Недићева Србија, сарадња са НДХ и Бугарском

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

МЕНАЏЕР

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
261
Српски гестапо је назив за 1. београдски специјални борбени одред Гестапоа формиран у Србији током другог светског рата за борбу против НОП-а, а који су чинили Срби, најчешће припадници организације ЗБОР

Формирање

У свим земљама у Европи, Гестапо је од месног становништва настојао да формира јединице или организације које би надоместиле недостатак немачких јединица. С обзиром да је територија на којој се простирало подручје у Европи била таква да ју је било немогуће контролисати само са немачким полицијско-управним органима, то су Немци приступили специјалном одабиру кадрова из локалних полицијских и војних структура. У тој констелацији снага треба схватити и формирање паравојног одреда за чије постојање ни председник српске владе Милан Недић није знао до децембра 1943. године.

Немачки Гестапо, за борбу против НОП-а на територији Србије основао тајну организацију коју је назвао 1. београдски специјални борбени одред. Командант ове јединице био је Страхиња Јањић.

Сви припадници регрутовани су из чланова покрета Збор, чији вођа је био Димитрије Љотић.

Гестапо је приступио формирању ове јединице, 1. априла 1942, означавајући га у службеној преписци као 1. београдски специјални борбени одред. Припадници те јединице називали су себе Српски Гестапо, што су и немци касније и званично прихватили. Први званичан помен Српског гестапоа (нем. serbische gestapo) био је 19. августа 1942. године у извештају Карла Лотара Крауса (SS-Obersutmbahnfurer), главног опуномоћеника 6. управе RSHA за Југославију, који је послат Химлеру из Београда. У јулу се приступило практичној реализацији, пошто су припремљени документи и усвојен програм и план обуке.

Седиште одреда било је, у згради основне школе у Београду, ул. Старине Новака број 24. Формално, били су потчињени Другој групи Штаба војно-управног команданта Србије.

Задатак да врбују људе су имали само Страхиња Јањић, командант одреда, и његов заменик Светозар Нећак. Могли су да их нађу у редовима љотићеваца, жандарма и НС опредељеним појединцима, који су морали бити припадници Љотићевог ЗБОРа.

Формални пријем обављали су припадници испоставе Гестапоа у Београду, пред којим су кандидати писали аутобиографију и полагали свечану обавезу, то јест, неку врсту залетве.

У новембру 1942. одред је био најбројнији у сталном, појединачном саставу, и имао 147 људи у Београду, 49 у Крагујевцу, а у осталим среским местима по 5 припадника, изузев Шапца где их је било девет.

Командант немачког Гестапоа за Србију спровео је реорганизацију 26. априла 1943.године. На основу наредбе рахсфирера СС Хајнриха Химлера од 14. маја 1943. године, група од 22 агента упућена је у Немачку у Берлин, где су подељени у групе од по три агента и размештени по разним предузећима.
Друга група од 76 припадника отишла је 11. јуна а трећа, и најбројнија, од 91 припадника отишла је у Минхен 27. септембра 1943. године.

У одреду, у Београду, стално је радило 33 агента, све до расформирања 29. фебруара 1944. Расформирање одреда није,ни у ком случају, значило да је његова активност престала.
Гестапо и АБВЕР су само извршили реорганизацију појединих својих јединица а, у оквиру истих, извршено је придодавање припадника одреда.

Сваки нови агент имао је своју посебну шифру под којом је био евидентиран у Гестапоу. То им је давало скоро неограничена овлашћења на терену. Од припадника овог одреда зазирали су чак и високи официри Српског добровољачког корпуса (Serbische Freiwilligenkorps) као и Српске државне страже.

Са припадницима Српског гестапоа вршена је интензивна обука у кругу како немачких касарни, тако и касарни Српске државне страже. Немачки специјалисти обучавали су их у: руковању минско-експлозивним средствима, пешадијским наоружањем, употребом тада савремених система радио везе, учили немачки језик и слушали су НС идејно-политичку наставу. Посебна обука била је предвиђена за прикупљање обавештења за редовну полицијску обраду сумњивих особа. Један наставни час дневно држали су професионални припадници немачке обавештајне службе АБВЕР.

Према правилу службе, које је донео шеф Друге управе војно-управног команданта Србије, у кругу касарне агенти су били обавезни да носе радне униформе немачке војске, а приликом изласка на терен униформе припадника СС-јединица или цивилна одела,зависно од потребе.

Поседовали су легитимације истоветне припаднику немачког гестапоа. Посебна пажња посвећена је извођењу обуке за провокаторе. У том циљу на територији војног подручја Србије употребљавани су специјални агенти провокатори,са задатком да откривају припаднике НОП-а, прикупљају податке о партизанским одредима,изврше атентате или ноћне ликвидације.

Као припадници немачких оружаних јединица, учествовали су у акцијама чишћења терена, у којима су вршили претресе кућа,хапшење и ликвидирање припадника НОП-а. Формацијски, од стране немачког Гестапоа, коришћени су појединачно, у мањим групама или као војна јединица ранга вода или чете.
Гестапо је појединце покушавао да убаци у партизанске одреде или пак партијске ћелије као провокаторе.

Кроз ову организацију или, формално, одред, регрутацију је до 24. фебруара 1944, прошло 1902 припадника, од којих је, према непотпуним подацима, погинуло око 1160, док је велики број преживелих, емигрирао у САД и Велику Британију.

У земљама у које су побегли је, према непровереним подацима, један број припадника ове организације наставио да се бави обавештајним радом.

Обавештајне структуре САД користиле су њихове припаднике у периоду „Хладног рата“, против СССР, пре свега због блискости српског и руског језика.

Постоји врло прецизно вођена документација за сваког припадника ове формације која се чува једним делом у архиву а Фрајбургу, затим у Вашингтону и Београду (знатно мањи део).

Неки историчари су често, због сличности бркали ову униформу са униформама падобранаца.

Разлика је у стварности велика, али се на црно-белим снимцима тешко уочава. У неким књигама о Српском добровољачком корпусу објављене су неке групне фотографије исте јединице са прославе рођендана ( 20. јула 1943. на 60. рођендан генерала Паула Бадера) не наводећи да је реч о Српском гестапоу већ као да је реч о обичној јединици Српског добровољачког корпуса. Непосредно после ове смотре, цела јединица послата је у борбу против Космајског партизанскoг одреда.
 
Postavljač nije zaokružio temu.
Prezentirao je činjenice.
I,šta sad ?
Nije se izjasnio šta očekuje od polemičara !?

Тема је заокружена. Од полемичара не очекујем ништа само сам презентовао мање познате историјске чињенице. Није реч ни о каквој наци пропаганди пошто су за мене лично фашизам и нацизам превазиђене ствари. А ви слободно износите своја мишљења,
 
Тема је заокружена. Од полемичара не очекујем ништа само сам презентовао мање познате историјске чињенице. Није реч ни о каквој наци пропаганди пошто су за мене лично фашизам и нацизам превазиђене ствари. А ви слободно износите своја мишљења,

Slažem se. Jedino što za svoje tvrdnje nemaš nijedan dokaz. Treba li da ti verujemo na reč?
 
Тема је заокружена. Од полемичара не очекујем ништа само сам презентовао мање познате историјске чињенице. Није реч ни о каквој наци пропаганди пошто су за мене лично фашизам и нацизам превазиђене ствари. А ви слободно износите своја мишљења,
Јој ово су вам најјаче реченице. "Превазиђене ствари..." :roll: Што не кажеш јасно и гласно да се противиш овим двема идеологијама? Или пак имаш симпатије према њима? :think:
 
Ево из линка који је окачио Крашки:

Kod:
Доста простора у овом раду посветили смо квислиншким војним формацијама
у свим ратним годинама, будући да су оне биле главни ослонац
и Савету комесара Милана Аћимовића и Недићевој влади. Међутим, мало
се у југословенској историографији зна о тајној фашистичкој организацији,
коју је у Београду основао немачки Гестапо, без знања квислиншке
управе, али од припадника квислиншких војних формација и других декласираних
елемената, који су се ставили у службу окупатора. Та организација
названа је „Српски Гестапо".808
Ова специјална организација Гестапоа за борбу против народноослободилачког
покрета образована је средином 1942, и без много успеха деловала
је до почетка 1944. године. Њени припадници претходно су завршавали
обуку, били су одевени у немачку униформу, наоружани немачким
оружјем. После завршеног течаја одлазили су на терен где су стварали своје
пунктове и агентуре. Били су смештени у згради Основне школе у Улици
Старине Новака. Почетком јула ова организација имала је 12, а у октобру
45, а крајем 1942. године 88 припадника. Укупно их је било 145. Руководилац
групе ових народних издајника био је у почетку Страхиња Јањић,
официр бивше југословенске војске, а пред рат службеник Председништва
владе Драгише Цветковића. После окупације Србије, међу првима се ставио
у службу окупатора; службовао је у Добровољачком одреду Марисава
Петровића; био је председник општине у Крагујевцу, а потом у Лесковцу.
Као руководилац „Специјалног одреда при Председништву владе"
дошао је у сукоб са Недићем, био отпуштен из службе, а потом се ставио
у службу Гестапоа.209
„Српски Гестапо" био је, у првом реду, организација за борбу против
НОП-а, али је денунцирао и многе припаднике квислиншке управе, због
чега је Недићева влада више пута протестовала код немачких окупационих
власти у Србији. У меморандуму Милана Недића од 22. фебруара
1943, који је упућен војноуправном команданту Србије, писало је поред
осталог: „Шта ова организација ради, чему она служи, како она служи и шта
су њени циљеви, све ми то није јасно, пошто ми са никакве званичне стране
108 У публикацији Бранислава Божовића: Поџемна борба, Београд, 1964,
има доста података о активности „Српског Гестапоа" у борби против НОП-а.
Архив СУП Србије, Досје Недића, нерегистровано; Б. Божовић, н. д.,
67—81.
198
о томе није саопштено. Према свима извештај има, без изузетка, свих среских
надлештава, ова немогућа организација "штети у најгорој мери угледу
српске управе и немачкој униформи. Ја лично и моји министри, високи државни
функционери, лојални и искрени сарадници окупационих власти, непрекидно
смо предмет подлих, безобзирних нај увредљивијих напада од стране
ових људи, без обзира на место и прилику. Може се лако претпоставити какво
осећање изазивају овакви поступци код српске владе и код њених органа,
као и код целокупне јавности. И сувише је природно да ако се српска влада
изјасни за то пред лицем народа, да није у стању да сноси одговорност
за недела ове банде, која изгледају пођеднако неподношљиве, како за
српске тако и за немачке власти."210
Из Недићевог меморандума могао би се извући погрешан закључак
као да је „Српски Гестапо" био образован с намером да шпијунира функционере
квислиншке управе. Међутим, није било тако. Овакво Недићево реаговање
резултат је ривалских односа између „Српског Гестапоа" и Недићеве
„оружане силе". Уосталом, било је сличних супротности између Специјалне
полиције Управе града Београда и Српске добровољачке команде,
где су се једни другима мешали у „надлежности", због чега је долазило
до чешћих обрачуна. Углавном, „Српски Гестапо" није имао никакве везе
са квислиншком управом и полицијом, него је — независно од њих —
имао да извршава тајне задатке за рачун Гестапоа (по потреби, и других
грана немачког обавештајно-безбедносног апарата), да буде његов законспирисани
помоћни орган. По замисли Гестапоа, Специјална домородска
организација требало је да буде састављена од одабраних људи, оданих
Немцима и Хитлеровом новом поретку, спремних да се на све начине
боре против комунизма и устаника, физички способних да издрже тешкоће
посла који им је предстојао. Да би се оспособили за извршење задатака,
који су им били намењени, предвиђено је да сви припадници организације
претходно заврше војни и обавештајни курс, а потом у цивилним
оделима (а не у немачким униформама како су били одевени у немачким
касарнама) одлазе на терен да извршавају специјалне задатке за рачун
Гестапоа.211
Припадници „Српског Гестапоа" били су агенти који су се борили и радили
у разним крајевима окупиране Србије. Свуда су настојали да откривају
организације КПЈ, СКОЈ-а, базе партизанских одреда и уопште симпатизере
НОП-а. Нарочито су били активни на терену округа: крагујевачког,
београдског, лесковачког, крушевачког, чачанског, моравског и других
градова и села окупиране Србије. Осим обавештајно-шпијунског рада, одлазили
су и у „акције чишћења" појединих делова Србије. Претходно су, међутим,
у сељачким оделима одлазили да извиде терен, а онда је по 10, 20, 50, 70
па и више припадника „Српског Гестапоа" било у саставу војске и полиције.
Често је у овим акцијама учествовао и њихов командант Страхиња
Јањић, као и његов заменик Светозар Нећак.212
210 Архив СУП Србије, Досје Недића, нерегистровано, Недићев меморандум
Бадеру, 22. ИИ 1943.
211 Архив СУП Србије, фонд БДС, нерегистровано; Б. Божовић, н. д., 69.
212 Архив СУП Србије, Елаборат централе Гестапоа за Србију, нерегистровано.
199
Међутим, ова група народних издајника све се више деконспирисала
и компромитовала. Чешће је долазило до отворених сукоба између ње и
Недићевих оружаних одреда. Радила је сасвим супротно од онога како
су замислили њен рад органи Гестапоа у Београду. Долазило је до чешћих
обрачуна и међу самим члановима „Српског Гестапоа". Због свега тога,
немачке окупационе власти у Србији дошле до закључка да имају више
штете него користи од ове организације, па су одлучиле да је расформирају.
Тридесетог априла 1943, група од 26 припадника „Српског Гестапоа", са
њеним командантом Страхињом Јањићем, одведена је на принудни
рад у Немачку. Тамо су, ипак наставили да раде за рачун Гестапоа, да
шпијунирају југословенске раднике, да чине и многе друге злоупотребе,
уцењују и пљачкају, као док су били у Србији. Многи чланови „Српског
Гестапоа" побегли су да не би били ухапшени. У Београду, на лицу места,
остало их је свега 33, а њима је сада руководио Светозар Нећак. Променили
су чак и место боравка — били су смештени у Улици Зоржа Клемансоа
бр. 36. Гестапо им је тада дао нове задатке. Били су обични агенти.
Нису смели одлазити у акције „чишћења терена" нити носити немачке униформе,
али су се интензивно бавили контрареволуционарним радом и денуцирали
многе припаднике и симпатизере ослободилачког покрета.213
"с Б. Божовић, н. д., 83—84.
200

То је то... Само једна страница. Изгледа да се заиста врло мало зна о овој организацији.
 
Ево и слика
brankogasparevic.jpg


Страхиња Јањић
http://1.***************/-MxngQY4PGdE/TqH3HUlJ6_I/AAAAAAAAAl4/QD_a4QnrNCM/s320/strahinjajanic.jpg

Ево нешто са сторм-фронта:

Много пута се историја иронично поиграла са великим људима, најбољим синовима својих народа. Људи без имена и достојанства, вечите слуге и борци за туђе интересе, диктирали су послушнима шта и како да мисле, васпитавали и као посвећени и високо иницирани учили обичне смртнике како да постану добри грађани, одређивали ко је херој, а ко злочинац. Школски уџбеници су од најранијег детињства индоктринирали младе Србе историјом, социологијом и филозофијом из пера Талмудом инспирисаних стручњака за све области људскога битисања. У тешком времену тираније, најпре комунистичке, па потом и демократске, када је број заменио личност, само су ретки хероји духа и крви дизали свој глас против колективног лудила које је било и јесте гнусна увреда за људску свест и савест.
Чини ми се да недовољно јасно схватамо психологију масе и трагичан утицај гомиле, тог омиљеног средства демократије, на кључне моменте у историји, када народ треба да полаже испит зрелости из своје национале и државотворне свести.
Боље рат, него пакт! И гроб… него роб! И тако сви у глас, војни и црквени врх, интелектуални радници, нахушкани народ… А имали смо своје место уз остале братске европске народе, у изградњи Нове Европе. Наш барјак је требао и морао да се вијори поред осталих, и наши бубњеви су морали да тутње у победничком маршу Европљана, србско оружје је морало да засија старим сјајем у новом крсташком походу и рату за слободу Белог Човека! Али не, зарад туђих интереса, гомила је стала под туђи барјак, одлучна да се, ван сваке логике, бескомпромисно бори против оних који су нам пружали братску руку сарадње и позив у заједничку борбу за слободу! Једни за интерес Енглеске, други Интернационале, а скупа сви за циљеве Јеврејина, погазише и реч и образ, увукоше Србство у трагедију и братоубилачки рат. Наста драма, највећа што може задесити један народ, драма изгубљеног пута… И у том мраку безнађа, Господње Провиђење је послало истинске синове србске Слободе и веснике Нове Зоре, да покушају спасити што се спасити може, да врате Србству славу и углед, као и пољуљано поверење своје браће. Они су на време говорили и упозоравали, и зато били прогањани и затварани, а када су силни “јунаци” побегли у шуме, показали су ко је вера, а ко невера. У плејади ових храбрих србских синова, истаћи ћемо једно име, једног Хероја, чије је име са највећом свирепошћу блаћено од стране марксистичке копилади, али исто тако и од стране многих који себе сматрају националистима. Обасјан славом Предака, вечно ће бити слављен од нас, србских Национал Социјалиста! Вековима ће, све до краја историје, у срцу сваког србског борца за Слободу и опстанак наше Расе, бити уписано његово име, Страхиња Јањић!
Страхиња је рођен у шабачком крају, у малом месту Клењу. Следећи ратничке врлине и традицију својих предака, школовао се на београдској Војној Академији, коју је завршио 1927. године. Активно је служио у Оточцу и Винковцима, а 1932. године га видимо као поручника и командира митраљеског одељења битољског гарнизона. Због откривања корупције и афере у високим војним круговима, био је приморан да напусти војну службу, те одлази у Београд где се запошљава као секретар одељења трошаринске управе. Након овога радио је и као секретар у представништву Владе. На овом месту је остао све до 7. марта 1941. Свој положај је искористио за ширење Национал Социјализма, па је због свог труда на овом пољу био принуђен да се повуче са радног места. Након априлског рата и капитулације, свестан положаја у коме се нашао србски народ, а добро знајући ко је истински непријатељ, Страхиња Јањић се поново активирао у војној служби. Октобра 1941. обраћа се Србској Добровољачкој Команди, новоформираним елитним одредима Недићеве Србије, и бива послат у Крагујевац, где је требало да формира Пети добровољачки одред. У Крагујевац је стигао 17. октобра. Овога се сећа легендарни Марисав Петровић, тада комадант Петог Србског добровољачког одреда, па каже: “Друга чета Петог одреда Србских Добровољаца стигла је у Крагујевац 16-ог, а прва чета стигла је 17-ог октобра 1941. године на железничку станицу. Ова чета дошла је са терена из Аранђеловца, док је друга дошла из Београда где је била формирана и њу је водио поручник Страхиња Јањић”. Добровољци су ових дана у Крагујевцу и ужој Шумадији затекли врло опасно стање, јер су цео простор са периферијама Крагујевца држали Титови партизани. Прва герилска акција Србских Добровољаца у околини Крагујевца уследила је на чишћењу терена од партизанских банди са обе стране железничке пруге Крагујевац-Лапово. Акција је вршена у дане 18. и 19. октобра 1941. године. Успех је био потпун и партизани су отерани. Командант Марисав се даље присећа: “Мајор Кенинг је мене задржао у Крагујевцу ради сређивања међусобних односа између немачке војске и добровољаца у граду. Зато сам вођење Одреда на терену предао Страхињи Јањићу, као најстаријем официру”. И други дан акције на прузи, 19. октобра, Одред је предводио поручник Страхиња Јањић, а храброст и борбеност Добровољаца у ове две акције је добро оцењена од Немаца. Међутим, у борбама против удружених четничких и комунистичких снага, Немци су код места Љуљака и Бара, на путу између Крагујевца и Горњег Милановца, изгубили десет људи, док је тринаест рањено. Убијене Немце нападачи су и физички унаказили. Немци су фотографисали унакажене лешеве својих сабораца и фотографије донели шефу немачког Управног штаба у Београду, доктору Турнеру, који их је показао Недићу и Љотићу. Слике су биле језиве, а овакве ужасне примере комунистичко-четничког дивљаштва никад србска војска у историји није починила. Жртвама су биле ископане очи, другима, потпуно скинутим одсечени удови, трећи су били располовљени. Љотић и Недић су били згрожени, и на њихово упорно инсистирање и молбу, др Турнер ипак није фотографије проследио даље, тако да нису могле доћи до Фирера. Рачуница је била јасна, како је на снази била наредба о одмаздама у таквим случајевима, стрељано је 2.300 талаца из Крагујевца и околине. Марисав Петровић и Добровољци су знатно допринели да се ублажи трагедија србског народа, те су из група извлачили колико год су могли србске омладине и све Србе за које се знало да нису комунисти или симпатизери четника. Такође, потурали су цигане како би они попуњавали тај број, а не србски народ. За ову драму сноси одговорност комунистичко-четничка коалиција, јер су починили стравичан злочин иако су знали да је на снази наредба сто за једног, и какве ће последице по народ имати њихово дело.
По извршеној немачкој одмазди, пошто се показао као узоран и дисциплинован официр, поручник Јањић је постављен на место председника крагујевачке Општине. Врло брзо је са својим људима успоставио ред и мир у овом граду, значајно доприносећи сузбијању комунистичке акције у овом крају. Његов успех је изазвао љубомору код неких, те се почело са најгнуснијим лажима и клеветама против Страхиње. Нажалост, у овоме су учествовали и неки од његових бивших сабораца, те га ускоро хапси добровољачки официр, тадашњи предстојник крагујевачке полиције, инж. Симеон Керечки. На сву срећу за ову неправду и хапшење убрзо су сазнале немачке власти, те су пустиле на слободу поручника Јањића, а ухапсиле Керечког. У децембру исте године постављен је на дужност председника општине Лесковац и на тој функцији остаје до фебруара 1942. када му је поверена дужност комаданта новоформираног одреда који је имао за циљ обезбеђење зграде србске Владе. Такође, учествовао је и у личној пратњи ђенерала Милана Недића.
 
Незадовољан дотадашњим мерама против комуниста, сматрајући да се мора водити одлучнија борба против црвене куге, Јањић оштро критикује Недића и Љотића, те стога бива интерниран у логор на Бањици. Међутим, након интервенције Гестапоа, после неколико дана је поново био на слободи. Знајући да Србији и целој Европи прети највећа опасност са Истока, од стране носиоца светске револуције, СССР-а, Јањић је у договору са SS генералом Мајснером радио на стварању србске SS Дивизије која би се уз остале европске добровољце борила на Источном фронту. Планирао је да део те Дивизије буде стациониран у Недићевој Србији, како би допринео гашењу црвеног пламена. Нажалост, у овој светлој намери Јањић поново бива саботиран од стране појединаца из Недићеве Владе, вероватно из страха од његове могуће превласти. 1. априла 1942. високи заповедник SS-а и полицијски вођа у Србији, генерал Ото Мајснер реорганизовао је Einsetzgruppe Serbien. За заповедника SIPO и SD, уместо штандартенфирера др Ото Фухса, постављен је доктор правних наука SS оберштурбанфирер Емануел Шефер. Такође, наређено је да се формира Мешовита полицијска станица за хитне интервенције са Првим београдским специјалним борбеним одељењем (бивша Фухсова Einsetzgruppe Serbien, тзв. Србски Гестапо). Мајснеру је као најпогоднија личност за овако важно место предложен управо Страхиња Јањић. 1. јула 1942. године је добио легитимацију од Гестапоа. За станицу новоформиране јединице одабрана је зграда основне школе у улици Старине Новака 24. Најближи сарадници били су му Светозар Нећак, којег је одредио за свог заменика, и Драгомир Ћатић, коме је поверена администрација. Већ 18. јула 1942. командант Јањић и Светозар Нећак почињу да окупљају људство. Саборце је проналазио међу припадницима жандармерије, присталицама Љотићевог Збора и национал-социјалистички оријентисаним појединцима. До краја године јединица је имала 147 људи. Сваки добровољац је пролазио проверу и здравствени преглед, након чега је потписивао обавезу чувања службене тајне и строге конспирације припадности јединици. Након пријема добијао је ново шифровано име и идентификациону легитимацију. Јединица је подељена на четири вода, а регрути су у кругу Мешовите станице подвргнути интензивном тренингу (национал-социјалистичка идеолошка обука, руковање пешадијским наоружањем, полицијско обавештајни рад, учење немачког језика) са бојевим гађањима на стрелиштима у Јајинцима и Ташмајдану. У прво време егзерцир је обављан са пушкама 6,5х5,2 мм Munnlicher-Carcano-Parravicino M.1891, а непосредно пред почетак оперативног рада јединица је задужила карабине 7,92х5,7 мм Mauser K.98k, пушкомитраљезе MG.34 и MG.42, аутомате 9х19 мм MP.40 и пиштоље Walther P.38. Припадници јединице су у кругу касарне носили радне униформе Wehrmacht-а, а на улици цивилна одела. Ускоро потом су задужили и униформе припадника Waffen SS-a, које су носили током акција на терену. Јединица је била у искључивој ингеренцији Гестапоа и непрестано је била у сукобу са домаћим органима јавног реда. Како је Гестапо изузетно ценио Јањића као искреног Национал Социјалисту и храброг официра, одлучио је да га са групом верних сабораца пребаци у Немачку како би радили као агенти Гестапоа и контролисали тамошње југословенске раднике од којих су многи били наклоњени комунизму. Јањић је са својих 26 људи стигао у Берлин почетком маја 1943. године. Добио је стан и своју канцеларију. У Немачкој је наставио са истом ревношћу да спроводи задатке који су од њега тражени, до краја верујући у победу Рајха и Национал Социјализма. Припадници јединице који су остали у земљи, реорганизовани су, а нови командант је постао Светозар Нећак. Одред је пресељен у улицу Жоржа Клемансоа 36, а сада су агенти одреда обављали обавештајне операције. Јуна 1943. шест агената је прво прошло тромесечни телеграфски курс, као и курс везе у Београду, а 23. фебруара су упућени у диверзантску школу Heinrichsbur на Иришком венцу. Како се ближио крај рата Прво београдско специјално борбено одељење је расформирано, а агенти јединице су распоређени у друге одељке Гестапоа. За Светозара Нећака је познато да је под лажним именом Милош Антић, 20. марта упућен у Петроград (Зрењанин) на дужност у испоставу Гестапоа за Банат, али даља његова судбина није позната. Страхиња Јањић је до задњег дана остао веран Србству, Европи и високим идеалима Национал Социјализма. Подаци о њему су више него штури, али успели смо из разговора са једним од старих емиграната Збораша да сазнамо да је из Немачке емигрирао у Хамилтон (Канада), где је и убијен. Својом борбом нам је показао којим путем да марширамо, својом верношћу и пожртвовањем дао пример свима нама, његовој духовној деци, србским Национал Социјалистима.


Мрзи ме да читам. Издвојите занимљив део текста.
 
Нешто са википедије:
Kod:
Na žalost on se zvanično zvao Srpski gestapo. To nisam želeo da navedem ni u tekstu na VOJSKA.NET a ni ovde. Odlikovan je čak i Gvozdenim krstom, ali to ne želim da navedem. Žalosno je ali je tako. Ja sam vojni istoričar. Zaprepastio sam se kad sam video da su čak i sva njihova dosijea sačuvana. Fotografije koje su u njima, ne služe nam na čast. Tamo su naši ljudi u uniformama SS i pale, kolju, ubijaju. Čak jedan pripadnik izvesni Marko Cvijović iz Valjeva, prijavljuje nemačkom gestapou svoga rođenog oca da je blizak partizanima. Gestapo ga hapsi i strelja. Pre formiranja ove jedinice, nemci izvršili odabir. Jedan broj ljotićevaca, koji će kasnije, biti okosnica ovog odreda, učestvovao je u bici na Kadinjači. Tamo ih je, u nemačkim uniformama, a po preciznim nemačkim izveštajima poginulo 204, i dva dana kasnije, 1. decembra 1941, još 14 Direktor arhiva Grada Beograda, uskoro, će i da objavi posebnu knjigu o Srpskom gestapou sa fotografijama i faksimilima. Smatram da je bolje da ljudi ipak nešto o tome znaju

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Разговор:Српски_Гестапо
 
Poslednja izmena:
То је то... Само једна страница. Изгледа да се заиста врло мало зна о овој организацији.

Да, међутим уколико би неко желео да се њоме бави, верујем да би у историјском архиву Београда нашао доста тога.

Има ваљда у публикацијхи Бранислава Божовића из 1964, Подземна борба: Специјалне организације Гестапо-а за борбу против НОП-а, доста података. Мислим тако бар пише у књизи коју сам поставио.
 
Да, међутим уколико би неко желео да се њоме бави, верујем да би у историјском архиву Београда нашао доста тога.

Има ваљда у публикацијхи Бранислава Божовића из 1964, Подземна борба: Специјалне организације Гестапо-а за борбу против НОП-а, доста података. Мислим тако бар пише у књизи коју сам поставио.
Онда ако ми обавезе буду дозволиле погледаћу у народној библиотеци.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top