Nemate ćirilicu, evo vam kazna!

Da se nelažemo, nisu Bugari doneli takvu odluku da bi zaštitili bugarski jezik odnosno pismo, već da bi uzeli pare i na taj način popunili "rupe" u njihovom budžetu.

Имамо и ми члан 10 Устава, а и закон о службеној употреби језика и писма. А имамо не рупе, него провалије у буџету... Кад се само сетим како је фискализација експресно спроведена, са све модемима за даљински приступ...
Шта је у питању код нас?
 
to je ipak utvrdjeno, matica srpska jel... cirilica i latinica.

Ни ти ниси чуо за члан 10 Устава Србије?

Језик и писмо

Члан 10.

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.


 
Ни ти ниси чуо за члан 10 Устава Србије?

Језик и писмо

Члан 10.

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.



sluzbena upotreba nema veze sa ovim sto pisem.
i staroslovenski je nekad bio u sluzbenoj upotrebi na neki nacin a narod je govorio drugacije.

prema pravopisu matice srpske, cirilica i latinica su standardna srpska pisma. i to je bas lepo, pa to je nase bogatstvo zar ne?
sto bre da nasu latinicu ustupamo shokcima? sve sto mi bacimo oni uzmu, i poglej gde su danas, i dubrovnik su zaposeli, slavoniju takodje
 
sluzbena upotreba nema veze sa ovim sto pisem.
i staroslovenski je nekad bio u sluzbenoj upotrebi na neki nacin a narod je govorio drugacije.
Значи закони су у земљи Србији ирелевантна ствар?

prema pravopisu matice srpske, cirilica i latinica su standardna srpska pisma. i to je bas lepo, pa to je nase bogatstvo zar ne?
sto bre da nasu latinicu ustupamo shokcima? sve sto mi bacimo oni uzmu, i poglej gde su danas, i dubrovnik su zaposeli, slavoniju takodje
Јеси ли баш сасвим сигуран за правопис матице српске, и шта ћеш ако ти покажем да није тако?
Ако је то богатство, како се други, по свему богатији од нас не сетише да се тако "обогате", почев од наших комшија, у данас независним државама?
Коју нашу латиницу, ако је у међународним установама каталогизована као хрватска?
 
Имамо и ми члан 10 Устава, а и закон о службеној употреби језика и писма. А имамо не рупе, него провалије у буџету... Кад се само сетим како је фискализација експресно спроведена, са све модемима за даљински приступ...
Шта је у питању код нас?

A kao Bugarska je bolja od Srbije u ekonomskom smislu ? Sve je to isti k..., i njihovom ekonomijom upravlja MMF. Tako da zabole njihovu vlast za pismo a i za narod, svašta će da izmisle samo da uzmu pare. Dosetiće se i "naši" nečeg sličnog , polako ima vremena.
 
A kao Bugarska je bolja od Srbije u ekonomskom smislu ? Sve je to isti k..., i njihovom ekonomijom upravlja MMF. Tako da zabole njihovu vlast za pismo a i za narod, svašta će da izmisle samo da uzmu pare. Dosetiće se i "naši" nečeg sličnog , polako ima vremena.
А и ти баш ниси убеђен да се у земљи Србији треба поштовати закон, Устав, језик и писмо?
 
Значи закони су у земљи Србији ирелевантна ствар?


Јеси ли баш сасвим сигуран за правопис матице српске, и шта ћеш ако ти покажем да није тако?
Ако је то богатство, како се други, по свему богатији од нас не сетише да се тако "обогате", почев од наших комшија, у данас независним државама?
Коју нашу латиницу, ако је у међународним установама каталогизована као хрватска?

Правопис српскога језика, Митар Пешикан, Јован Јерковић, Мато Пижурица, Матица српска, Нови Сад, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2000. ISBN 86-17-07217-2 стр. 13.

hrvatsku latinicu kojom se danas sluzimo razvio je cheh ljudevit gaj u doba pokreta jugoslovenstva.

ona je hrvatska koliko je i arapsko pismo tursko
 
Правопис српскога језика, Митар Пешикан, Јован Јерковић, Мато Пижурица, Матица српска, Нови Сад, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2000. ISBN 86-17-07217-2 стр. 13.

МИслиш на овај правопис:
Pravopissrpskogajezika-1.jpg


hrvatsku latinicu kojom se danas sluzimo razvio je cheh ljudevit gaj u doba pokreta jugoslovenstva.

ona je hrvatska koliko je i arapsko pismo tursko
Има ли национаност Љ. Гаја неку улогу ту?
Иначе, био је Немац, а покрет је илирски, а не југословенски...
 
Правопис српскога језика, Митар Пешикан, Јован Јерковић, Мато Пижурица, Матица српска, Нови Сад, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2000. ISBN 86-17-07217-2 стр. 13.

hrvatsku latinicu kojom se danas sluzimo razvio je cheh ljudevit gaj u doba pokreta jugoslovenstva.

ona je hrvatska koliko je i arapsko pismo tursko

Колего,
Матица Српска је овде издавач књиге
Правопис Српскога језика
коју су написали аутори ...

:bye::bye::bye:
 
Колего,
Матица Српска је овде издавач књиге
Правопис Српскога језика
коју су написали аутори ...

Баш тако, а ево шта кажу ти фамозни аутори, ево дела тог правописа:

Pravopis2-1-1.jpg


Дакле, латиница је најпре била хрватско, а касније је постала српскохрватско писмо...

Pravopis1-1.jpg


Ћирилица и латиница представљају стандардна писма нашег језика, при чему се то наш односи на српскохрватски језик, не знам за остале, али мој језик је српски језик.

sh-azbuke-1.jpg


И на крају обратите пажњу на СРПСКОХРВАТСКЕ азбуке...

Јасно је да Хрвати имају једну од ове две азбуке, тј. абецеду, а српска је наравно ћирилица (сем за оне љубитеље мртвих језика, какав је српскохрватски...)
 
МИслиш на овај правопис:
Pravopissrpskogajezika-1.jpg



Има ли национаност Љ. Гаја неку улогу ту?
Иначе, био је Немац, а покрет је илирски, а не југословенски...

ok, bio je neki zapadnjak, nije bio cheh, pogotovo ne hrvat, u pravu si.
ali itekako ima veze, njegovo pismo je ustrojeno na principu vukove cirilice, jedan glas - jedno slovo:

„Како да се препиремо што је код Србљах народно, што ли није, код Србљах, у којих од олтара до чобана ништа бити не може што не би народно било: код Србљах, од којих ми језик у својој мудрости и у свом богатству, и обичаје у својој изврсности и својој чистоћи учити морамо ако хоћемо да илирски живот обновимо: код Србљах који су у светињи свога српства онај народни дух и оно родољубство уздржали, који смо и ми у новије доба, ради слоге, под пространим именом илирства новим животом ускрснули: код Србљах, који су нама од старине све сачували, а којим ми мало али сасвим ништа гледе самога народнога дати неможемо?“

tesko da je danasnja srpska latinica hrvatska. jeste pravljena za hrvate i za potrebe ujedinjenja sa srbima, ali nije hrvastka niucemu.

a drugo, nije ni cirilica nasa, mi smo je samo reformisali.
i latinica i cirilica vode od grckog, grcki od fenicanskog itd..
 
Naravno da treba da se poštuje, ali bugarska vlast to ne radi zbog poštovanja Ustava, zakona, itd..već zbog para.
Хехе, ти си баш ушао дубоко у анализу мотива бугарских власти. А зашто наша власт не само да не ради ништа на поштовању и примени закона, него често и директно крши законе које сама доноси?
Нпр. мени је образац возачке дозволе, као и подаци у њему на гајевици... Како је т омогуће у правно уређеној држави?
 
ok, bio je neki zapadnjak, nije bio cheh, pogotovo ne hrvat, u pravu si.
ali itekako ima veze, njegovo pismo je ustrojeno na principu vukove cirilice, jedan glas - jedno slovo:
Па и Вук је своју реформу правио по угледу на Аделунгове принципе...

tesko da je danasnja srpska latinica hrvatska. jeste pravljena za hrvate i za potrebe ujedinjenja sa srbima, ali nije hrvastka niucemu.

a drugo, nije ni cirilica nasa, mi smo je samo reformisali.
i latinica i cirilica vode od grckog, grcki od fenicanskog itd..
Значи нико данас на свету и нема своје писмо, по тој логици, све је свачије и ничије?
 
Па и Вук је своју реформу правио по угледу на Аделунгове принципе...


Значи нико данас на свету и нема своје писмо, по тој логици, све је свачије и ничије?

pa tako i treba da se gleda na stvar a ne verski. nema smisla da religija diktira pravopis, to vise ne drzi vodu.
mi danas imamo dva pisma kao retko koji narod i to je nase bogatstvo.
srpska latinica nece otici iz naseg pravopisa.

bugari su drugo, oni imaju jedno pismo i sve ostalo su strani jezici u pitanju i potpuno ih razumem kao sto bih razumeo nase kad bi neko stavljao engleske natpise na reklamama i sta ti ja znam
 
pa tako i treba da se gleda na stvar a ne verski. nema smisla da religija diktira pravopis, to vise ne drzi vodu.
Немаца има и протестаната и католика, па пишу једним писмом.
Монголи су углавном будисти, па пишу јендим писмом- ћирилицом
Итд итд., ко је уопште доводио религију и писмо у једнозначну везу?

mi danas imamo dva pisma kao retko koji narod i to je nase bogatstvo.
srpska latinica nece otici iz naseg pravopisa.
Као што сам те већ питао, зашто се нико други није тако обогатио, бар је то лако..
И знаш ли да термин српска латиница у међународним оквирима не постоји?

bugari su drugo, oni imaju jedno pismo i sve ostalo su strani jezici u pitanju i potpuno ih razumem kao sto bih razumeo nase kad bi neko stavljao engleske natpise na reklamama i sta ti ja znam

Знаш ли ти да се све што се напише на Гајевој латиници међународно каталогизује као писано хрватским језиком?
Знаш ли да према ISO стандардизацији српски језик није уврштен међ језике који се пишу латиницом?
 
Хехе, ти си баш ушао дубоко у анализу мотива бугарских власти. А зашто наша власт не само да не ради ништа на поштовању и примени закона, него често и директно крши законе које сама доноси?
Нпр. мени је образац возачке дозволе, као и подаци у њему на гајевици... Како је т омогуће у правно уређеној држави?

A ti Srbiju smatraš pravno uređenom državom? Ova vlast jedino što radi je da ne radi ništa. Jedino radi kad je nešto protiv interesa Srbije.
 
Имамо и ми члан 10 Устава, а и закон о службеној употреби језика и писма. А имамо не рупе, него провалије у буџету... Кад се само сетим како је фискализација експресно спроведена, са све модемима за даљински приступ...
Шта је у питању код нас?
У питању је више ствари:

- историја бугарског језика и правописа је нешто другачија од историје српског језика/писма, тако да у бугарском језику и писму не постоји двоазбучност, као у српском

- код нас није ни Уставом ни законом регулисан онај најважнији сегмент читаве приче, а то је - ЈАВНА употреба језика и писма

- код нас, ни међу институцијама, а на жалост, ни међу народом (а то је повезано) не постоји довољна свест о потреби очувања, а самим тим и извесног форсирања ћирилице у односу на латиницу
 
A ti Srbiju smatraš pravno uređenom državom? Ova vlast jedino što radi je da ne radi ništa. Jedino radi kad je nešto protiv interesa Srbije.

Ја управо и тврдим да ова власт ради против интереса Србије. Када је требало наплатити ПДВ, били су јако ефикасни.
Када је у питању чување језика и писма, ништа не раде, иако би и ту могли да пуне касу. Очигледно су у питању виши интереси, и то интереси уперени против српског народа и његовог идентитета.
 
Ја управо и тврдим да ова власт ради против интереса Србије. Када је требало наплатити ПДВ, били су јако ефикасни.
Када је у питању чување језика и писма, ништа не раде, иако би и ту могли да пуне касу. Очигледно су у питању виши интереси, и то интереси уперени против српског народа и његовог идентитета.
Врло могуће.

Али, и овај с твог аватара такође је радио против интереса Србије.

Они само настављају ту рђаву, антисрпску школу.
 

Back
Top