Najlepša bajka!

I ja sam - još uvek imam taj komplet. Bila je plava, zelena, crvena i narandžasta knjiga!

:klap: :bye:

I plava je najbolja :D Mislim da je u njoj (ili u crvenoj) ona priča Djed Zeko koja je super i ima super ilustracije. U plavoj je i Uspavana lepotica, Pinokio i Pepeljuga (za ovaj crtani nisu Dizni ilustracije) i onaj sa onom fabrikom igračaka i neko dvoje što se zovu Marija i Toma. U crvenoj ima ona super priča o onoj devojčici Polijani što živi u domu za nezbrinutu decu i ono o žutom psu što ga upucaju kad dobije besnilo a u žutoj je Meri Popins. Zelena je o životinjama.

Kako me služi sećanje a nemam ih pri ruci, mada ih čuvam :D :D :D
 
I plava je najbolja :D Mislim da je u njoj (ili u crvenoj) ona priča Djed Zeko koja je super i ima super ilustracije. U plavoj je i Uspavana lepotica, Pinokio i Pepeljuga (za ovaj crtani nisu Dizni ilustracije) i onaj sa onom fabrikom igračaka i neko dvoje što se zovu Marija i Toma. U crvenoj ima ona super priča o onoj devojčici Polijani što živi u domu za nezbrinutu decu i ono o žutom psu što ga upucaju kad dobije besnilo a u žutoj je Meri Popins. Zelena je o životinjama.

Kako me služi sećanje a nemam ih pri ruci, mada ih čuvam :D :D :D

Pamćenje ti je odlično! :klap:
Nemam ih ni ja pri ruci, ali ih takođe čuvam! :bye:
 
Zelena je o životinjama.

Da li je zelena enciklopedija ili priče o životinjama? Ja imam jednu zelenu koja se zove Tajni život životinja Volta Diznija. Na kraju knjige se nalazi ceo roman "Odiseja jedne vidre" i plus neka priča o majci pumi koja uči svoje mladunce da love.

(Imam i Svet prirode Volta Diznija, ali to je baš enciklopedija. Moja prva knjiga :hvala: )
 
Da li je zelena enciklopedija ili priče o životinjama? Ja imam jednu zelenu koja se zove Tajni život životinja Volta Diznija. Na kraju knjige se nalazi ceo roman "Odiseja jedne vidre" i plus neka priča o majci pumi koja uči svoje mladunce da love.

(Imam i Svet prirode Volta Diznija, ali to je baš enciklopedija. Moja prva knjiga :hvala: )

Tajni život životinja je zelena o kojoj pričam, jedna iz kompleta od četiri.
Kad smo kod dečijih knjiga savršene su i one Ljiljanove, edicija od 12 ilustrovanih knjiga sa bajkama - u svakoj knjizi imaju po 3 bajke.
 
Ja sam jako volela Sneznu kraljicu, a moje dete za sada najvise voli Ivicu i Maricu (specijalno opis kucice od slatkisa i koji je deo od cega napravljen) i basnu o Mishu iz grada i mishu iz sela (narocito imitacije naglasaka i zargon koji sam ubacila).
 
Dok sam bila mala, uzasno su mi bile dosadne bajke koje se zavrsavaju tako sto se neka cica i princ smuvaju i uvek sam ostajala razocarana na kraju takve bajke ocekujuci neku bolju poentu. Posebno mi je bila glupa Pepeljuga jer sam stalno imala utisak da se svidela princu samo zbog napucane haljine, a nije je prepoznao dok je po kraljvstvu isprobavao cipelicu jer je bila u dronjcima.
 
Dok sam bila mala, uzasno su mi bile dosadne bajke koje se zavrsavaju tako sto se neka cica i princ smuvaju i uvek sam ostajala razocarana na kraju takve bajke ocekujuci neku bolju poentu. Posebno mi je bila glupa Pepeljuga jer sam stalno imala utisak da se svidela princu samo zbog napucane haljine, a nije je prepoznao dok je po kraljvstvu isprobavao cipelicu jer je bila u dronjcima.

U crtanom je nije video u dronjcima jer je maćeha zaključala na tavan kad se isprobavala cipelica i nije išao princ po kućama nego onaj sluga.
Ali generalno poenta je glupa ... u crtaću ona prvo gleda kroz prozor u dvorac i planira da se uda za princa pa tek onda ode na bal da vidi kako on izgleda i da ga smuva. Sponzoruša :eek: :mrgreen: I onda se princ zainteresuje zbog lepe haljine i cipelica a ne zato što ona ima neke druge kvalitete :neutral:
 
Bajke su glupe.
Jos se nisam srela ni sa jednom iz koje bi dete bilo sta moglo nauciti. Cak ne razvijaju ni mastu jer su uglavnom na isti kalup. Jedina prednost mog odrastanja uz bajke je ta sto mi je razvijena ljubav prema knjigama, a mozda ni to nije zbog bajki, mozda bih volela pisanu rec i da sam rasla uz crtane filmove.

Decu uce (posebno devojcice) da se mora cutati, mirno podnositi svaka nepravda bez razlike od kog dolazila, zatim, da se nikad ne razgovara otvoreno sa ljudima, sa ocem pogotovo, da se mora dozvoliti svakom negativcu da nas gazi sve dok se sudbina sama ne okrene u nasu korist a kad se okrene obavezno nam posalje princa ni manje ni vise. I taj princ ima samo dve osobine ali jedine i bitne, lep je i tata mu ima novac i moc...
Postoje lepe price koje se mogu pricati deci i koje ce deca razumeti, voleti i iz njih uciti. Bajke su zaista stetne osim mozda neke tipa Alisa u zemlji cuda ili sl.
Uvek sam mastala da cu napisati neko delo koje ce na isti nacin kao sto je Don Kihot unistio viteski roman, unistiti i sve one Zlatokose, Snezane i pepeljuge. Precenila sam se. :)



Ne slažem se.
Bajke uče da dobro uvek pobeđuje.
Samo skučen um može da posmatra bajku kao borbu polova.
Po tom bolesnom shvatanju treba napisati bajku o tome kako savremene žene varaju muževe i dok god ih ne uhvate one su heroine i obrnuto.:)
 
U crtanom je nije video u dronjcima jer je maćeha zaključala na tavan kad se isprobavala cipelica i nije išao princ po kućama nego onaj sluga.
U onoj mojoj knjizi sestre su imale prevelike noge pa su išle majci po savet. Ona je jednoj savetovala da odseče parče pete, a drugoj parče palca. Tako su i uradile. Noga bi im ušla u cipelu, ali su na drvetu sedele dve golubice i zapevale:
Gukni, gukni, o golube,
gle, krv curi iz cipele,
zaručnice prave nema,
kod kuće još ona drema
 
Meni najlepsa je Andersenova bajka Slavuj, koja paralelno opisuje nadmoc prirode nad covekovom teznjom da je zameni replikom, snagu jednostavnosti nad pretencionizmom, ko i vecitu teznju za slobodom.
I sve to neznim, jednostavnim recima, koje u coveku bude onu bolju i lepsu stranu :)
 
Ja sam jako volela Sneznu kraljicu, a moje dete za sada najvise voli Ivicu i Maricu (specijalno opis kucice od slatkisa i koji je deo od cega napravljen) i basnu o Mishu iz grada i mishu iz sela (narocito imitacije naglasaka i zargon koji sam ubacila).


54633.jpg
 
Da li je zelena enciklopedija ili priče o životinjama? Ja imam jednu zelenu koja se zove Tajni život životinja Volta Diznija. Na kraju knjige se nalazi ceo roman "Odiseja jedne vidre" i plus neka priča o majci pumi koja uči svoje mladunce da love.

(Imam i Svet prirode Volta Diznija, ali to je baš enciklopedija. Moja prva knjiga :hvala: )

Pronašla sam te četiri knjige ;)... Izdavač je "Vuk Karadžić" 1978. Ukratko, komplet se zove Čudesni svetovi Volta Diznija.

Prva knjiga je plava i zove se Svet mašte. Nju čine bajke (priče): Uspavana lepotica, Pinokio,Peđa i vuk, Deda Zeka, Bongo, Snežana i sedam patuljaka, Cirkusko slonče Dambo, Mama Guska, Tri praseta, Pepeljuga, Čarobnjakov učenik, Čvrčak i mravi, Ružno pače, Hrabri krojač i Deca u zemlji igračaka.

Druga knjiga je narandžasta i zove se Priče iz raznih zemalja: Nju čine bajke (priče): Meri Popins, Mač u kamenu, Alisa u zemlji čuda susreće belog zeca, 101 dalmatinac, Petar Pan, Doživljaji Robina Huda, Golijat drugi, slede priče o Portugaliji, Sardiniji, Maroku, Laponiji, Škotskoj visiji, Dunavu, Švajcarskoj, zatim: Švajcarski robinzoni, Bambi, Darbi O'Gil, Veliki Riđa, Zoro i Zimljivi pingvin.

Treća knjiga je crvena i zove se Svet novih granica . Nju čine: Maza i Lunja,
Tobi Tajler, Pol River, Paja Patak u Diznilendu, Čika Remove priče, Ben i ja, Dejvi Krokit, Stari Žuća, Divlji Sam, Džoni Jabukovo Seme, Tonka, Polijana, Rundov detektiv, Leteći auto, Navaho indijanci, U velikom kanjonu i Nomadi sa severa.

Četvrta knjiga je zelena i zove se Tajni život životinja . Ona je kao mala enciklopedija podeljena u 8 glava plus što na kraju ima dodatak dve priče ( Odiseja jedne vidre i Pumini mladunci).
- Prva glava se zove "Mali svet sa livade", tu su naslovi: Društvo pčela, Snabdevanje mrava, Dosadni kao muve, Čudovišta sa osam nogu, Gusenice i leptiri, Veština skrivanja i Tvrdokrilci.
- Druga glava se zove "Stanovnici reka", tu su naslovi: Neznani svet, Životinje sa dvostrukim životom,Veliki grabljivci i Krilati ribolovci.
- Treća glava se zove "U morkoj vodi", ovde su naslovi: Mala nepoznata bića, U morskim vrtovima, Životinje koje liče na biljke, Zvezde-ubice, Hiljadu lukavstava radi odbrane, Graditelji planina, Ribe sa morskih grebena, Krila i noge za plivanje, Morska čudovišta, Zasede između grebena, Proždrljivci i akrobate.
- Četvrta glava zove se "Krila na nebu", nju čine: Bučni papagaji, Inženjeri, umetnici i dangube, Živi fosil, Lopovi u našoj kući, Čistači plaža, Gospodari talasa, Podvodni ribolovci, Progonitelji i progonjeni, Gospodari visina i Strvinari.
- Peta glava se zove "U samoći Savane", nju čine naslovi: Plašljive ali brze kao vetar, Dugovratni trkači, Kopači leševa, Kradljivci i bezobraznici, Gledaju svet sa visine, Car sa grivom, "Lav" sa pegavom kožom, Krotak kao mačka, Gospodari Savane, Pospani stanovnici reka, Rogovi na nosu, Konj-tigar starih Rimljana.
- Šesta glava se zove "U polusenci šume", čine je: Bučne šumske akrobate, Svakodnevna zaseda, Ostali stanovnici drveća, Ne boji se ni jaguara, Životinje koje se hrane zmijama i čudovišta sa oklopom, Negativne ličnosti iz mnogih basni.
- Sedma glava se zove "Na planinama", i čine je: Akrobate planinskih vrhova, Zasede u snegu, Padobranci i graditelji, Šumski grabljivci, Veliki preživari sa severa.
- Osma glava se zove "Pored ljudskih domova" i čine je: Verni čovekovi drugovi, Životinje koje daju mleko i meso, Perad sa gumna, Pravo ili lažno prijateljstvo, Neuporedivi nosači i dobri Džinovi.

:bye:
 
Četvrta knjiga je zelena i zove se Tajni život životinja . Ona je kao mala enciklopedija podeljena u 8 glava plus što na kraju ima dodatak dve priče ( Odiseja jedne vidre i Pumini mladunci).
...:bye:

Jao, ti si sve prekucala. :worth:
Jeste, to je ta zelena. Znam da sam je u petom razredu nosio na dodatnu nastavu iz biologije da svima naglas pročitam neke zanimljive delove. Tada kada smo je kupili pokazivali su nam i Brema ali nismo imali dovoljno para; njega smo kupili posle kada sam išao kod jedne drugarice iz odeljenja pa su mi tamo dali da čitam i onda mama više nije mogla da se odbrani.

Druge dve enciklopedije su mi bile Svet prirode Volta Diznija i Riznica prirode Berthe Morris Parker


Tajni život životinja:
slika-Cudesni-svet-Volta-Diznija-TAJNI-ZIVOT-ZIVOTINJA-647915x640.jpg



Svet prirode:

slika-SVET-PRIRODE-prikazan-prema-seriji-filmova-Volta-Diznij-670501x640.jpg



Riznica prirode:

2180.jpg



Imao sam i

Riznica pesama za decu Jove Zmaja:

1205_large.jpg



Najlepše basne za decu:

kbm069.JPG



A evo i one moje knjige bajki:

1b1db698dc328a91cd144dd0d1b7ded7.jpg



Samo kad bih znao kako da skupim slike da ne budu preko cele strane.
 

Back
Top