PITE i BURECI - vaši omiljeni recepti

Moj prvi post na forumu i morao je da bude burek :hahaha:

Ovako ja pravim i divan je



Burek

Evo kako da napravite burek za 45 minuta+30 minuta pečenje

Umesiti testo od brašna, vode i soli (oko 1/2 kg brašna)

IMG_3551-1.jpg


Podeliti testo na 5 loptica veličine šake

IMG_3553-1.jpg


Razviti loptice na jufke prečnika 15-ak cm

IMG_3555-1.jpg


Jufke slagati u šerpicu koja je prethodno do pola nalivena mešavinom ulja i masti u odnosu 1:1

IMG_3558-1.jpg


Posle pola sata jufke vaditi iz masnoće jednu po jednu i stavljati direkt na radnu ploču

IMG_3561-1.jpg


Na radnoj ploči rukama razvući testo

IMG_3565-1.jpg


Krajeve razvući povlačeći testo u vazduhu

IMG_3574-1.jpg


Po prvoj kori posuti sir i preklapati svaki kraj prema sredini (kao na slici)

IMG_3575-1.jpg


Kora kada je preklopljena treba da izgleda kao na slici.

IMG_3563-1.jpg


Takvu koru odlažemo sa strane. Sledeću jufku razvući kao prvu, posuti je sirom i na sredinu staviti onu prvu preklopljenu koru. Preklapati na isti način kao i prvu. Ovakav postupak se ponavlja sa svih 5 kora što znači da imamo koru u kori.

IMG_3575-1.jpg


Tako pripremljen burek prebaciti u tepsiju i dodatno oblikovati, peći na 200 C dok ne dobije zlatnu boju

IMG_3578-1.jpg



A ovo je pečen burek...

IMG_3579-1.jpg



IMG_3581-1.jpg


IMG_3582-1.jpg


PRIJATNO!!!
 
Savijaca od brokole

4 - 6 osoba

800gr brokole
100gr sargarepe
300ml slatke pavlake
1 jaje
Tanke kore
Maslac za premazivanje
200ml vode
1 kesica Fant za granitiranje (nisam koristila)
1 kasika naribanog parmezana
so, biber

Brokolu i sargarepu ocistiti i kratko prokuvati. Brokolu iseci na manje cvetice a sargarepu izrendati. Posoliti, pobiberiti i preliti sa 100ml slatke pavlake u koju ste umesali jaje.

List kore premazati rastopljenim maslacem, staviti drugi list pa po njemu rasporediti deo nadeva. Saviti u savijacu i narezati na komade velicine 6cm i staviti u podmazanu vatrostalnu posudu.

Ponoviti postupak.
Peci na 210C oko 10min.

Pomesati izrendani parmezan sa preostalom slatkom pavlakom i vodom (i Fant). Preliti savijacu i peci jos 15min.

 
Da podelim ovaj recept sa vama :)

Pita sa mesom, Australijski 'specijalitet', poznat kao jelo radnicke klase. Najukusnija pita koju sam probala. Ima varijacija u pripremi i sastojcima nadeva, postavicu dve pa koja vam se svidi.. ili probajte obe. :)

Mere za 8 pita

750gr junetine, isecene na sitne kocke ~ 1cm
370ml vode
1 kocka govedje supe
1 crni luk, sitno secen
2 kasika brasna
1 kasicica Worcestershire sosa
so i biber
1 zumance pomesano sa malo mleka
Lisnato testo

Meso, luk, kocku supe, brasno, Worcestershire sos preliti vodom i kuvati dok prokljuca, smanjiti temp. obavezno poklopiti i kuvati 1 sat na tihoj vatri. Dodati so i biber na kraju. Ohladiti.

Testom obloziti kalupe pleha i filovati nadevom. Iseci krugove dimenzija vrha kalupa i time zatvoriti svaku pitu, namazati ivice mlekom i zumancem i pritisnuti da se ne odvoji, pa premazati testo mlekom. Napravite malu rupu ili par, viljuskom da se para ne bi zadrzavala.

Peci u zagrejanoj rerni 10-15min i servirati sa kecapom.

Junetinu mozete zameniti bilo kojim mesom, ako koristite mleveno meso vreme kuvanja smanjite na 30min. I mozete dodati po izboru.. beli luk, origano, muskatov orah...

 
Poslednja izmena:
Pita sa jagnjetinom i povrcem

4 pite

600gr mlevenog jagnjeceg mesa
400gr batata, moze i obican krompir, secen na sitne kocke
400gr paradajza iz konzerve
1 veza blitve
1 beli luk, sitno secen
2 cena belog luka
3 kasicice korijandera, ili drugog zacina po zelji
1/2 kasicice ljute mlevene paprike
1 kocka govedje supe, umucena u vodu, 1 manja casa
Lisnato testo, odmrznuto

Prziti luk na malo ulja dok omeksa, dodati beli luk, korijander i ljutu papriku. Pojacati temp. i dodati jagnjetinu i prziti 5 min.

Dodati krompir, paradajz, kocku supe sa vodom, mesati da se sjedini i kuvati dok prokljuca. Poklopiti sud i dinstati na tihoj vatri 15 min. ili dok krompir omeksa.

Dodati ociscenu i iseckanu blitvu, kuvati par minuta i dodati so i biber. Ostaviti da se ohladi.

Isti je proces sa testom i nadevom kao u prethodom receptu.

Peci u zagrejanoj rerni na 200C, 15-20min.

Voila! Prijatno :)

Da, ne moraju da budu male pite, mozete praviti vece u pusudi za djuvec.

 
Saro meni ovaj deo nije jasan
Testom obloziti kalupe pleha i filovati nadevom. Iseci krugove dimenzija vrha kalupa i time zatvoriti svaku pitu

pa to je 1 pleh i 1 pita,zar ne?odnosno polovinom lisnatog testa obložiš kalup,sipaš taj nadev i onda samo poklopiš sa drugom polovinom testo...ili se varam?
inače mi zvuči ukusno..
 
Olgcag je tražila ovaj recept. Evo ga.
Juce je mojoj mami bio rodjendan... Spremili "sto djakonija" (mi radimo sa decom! :cool:), izmedju ostalog i pitu sa sampinjonima. nemam pojma da li je jos neko tako pravi (da ne upotrebim terminologiju mog bratanca pa kazem "Ja sam je izmislila" :hahaha:), posto nije nikakva nauka... moguce da su se ljudi setili...

Potrebno je:
0,5kg tankih kora
0,5kg sampinjona
2-3 kasike brasna
0,5l mleka
3 kasike putera
pola case pavlake + druga polovina za preliv
2-3 jaja
vezica persunovog lisca
biber, so, kari... po ukusu

Napraviti gust besamel sa dve kasike putera, brasnom i mlekom (za one koji jos ne znaju kako: puter se lagano zagreje, doda se brasno i polako se dodaje mleko uz stalno mesanje. Paziti da se ne naprave grudvice!), sampinjoni se iseckaju (ja najvise volim na listice), vrlo malo prodinstaju na maslinovom ulju i ostave se da se ohlade. U prohladjen besamel se, uz stalno mesanje, dodaju dva jaja, sitno seckan persun, so, biber i pecurke.
Preostala kasika putera se istopi sa dve-tri kasike vode.
Uzeti jednu koru, poprskati je rastopljenim puterom, presaviti uzduzno na 3-4 dela (zavisi od velicine kora) tako da se dobije pravougaonik npr. 10x30cm. Na jedan kraj se stavi nadev, presavije se po dijagonali u trouglic i dalje se tako savija do kraja (imala sam negde i crtez kako se to radi). Gotove trouglove redjati u podmazan pleh. Kad se svi lepo sloze, umutiti preostalo jaje sa polovinom pavlake i premazati svaki trouglic. Ja obicno ostavim listice pecurke pa na svaki stavim po jedan (da se zna sta je unutra, a ne da stalno zapitkuju "Od cega je ovo?" :roll:)
Peci na uobicajen nacin. Sluziti toplo ili hladno - sasvim je svejedno - odlicni su svakako.
Napomena: Naravno da se od ovoga moze praviti i pita, a ja nekad (zbog klinaca) kore presecem na pola, pa pravim sasvim male trouglove).

Evo i slike:
IMG_2343-1.jpg

Napomena: Za sajam sam trouglove pravila od kora presečenih na pola (po većoj dimenziji)
 
Poslednja izmena:
Pita sa mesom

Uprziti 2 glavice crnog luka na ulju, dodati 300g mlevenog mesa i dodati sol, biber, malo vegete i sve dobro uprziti. Posebno umutiti 4 belanca u cvrstu, dodati zumanca, 2dl jogurta, 16 kasika brasna i 1 prasak za pecivo, pa ubaciti meso i sve dobro izmesati.
Peci u pouljenom plehu, na 180 stepeni.
Ponekad ovo testo pecem u vecem plehu, tanko kao testo za rolat, pa peceno zarolam, onda izmesam za fil kiselu pavlaku, sir i seckane kisele krastavcice, namazem fil i umotam kao rolat.
 
Захваљујем се Смех на рецепту за троуглове са печуркама. Била сам у гужви, а тада не видим ни очигледно, тако да нисам успела да га пронађем ни на форуму ни на месту где сам мислила да сам га већ копирала. Али, вредело је. Правила сам и сви су одушевљени, а ја само примам похвале и одговарам у стилу "то ја са форума...".
 

Back
Top