Србија и средњи век

Predsjednik S. Makedonije Stevo Pendarovski (lijevo) i Crne Gore Milo Đukanović (desno), te predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević (u sredini) na uručenju spomen-ploče Vladimir i Kosara (ispod), Bar, 13. april 2022.


Председник С. Македоније Стево Пендаровски (лијево) и ПреШједник Црне Горе Мило Ђукановић (десно), те председник Општине Бар Душан Раичевић (у средини) на уручењу спомен-плоче Владимир и Косара (испод), Бар, 13. април 2022.

Čoveče, znam da je danas. I Srbija danas slavi Jovana Vladimira, isto.

Ja sam te pitao gde je on pre Berlinskog kongresa 1878. godine, a ne danas?
 
Па да чим нешто не иде на вашу лажовску воденицу, одма` је "контраверзно". :rotf::lol:

Da li sam dobro razumeo da ti negiraš da je Kraljevstvo Slovena aka Letopis Popa Dukljanina aka Barski rodoslov aka Dela slovenskih kraljeva, za koji postoji čak i teza koju je uspostavila jedna francuska istoričarka da je ni manje ni više no falsifikat iz 17. veka i koji se iz srednjovekovnih hronika generalno najčešće izdvaja zbog svoje izuzetno velike neobičnosti, jako kontroverzan izvor?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pročitao sam pre par godina intervju nekog istoričara za večernje novosti. On je utvrdio da je Kosovo imalo 75,000 stanovnika tokom turskog popisa 1455. i da cela Srbija nije mogla da broji više od 300,000 ljudi.
И утврдио је да је Енглеска тада имала 8 милиона становника!
Осим тога то ти је 15. век.
 
Nacionalnih država nema do 19. veka. Postoji samo neka preteča etničkog identiteta kroz jezik, plemenski identitet i sl. ali je uglavnom ograničen na vlastelu i učene ljude
Ako nema kako onda shvatamo Dusanovu drzavu kao srpsku u kojoj su vecina stanovnika ogranicene slobode? Drugim rijecima da li je drzava kralja Tomislava njegov licni posjed ili je ipak hrvatska zajednica u oitanju.
 
Pa i srednjovekovne države su nastajale nakon ustanaka. Koliko etnički motivisanih ustanaka imaš samo protiv Vizantije.

Pa takva je bila većina Srbije do 1950ih, potlačen narod bez svesti o spoljašnjem svetu i koji ne zna ništa van svog sela. Izgleda da su srednjovekovni ljudi bili makar malo svesniji jer imamo primer vrlo naprednog Bogumilskog pokreta dok u Srbiji sa kraja 19. veka imamo zatucane mase gde otac mrzi sina, brat mrzi brata, sujeverje, primitivni običaji, primitivan način života. Život je bio vekovima nepromenjen do dolaska komunizma u Srbiju.
Pa pogledaj i razne pobune grčkih kneževa protiv Vizantije. Kad si carstvo onda se svi bune protiv tebe, prosto...
To nije bila etnička mržnja kao što ni pokolj Altomanovića nije motivisan etničkom mržnjom niti raško razaranje Duklje i razni drugi slični ratovi.
Zanimljiva rasprava
 
Ako nema kako onda shvatamo Dusanovu drzavu kao srpsku u kojoj su vecina stanovnika ogranicene slobode? Drugim rijecima da li je drzava kralja Tomislava njegov licni posjed ili je ipak hrvatska zajednica u oitanju.
Običan narod nije imao etničku svest ali npr. mi znamo da su pričali srpskim jezikom, da su slovenskog porekla, potiču od srpskih plemena i slično.
Kao što danas znamo da većina Srba nosi I2a YDNA haplogrupu iako većina naroda nije svesna toga, odnosno ne poznaje tematiku.
 
dosegla je vrhunac sredinom XiV veka tokom vladavine cara Stefana Dušana.

Ovo je netacno. Srbija je imala vrhunac na samom pocetku srednjeg vijeka. Srbi su stvorili srednji vijek rusenjem rimske vladavine. Ovaj vrhunac je poceo u vrijeme Hrista, i srpskog cara Svespasijana, rimskog cara, i nastavljen i obnovljen u vrijeme srpkog Cara Konstantina velikog, a on Teodorika Velikog. To su sve VELIKI carevi. I taj period je trajao od Dioklecijana dakle, kako fino kaze i DAI, do pada Vidigoja u Raveni. To je 250 godina.
Car Dusan je samo kratka obnova toga i nije na sve-evropskoj razini kao sto su bili Konstantin i Teodorik.
Dakle vrhunac srpske drzave je rani srednji vijek, prelaz iz antike u srednji vijek.
Car Dusan se moze porediti za Aleksandrom Karadjordjevicem. Oni jesu veliki i sjajni, ali ne kao Konstantin i Teodorik i ta ekipa. (A Voijislav ne postoji kako ga tamo uce. To je u stvari Gojislav, sin Dobroslava, a Dobroslav jeste obnovitelj i drzave i srpske crkve koja je pala pod Carigrad pod franackim pritiscima u vrijeme raskola. On otac Mihalje, i pradeda Bodina.)
 
Običan narod nije imao etničku svest ali npr. mi znamo da su pričali srpskim jezikom, da su slovenskog porekla, potiču od srpskih plemena i slično.
Kao što danas znamo da većina Srba nosi I2a YDNA haplogrupu iako većina naroda nije svesna toga, odnosno ne poznaje tematiku.
Sto jezika ali tesko mi je da prihvatim da neka zajednica moze da postoji bez osjecaja zajednistva
 
Naravno znam za necistu krv i svadje oko podjele imanja ali da li su ti oorodicni sukobi bas bili toliki problem? Je l to govoris o procesu razbijanja porodicnih zadruga u 19 vijeku
Ne nužno samo to. Uglavnom zbog imovine. Bilo je dosta cesto da kad covek pogine ili premine da njegovi roditelji ili braća izbace snaju i unuke na ulicu. Porodični odnosi uopšte nisu bili regulisani kao danas.
 
Da li je to moguce ? Pa zar nije lostojalo obicajno pravo koje je to regulisalo
Sto sela sto običaja. Crkva nije nikad imala uticaja u Srbiji pa je svako radio kako hoće. Vrlo često su narodni običaji bili suprotstavljeni verskim običajima. Zakon nije mogao ništa jer je kuća i zemlja obično bila u vlasništvu najstarijih koji su bili gospodari života i smrti.
 
Али није имала 8 милиона, а три године касније становништо се преполовило због епидемије куге.Док је у посткосовској Србији било 1.45 милиона.
Pogledajte prilog 1516432
Pogledajte prilog 1516433
https://www.ips.ac.rs/wp-content/uploads/2022/01/Ni-42-7.pdf
Otprilike pamtim broj što sam čitao ali sećam se da je bila baš razlika. Taj istoričar je tvrdio da je maksimalno 300,000 ljudi živelo na teritoriji Srbiji, možda je to neka njegova procena.
 
Али није имала 8 милиона, а три године касније становништо се преполовило због епидемије куге.Док је у посткосовској Србији било 1.45 милиона.
Pogledajte prilog 1516432
Pogledajte prilog 1516433
https://www.ips.ac.rs/wp-content/uploads/2022/01/Ni-42-7.pdf
Дакле Срба је на Балкану било око 3 милиона у том тренутку?
 
Ovo je netacno. Srbija je imala vrhunac na samom pocetku srednjeg vijeka. Srbi su stvorili srednji vijek rusenjem rimske vladavine. Ovaj vrhunac je poceo u vrijeme Hrista, i srpskog cara Svespasijana, rimskog cara, i nastavljen i obnovljen u vrijeme srpkog Cara Konstantina velikog, a on Teodorika Velikog. To su sve VELIKI carevi. I taj period je trajao od Dioklecijana dakle, kako fino kaze i DAI, do pada Vidigoja u Raveni. To je 250 godina.
Car Dusan je samo kratka obnova toga i nije na sve-evropskoj razini kao sto su bili Konstantin i Teodorik.
Dakle vrhunac srpske drzave je rani srednji vijek, prelaz iz antike u srednji vijek.
Car Dusan se moze porediti za Aleksandrom Karadjordjevicem. Oni jesu veliki i sjajni, ali ne kao Konstantin i Teodorik i ta ekipa. (A Voijislav ne postoji kako ga tamo uce. To je u stvari Gojislav, sin Dobroslava, a Dobroslav jeste obnovitelj i drzave i srpske crkve koja je pala pod Carigrad pod franackim pritiscima u vrijeme raskola. On otac Mihalje, i pradeda Bodina.)
Је л постоје стварно бар неки лабави докази за ове тврдње?
 

Back
Top