PITE i BURECI - vaši omiljeni recepti

Slatka pita (štrudla) od jabuka ili višanja

Sastojci:
1/2 kg tankih kora
½ l jogurta
200 g griza
1 prašak za pecivo
200 šećera
1 čaša od jogurta ulja
1 kg naribanih jabuka;očišćenih višanja (ocediti i jabuke i višnje obavezno)

Postupak:
Napraviti smesu (bude retka) od jogurta,griza,šećera,ulja i dodati prašak za pecivo.
Mazati tri kore smesom,na treću rasporediti jabuke,posuti cimetom i malo šećerom i zaviti u rolat.
Ostaviti malo smese pa premazati sve rolate i peći oko pola sata na 220 stepeni.
 
vorgicdragan:
Intra,molim te, vidim da si iz mesta gde je burek "dobar dan"
interesuje me samo kako pripremas testo za burek.Od A doŠ.
zaboravio sam na obećanje potpuno, znači ja sam za najklasičniju varijantu, znači :brašno,so i mlaka voda, brašno naravno prosijano i jako zavisi krajnji rezultat od kvaliteta brašna. Moja majka obično uzme kilogram za probu, pa ako bude zadovoljna onda kupi to isto 10-20 kila. Ima kvalitetnijih proizvođača, ali kvalitet opet varira od ture do ture, Mekano zamješeno tijesto (ja volim i da bude bolje posoljeno) se ostavi na odmaranje oko dva sata, pa opet premjesi. Kada se razvije jufka treba je pustiti da se malo prosuši prije uljenja i filovanja.
 
NenaS:
Moze i dva cela jajeta, casa pavlake i kisela voda odoka, ali to je to...to je ubedljivo najlepsa pita sa mesom...

Ovo gore je za pitu sa mesom. Trazila sam...
Nedelja, izaslo sunce konacno, imam koru... doslo mi da se setim kad smo se okupljali oko nedeljnog rucka. pa svega...i jos vise...i, onda, i pita sa mesom...mi hvalimo, maman, kao, skromna.... Pater (familias) kaze: Lule, nenadmasna si! A mi, deca, smejuljimo se - znamo da se tata udvara mami!
E, sada cu da napravim tu pitu ( uz Lionarda Koena), a temu da podignem gde joj je i mesto!
 
PITA OD LISNATOG TESTA
500g lisnatog testa podeliti na dva dela. Na dno nauljenog pleha staviti prvu polovinu preliti nadevom pa pokriti drugom polovinom testa. Nadev: umutiti 4 jaja sa 200g pavlake, dodati na najkrupnije izrendanih 250g sunke, 250g sampinjona i 250g trapista. Posoliti, pobiberiti i posuti origanom. Gornju koru izbosti viljuskom i premazati umucenim jajetom.
 
Puževi od sira

Jedne gotove kore,tanke – oko 500 g

Fil:
4 jaja
500 g sira, švapskog
1 prašak za pecivo
1 kašičica soli
1 dcl ulja
2 kisele pavlake

Svaku drugu koru mazati filom, slagati jednu na drugu i na kraju uviti u rolat.
Staviti u zamrzivač da se ohladi i stegne oko jedan sat.
Izvaditi, rezati oštrim nožem kolutove, stavljati ih u malo namazanu tepsiju, premazati jajetom i odozgo posuti susamom, ko voli.
Peć dok ne porumeni,obično oko pola sata na 200*C.
 
PITA BEZ KORA

Za 4 osobe:300gr mlevenog mesa,200gr sampinjona,10 kasika brasna,4 jaja,1 luk,persun,1 kasika aleve paprike,1 kasika vegete,1 prasak za pecivo,200ml jogurta,200gr kajmaka,ulje,so,biber.
U tiganju przimo luk.Dodamo mleveno meso.posoliti,pobiberiti i dodati persun,vegetu.Tanke listove sampinjona isprzimo pa i njih dodamo u tiganj.Dodamo alevu papriku,promesamo i sklonimo sa ringle.U dublji sud izmutimo 4 jaja,posolimo i sipamo jogurt.Prasak za pecivo pomesamo sa brasnom,pa dodamo u sud sa jajima i jogurtom.Promesamo.Zatim u sud dodamo i sadrzaj tiganja.Promesamo i prespemo u nauljenu kruznu tepsiju.Pecemo 45min na 180 stepeni.
 
Evo pita sa makom, neko je trazio, ali moze da se zove i lagana baklava sa makom. Fenomenalna je.

500gr tankih kora
3 jajeta
1 kiselo mleko ili jogurt (2dc)
pola praska za pecivo
1 casa od jogurta ulja
2 case secera
300gr mlevenog maka
Svaku koru premazivati, iseci pa peci. Kad se ispece preliti sa serbetom od 300gr secera i soljom vode.
 
Juce je mojoj mami bio rodjendan... Spremili "sto djakonija" (mi radimo sa decom! :cool:), izmedju ostalog i pitu sa sampinjonima. nemam pojma da li je jos neko tako pravi (da ne upotrebim terminologiju mog bratanca pa kazem "Ja sam je izmislila" :hahaha:), posto nije nikakva nauka... moguce da su se ljudi setili...

Potrebno je:
0,5kg tankih kora
0,5kg sampinjona
2-3 kasike brasna
0,5l mleka
3 kasike putera
pola case pavlake + druga polovina za preliv
2-3 jaja
vezica persunovog lisca
biber, so, kari... po ukusu

Napraviti gust besamel sa dve kasike putera, brasnom i mlekom (za one koji jos ne znaju kako: puter se lagano zagreje, doda se brasno i polako se dodaje mleko uz stalno mesanje. Paziti da se ne naprave grudvice!), sampinjoni se iseckaju (ja najvise volim na listice), vrlo malo prodinstaju na maslinovom ulju i ostave se da se ohlade. U prohladjen besamel se, uz stalno mesanje, dodaju dva jaja, sitno seckan persun, so, biber i pecurke.
Preostala kasika putera se istopi sa dve-tri kasike vode.
Uzeti jednu koru, poprskati je rastopljenim puterom, presaviti uzduzno na 3-4 dela (zavisi od velicine kora) tako da se dobije pravougaonik npr. 10x30cm. Na jedan kraj se stavi nadev, presavije se po dijagonali u trouglic i dalje se tako savija do kraja (imala sam negde i crtez kako se to radi). Gotove trouglove redjati u podmazan pleh. Kad se svi lepo sloze, umutiti preostalo jaje sa polovinom pavlake i premazati svaki trouglic. Ja obicno ostavim listice pecurke pa na svaki stavim po jedan (da se zna sta je unutra, a ne da stalno zapitkuju "Od cega je ovo?" :roll:)
Peci na uobicajen nacin. Sluziti toplo ili hladno - sasvim je svejedno - odlicni su svakako.
Napomena: Naravno da se od ovoga moze praviti i pita, a ja nekad (zbog klinaca) kore presecem na pola, pa pravim sasvim male trouglove).
 
Pita sa prazilukom
potrebno je
pola kile kora tankih obicnih
pola kile sitnog srbijanskog sira
150 grama kajmaka
dva praziluka
4 jajeta
malo kisele vode

Praziluk se izdinsta na malo ulja , posoli i pobiberi i ostavi da se ohladi .Za to vreme se mikserom pomesaju jaja , sir i kajmak i doda 1 deci kisele vode ,pa se ohladjeni praziluk takodje pomesa sa smesom .
U tepsiju se naredjeju kore i smesa u nekoliko slojeva ,(koliko ima fila ) i pece oko pola sata do 45 minuta na 200 stepeni
 
ovo je jedna meshana pita, slatka, od tankih kora

materijal: 600g tankih kora, 6 jabuka, 400g secera, 2 jaja, 300g slatke pavlake (2 dl), 400g svapskog sira, 60g maka, 60g oraha

u podmazan pleh redjati

1 red kora
1 red svapskog sira sa slatkom pavlakom, 1 zumancem secerom
1 red kora namazanih pavlakom
mak sa secerom
1 red kora (premazan pavlakom)
strugane jabuke sa secerom
kore + pavlaka
1 red mlevenih oraha pomesano sa secerom
jos jedna kora gore
prelije se jajetom i pavlakom

pece na 175 C

ovako je otprilike pitacu ako neshto nije jasno.

Šta je švapski sir?:think:možda mladi kravlji?Pojasni mi malo kako se slažu jabuke i sir.Ta kombinacija nije česta.:think:
 
Pita od praziluka

500 gr. praziluka
4 jaja
400 gr. sira
1 kiselo mleko
Pakovanje kora za gibanicu
Priprema:

Fil
Praziluk iseckati posoliti, pa ostaviti da odstoji 10 do 15 minuta.
Umute se viljuškom jaja i sir ( dodati i ovde malo soli )
U mešavinu jaja i sira dodati ovaj praziluk.

U podmazan pleh staviti koru pa malo uljem i razmućenim kiselim mlekom je posuti.
Preko ove kore staviti još jednu koru, posuti i nju malo uljem i razmućenim kiselim mlekom, pa dodati fil.
Pa opet sve ovo ponoviti. Poslednju koru samo uljem malo poprskati.

Peći na 200 stepeni dok ne porumeni.
Fantastična je, umesto kiselog mleka može i kisela voda ili jogurt.[/QUOTE]
 
Pita sa piletinom i sampinjonima

500g srednjih kora za pitu
500g sampinjona
500g pileceg filea
1 pavlaka
2jaja malo senfa

Umutiti 2 jaja sa casom pavlake i malo posoliti.
Kore podeliti na dva dela. Uzimati koru po koru, premazivati masom od jaja i redjati jednu na drugu. Tako jedno polovinu tako i drugu. Piletinu iseci na krupnije rezance, posoliti zacinom i premazati senfom. Pecurke izdinstati na malo ulja da ispari voda dodati Bio zacina i malo senfa.
Uzeti jednu gomilu slozenih kora pa duz jedne ivice sloziti usko 1/2 piletine a duz suprotne 1/2 sampinjona. Uvijati sa obe strane do sredine, pa prevrnuti i staviti u podmazan pleh.
Isto uraditi i sa drugom polovinom kora.
Premazati od gore ostatkom jaja i staviti peci.
Kada se sece izgleda kao osmica. Lako se sprema i mnogo je ukusna bar tako kazu moji.
Jednom sam pravila kombinaciju pecurke - sir. Isto je lepo.
Prijatno:bye:
 
Kranjska pita
sitno iseckati 250gr sira,i isto toliko šunkarice...izmutiti 4 jaja,dodati 2velike šolje brašna,1 prašak za pecivo,1 šolju kiselog mleka,i 1 šolju ulja...to sve izmešati,ubaciti iseckan sir i šunkaricu,i po ukusu ili mirođiju,ili sitno seckan peršunov list,a ja jako volim sa obarenim spanaćem ili blitvom...sipa se u vatrostalnu i zapeče...
 
Šta je švapski sir?:think:možda mladi kravlji?Pojasni mi malo kako se slažu jabuke i sir.Ta kombinacija nije česta.:think:
U totalnom sam haosu u poslednje vreme (nije opravdanje, samo kažem :confused:), pa mi je promaklo i ovo pitanje.
Dakle... "švapski" sir (u mom kraju se zove i "samokiš" - pojma nemam zašto ni jedno ni drugo) je mlad, nemastan sir koji se kupuje na pijaci. Obično je kremast, sa dosta surutke u sebi i prodaje se neslan. može da stoji samo dan-dva u frižideru, posle počinje da gorči.
Vrlo sličan sir se prodaje pakovan kao "sitan", "posni" i sl. - zavisi od proizvpđača.
 

Back
Top