. Istovremeno je postao i most heroj. Sa četiri projektila je gađan 22. aprila, tačno u 15.10. Pre toga je ciljan noću. Pogođen je s najmanje 15 projektila, od kojih su oni u vetrovitoj, kišnoj dvadeset i šestoj aprilskoj noći bili ogromne razorne moći. I, bili su presudni da i most heroj završi u dunavskim dubinama. Na njegovom mestu sagrađen je drumsko-železnički most.
U noći između 6. i 7. aprila jedan projektil je eksplodirao u Batinskoj ulici, u naselju Mali Beograd. Drugi je završio u kanalu DTD. Oba su eksplodirala u neposrednoj blizini Temerinske ulice. Četvoro ljudi je povređeno.
Naselje, Novosađanima poznatije kao Vidovdansko, deceniju posle: tragovi bombardovanja gotovo da nigde nisu vidljivi. A tragovi u dušama onih koji su te noći ranjeni?
Jedna od najlepših građevina, zgrada Izvršnog veća, pogođena je 10. aprila u 1.34. I nju su neimari doveli u red. Bljutavo je zvučalo ruganje pojedinih medija i pokrajinskih političara, nekoliko godina kasnije, “o tome kako su novinari ronili suze nad pogođenom Banovinom”. Može biti da su te sitne duše zaboravile da ovu zgradu nisu rušili ni u minulim ratovima, ali jesu, eto, u NATO agresiji.
Moderna postrojenja rafinerije bombardovana su sa oko stotinak projektila. Novi Sad je, zbog toga, često bio na rubu ekološke katastrofe. I ovde više nema rušilačkih tragova.
Od svih zgrada, jedino se nikada nije oporavila zgrada Televizije Novi Sad na brdu Mišeluk. Toliko je uništena (bombardovana je pet puta) da je svaka popravka bila uzaludna. Ostala je kao nemi svedok jednog suludog vremena.
Na Đurđevdan, 6. maja, u 14.30, na deo Novog Sada po imenu Detelinara pala su četiri projektila. Bez krova nad glavom ostalo je 80 porodica, a najmanje 40 ljudi lakše je povređeno. I tamo su tragovi bombradovanja nestali. Već deceniju u naselju život grabi dalje.
Rušenje mostova i drugih objekata u 78 dana i noći bombardovanom gradu iznedrilo je i svoje junake. Istinske heroje. Oni nisu marili za bombe, nisu se plašili zlokobnih sirena. Njih je bilo uvek, i na pravom mestu.

Bezimeni heroji

Najpre, svi oni bezimeni junaci koji su skelama prevozili građane s jedne na drugu dunavsku obalu. Skela je bila jedini prevoz. Drugog, ni bržeg, ni boljeg, ni sigurnijeg nije bilo. Sa tih istih skela ili kraj dunavskih obala tih dana, da bi malo razgalili sumornu svakidašnjicu, momci su često puštali onu poznatu pesmu “Skeledžijo, skeledžijo, prevezi me preko”, grupe “Garavi sokak”.
Već pomenuti dunavski alas Velja Teodorović takođe je junak NATO agresije. On je sa srušenog Mosta slobode spasao nekoliko ljudi. Povređene na mostu spasavao je i Anđelko Radić, takođe ribar iz Sremske Kamenice. A, Sreten Bojić, tada radnik GSP i pripadnih rezervnog sastava policije, za vreme bombardovanja, svojim čamcem, popularnom “pentom”, prevezao je oko 37.000 ljudi.
Junak sa Mosta slobode je i Milan Drljača, koji je spasao snimatelja novosadske televizije Slobodana Savića. Podvig ih je zbližio. Godinama su, kraj srušenog mosta, obeležavali taj dan. I te kako je junak i Nenad Stijaković, tada radnik fabrike “Pobeda”. On je, onog jutra kad je srušen Varadinski most, zaustavio gradski autobus pun putnika. Vozač nije znao da je most srušen. Jurio je pravo u Dunav. Kakva bi to tragedija bila da se u pravi čas nije pojavio Nenad...
Oni koji su se prevozili s jedne na dugu dunavsku obalu sigurno će se setiti i omanjeg broda “Jelica”, vlasništvo preduzeća “Heroj Pinki”. Setiće se i njegove hrabre posade. Da su Mitar Sabol i Novica Cvetković vodili dnevnike onoga što su doživeli prevozeći hiljade ljudi, zabeležili bi ko zna kakve sve sudbine. Ovako, svima je ostalo samo sećanje. Pa, i takvo da su mnogi bili uporni da se prevezu i oni i, na primer, njihov bicikl. Ili, tek kupljeni šporet...
Veridba na mostu

Junaci su tih meseci svakako bili i pripadnici jedinice kapetana korvete Borisa Petrova. Divni momci koji su takođe prevozili ljude između dve obale. Uvek se treba sećati i radio-amatera, pa vojne policije...
To su poznati junaci novosadske drame zvane NATO bombardovanje. A, koliko li je tek bilo bezimenih junaka? Onih koji nikad nisu stigli na novinske stupce, u radio i TV emisije.
Kako vreme odmiče, lagano odlaze u zaborav svi oni dani, svi oni događaji za vreme NATO agresije na Novi Sad. To je tako normalno, jer se nižu novi događaji. Ali, postoji nešto čemu nema zaborava, što ostaje u srcima, u ranjenoj duši. Recimo, često rušeno naselje Šangaj, tik uz rafineriju. Njegovi stanovnici su imali nesreću što su u senci moćnih naftnih rezervoara.
Novosađani su ga prozvali “garavi Šangaj”. U njemu je, u jednom od napada na rafineriju, poginuo i tada 37-godišnji Milan Bajić. Devetoro ljudi je povređeno. Mnoge kuće više nikad nisu mogle da budu utočište onima koji su se, koliko juče, u njima radovali, tugovali, slavili ili snivali neko bolje vreme. Ni u snu nisu mogli da veruju da će doživeti bombardovanje.
Za nezaborav je i priča o Svetlani i Branislavu Špijunoviću, iz Sremskih Karlovaca, koji su, kad je srušen Varadinski most, često dolazili na njegove ostatke i ostavljali bukete ruža. Brzo će se saznati da su se njih dvoje, baš na sredini mosta, zakleli na ljubav, da su se tu verili. To je i potvrda one priče o velikoj ljubavi Novosađana prema srušenom Varadinskom mestu. Jeste da je bio dotrajao, da je uveliko bio zreo za obnovu, da je bio tesan da se mimoiđu autobus i putničko vozilo, pa, ipak - baš takvog su ga voleli. I sadašnji Varadinski most Novosađani vole, ali nikad kao onaj koji je prvi bio na udaru NATO projektila.
I, da se i ovo ne zaboravi: pod bombama je bilo i kulturnih događanja. Izdavačka kuća “Prometej” organizovala je književne susrete, uličnu prodaju knjiga, druženja pisaca. “Prometej” je tada objavio komplet razglednica novosadskih mostova porušenih tokom agresije. Autori fotografija bili su novosadski fotoreporteri Branislav Lučić i Dragutin Savić.

UZBUNA ZA UZBUNOM

MNOGI su sve vreme agresije proveli u skloništima. Nalickali nova utočišta, pa čim se začuje zvuk sirene za opasnost, a oni trk, pa u sklonište. Srpsko narodno pozorište je zdušno radilo za vreme bombardovanja: dve premijere i 46 predstava...

POMRAČENjE PROZORA

KAD je počelo bombardovanje i kad su od eksplozija i detonacija prozorska stakla letela u paramparčad i na sve strane, neko se dosetio pa je na one “zdrave i čitave” zalepio široki selotejp.
(Nastaviće se
 

Back
Top