Nikola Tesla i električni automobil

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

Nije imao baterije, a jurio je 140 na sat: Od ovog automobila Nikola Tesla je još 1931. napravio električni?​

Priča kaže da je 72 godine pre nego što je Ilon Mask osnovao kompaniju Tesla, onaj po kome joj je dao ime, napravio revolucionarni automobil koji se besplatnom strujom napajao bežično u toku vožnje
 Nikola Tesla _ Foto Wikimedia Public domain
IZVOR: WIKIMEDIA / PUBLIC DOMAIN
Danas je Tesla sinonim za električni automobil. To je prvi savremeni proizvođač automobila i prvi savremeni automobilski brend koji je nastao sa ciljem da isključivo proizvodi električne automobile.

Od prvog modela – Tesla Roadster, proizvođenog od 2008. do 2012. godine, inače prvog serijskog automobila koji je za pogon koristio litijum-jonske baterije, za nešto više od 15 godina, kompanija sa imenom slavnog srpskog pronalazača na tržište je izbacila šest elektičnih modela i dugo vremena opstajala na vrhu kao proizvođač najprodavanijh elektromobila.

I još uvek je na vrhu, ali joj kineska konkurencija sve više i sve ozbiljnije diše za vrat.
Međutim, i pored toga što mnogo toga sam pokrenuo, vlasnik kompanije Ilon Mask svakako nije pionir elektromobilnosti. Prvi električni automobili nastali su gotovo istovremeno, početkom 20. veka, kada i oni klasični sa pogonom na fosilna goriva, koji su zbog nekih praktičnijih tehničkih rešenja, veće autonomije kretanja, kao i zahuktale naftne industrije dobili bitku, čiji se ishod danas, čitav vek kasnije, okreće protiv njih.

Električni automobil, a bez baterija​

A jedan od pionira elektromobilnosti, tačnije, jedan od onih koji su svoje izume u sferi elektrotehnike pokušali da primene i u tada ozbiljno rastućoj automobilskoj industriji bio je niko drugo do najpozantiji srpski naučnik i pronalazač – Nikola Tesla.
Bar tako tvrdi priča prema kojoj je, 72 godine pre nego što je Mask osnovao kompaniju Tesla, onaj po kome joj je dao ime je napravio električni automobil pokretan – bez baterija!
O Teslinom eksperimentu iz 1931. godine dugo se nagađalo i još uvek se nagađa, a savim pouzdanih informacija ni danas nema. Ono što se, međutim, u priči o njemu spominje zasnovano je na pronalascima na kojima je Tesla zaista radio i na idejama za koje se zalagao.

Želeći da istraži tu priču, tragom glasina je, pre nekoliko godina, krenula redakcija američkog automobilskog portala Jalopnik u pokušaju da istraži da li je taj automobil zaista postojao. Teslin elektromobil se do tada spominjao u brojnim tekstovima i knjigama o slavnom naučniku, pa i pored toga što jasnih dokaza o njemu nije bilo, ni njegovo postojanje, ni njegovo nepostojanje nije moglo biti dokazano.
Tesla je te 1931. godine preradio fabrički automobil marke Pierce - Arrow, iz koga je izvađen originalni benzinski motor i potom ugrađen zatvoreni električni motor bez četkica, prečnika 65 centimetara. Osim toga, jedina dodatna izmena bila je ugradnja ventilatora za hlađenje, pošto se elekromotor prilično grejao. Ostatak automobila je uglavnom ostao nezamenjen.
 Pierce-Arrow Model B _ automobil _ oldtajmer _ Foto Wikimedia Alexander Migl.jpg
Pierce - Arrow Model B iz 1930. godineIZVOR: WIKIMEDIA / ALEXANDER MIGL
Međutim, suština Tesline konverzije klasičnog u električni automobil nije bio pogon, sam po sebi, niti ekološki razlozi, koji u to vreme nisu bili dominantna tema, već ono što će, u elektromobilu bez baterija, njegov motor napajati strujom.

Energetski prijemnik i antena od 1,8 metara​

Prvi "Teslomobil" je za pogon trebalo da koristi tehnologiju sa kojom je Tesla tada najviše eksperimentirao, a to je – bežični prenos energije.
Motor je zato imao "energetski prijemnik" sa 12 vakuumskih cevi, iz koga je "štrčala" antena visine 1,8 metara. Prijemnik je treblo da bežičnim putem prima elektromagnetne talase, na isti način na koji radio-prijemnik prima radio signale.
Teslina pretpostvka o bežičnom prenosu energije, koja nama danas u mobilnoj eri ne zvuči ni malo čudno, bila je da bi svaki električni uređaj mogao da radi bez baterija ukoliko bi se nalazio dovoljno blizu predajnika koji bi njegovom prijemniku bežičnim putem emitovao električnu energiju.
Motor je, navodno, radio na 1.800 obrtaja u minutu, za šta je Tesla konstatovao da je mogao da je mogao da proizvede dovoljno energije da se osvetli jedna prosečna kuća.

Elektromobil bez baterije je testiran desetak dana u svakodnevnoj vožnji od oko 80 kilometara. Tesla je njime uspeo da dostigne maksimalnu brzinu od 144 kilometara na čas. Nakon završetka testiranja, električni motor je ustupio mesto originalnom benzinskom i automobil je vraćen u prvobitno stanje.
 Nikola Tesla u laboratoriji u Kolorado Springsu _ Foto Wikimedia Public domain.jpg
IZVOR: WIKIMEDIA / PUBLIC DOMAIN

Gde su nestali papiri?​

Kasnije se "šuškalo" da je ovaj patent prodat kompaniji Džordža Vestinghausa, a šta kasnija sa njim dogodilo ostalo je nepoznanica. Teslin izum je tajanstveno nestao i nikada više nije ugledao svetlost dana. Iako se priča o Teslinom električnom automobilu sa bežičnim napajanjem, tu i tamo, pojavljuje tekstovima posvećenim slavnom naučniku zvaničnih dokumenata o tom poduhvatu nema.
Da li su "sami od sebe" nestali ili su negde, u gomili dokumentacije o brojnim teslinim pronalascima, jednostavno zagubljeni... a moguće je i da su završili dobro sakriveni u sefovima neke od tadašnjih kompanija, pionira elektrifikacije, čiji su čelnici dobro znali šta je i kako Tesla uradio.

Nikola Tesla je dosta eksperimentisao sa bežičnim prenosom energije. Takođe, dobro je poznato i to da se zalagao za besplatnu energiju, čime je stekao mnogo neprijatelja, naročito među bogatim investitorima koji su od svojih ulaganja u elektrifikaciju svakako očekivali profit.
Danas, kada se sve okolnosti toga doba uzmu u obzir, ne treba da nas čudi to što su vizije jednog pronalazača koji je u svoje vreme ljudima hteo život da učini boljim – čineći im tehnologiju dostupnijom, smetali moćnijima od njega. Kao što nije teško poverovati da su podaci i dokumenti o njegovim eksperimentima, iz istih razloga, skrivani i nestajali.
https://smartlife.mondo.rs/e-zivot/mobilnost/a53492/Nikola-Tesla-elektricni-automobil.html
 
Nije srpski naucnik jer ovde nije ni zavrsio glavno skolovanje niti je razvijao svoje eksperimente, americki naucnik Srbin.
Пошто му је отац био српски православни свештеник, Тесла је могао само да буде Србин, без обзира где је, који језик говори и који пасош има.
Тачно је да не би ништа значајно постигао без америчког финансирања, али то је све било нешто за нешто. Нико му тамо није дао паре зато што је паметан, него да направи нешто употребљиво и наплативо.
Ako ne znas on jedva da je uopste i bio u Srbiji i kako onda mozes da kazes srpski naucnik?

https://www.011info.com/bilo-jednom-u-beogradu/nikola-tesla-u-beogradu-prvi-poslednji-i-jedini-put
А Београд је, као, тако битан за српску ствар? Главни град је тек око 180 година. У средњем веку није био ништа значајно за Немањиће.
 
Пошто се Тесла бавио тзв. радијантном енергијом, ова прича се прилично добро уклапа у то, међутим, не постоји ни једна једина иоле поуздана потврда да се све то заиста десило. Дакле, прича је по свој прилици – измишљена.
Никада није пронађен ни дјелић тог аутомобила, никада није пронађена било каква фотографија или запис о томе. Једино на шта се сви позивају је прича неког Теслиног рођака који се, наводно, звао Петар Саво, који је возио тај аутомобил јер га је Тесла позвао да дође на пробну вожњу и то је једини извор ове приче. Петар Саво је Теслу звао „ујаче” иако сам каже да му Никола заправо није био ујак, али били су неки род. Потврду да је заиста постојао некакав Теслин рођак с тим именом нигдје нисам успио пронаћи тако да ће све ово ипак бити само занимљива, али измишљена прича.
 
Sve je rađeno u tajnosti jer je Tesla i zbog svojih radova o bežičnom prenosu energije dobijao pretnje. Zato je pozvao svog daljeg rođaka da bude vozač. Tesla je ovaj patent prodao Vestinghaus kompaniji za doživotno plaćanje hotela u kom je živeo i mesečnu apanažu od nekoliko stotina tadašnjih dolara, što je bila malo veća tadašnja inženjerska plata.

A što se tiče nepoznatih i nepriznatih energija, da li znaš da ekrani na dodir i tačpedovi rade na bioenergiju? Nema tu nikakvog kapacitivnog efekta jer svaki elektrotehničar zna da se nijedan kondenzator ne može puniti ni prazniti jednopolno. Samo živ čovek može da utiče na ekran na dodir dok čovekov leš ne može. Šta misliš zašto je to tako?
 
Sve je rađeno u tajnosti jer je Tesla i zbog svojih radova o bežičnom prenosu energije dobijao pretnje. Zato je pozvao svog daljeg rođaka da bude vozač.
Шта му је тачно био тај „рођак”? Од кога?

Tesla je ovaj patent prodao Vestinghaus kompaniji za doživotno plaćanje hotela u kom je živeo i mesečnu apanažu od nekoliko stotina tadašnjih dolara, što je bila malo veća tadašnja inženjerska plata.
Патент? Који је број те патентне пријаве? Гдје је уговор о продаји тог патента?

A što se tiče nepoznatih i nepriznatih energija, da li znaš da ekrani na dodir i tačpedovi rade na bioenergiju? Nema tu nikakvog kapacitivnog efekta jer svaki elektrotehničar zna da se nijedan kondenzator ne može puniti ni prazniti jednopolno. Samo živ čovek može da utiče na ekran na dodir dok čovekov leš ne može. Šta misliš zašto je to tako?
Не знам детаље око тачпеда/тачскрина.
 
Pa naravno da Tesla nikad nije zvanično ovo prijavio kao patent kao što sam naveo zbog pretnji kao što to nije uradio ni naučnik Henri Morej koji je kasnije posle Tesline smrti nastavio istraživanje radiantne energije i kao i Tesla napravio funkcionalan generator. Na njega je čak i izvršen atentat.

A što se tiče Tesle i predstavnika Vestinghaus kompanije to je bio džentlmenski usmeni dogovor. Tesla nije umro bogat, ali ni siromašan. U njegovom sefu je nađeno nekoliko hiljada tadašnjih dolara.
 
Pa naravno da Tesla nikad nije zvanično ovo prijavio kao patent kao što sam naveo zbog pretnji kao što to nije uradio ni naučnik Henri Morej koji je kasnije posle Tesline smrti nastavio istraživanje radiantne energije i kao i Tesla napravio funkcionalan generator. Na njega je čak i izvršen atentat.

A što se tiče Tesle i predstavnika Vestinghaus kompanije to je bio džentlmenski usmeni dogovor. Tesla nije umro bogat, ali ni siromašan. U njegovom sefu je nađeno nekoliko hiljada tadašnjih dolara.
Аха, значи нема патента, нема уговора, нема ни Петра Саве, само прича? Па то сам и написао.
 

Back
Top