НЕ УБИЈАЈТЕ ДЕЦУ!

E pa, draga Hellen, tako velika srpkinja a strano ime, moja deca, nazalost, ne nose strane i ostale marke, jer je to skupo, oblace se na buvljaku i kod tih istih Kineza koje pominjete, a koji su svoje viskove stanovnistva iselili kod nas, a hranimo se tako sto jednom mesecno neko od nas ode u "Metro", u Bugarsku i kupi potrepstine za mesec dana , jer je hrana tamo daleko jeftinija. O kojoj onda politici i o kojem natalitetu mi govorimo. Rodila sam ih troje, jer sam ja tako htela, da sam cekala da mi drzava omoguci da ih imam, ne bi imala ni jedno! Ipak, ponekad mi je zao sto moja cerka ne moze da ima sve sto i njena drugarica-koja je jedinica...
Naglasavam, cuvam jos dvoje kao hranitelj i brinem o njima kao majka, pa ako istim ovim brojem dece i Vi mozete da se pohvalite, da pricamo dalje o natalitetu i radjanju, kojeg se politicari sete jednom godisnje, oko Bozica!!!




Ево, стигосмо до омиљеног форумашког начина комуникације, а то је пребацивање на лични план! А ја бих стално да полемишем са идејама и ставовима људи, а не са њима лично! :?

ОК, нигде нисам рекла да сам Српкиња и не видим зашто је моја националност (и мој nick )уопште битна за ову тему.

Ако ћемо лично: ја сам самохрана мајка двоје деце ( и ја сам желела троје, али ми се та жеља није испунила :( ), просветни сам радник ( знате ли какве су плате у просвети?), живим сама и сама подижем своју децу. Моја деца се такође облаче код Кинеза и увек изгледају преслатко, лепо, уредно и са укусом обучено. Како се сналазим сама то само ја знам, али осим посла морам да радим и хонорарно с времена на време да бисмо преживели. И ништа нам не фали. Никада нисам имала велике прохтеве и моја деца су такође тако васпитана. Наравно да бих волела да могу себи и њима да приуштим неки ''луксуз'', али Боже мој!

Не знам зашто мешате цркву и државу. Црква може да има неку врсту ауторитета, али она нема моћ да промени! Кажете ''да сам чекала да ми држава омогући''...а ми сада не говоримо о држави и политичарима, него о једном ставу цркве који није обавезујући, који је само скретање пажње на проблем који постоји и ништа друго.

Још једном да напоменем: Павле не каже да треба рађати више, него само да размисле оне чија су деца већ зачета! Мајку му, како једна савремена жена може себи дозволити да остане трудна а да то не жели? То ми није јасно! :?

Кад већ спомињете Кинезе и њихове ''вишкове становништва''... :lol: Па Кинези су народ који постоји већ миленијумима, и који иде паметно и размишља на дуге стазе. За сто година и европски и амерички капитал ће држати претежно Кинези, а цео свет је већ затрпан њиховим производима.Они су нација будућности.

И немојте да Вам буде жао што Ваша ћерка нема ствари које има једнинца! Та једница никада неће моћи да има оно што има Ваша ћерка!!! :D То је богатство које се не може купити новцем!!! :)
 
Мајку му, како једна савремена жена може себи дозволити да остане трудна а да то не жели? То ми није јасно! :?

Iznenadila bi se kakvih ljudi, naročito devojaka ima...
"Kakav pojam, da se izgubi ta dragoceno čuvana nevinost preko gumice!!! Svašta... Jes' da ga poznajem nedelju dana, ali znam da neće svršiti u mene..."


Кад већ спомињете Кинезе и њихове ''вишкове становништва''... :lol: Па Кинези су народ који постоји већ миленијумима, и који иде паметно и размишља на дуге стазе. За сто година и европски и амерички капитал ће држати претежно Кинези, а цео свет је већ затрпан њиховим производима.Они су нација будућности.

E, jeste, onaj Kinez se baš seti dok to radi sa ženom, da se treba razmnožavati, pa kaže: "Živela domovina, za Republiku!", pa navali... :?

И немојте да Вам буде жао што Ваша ћерка нема ствари које има једнинца! Та једница никада неће моћи да има оно што има Ваша ћерка!!! :D То је богатство које се не може купити новцем!!! :)

He, he, istina, i svesni su oni toga, veoma. Naročito njihova deca! :D
 
inspirion:
Lako je crkvi pricati.Sve sto kupe oslobodjeno je poreza.Pogledajte gde popovi zive i kakva kola voze.

A bolji je kvalitet nego kvantitet.

Ko ima pravo da nabija krivicu zenama i parovima zbog broja dece?

Po meni,niko.

Јеее...На ком нивоу се овде разговара... :?
Тај који због ове посланице осети кривицу треба да се замисли зашто је осећа, вероватно му савест није чиста. Ова посланица је један подстицај, један леп апел и није у служби прозивања било кога, или још горе - набијања кривице!

Решила сам да ћу баш да будем досадна на овој теми: нико, бре, не прича о броју деце, него о абортусу као чину убијања зачете деце!

( Сад ћу испасти још и противник абортуса, а нисам, само мислим да то није начин планирања породице, да о томе треба мислити ПРЕ него што се дете већ зачне!)
 
Hellen, svaka Vam cast, svaka rec na mestu!

Da se ja licno pitam, dozvolila bih abortus samo u 3. slucaja :

1.maloletnim devojkama
2.samohranim zenama bez materijalnih sredstava za brigu o detetu
3.ako se utvrdi da je plod ostecen, ili je zivot majke u pitanju

Sve ostale slucajeve bih zabranila jer ih, pored miliona kontraceptivnih sredstava, smatram cistim hirom & ubistvom !!! ...Npr. neka burzujka ostane u drugom stanju, pa hoce da abortira jer eto "nije pravi momenat, treba da se sredjuje deseta kuca na moru"

A toliko zena se bori protiv steriliteta, toliko parova sanja decu...Pogledajte samo temu "vantelesna
oplodnja" u zdravlju!!
 
slatko volim :)):
Hellen, svaka Vam cast, svaka rec na mestu!

Da se ja licno pitam, dozvolila bih abortus samo u 3. slucaja :

1.maloletnim devojkama
2.samohranim zenama bez materijalnih sredstava za brigu o detetu
3.ako se utvrdi da je plod ostecen, ili je zivot majke u pitanju

Sve ostale slucajeve bih zabranila jer ih, pored miliona kontraceptivnih sredstava, smatram cistim hirom & ubistvom !!! ...Npr. neka burzujka ostane u drugom stanju, pa hoce da abortira jer eto "nije pravi momenat, treba da se sredjuje deseta kuca na moru"

A toliko zena se bori protiv steriliteta, toliko parova sanja decu...Pogledajte samo temu "vantelesna
oplodnja" u zdravlju!!

Bilo bi dobro da se osnuje takva organizacija koja će se brinuti da se još u toku neželjene, a poodmakle (i te "ostale") trudnoće biološka majka (i eventualno otac) dogovore sa izabranim parom koji želi da usvoji...
Kao, sve bude tajno, no name, ima neki film koji opisuje situaciju, naravno, mnogo je komplikovano ali možda delimično rešava taj čuveni problem abortusa. :?:
 
kao da je abortus nešto što postoji tek od komunista ...
kao da nema starijih načina kako da žena izgubi plod...doduše suroviji...da ti se stomak okrene...


e a kako to da su žene uglavnom pogrešno razumele ovu poslanicu i dočekale je na nož?
jel problem u ženama?
 
SINDI:
NenaS:
Hellen:
[
:( E pa, draga Hellen, tako velika srpkinja a strano ime, moja deca, nazalost, ne nose strane i ostale marke, jer je to skupo, oblace se na buvljaku i kod tih istih Kineza koje pominjete, a koji su svoje viskove stanovnistva iselili kod nas, a hranimo se tako sto jednom mesecno neko od nas ode u "Metro", u Bugarsku i kupi potrepstine za mesec dana , jer je hrana tamo daleko jeftinija. O kojoj onda politici i o kojem natalitetu mi govorimo. Rodila sam ih troje, jer sam ja tako htela, da sam cekala da mi drzava omoguci da ih imam, ne bi imala ni jedno! Ipak, ponekad mi je zao sto moja cerka ne moze da ima sve sto i njena drugarica-koja je jedinica...
Naglasavam, cuvam jos dvoje kao hranitelj i brinem o njima kao majka, pa ako istim ovim brojem dece i Vi mozete da se pohvalite, da pricamo dalje o natalitetu i radjanju, kojeg se politicari sete jednom godisnje, oko Bozica!!!
:!: :?:
:roll: koliko buke...
a kad je leba ti rekla da je Srpkinja?
I DA SE NE HVALIMO TIME KO TEZE ZIVI...I BROJEM DECE KOJU SMO RODILI...neke stvari nisu za diskusiju...svako sebi radja, i svako je za svoj zivot odgovoran...zar ne?

:x Draga SINDI, niko se nicim ne hvali, samo bi se budala hvalila mukom i problemima, a ovo je bila samo KONSTATACIJA!!! Poslanica jeste ispolitizovana do maksimuma, i to i jeste poenta, kod nas je Crkva ispolitizovana, jer, nazalost, svi oni koji do juce ne umedose ni cestito da se prekrste, danas su najveci vernici (tu izuzimam g-dina Kostunicu). Jeste li videli dnevne novine, poslanica je sadrzala i poziv Makedoncima i Crnogorcima da se vrate pod okrilje pravoslavne crkve, ali to nije isticano. Iz sve snage "udaralo se u talambase" bas to - RADJAJTE DECU. A radjanje je cin odgovornosti, nije dovoljno samo roditi, treba ocuvati, odgajiti iskolovati pa i zaposliti... Da ne pominjem ono otrcano nahraniti i obuci. I poslati na koju ekskurziju, odvesti na more - ili Crkva misli da je to luksuz?!
 
Hellen:
inspirion:
Lako je crkvi pricati.Sve sto kupe oslobodjeno je poreza.Pogledajte gde popovi zive i kakva kola voze.

A bolji je kvalitet nego kvantitet.

Ko ima pravo da nabija krivicu zenama i parovima zbog broja dece?

Po meni,niko.

Јеее...На ком нивоу се овде разговара... :?
Тај који због ове посланице осети кривицу треба да се замисли зашто је осећа, вероватно му савест није чиста. Ова посланица је један подстицај, један леп апел и није у служби прозивања било кога, или још горе - набијања кривице!

Решила сам да ћу баш да будем досадна на овој теми: нико, бре, не прича о броју деце, него о абортусу као чину убијања зачете деце!

( Сад ћу испасти још и противник абортуса, а нисам, само мислим да то није начин планирања породице, да о томе треба мислити ПРЕ него што се дете већ зачне!)

POTPUNO si u pravu!
 
Iako mi je ok sve sto je 'slatko volim' napisala, rasprava o abortusu je jaaaako osetljiva tema. Sta se desava kada u drugom stanju ostane punoletna devojka koji bi i rodila, ali nema dovoljnu podrsku okoline (roditelja, decka)? U razgovoru s drugaricama vidim da mnoge od njih nisu ni razgovarale s deckom na temu sta bi radili ako bi im se desilo... A to je najnormalnija moguca stvar ako si u duzoj vezi, ozbiljnijoj. Mislim da se uzasno malo radi na prevenciji, i da devojke (momci takodje) suvise malo razmisljaju o posledicama. Kad se desi, kasno je. Ne mozes uletati u nesto i ne biti svestan mogucih posledica.

Mislim da bi bilo glupo optuzivati patrijarha zbog toga sta je napisao, niko vas ni na sta ne moze naterati, na vama (nama zenama) je da mislimo unapred, i da pokusamo da ostavrimo svoje planove onako kako smo zamislile. Nekad uspe, nekad ne. Zavisi kako se kada i kome zalomi.
 
Znaci ako slucajno pukne kondom, a devojka ima npr. 17 godina,da radja? I ako bi mozda vise dece rodila da krene da radja starija a ne mladja.I da bi mozda postala uspesniji clan drustva.

Stvari se dese. Abortus je tu da ispravi.

Da sam ja zensko i da sam rodio nezeljeno dete,sigurno ne bih bio ravnodusan.I tek jos kad bi to sam gajio.Npr. sad da mi se desi.Kraj mog sveta.
 
Da li uraditi to ili ne je vrlo lična stvar! To stoji, meni samo smeta što su ti patrijarhovi apeli previše generalizovani, "braćo i sestre srbi...", Mislim da bi trebalo malo preciznije apelovati, i samim tim obuhvatiti i ono što sam gore naveo, odnosno državu, tj. vladu!! Svaka čast svima sa 3 i više dece, poštujem njihovu želju, ali bi isto tako i svi ostali trebalo da poštuju želje drugih ljudi!! A ovo stvarno prerasta u ping-pong, ti si reko ovo a ti ono, šta bi bilo kad bi bilo, ako ovo onda ono..... Odoh ja dok se nisam ubedačio.... ajd pozz
 
Pa u tom i jeste poenta - ne rece poslanica 'braco i sestre Srbi...' no 'duhovne sestre Srpkinje...'
Pa se pitam nesto - pitaju li se tu stogod i muskarci? Ili je zena samo rasplodni aparat za stancovanje beba? Ako nije ispolitizovan ovaj apel, nego ko sto Hellen kaze samo apel da se abortus ne koristi ko kontracepcija, ne videh nikakav apel tipa 'braco Srbi, koristite kontracepciju i planirajte porodicu, a ne da dolazi do cedomorstva!' za sve one momke (a bogami raspitajte se po svojoj okolini i videcete da ih je vise nego dosta!) koji zagovaraju stav da im je sex sa kondomom kao tusiranje u kisnom mantilu! Neko rece da je po kanonu crkvenom svaki vid kontracepcije jeres (ajde da koristim srednjovekovne termine kad se vec srednjovekovno ponasamo ko zadnji primitivci!). A sto, molicu lepo?! Kad je to Bog i kojom zapovedi odredio da sex mora biti samo radi razmnozavanja?! Rece 'Mnozite se...' no ne secam se da je reko 'Ne uzivajte u sexu!', jos se kroz maglu prisecam 'Postuj (majku i oca svojega...ne ubij...ne ukradi...ne pozeli tudje...' no ne mogu se prisetiti gde rece 'ne upraznjavaj siguran sex!' Pa nigde ta ista Crkva nije apelovala na muskarce da takodje preuzmu odgovornost za tu istu zacetu decu - ko da ona misteriozno dospevaju u zensku utrobu a muskarac nema nista sa tim?! Nego - opa! Duhovne sestre Srpkinje! Ma nije moguce!
Naravno da nisam za kontracepciju abortusom, iako je pitanje abortusa daleko sire i ozbiljnije pitanje i sa fizioloskog, i sa teoloskog i sa etickog aspekta od onog sto mi ovde mozemo i da pojmimo na ovom forumu: medicina i crkva godinama se spore oko toga kada pocinje zivot, i da li je gestacioni mesak sve do nastanka ploda ziv ili nije, da li se ubija zivot, ili se unistava skup zivih celija, da li je zivot povezan sa zacetkom organa i pocetkom jucanja srca, ili sa dusom za koju se ne zna kada nastanjuje telo.....
Svakako nisam za abortus kao metod kontracepcije. No Crkva i drzava trebalo bi da se bave sustinom problema a toje zasto imamo toliko abortusa kolko imamo, i zasto (bez obzira na broj abortuse) ljudi generalno odbijaju da imaju potomstvo u danasnjoj Srbiji (i Srbiji sa kraja 20. og veka). Licemerje institucija pa i same Crkve kao institucije je zapanjujuce po ovom pitanju....
Ovo je cista zamena teza, kao i u mnogim drugim stvarima koje nam se poturaju poslednje dve decenije.
Postujem Patrijarha i njegovu poslanicu, postujem i brigu Crkve za opstanak Srblja, te apel za radjanje i smanjenje broja abortusa - jedino stvarno iritira sto se vazda svi ti apeli upucuju eksplicitno zenama; valjda je celo ovo drustvo - ukljucujuci tu i polno zrele muskarce koji upraznjavaju seksualne odnose, kao i institucije koje treba da brinu o kvalitetu zivota svih nas jer smo ih zato birali, odgovorni za stanje nataliteta u ovoj drzavi??
Ili mislis, Hellen, da treba leciti posledicu a ne sam uzrok?! Sto je ovaj apel za smanjenje abortusa u svojoj sustini - pokusaj da se spreci posledica iza koje stoje brojni uzroci.
 
inspirion:
Znaci ako slucajno pukne kondom, a devojka ima npr. 17 godina,da radja? I ako bi mozda vise dece rodila da krene da radja starija a ne mladja.I da bi mozda postala uspesniji clan drustva.

Stvari se dese. Abortus je tu da ispravi.

Da sam ja zensko i da sam rodio nezeljeno dete,sigurno ne bih bio ravnodusan.I tek jos kad bi to sam gajio.Npr. sad da mi se desi.Kraj mog sveta.

Kako ti imas pogresan pogled na svet mozda je tvoja majka trebalo da te abortira kad si se zaceo da " ISPRAVI" gresku?
kakav si ti to covek dete greska ... mozda si za pedofiliju sa nezeljenom decom?
ima li potrebe da pricam o tome kako bi ja sa pedofilima...? :twisted:
 
Captain Jack Sparrow:
inspirion:
Znaci ako slucajno pukne kondom, a devojka ima npr. 17 godina,da radja? I ako bi mozda vise dece rodila da krene da radja starija a ne mladja.I da bi mozda postala uspesniji clan drustva.

Stvari se dese. Abortus je tu da ispravi.

Da sam ja zensko i da sam rodio nezeljeno dete,sigurno ne bih bio ravnodusan.I tek jos kad bi to sam gajio.Npr. sad da mi se desi.Kraj mog sveta.

Kako ti imas pogresan pogled na svet mozda je tvoja majka trebalo da te abortira kad si se zaceo da " ISPRAVI" gresku?
kakav si ti to covek dete greska ... mozda si za pedofiliju sa nezeljenom decom?
ima li potrebe da pricam o tome
:x Gospodine, Vi ste ocigledno na pogresnom mestu, u pogresno vreme!!!
 
Hajde, Neno, mani patetiku... Jao, dete je nazvao greškom!!! Pa to je strašno, stvarno!
Misliš li da n.pr. tvoja majka (nemoj sad pogrešno da shvatiš) nije imala nijedno "čišćenje"? Pitaj je, možda ti nikada nije priznala...
To je imao OGROMAN broj UDATIH žena, neke se možda i ovde pojavljuju da popuju deci kako neće da rađaju...
Šta je Inspirion rekao, a da nije u pravu? Konkretno?
 
gigule:
kao da je abortus nešto što postoji tek od komunista ...
kao da nema starijih načina kako da žena izgubi plod...doduše suroviji...da ti se stomak okrene...


e a kako to da su žene uglavnom pogrešno razumele ovu poslanicu i dočekale je na nož?jel problem u ženama?
Ti misliš da si je jedini ispravno razumeo... :?: :roll: Šta je ovde likova koji misle da su samo oni sposobni da odrede šta je ispravno, a šta nije...
Da ti odgovorim na pitanje - naravno da će je žene pogrešno ili ispravno razumeti (možda smo je dobro razumele ali nam se preterano ne sviđa, da li ti je palo na pamet :?: :!: ) kada je ženama i upućena!
Kakav je tu problem? Upućena je ženama, ne vama... :idea:
 
Lexa:
gigule:
kao da je abortus nešto što postoji tek od komunista ...
kao da nema starijih načina kako da žena izgubi plod...doduše suroviji...da ti se stomak okrene...


e a kako to da su žene uglavnom pogrešno razumele ovu poslanicu i dočekale je na nož?jel problem u ženama?
Ti misliš da si je jedini ispravno razumeo... :?: :roll: Šta je ovde likova koji misle da su samo oni sposobni da odrede šta je ispravno, a šta nije...
Da ti odgovorim na pitanje - naravno da će je žene pogrešno ili ispravno razumeti (možda smo je dobro razumele ali nam se preterano ne sviđa, da li ti je palo na pamet :?: :!: ) kada je ženama i upućena!
Kakav je tu problem? Upućena je ženama, ne vama... :idea:
ajd spusti loptu!
prvo, ja sam žensko.

pitanje je bilo upućeno onima koji tvrde da je većina osoba pogrešno protumačila poslanicu, pa se pitam: u čemu je problem da je tako? U ženama možda ( a tu mislim i na sebe!!!)
dakle tebi pitanje nije bilo upućeno ...

drugi put te molim da proveriš da li je i šta je Gigule nešto napisao-la na nekoj temi pre nego što reaguješ.
 
Definitivno te nisam razumela - da nije ono bila ironija? Ako jeste bilo bi dobro da pošto sledeći put nešto napišeš i pošalješ to i pročitaš da bi shvatila kako će te drugi shvatiti!
Ako nije, onda te i dalje ne razumem.
Druga stvar - stvarno nikada nisma razumela taj izraz sa loptom, nekako mi je glup... 8)
Treće, kada bih analizirala svakog člana ovde pre nego što odgovorim na njegovo pitanje mnogo, jako mnogo bih vremena izgubila na ove gluposti... :roll:
Četvrto, ako ne očekuješ reakciju, bilo kakvu, na svoje postove - zašto onda pišeš? Da bismo ćutali i slušali te?
Ma, hajde, molim te...
 
Lexa:
Definitivno te nisam razumela - da nije ono bila ironija? Ako jeste bilo bi dobro da pošto sledeći put nešto napišeš i pošalješ to i pročitaš da bi shvatila kako će te drugi shvatiti!
Ako nije, onda te i dalje ne razumem.
Druga stvar - stvarno nikada nisma razumela taj izraz sa loptom, nekako mi je glup... 8)
Treće, kada bih analizirala svakog člana ovde pre nego što odgovorim na njegovo pitanje mnogo, jako mnogo bih vremena izgubila na ove gluposti... :roll:
Četvrto, ako ne očekuješ reakciju, bilo kakvu, na svoje postove - zašto onda pišeš? Da bismo ćutali i slušali te?
Ma, hajde, molim te...
da bila je ironija.
pa ne analiziram ni ja nikoga ali pročitam šta ko piše bar na temi u kojoj učestvujem

pozz
 

Back
Top